poniedziałek, 16 październik 2017 12:58

Mac Poschwald opowiada o wyścigach dronów.

Napisane przez Redbull.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia i autor: © Joerg Mitter / Red Bull Content Pool Źródło zdjęcia i autor: © Joerg Mitter / Red Bull Content Pool

Sport ekstremalny, który rozwija się w mgnieniu oka, wygląda, jak nie z tej planety i może uprawiać go każdy.

Ignacy Karczewski: Sterujesz dronem na stojąco, z krzesła lub kanapy, ale czujesz się jakbyś siedział w kokpicie…

Mac Poschwald: Tak. Dzięki goglom to wrażenie podczas latania jest tak namacalne i autentyczne, jakbyśmy siedzieli w środku. Czujemy się, jak widz w pierwszym rzędzie, widzimy tylko obraz z perspektywy kamery naszego pojazdu i nic poza tym, ciemność. Wszystkie inny zmysły się nam wyłączają i całkowicie skupiamy się na locie. Jak latasz i usiądzie na tobie mucha, to mózg zaczyna wariować. Najdziwniejsze jest jednak uczucie, kiedy przelatujesz dronem nad sobą i widzisz się z jego perspektywy, przez swoje gogle, takie out-of-body experience. Niby wiesz, że go pilotujesz, ale mimo wszystko to cię pochłania, zapominasz się i nagle widzisz swoimi oczami siebie samego. To też idealna sposobność do robienia sobie żartów przez ludzi w naszym środowisku; tu cię ktoś połaskocze, tu krzyknie obok ucha. Podczas normalnego latania możesz się jedynie wystraszyć, jednak podczas lotów na zawodach musisz być skupiony 100% i panować nad ciałem, ponieważ każdy najmniejszy błąd, zły mikro ruch palca może cię sporo kosztować. Wszystko zależy oczywiście od doświadczenia pilota i predyspozycji. Sam na szczęście opanowałem już podzielność uwagi i mogę np. prowadzić spokojnie rozmowę podczas pilotowania.


Załóżmy, że przypadkowy Janek zobaczył film twojego przelotu na YouTubie i postanawia również zostać pilotem drona wyścigowego. Co musi zrobić?

Dzisiaj jest to znacznie łatwiejsze, niż np. dwa lata temu, kiedy sam zaczynałem latać, ale wciąż trudne. Główną barierą nie są pieniądze, wiele innych sportów ekstremalnych wymaga znacznie większego kapitału, tylko trudność w zdobyciu niezbędnej wiedzy. Sztuka latania jest w tym wszystkim najłatwiejsza do opanowania. Na YouTubie pojawia się wiele tutoriali, jednak wciąż potrzebne są zdolności i zaplecze z elektroniki i majsterkowania. Ja ich nie miałem, nigdy niczego nie potrafiłem naprawić, na szczęście szybko wkręciłem się w grupę ludzi, która mi w tym pomogła. I to jest pierwszy krok – dołączyć do klubu, grupy zajawkowiczów i wejść w świat dronów wraz z nimi. Oni wiedzą, gdzie zamówić części, jak coś wymienić, uchronią cię też przed najprostszymi błędami.

Więcej przeczytasz na: https://www.redbull.com/pl-pl/wyscigi-dronow-wywiad-z-mac-fpv-poschwald

Czytany 788 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 październik 2017 13:03

Artykuły powiązane

 • Informacje na temat nowych unijnych przepisów dotyczących bezzałogowych statków powietrznych.

  Komisja Europejska ogłosiła, iż w dniu 11 września 2018 r. planowane jest wejście w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2018/… w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 (zwane dalej nowym rozporządzeniem bazowym lub NBR - New Basic Regulation). Jest to przełomowy akt dla rynku bezzałogowych statków powietrznych, ponieważ po raz pierwszy obszar ten zostanie uregulowany na poziomie ponadnarodowym.

 • North American T-28 Trojan na Air Show w Radomiu.

  North American T-28 Trojan – amerykański samolot treningowy z silnikiem tłokowym używany przez wojska amerykańskie w latach 50. i 60. Po wycofaniu ze służby wiele z nich przeszło w ręce prywatne.

 • Wytrzymały Dron Podróżny z Kontrolą Głosową. Yuneec Prezentuje drona Mantis Q.

  Yuneec prezentuje Mantisa Q - kompaktowego, wytrzymałego drona podróżnego, który potrafi coś więcej niż tylko uwieczniać piękne chwile jako wyjątkowe zdjęcia i filmy w rozdzielczości 4K. Mantis Q gwarantuje też świetną zabawę dzięki unikalnej kontroli głosem, szybkiemu trybowi Sport, algorytmowi rozpoznawania twarzy oraz zintegrowanej funkcji dzielenia się nagranym materiałem poprzez media społecznościowe.

 • Amerykański Lockheed P-38 Lightning na Air Show w Radomiu.

  Lockheed P-38 Lightning to amerykański samolot myśliwski dalekiego zasięgu z okresu II wojny światowej. Szybki, silnie uzbrojony samolot używany do wielu zadań w różnorodnych warunkach walki. Samolot był zbudowany w układzie dwukadłubowym (tzw. latająca rama).

 • Akademia Drona - poznaj aspekty latania bezzałogowymi statkami powietrznymi.

  Choć latanie dronem wydaje się bardzo proste, dla początkujących operatorów ilość informacji może być przytłaczająca. Bezzałogowe statki powietrzne to w końcu zaawansowane technologicznie urządzenia, a korzystanie z nich jest regulowane przez prawo.

 • Austriacki spadochroniarz skacze z samolotu na którym za chwilę ląduje.

  Paul Steiner dołączył do swojej długiej listy skok spadochronowy, lądując na skrzydle tego samego samolotu, z którego wyskoczył wcześniej. 55-latek wyskoczył z hydroplanu 1500 metrów nad jeziorem Wolfgang w Salzburgu w Austrii i zatrzymał się na lewym skrzydle tuż po tym, jak samolot wylądował i zatrzymał się na wodzie.

 • Junior z Polski drugi na podium zawodów Pucharu Świata Drone Race Slovakia 2018.

  Polska reprezentacja zaliczyła bardzo udany występ na Międzynarodowych Zawodach Wyścigów Dronów, w konkurencji F3U – „Drone Race Slovakia 2018”. Zawody są zaliczane do Pucharu Świata FAI w klasie F3U. Podczas konkurencji Polak pobił rekord toru.

 • International Drone Event 2018 na Targach Kielce.

  W dniach 21-22 czerwca 2018 roku w Centrum Kongresowym Targi Kielce odbyło się pierwsze wydarzenie w Polsce o profilu międzynarodowym poświęcone wyłącznie branży BSP – International Drone Event – annual.

 • 35 urodziny Łukasza Czepieli. Red Bull przygotował 5 filmów z tej okazji.

  „Panie pilocie, dziura w samolocie!” – wołał zapewne mały Łukasz do przelatujących odrzutowców w czasach, kiedy dzieci jeszcze nie przesiadywały całymi dniami z nosem w telefonie. A dziś?Czas leci, a Łukasz Czepielanieprzerwanie lata. Zobaczcie 5 filmów z udziałem niesamowitego, polskiego pilota, który obchodzi 35 urodziny.

 • Historia pierwszego skoku z ziemi wprost do samolotu. To było takie proste.

  Widzieliście film, w którym dwóch BASE jumperów w wingsuitach wsiada do samolotu w powietrzu? Sprawdźcie, jak kręcono „A Door in the Sky”.

Top