poniedziałek, 16 październik 2017 12:58

Mac Poschwald opowiada o wyścigach dronów.

Napisane przez Redbull.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia i autor: © Joerg Mitter / Red Bull Content Pool Źródło zdjęcia i autor: © Joerg Mitter / Red Bull Content Pool

Sport ekstremalny, który rozwija się w mgnieniu oka, wygląda, jak nie z tej planety i może uprawiać go każdy.

Ignacy Karczewski: Sterujesz dronem na stojąco, z krzesła lub kanapy, ale czujesz się jakbyś siedział w kokpicie…

Mac Poschwald: Tak. Dzięki goglom to wrażenie podczas latania jest tak namacalne i autentyczne, jakbyśmy siedzieli w środku. Czujemy się, jak widz w pierwszym rzędzie, widzimy tylko obraz z perspektywy kamery naszego pojazdu i nic poza tym, ciemność. Wszystkie inny zmysły się nam wyłączają i całkowicie skupiamy się na locie. Jak latasz i usiądzie na tobie mucha, to mózg zaczyna wariować. Najdziwniejsze jest jednak uczucie, kiedy przelatujesz dronem nad sobą i widzisz się z jego perspektywy, przez swoje gogle, takie out-of-body experience. Niby wiesz, że go pilotujesz, ale mimo wszystko to cię pochłania, zapominasz się i nagle widzisz swoimi oczami siebie samego. To też idealna sposobność do robienia sobie żartów przez ludzi w naszym środowisku; tu cię ktoś połaskocze, tu krzyknie obok ucha. Podczas normalnego latania możesz się jedynie wystraszyć, jednak podczas lotów na zawodach musisz być skupiony 100% i panować nad ciałem, ponieważ każdy najmniejszy błąd, zły mikro ruch palca może cię sporo kosztować. Wszystko zależy oczywiście od doświadczenia pilota i predyspozycji. Sam na szczęście opanowałem już podzielność uwagi i mogę np. prowadzić spokojnie rozmowę podczas pilotowania.


Załóżmy, że przypadkowy Janek zobaczył film twojego przelotu na YouTubie i postanawia również zostać pilotem drona wyścigowego. Co musi zrobić?

Dzisiaj jest to znacznie łatwiejsze, niż np. dwa lata temu, kiedy sam zaczynałem latać, ale wciąż trudne. Główną barierą nie są pieniądze, wiele innych sportów ekstremalnych wymaga znacznie większego kapitału, tylko trudność w zdobyciu niezbędnej wiedzy. Sztuka latania jest w tym wszystkim najłatwiejsza do opanowania. Na YouTubie pojawia się wiele tutoriali, jednak wciąż potrzebne są zdolności i zaplecze z elektroniki i majsterkowania. Ja ich nie miałem, nigdy niczego nie potrafiłem naprawić, na szczęście szybko wkręciłem się w grupę ludzi, która mi w tym pomogła. I to jest pierwszy krok – dołączyć do klubu, grupy zajawkowiczów i wejść w świat dronów wraz z nimi. Oni wiedzą, gdzie zamówić części, jak coś wymienić, uchronią cię też przed najprostszymi błędami.

Więcej przeczytasz na: https://www.redbull.com/pl-pl/wyscigi-dronow-wywiad-z-mac-fpv-poschwald

Czytany 491 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 październik 2017 13:03

Artykuły powiązane

 • Airbus uruchamia usługi komercyjne przy użyciu dronów w regionie Azji i Pacyfiku.

  Podczas pokazów Singapore Airshow 2018 grupa Airbus zainaugurowała w regionie Azji i Pacyfiku prowadzone pod szyldem Airbus Aerial usługi komercyjne przy użyciu dronów. Nowo założona baza regionalna spółki Airbus Aerial to kolejny taki ośrodek po istniejących już jej centrach operacyjnych w Atlancie w Stanach Zjednoczonych i w Monachium w Niemczech.

 • Morskie drony z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

  Polska Grupa Zbrojeniowa dołączyła do nadzorowanego przez Europejską Agencję Obrony programu Ocean 2020. Specjaliści z PGZ razem z inżynierami z ponad 40 europejskich firm i ośrodków badawczych będą pracować nad nowymi morskimi dronami rozpoznawczymi, zarówno latającymi, jak i pływającymi. Konstrukcje już w 2019 roku mają przejść testy.

 • Wspomnienia Michała Gierlacha z Red Bull X-Alps 2017 cz. II.

  Michał Gierlach to znany wszystkim paralotniarz, który łączy ten sport z wędrówką wysokogórską. Jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w rankingu światowym pilotów FAI nieprzerwanie od 2013 roku.

 • CES 2018: Typhoon H Plus, Firebird FPV i HD Racer – Yuneec przedstawia trzy nowe produkty.

  Yuneec, wiodąca na całym świecie marka dronów przedstawiła w miniony czwartek trzy nowe produkty na Targach Elektroniki Użytkowej CES w Las Vegas: Typhoon H Plus, nowy czołowy model nagrodzonej serii Typhoon H, HD Racer, sprytny Racing-Quadrokopter z kamerą FPV oraz Firebird FPV, nowoczesny następca światowej legendy Firebird. Dzięki nowym produktom firma Yuneec nie tylko wzmacnia swoją aktualną pozycję na rynku dronów, ale równocześnie poszerza pole branżowe smart hobby, do którego w przyszłości dołączą HD Racer oraz Firebird FPV.

 • Jak wyglądały pierwsze drony. Poznajcie historię ich powstania.

  RP-5, czyli pierwszy wdrożony do służby seryjnie produkowany wojskowy dron, miał skrzydła o rozpiętości 372 cm i 265 cm długości, ważył 47 kg i napędzał go silnik o „niesamowitej” mocy 6 KM. Jego twórcą był Reginald Denny, brytyjski inżynier amator, który porzucił aktorstwo, aby sprzedawać latające modele dla dzieci.

 • Wspomnienia Michała Gierlacha z Red Bull X-Alps 2017.

  Michał Gierlach to znany wszystkim paralotniarz, który łączy ten sport z wędrówką wysokogórską. Jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w rankingu światowym pilotów FAI nieprzerwanie od 2013 roku.

 • Dwaj B.A.S.E. Jumperzy wsiedli do samolotu w powietrzu.

  Pamiętacie jak James Bond w odcinku pt: "Goldeneye" skacze w przepaść za Pilatusem PC-6/B2-H4 Turbo-Porter i po krótkim pościgu wskakuje w locie do środka tego samolotu? Scena ta rozgrywała się na autentycznym lotnisku Courchevel, usytuowanym we francuskich Alpach. Po 22 latach od sfilmowania tej zapierającej dech w piersiach scenie Fred Fugen i Vince Reffet skoczyli w przepaść, a wylądowali w samolocie zupełnie jak 007. Redakcja Redbull.pl zapytała ich jak do tego doszło.

 • Deklaracja Helsińska podpisana - podsumowanie konferencji High Level Conference on Drones 2017.

  W Helsinkach zakończyła się trzecia, europejska konferencja dotycząca rozwoju bezzałogowych statków powietrznych „High Level Conference on Drones 2017”. Spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla instytucji z Unii Europejskiej (KE, EASA, Eurocontrol, SESAR) i gości z całego świata, zgromadziło w fińskiej stolicy 420 osób z 38 krajów.

 • Prze-lotne pytania Łukasza Czepieli. Maja Kuczyńska na pokładzie.

  Latanie to dla czołowej indoor skydiverki świata codzienność. I to widać, bo nikt na lotniczym fotelu w talk-show Łukasza Czepieli nie poradził sobie tak dobrze.

 • "Lataj bezpiecznie – lataj z głową". Rusza spot edukacyjny o dronach.

  Latanie dronami to ogromna przyjemność, ale też duża odpowiedzialność – przypominają w spocie filmowym Polska Agencją Żeglugi Powietrznej oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego. W Internecie można już zobaczyć spot edukacyjny na temat zasad wykonywania lotów dronami w Polsce. Jego celem jest uświadomienie wszystkim użytkownikom dronów, że brak wiedzy na temat przepisów lotniczych może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników przestrzeni powietrznej. W kampanii informacyjnej uczestniczą także Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Lotnisko Chopina.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top