piątek, 13 październik 2017 15:20

Targi wysokich lotów - Lotnictwo Lekkie, Paragiełda i Modele Redukcyjne na piątkę!

Napisane przez Targikielce.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Blisko 60 firm, 2500 zwiedzających, znakomici goście specjalni i wiele merytorycznych wydarzeń – można śmiało powiedzieć, że Targi Lotnictwa Lekkiego oraz Paragiełda, które odbywały się w Targach Kielce od 7 do 8 października zakończyły się sukcesem. Towarzyszyła im wystawa modeli redukcyjnych i modeli RC Model Kit-Expo.

Zaledwie na przestrzeni dwóch lat podwoiła się liczba wystawców branży lotnictwa lekkiego, prezentujących się w Kielcach. Wzrosło również zainteresowanie tego typu wystawą – pierwszą edycję odwiedziło 1500 osób, drugą już 2500. W czasie targowych dni zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą firm prezentujących maszyny ultralekkie jak: samoloty - Aeroprakt 22L, Pipistrel Virus SW, CTLS, wiatrakowce – Xenon4, DTA Gyro, Magni Gyro, Cavalon, śmigłowce Argo AK, Yo-Yo i Dynali H3, szybowce – Junior i Puchacz. Historycznym akcentem była Kukułka z lat 70., udostępniona przez Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Oprócz ekspozycji wystawie lotnictwa lekkiego towarzyszyła Konferencja „Lotnictwo ogólne – infrastruktura, szkolenie, przepisy”, zorganizowana przez Polski Klub Lotniczy. Poruszano między innymi temat szans rozwoju lotnictwa lekkiego w Polsce, w kontekście rosnącej liczby samolotów ultralekkich rejestrowanych z roku na rok.

Strefa Drona

Podczas Targów Lotnictwa Lekkiego prezentowano także drony, które od kilku lat stały się nieodłącznym elementem polskiego nieba. W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego dynamicznie przybywa wydawanych świadectw kwalifikacji na loty bezzałogowymi statkami powietrznymi. W Kielcach między innymi prezentowano specjalny dron AirVain, specjalizujący się w transporcie krwi. Politechniki – świętokrzyska, wrocławska, rzeszowska, warszawska, poznańska oraz Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie zaprezentowały na swych stoiskach innowacyjne projekty dronów, symulatorów. Popularnością cieszył się panel, na temat statków bezzałogowych – podczas prelekcji specjaliści mówili o regulacjach prawnych, nowych technologiach i wykorzystaniu dronów.

Goście specjalni

Wyjątkowym przeżyciem dla wielu osób zwiedzających targi była możliwość spotkania z dwoma osobowościami lotnictwa lekkiego. Targi odwiedził Yuri Yakovlev, ukraiński konstruktor samolotów ultralekkich i właściciel firmy Aeroprakt. Jego wykład poświęcony był historii jego firmy, która przeszła drogę od amatorskiego klubu lotniczego do rozpoznawanego na świecie producenta samolotów.

Miłośnicy lotnictwa i szybownictwa mieli okazję poznać osobiście kapitana Jerzego Makulę – 7-krotnego Mistrza Świata w Akrobacjach Szybowcowych, znakomitego pilota Dreamlinera. Opowieści tak doświadczonego asa latania zgromadziły podczas spotkania kilkadziesiąt osób.    

Paragiełda z mistrzami

W ramach Paragiełdy, przygotowywanej wspólnie ze Stowarzyszeniem Gekon Glide Club, pojawiły się firmy oferujące wszystko dla miłośników lotni, motolotni, paralotni i motoparalotni – były skrzydła, napędy plecakowe, trajki, osprzęt, a także specjalistyczne ubrania i przydatne gadżety dla pilotów. W czasie targów w wręczono uroczyście puchary Motoparalotniowego Pucharu Polski oraz Polskiej Ligi Motoparalotniowej. ( Zobacz nagrodzonych - http://www.targikielce.pl/pl/aktualnosci,1,drugi-dzien-targow-lotnictwa-lekkiego-z-nagrodami-dla-motoparalotniarzy,21929.chtm)

Jednym z gości targów, który był Norbert Nowicki - Wicemistrz Świata, Drużynowy Mistrz Świata i zwycięzca Slalomowych Mistrzostw Świata w PF-2, który wygłosił prelekcję dotyczącą zalet latania w tandemie na motoparalotni. Dla pasjonatów paralotniarstwa ciekawe i pouczające okazało się z pewnością spotkanie z Jarosławem Borowcem, który poruszał temat niebezpiecznych sytuacji, mogących się przydarzyć w czasie lotów.

Lotnicze wystawy

Pasjonaci latania i fotografii mieli szansę podczas targów podziwiać dwie wystawy. Jedna z nich dotyczyła kadrów Romana Peczki, specjalizującego się w fotografii air-to-air, fotografa związanego z Przeglądem Lotniczym. Druga prezentowała prace Sławka hesji Krajniewskiego, utalentowanego artysty fotografa i prawdziwego miłośnika fotografii lotniczej. Podczas TLL rozstrzygnięto również fotograficzno-filmowe konkursy „Łączy nas Lot” i „Odlotowe targi”.

Modelowa wystawa

Uzupełnieniem „skrzydlatego weekendu” w Targach Kielce były modele redukcyjne samolotów, prezentowane podczas debiutującego Model Kit –Expo, współorganizowanego ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Modelarzy Redukcyjnych. Odbywający się w ramach targów Festiwal Modeli Redukcyjnych oraz Giełda Modelarska zgromadziły setki eksponatów – dominowały repliki samolotów, ale miłośnicy modelarstwa prezentowali także między innymi: pojazdy wojskowe, figurki zwierząt. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć model redukcyjny Wybrzeża Toskanii – z poruszający mi się replikami pociągów, stacji, fragmentów trzech miasteczek. Kolejka przyjechała na Targi Kielce wprost z Włoch, wraz z jej budowniczymi VBF Group. Włoscy modelarze przygotowywali ją przez 15 lat!

Z odrzutowym dźwiękiem

Wielkim powodzeniem wśród publiczności cieszyły się modele samolotów RC, czyli wyposażone w silniczki. Dzięki współpracy z Klubem Modelarstwa Sportowego Hitem okazała się Iskra z prawdziwym odrzutowym silnikiem, którego dźwiękiem wabiła na stoisko. Zaprezentowano kilkanaście innych modeli RC, w tym samoloty wykorzystywane w filmowej produkcji o Dywizjonie 303, a także model Fokker czy PZL P-11c z czasów II wojny światowej i kilkanaście innych.

Wydarzenie w Targach Kielce relacjonowała 7 października TVP3 w paśmie ogólnopolskim, wspólnym dla 16 ośrodków regionalnych. TLL prezentowano w 5 wejściach antenowych. Wydarzenie odwiedzili przedstawiciele różnych mediów – prasy, radia i telewizji oraz portali internetowych, tworząc bieżące relacje targowe.

Hala E targów Paragiełda:

Hala F targów Paragiełda:


Źródło informacji i zdjęć: Targikielce.pl / Targi Lotnictwa Lekkiego 2017 / superexpo.com Sp. z o. o.

Czytany 792 razy Ostatnio zmieniany piątek, 13 październik 2017 15:26

Artykuły powiązane

 • Toruń w październiku będzie gościł DroneTech 3rd World Meeting.

  Ośrodek Enterprise Europe Network w Toruniu serdecznie zaprasza producentów, dystrybutorów oraz specjalistów zajmujących się tematyką dronów do udziału w Międzynarodowej Giełdzie Kooperacyjnej, towarzyszącej III edycji Targów DRONETECH , która odbędzie się w dniach 19-20 października 2018 r. na terenie Hali Sportowo-Widowiskowej Arena w Toruniu.

 • Poligon Systemów Bezzałogowych - Droniada 2018.

  Jak możemy przeczytać na stronie 5zywiolow.pl po raz piąty odbędzie się słynna Droniada – konkurs dla zespołów akademickich w misjach z wykorzystaniem dronów i systemów analizy informacji. "Skoncentrujemy się na dwóch obszarach ważnych z punktu widzenia branży dronowej: tzw. Urban Space (U-Space) oraz inspekcji infrastruktury liniowej. Droniada to poligon technologiczny, na którym konstruktorzy mogą w praktyce zaprezentować swoje rozwiązania użytkownikom i przedsiębiorcom oraz rzeczywisty sprawdzian działań w U-Space." - piszą Organizatorzy.

 • Airbus zaprezentuje na Eurosatory innowacyjne produkty dla nowoczesnej obronności i bezpieczeństwa.

  Airbus Helicopters i Airbus Defence and Space zaprezentują w tym roku podczas paryskiej wystawy Eurosatory, na stoisku C158 w hali 5A, szereg innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa przeznaczonych na rynek globalny.

 • Rozpoczęto produkcję samolotów ACJ320neo.

  Rozpoczęto produkcję pierwszego samolotu ACJ320neo1. Jego elementy będą powstawać w kilku lokalizacjach w Europie, a na czerwiec planowane jest przystąpienie do montażu końcowego. W ostatnim kwartale bieżącego roku pierwszy egzemplarz tej niezwykle przyjaznej dla środowiska maszyny trafi do brytyjskiego operatora biznesowego Acropolis Aviation. Drugi ACJ320neo zostanie dostarczony jeszcze przed końcem roku.

 • Rosja wystawi na pokazach w Ameryce Łacińskiej myśliwiec MIG-29M oraz Superjeta 100.

  Od 3 do 8 kwietnia 2018 r. United Aircraft Corporation weźmie udział w FIDAE - jednym z wiodących pokazów lotniczych w Ameryce Łacińskiej, który odbędzie się po raz 20-ty w Santiago w Chile.

 • Airbus Helicopters na Heli-Expo: flota H160 z pierwszym nabywcą oraz pierwsze zamówienie na ekskluzywne wersje H160 z Ameryki Północnej.

  Babcock wkrótce stanie się pierwszym na świecie klientem, dla śmigłowców H160 Airbusa. To efekt podpisania 5-letniej umowy ramowej dotyczącej zakupu floty tego modelu przeznaczonej do misji lotniczego pogotowia ratunkowego jak również innych działań w sytuacjach kryzysowych. Śmigłowce najpierw będą operować w Europie, a następnie stopniowo zasilą bazy Babcocka na całym świecie.

 • Aeromixer 2018 – wydarzenie roku w branży lotniczej.

  20 marca 2018 r. na wrocławskim Stadionie Miejskim rozpocznie się Civil & Military Aeromixer – pierwsze tego typu wydarzenie networkingowe dla cywilnego i militarnego sektora lotniczego. Celem spotkania jest umożliwienie polskim firmom nawiązanie kontaktu i zainicjowanie rozmów o współpracy z największymi graczami na światowym rynku, specjalizującymi się w produkcji samolotów i sprzętu lotniczego.

 • W najbliższą sobotę odbędzie się Sikorski Model Show 2018.

  Organizatorzy tej modelarskiej imprezy zapraszają na 6. edycję wyjątkowego wydarzenia jakim jest SIKORSKI MODEL SHOW 2018!

 • Polska Agencja Inwestycji i Handlu poszukuje producentów lotniczych części.

  Polska Agencja Inwestycji i Handlu zajmuje się promocją części samochodowych i lotniczych. W ramach prowadzonych działań przez najbliższe dwa lata będzie promować całą branżę na najważniejszych imprezach targowych na całym świecie.

 • Muzeum Sił Powietrznych na XXV Targach Turystycznych w Warszawie.

  Muzeum Sił Powietrznych wraz z przedstawicielami regionu, miało zaszczyt być ambasadorem Lubelskiego w czasie jubileuszowej – 25. edycji Targów Turystycznych w Warszawie.

Top