piątek, 13 październik 2017 15:20

Targi wysokich lotów - Lotnictwo Lekkie, Paragiełda i Modele Redukcyjne na piątkę!

Napisane przez Targikielce.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Blisko 60 firm, 2500 zwiedzających, znakomici goście specjalni i wiele merytorycznych wydarzeń – można śmiało powiedzieć, że Targi Lotnictwa Lekkiego oraz Paragiełda, które odbywały się w Targach Kielce od 7 do 8 października zakończyły się sukcesem. Towarzyszyła im wystawa modeli redukcyjnych i modeli RC Model Kit-Expo.

Zaledwie na przestrzeni dwóch lat podwoiła się liczba wystawców branży lotnictwa lekkiego, prezentujących się w Kielcach. Wzrosło również zainteresowanie tego typu wystawą – pierwszą edycję odwiedziło 1500 osób, drugą już 2500. W czasie targowych dni zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą firm prezentujących maszyny ultralekkie jak: samoloty - Aeroprakt 22L, Pipistrel Virus SW, CTLS, wiatrakowce – Xenon4, DTA Gyro, Magni Gyro, Cavalon, śmigłowce Argo AK, Yo-Yo i Dynali H3, szybowce – Junior i Puchacz. Historycznym akcentem była Kukułka z lat 70., udostępniona przez Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Oprócz ekspozycji wystawie lotnictwa lekkiego towarzyszyła Konferencja „Lotnictwo ogólne – infrastruktura, szkolenie, przepisy”, zorganizowana przez Polski Klub Lotniczy. Poruszano między innymi temat szans rozwoju lotnictwa lekkiego w Polsce, w kontekście rosnącej liczby samolotów ultralekkich rejestrowanych z roku na rok.

Strefa Drona

Podczas Targów Lotnictwa Lekkiego prezentowano także drony, które od kilku lat stały się nieodłącznym elementem polskiego nieba. W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego dynamicznie przybywa wydawanych świadectw kwalifikacji na loty bezzałogowymi statkami powietrznymi. W Kielcach między innymi prezentowano specjalny dron AirVain, specjalizujący się w transporcie krwi. Politechniki – świętokrzyska, wrocławska, rzeszowska, warszawska, poznańska oraz Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie zaprezentowały na swych stoiskach innowacyjne projekty dronów, symulatorów. Popularnością cieszył się panel, na temat statków bezzałogowych – podczas prelekcji specjaliści mówili o regulacjach prawnych, nowych technologiach i wykorzystaniu dronów.

Goście specjalni

Wyjątkowym przeżyciem dla wielu osób zwiedzających targi była możliwość spotkania z dwoma osobowościami lotnictwa lekkiego. Targi odwiedził Yuri Yakovlev, ukraiński konstruktor samolotów ultralekkich i właściciel firmy Aeroprakt. Jego wykład poświęcony był historii jego firmy, która przeszła drogę od amatorskiego klubu lotniczego do rozpoznawanego na świecie producenta samolotów.

Miłośnicy lotnictwa i szybownictwa mieli okazję poznać osobiście kapitana Jerzego Makulę – 7-krotnego Mistrza Świata w Akrobacjach Szybowcowych, znakomitego pilota Dreamlinera. Opowieści tak doświadczonego asa latania zgromadziły podczas spotkania kilkadziesiąt osób.    

Paragiełda z mistrzami

W ramach Paragiełdy, przygotowywanej wspólnie ze Stowarzyszeniem Gekon Glide Club, pojawiły się firmy oferujące wszystko dla miłośników lotni, motolotni, paralotni i motoparalotni – były skrzydła, napędy plecakowe, trajki, osprzęt, a także specjalistyczne ubrania i przydatne gadżety dla pilotów. W czasie targów w wręczono uroczyście puchary Motoparalotniowego Pucharu Polski oraz Polskiej Ligi Motoparalotniowej. ( Zobacz nagrodzonych - http://www.targikielce.pl/pl/aktualnosci,1,drugi-dzien-targow-lotnictwa-lekkiego-z-nagrodami-dla-motoparalotniarzy,21929.chtm)

Jednym z gości targów, który był Norbert Nowicki - Wicemistrz Świata, Drużynowy Mistrz Świata i zwycięzca Slalomowych Mistrzostw Świata w PF-2, który wygłosił prelekcję dotyczącą zalet latania w tandemie na motoparalotni. Dla pasjonatów paralotniarstwa ciekawe i pouczające okazało się z pewnością spotkanie z Jarosławem Borowcem, który poruszał temat niebezpiecznych sytuacji, mogących się przydarzyć w czasie lotów.

Lotnicze wystawy

Pasjonaci latania i fotografii mieli szansę podczas targów podziwiać dwie wystawy. Jedna z nich dotyczyła kadrów Romana Peczki, specjalizującego się w fotografii air-to-air, fotografa związanego z Przeglądem Lotniczym. Druga prezentowała prace Sławka hesji Krajniewskiego, utalentowanego artysty fotografa i prawdziwego miłośnika fotografii lotniczej. Podczas TLL rozstrzygnięto również fotograficzno-filmowe konkursy „Łączy nas Lot” i „Odlotowe targi”.

Modelowa wystawa

Uzupełnieniem „skrzydlatego weekendu” w Targach Kielce były modele redukcyjne samolotów, prezentowane podczas debiutującego Model Kit –Expo, współorganizowanego ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Modelarzy Redukcyjnych. Odbywający się w ramach targów Festiwal Modeli Redukcyjnych oraz Giełda Modelarska zgromadziły setki eksponatów – dominowały repliki samolotów, ale miłośnicy modelarstwa prezentowali także między innymi: pojazdy wojskowe, figurki zwierząt. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć model redukcyjny Wybrzeża Toskanii – z poruszający mi się replikami pociągów, stacji, fragmentów trzech miasteczek. Kolejka przyjechała na Targi Kielce wprost z Włoch, wraz z jej budowniczymi VBF Group. Włoscy modelarze przygotowywali ją przez 15 lat!

Z odrzutowym dźwiękiem

Wielkim powodzeniem wśród publiczności cieszyły się modele samolotów RC, czyli wyposażone w silniczki. Dzięki współpracy z Klubem Modelarstwa Sportowego Hitem okazała się Iskra z prawdziwym odrzutowym silnikiem, którego dźwiękiem wabiła na stoisko. Zaprezentowano kilkanaście innych modeli RC, w tym samoloty wykorzystywane w filmowej produkcji o Dywizjonie 303, a także model Fokker czy PZL P-11c z czasów II wojny światowej i kilkanaście innych.

Wydarzenie w Targach Kielce relacjonowała 7 października TVP3 w paśmie ogólnopolskim, wspólnym dla 16 ośrodków regionalnych. TLL prezentowano w 5 wejściach antenowych. Wydarzenie odwiedzili przedstawiciele różnych mediów – prasy, radia i telewizji oraz portali internetowych, tworząc bieżące relacje targowe.

Hala E targów Paragiełda:

Hala F targów Paragiełda:


Źródło informacji i zdjęć: Targikielce.pl / Targi Lotnictwa Lekkiego 2017 / superexpo.com Sp. z o. o.

Czytany 177 razy Ostatnio zmieniany piątek, 13 październik 2017 15:26

Artykuły powiązane

 • II edycja Międzynarodowego Przeglądu Modelarskiego w najbliższy weekend.

  Kolejna druga edycja Międzynarodowego Przeglądu Modelarskiego odbędzie się w budynku ZIAD (al. Armii Krajowej 220) 21-22 października.

 • Drugi dzień Targów Lotnictwa Lekkiego z nagrodami dla motoparalotniarzy.

  Niedziela w Targach Kielce rozpoczęła się od wręczenie nagród dla najlepszych zawodników Motoparalotniowego Pucharu Polski oraz Polskiej Ligi Motoparalotniowej.

 • Bezpłatne lądowanie na lotnisku w Masłowie i bezpłatny transport na tereny Targów Kielce.

  Na weekendowe wydarzenia lotnicze w Targach Kielce można nie tylko przyjść czy przyjechać ,ale można też przylecieć własnym samolotem. Organizatorzy zapewniają bezpłatne lądowanie na płycie lotniska w Masłowie i przejazd specjalnym busem na tereny targowe.

 • Druga edycja DroneTech World Meeting Toruń 2017.

  Ten cykl wydarzeń poświęconych pojazdom i systemom bezzałogowym oraz autonomicznym odbędzie się już w przyszłym tygodniu, w dniach 5-6.10.2017 r. w Arenie Toruń. Podczas tego toruńskiego święta nowych technologii będzie można poznać świat dronów i wirtualnej rzeczywistości.

 • Targi Lotnictwa Lekkiego - Paragiełda i Fun&Extreme.

  Blisko 1500 sympatyków paralotni, szybowców oraz wszelkiego latającego sprzętu i akcesoriów odwiedziło Targi Kielce podczas premierowej PARAGIEŁDY w roku 2016. W tym roku proponujemy nową formułę wydarzenia, rozszerzoną o sporty ekstremalne, czyli FUN&EXTREME. Już 7-8 października w Targach Kielce.

 • Targi Lotnictwa Lekkiego w Kielcach 7-8.10.2017.

  Polskie lotnictwo lekkie sukcesywnie się rozwija, co roku rejestruje się około 30 nowych maszyn. Samoloty są nie tylko w posiadaniu osób prywatnych, coraz więcej firm decyduje się na taki zakup i tak nowoczesny środek lokomocji. Mając na uwadze, że Polska jest największym rynkiem zbytu w tej części Europy. Targi Lotnictwa Lekkiego w Kielcach, zadebiutowały z sukcesem w roku ubiegłym, a odwiedziło je 1500 miłośników podniebnych wojaży.

 • Bell Helicopter i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały porozumienie na MSPO w Kielcach.

  Bell Helicopter, należący do grupy Textron i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały porozumienie dotyczące wspólnego studium przekazania pakietu przemysłowego związanego ze sprzedażą śmigłowców do Polski.

 • Eurofighter na MSPO w Kielcach. Na Air Show w Radomiu rozmawialiśmy z przedstawicielem firmy.

  W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm partnerskich z przyjemnością zapraszamy na briefing prasowy poświęcony możliwościom, jakie Eurofighter Typhoon może zaoferować Polsce – zarówno z punktu widzenia zdolności wojskowych, jak i przemysłu. Jeżeli ktoś z Was będzie na MSPO w Kielcach, będzie mógł również odwiedzić stoisko Eurofightera.

 • Boeing pokaże AH-64 Apache podczas MSPO w Kielcach.

  Najbardziej zaawansowany śmigłowiec bojowy na świecie –AH-64 Apache – będzie dostępny dla ekspertów cywilnych i wojskowych w ramach pokazu statycznego w Targach Kielce od 5 września.

 • Airbus zaprezentuje na MSPO 2017 najlepsze produkty z dziedziny obronności i kosmonautyki.

  Airbus weźmie udział w tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO Expo, gdzie reprezentowany będzie przez oddział Airbus Defence and Space, który jest największym przedsiębiorstwem na rynku wyposażenia obronnego w Europie, a także światowym liderem w dziedzinie produkcji satelitów telekomunikacyjnych i eksporterem satelitów obserwacyjnych. MSPO Expo, najważniejsze targi w Europie Środkowej, odbędą się w kompleksie Targi Kielce 5–8 września 2017 r.

  Osoby odwiedzające nasze stoisko nr F6 otrzymają informacje o produktach oferowanych przez Airbus Defence and Space. Wśród nich znajdują się: samolot transportowo-tankujący A330 MRTT, będący wzorem dla innych tego typu maszyn w swojej klasie, czy samolot PZL-130 Orlik TC-II, który ma przejść w tym roku szereg modyfikacji zgodnie z wymaganiami Sił Powietrznych RP. Spośród lekkich i średnich samolotów transportowych Airbus zaprezentuje m.in. model samolotu rozpoznawczego C295, który stoi za jednym z sukcesów przedsiębiorstwa w Polsce, jakim było wybudowanie centrum serwisowego samolotów C295 w Warszawie. W tym roku zespół serwisowy z Polski obchodzi szóstą rocznicę znakomitych osiągnięć i doskonałej pracy.

  Dla oddziału Airbus Space Systems Polska to rynek w fazie rozwoju, z dużym popytem na produkty telekomunikacyjne i satelity obserwacyjne Ziemi oparte na platformie AstroBus-S, które na targach zaprezentowane zostaną w formie modelu. Przedsiębiorstwo Airbus Defence and Space niejednokrotnie udowodniło, że jest solidnym partnerem dla polskich firm z sektora kosmicznego. W końcu ubiegłego roku oddział Airbus Defence and Space otworzył na warszawskim Okęciu nowy zakład typu Clean Room do produkcji części do satelitów, czym po raz kolejny potwierdził swoje zaangażowanie w rozwój branży i jej sukces na rynku europejskim.

  Od ponad 15 lat Airbus jest strategicznym partnerem dla całego przemysłu lotniczego w Polsce. Zatrudniając bezpośrednio ponad 900 osób, Airbus i jego dostawcy uczestniczą w licznych inwestycjach w Polsce, których celem w najbliższych latach jest stworzenie nowych miejsc pracy. Przedsiębiorstwo posiada duże zaplecze produkcyjne w Warszawie i wyspecjalizowane centrum projektowe w Łodzi. Współpracuje również z uczelniami technicznymi oraz małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Dzięki temu Airbus prowadzi innowacyjne projekty, ściśle współpracując z lokalnymi podmiotami, czym wspiera rozwój przyszłościowych rozwiązań.

  Źródło informacji i zdjęć: Airbus Defence&Space

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top