poniedziałek, 16 październik 2017 12:58

Mac Poschwald opowiada o wyścigach dronów.

Napisane przez Redbull.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia i autor: © Joerg Mitter / Red Bull Content Pool Źródło zdjęcia i autor: © Joerg Mitter / Red Bull Content Pool

Sport ekstremalny, który rozwija się w mgnieniu oka, wygląda, jak nie z tej planety i może uprawiać go każdy.

Ignacy Karczewski: Sterujesz dronem na stojąco, z krzesła lub kanapy, ale czujesz się jakbyś siedział w kokpicie…

Mac Poschwald: Tak. Dzięki goglom to wrażenie podczas latania jest tak namacalne i autentyczne, jakbyśmy siedzieli w środku. Czujemy się, jak widz w pierwszym rzędzie, widzimy tylko obraz z perspektywy kamery naszego pojazdu i nic poza tym, ciemność. Wszystkie inny zmysły się nam wyłączają i całkowicie skupiamy się na locie. Jak latasz i usiądzie na tobie mucha, to mózg zaczyna wariować. Najdziwniejsze jest jednak uczucie, kiedy przelatujesz dronem nad sobą i widzisz się z jego perspektywy, przez swoje gogle, takie out-of-body experience. Niby wiesz, że go pilotujesz, ale mimo wszystko to cię pochłania, zapominasz się i nagle widzisz swoimi oczami siebie samego. To też idealna sposobność do robienia sobie żartów przez ludzi w naszym środowisku; tu cię ktoś połaskocze, tu krzyknie obok ucha. Podczas normalnego latania możesz się jedynie wystraszyć, jednak podczas lotów na zawodach musisz być skupiony 100% i panować nad ciałem, ponieważ każdy najmniejszy błąd, zły mikro ruch palca może cię sporo kosztować. Wszystko zależy oczywiście od doświadczenia pilota i predyspozycji. Sam na szczęście opanowałem już podzielność uwagi i mogę np. prowadzić spokojnie rozmowę podczas pilotowania.


Załóżmy, że przypadkowy Janek zobaczył film twojego przelotu na YouTubie i postanawia również zostać pilotem drona wyścigowego. Co musi zrobić?

Dzisiaj jest to znacznie łatwiejsze, niż np. dwa lata temu, kiedy sam zaczynałem latać, ale wciąż trudne. Główną barierą nie są pieniądze, wiele innych sportów ekstremalnych wymaga znacznie większego kapitału, tylko trudność w zdobyciu niezbędnej wiedzy. Sztuka latania jest w tym wszystkim najłatwiejsza do opanowania. Na YouTubie pojawia się wiele tutoriali, jednak wciąż potrzebne są zdolności i zaplecze z elektroniki i majsterkowania. Ja ich nie miałem, nigdy niczego nie potrafiłem naprawić, na szczęście szybko wkręciłem się w grupę ludzi, która mi w tym pomogła. I to jest pierwszy krok – dołączyć do klubu, grupy zajawkowiczów i wejść w świat dronów wraz z nimi. Oni wiedzą, gdzie zamówić części, jak coś wymienić, uchronią cię też przed najprostszymi błędami.

Więcej przeczytasz na: https://www.redbull.com/pl-pl/wyscigi-dronow-wywiad-z-mac-fpv-poschwald

Czytany 909 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 październik 2017 13:03

Artykuły powiązane

 • Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów zaprasza do rozmowy.

  Już 13 listopada 2018 roku w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) odbędzie się spotkanie podmiotów branży Bezzałogowych Statków Powietrznych chętnych do wzięcia udziału w Programie Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD).

 • Wielkie latanie w Bahrajnie z Mają Kuczyńską.
  W weekend nad Zatoką Perską trzecia edycja Pucharu Świata w indoor skydivingu. „Tak trudnego technicznie programu jeszcze nie miałam” - zapowiada Polka. Sprawdźcie, gdzie śledzić relację na żywo!
 • CEDD w Europejskiej Sieci Demonstratorów U-Space.

  Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów, inicjatywa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, został włączony do Europejskiej Sieci Demonstratorów U-Space. List intencyjny, powołujący tę sieć, został podpisany w piątek (19 października) w Antwerpii przez Panią Violetę Bulc Europejską Komisarz ds. Transportu oraz Piotra Samsona Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Sieć zrzesza projekty i organizacje, których celem jest opracowanie rozwiązań systemowych dla bezpiecznego wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych do świadczenia usług w przestrzeni miejskiej.

 • Inteligentne rozwiązania Airbus w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego.

  Na mającej odbyć się w Paryżu w dniach od 23 do 26 października tegorocznej edycji targów Euronaval spółka Airbus zaprezentuje szeroki wachlarz inteligentnych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego – od centrów nadzoru nad obszarami morskimi, doskonale zintegrowanych usług łączności morskiej, przez systemy satelitarne i im pokrewne, po bezzałogowe statki powietrzne, samoloty i śmigłowce. Wyjątkowo obszerna i kompleksowa oferta rozwiązań marynistycznych, którą przedstawi Airbus, czerpie z 50 lat doświadczeń spółki w tej dziedzinie i daje branży morskiej wszystko, co na morzu potrzebne do podejmowania właściwych decyzji i działań we właściwym momencie. 

 • EREA Young Researchers Event – Urban Air Mobility.

  Pod koniec sierpnia 2018 w portugalskim instytucie CEIIA w Porto odbył się EREA Young Researchers Event, którego tematem przewodnim było zagadnienie Urban Air Mobility.

 • Powstał Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD) na Śląsku.

  Podczas katowickiej konferencji Impact mobility’18 rEVolution w dniu 12 września 2018 roku, w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Mikołaja Wilda zostało podpisane porozumienie o uruchomieniu Programu Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD), który będzie skoncentrowany na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

 • Przelotne pytania Łukasza Czepieli do Andrzeja Bargiela.

  Wraca drugi sezon podniebnego talk show Łukasza Czepieli! Jako pierwszy na gorącym fotelu usiadł człowiek, który zjechał na nartach ze szczytu K2 – Andrzej Bargiel. Sprawdźcie, jak sobie poradził.

 • Firma Schiebel angażuje się w Australii, aby obsługiwać region Pacyfiku.

  Schiebel, lider rynku pionowych startów i lądowań (VTOL) oraz bezzałogowych systemów powietrznych (UAS), założył spółkę Schiebel Pacific Pty Ltd (SPL), aby zapewnić regionowi Pacyfiku stały i kompleksowy program, logistykę i sprzedaż.

 • Instytut Lotnictwa testuje system ADS-B do integracji ruchu systemów załogowych i bezzałogowych.

  W dniu 9 sierpnia 2018 roku w okolicach Warszawy odbyła się pierwsza seria bezzałogowych lotów testowych z udziałem przedstawicieli Instytutu Lotnictwa (Zakład Systemów Bezzałogowych) oraz DroneRadar. Celem lotów było testowanie systemu ADS-B do użytku w statkach bezzałogowych oraz jego integracja z systemami pokładowymi bezzałogowców.

 • Jak przewieźć drona samolotem i latać nim bezpiecznie?

  Jeżeli wybierając się w podróż drogą lotniczą, chcesz zabrać ze sobą bezzałogowy statek powietrzny, pamiętaj o podstawowych zasadach przewożenia tego rodzaju sprzętu oraz korzystania z niego, zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Top