środa, 04 październik 2017 13:00

Zawody Jurajskie w Aeroklubie Częstochowskim. Gospodarze tryumfują!

Napisane przez Aeroklub Polski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło: Samolotowa.pl / Autor: Krzysztof Niewiadomski Źródło: Samolotowa.pl / Autor: Krzysztof Niewiadomski

Najprzyjemniejsze, najbardziej rodzinne, z najlepszą atmosferą. Od 10 lat uczestnicy Jurajskich Zawodów Samolotowych im. Piotra Sikorskiego są zgodni w ocenie tego kończącego sezon sportowej rywalizacji w Aeroklubie Częstochowskim wydarzenia. Jubileuszowe zawody rozgrywano od 28 do 30 września. W tym roku, podobnie jak i w poprzednim, mało gościnni okazali się gospodarze. Janusz Darochą z córką Igą, jak zwykle bardzo poważnie podeszli do zadania, zdecydowanie wygrywając rywalizację.

Najfajniejsze zawody w sezonie – takim mianem zwykło się określać Jurajskie. – Ale powód, dla których są organizowane nie jest radosny – podkreślał podczas wręczenia statuetek Adam Sikorski, z firmy Unimot, głównego sponsora imprezy. W 2007 jego brat Piotr zginął wraz z rodziną i przyjaciółmi w wypadku samolotowym w Bieszczadach. To właśnie jego pamięci poświęcone są Jurajskie Zawody Samolotowe.

– Mój brat tego dnia nie powinien lecieć. Zabrakło telefonu do przyjaciela, do kogoś bardziej doświadczonego w pilotażu. A takich ludzi w Aeroklubie Częstochowskim przecież nie brakuje. Jeśli kiedykolwiek przed wylotem pojawi się wątpliwość, albo jakiś wewnętrzny głos powie „nie leć”, zadzwońcie do swojego lotniczego mentora. Porozmawiajcie o wątpliwościach, może tego dnia warto odpuścić – mówił do pilotów Adam Sikorski. – Chciałbym, żeby to był ostatni memoriał w środowisku lotniczym. Zróbcie wszystko, żebyśmy się mogli każdego roku spotykać w takim składzie – dodawał.

W tym roku pogoda była sprzymierzeńcem organizatorów i startujących w zawodach drużyn. Udało się bezpiecznie rozegrać wszystkie zaplanowane konkurencje. Najpierw trzeba było się zmierzyć w próbie obliczeniowej. – Zawodnicy bez użycia kalkulatorów muszą policzyć trasę. Weryfikacja pracy naziemnej następuje w powietrzu m.in. w próbie regularności lotu. Kolejnym sprawdzianem jest próba rozpoznania. Sędziowie jadą w teren, rozkładają znaki i robią z powietrza zdjęcia. Zadaniem załogi jest zidentyfikowanie znaków w terenie na podstawie załączonych fotografii. Ostatnia punktowana próba następuje podczas lądowania. Z tych czterech prób składa się konkurencja – tłumaczył Maciej Białek, sędzia główny zawodów. Podczas weekendowej rywalizacji zawodów rozegrano dwie. Najlepiej poradzili sobie z nimi Iga i Janusz Darochowie.

– Z nikim innym nie udałoby mi się trzeci raz tryumfować w tej imprezie. Jestem dumna, że tata nadal chce ze mną latać, choć większość rzeczy robi sam – mówiła skromnie po zejściu z podium Iga Darocha. Innego zdania jest nasz wielokrotny mistrz świata – Córka mnie motywuje do rywalizacji i jest doskonała w roli nawigatora – przekonywał Janusz Darocha.

Drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej zajęła para Marek i Maksymilian Kachaniakowie. Na trzecim uplasowali się Marcin Skalik i Aleksandra Skoczylas. W klasyfikacji rodzinnej na najwyższym stopniu podium stanęli Agnieszka Lenartowicz-Cisło i Krzysztof Lenartowicz. Drugie zajęli Magdalena i Tomasz Koperscy, a trzecie Joanna Skalik i Michał Kremblewski. Ta ostatnia para – siostra i brat – była też najmłodszą załogą tegorocznych zawodów. Liczyli w sumie 34 lata. Najlepszą załogą amatorska zostali Tomasz Nowak i Piotr Kowal.

Na starcie jubileuszowych X Jurajskich Zawodów Samolotowych im. Piotra Sikorskiego stanęło 11 załóg.

Źródło informacji: Aeroklub Polski, na postawie materiału Aeroklubu Częstochowskiego / Więcej zdjęć zobaczysz na: http://www.aeroklub-polski.pl/aktualnosci/zawody-jurajskie-w-aeroklubie-czestochowskim-gospodarze-tryumfuja/

Czytany 827 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 październik 2017 13:06

Artykuły powiązane

 • XI Jurajskie Zawody Samolotowe. Aeroklub Częstochowski czeka na zgłoszenia.

  Aeroklub Częstochowski wraz z firmą Unimot Exspress zaprasza na XI Jurajskie Zawody samolotowe im. Piotra Sikorskiego. Od kilku lat impreza poświęcona jest pamięci Piotra Sikorskiego, pilota Aeroklubu Częstochowskiego, który w 2007 roku wraz z rodziną i przyjaciółmi zginął w wypadku samolotowym w Bieszczadach.

 • Michał Klimaszewski mistrzem Polski akrobacji szybowcowych.

  W minionych dniach na terenie Aeroklubu Pomorskiego, odbyły się 23 mistrzostwa Polski akrobacji szybowcowych. Pilot Aeroklubu Częstochowskiego zdobył tytuł mistrza Polski w klasie advanced, wygrywając wszystkie konkurencje z przewagą 5-7 punktów, nad pozostałymi uczestnikami.

 • Pararudniki Drone Racing 2018. Wielkie ściganie już w czerwcu.

  Adrenalina, prędkość, sprzęt wart kilkadziesiąt tysięcy złotych, sport przyszłości. Tak w kilku słowach można scharakteryzować zawody w wyścigach dronów Pararudniki Drone Racing 2018. W zawodach organizowanych przez Aeroklub Częstochowski, które odbędą się w dniach 9-10 czerwca 2018 zmierzy się kilkudziesięciu zawodników, którzy na specjalnie przygotowanym torze, zbudowanym na stadionie LKS Warta Mstów, rywalizować będą o wygraną, ale i o punkty, ponieważ tegoroczne zmagania odbędą się w randze Pucharu Polski.

 • Michał Klimaszewski - wicemistrz świata w akrobacji szybowcowej wybrany II sportowcem Częstochowy.

  Jak informuje Aeroklub Częstochowski zakończyła się kolejna edycja plebiscytu na najlepszych sportowców Częstochowy i regionu w 2017 roku. To ranking od ponad 60 lat przygotowywany przez Regionalną Radę Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie. W dwudziestce znalazło się dwóch reprezentantów Aeroklubu Częstochowskiego.

 • Fotorelacja z Gali Plebiscytu Cumulusy 2017.

  Dziś wieczorem odbyła się wielka Gala plebiscytu lotniczego Cumulusy 2017. Wielkimi zwycięzcami sms-owego głosowania na najlepszego lotniczego sportowca zostali Adam Pupek i Piotr Kozikowski z Paramotor Team Poland.

 • Cumulusy 2017 Open Day z Filmem "Dywizjon 303". Wstęp wolny!

  3 lutego o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z Finalistami plebiscytu Cumulusy 2017, aktorami filmu "Dywizjon 303" i Gośćmi Specjalnymi w Aviator Bar&Lounge na X piętrze Airport Hotel Okęcie, skąd rozpościera się przepiękny widok na Warsaw Chopin Airport i Warszawę.

 • Jak będzie przebiegał w tym roku plebiscyt Cumulusy 2017? Poznajcie szczegóły.

  Trzecia edycja ogólnopolskiego plebiscytu na 10 najlepszych, polskich sportowców lotniczych odbędzie się w roku 100-lecia polskiego lotnictwa i będzie połączona z promocją filmu Dywizjon 303.

 • Tylko 30 dni pozostało do rozpoczęcia plebiscytu CUMULUSY 2017.

  Kto zdobędzie prestiżowe statuetki i nagrody? Kto dołączy do grona partnerów tego wydarzenia? Jaka Gwiazda zagra i zaśpiewa?

 • Canopy Piloting na The World Games Wrocław 2017.
  The World Games we Wrocławiu zbliżają się wielkimi krokami. Ceremonia otwarcia już w najbliższy czwartek a od piątku zaczyna się rywalizacja. O kolejne medale dla Polski w sportach lotniczych będzie rywalizowało pięciu fantastycznych sportowców w trzech dyscyplinach.
 • Dokładnie za pół roku wystartuje plebiscyt CUMULUSY 2017!

  Kto zdobędzie prestiżowe statuetki i nagrody? Kto dołączy do grona partnerów tego wydarzenia? Jaka Gwiazda zagra i zaśpiewa?

Top