środa, 18 październik 2017 12:17

Rarytas dla fanów lotnictwa w Muzeum II Wojny Światowej.

Napisane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Fot. Mikołaj Bujak Fot. Mikołaj Bujak

Od 13 października w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku można zobaczyć nowy eksponat – ster kierunku polskiego lekkiego samolotu rozpoznawczo-bombowego PZL 23 Karaś.

Przedmiot prezentowany w ramach cyklu „Eksponat miesiąca” jest jedynym zachowanym niemal w całości i w oryginalnej kolorystyce sterem kierunku Karasia/Czajki (w wersji eksportowej oznaczany jako PZL. 43A Czajka). Na sterze widoczna jest biało-czerwona szachownica, znak rozpoznawczy  polskiego lotnictwa wojskowego oraz fragmenty napisu oznaczającego model samolotu.

– Do czasów obecnych zachowały się fragmenty, niewielkie elementy samolotu. Pozyskany ster kierunku samolotu rozpoznawczo-bombowego PZL 23 Karaś jest jedynym tej wielkości, tak dobrze zachowanym eksponatem w zbiorach polskich muzeów – mówi dr Marcin Westphal, Kierownik Działu Wystawienniczego.

karaś gdańsk muzeum ster

Fot. Mikołaj Bujak

karaś gdańsk muzeum ster

Fot. Mikołaj Bujak

karaś gdańsk muzeum ster

Fot. Mikołaj Bujak

karaś gdańsk muzeum ster

Fot. Mikołaj Bujak

Samolot PZL. 23 Karaś został zaprojektowany przez inż. Stanisława Praussa i jego zespół na początku lat 30. XX wieku. Był trzymiejscowym samolotem rozpoznawczo-bombowym o metalowej konstrukcji, uzbrojonym w 3 karabiny maszynowe oraz zestaw bomb. Jego masowa produkcja została uruchomiona w wytwórni PZL WP-1 na Okęciu pod koniec 1935 r. Karasie wykorzystywano do bieżącego szkolenia załóg oraz przy koncentracjach lotnictwa, manewrach i ćwiczeniach doświadczalnych.

We wrześniu 1939 r. w jednostkach bojowych Wojska Polskiego znajdowało się 120 Karasi, a także 6 egzemplarzy PZL. 43A Czajka, które były wersją eksportową Karasia przeznaczoną dla Bułgarii., lecz w związku z rozpoczęciem konfliktu wojennego przygotowane do wysyłki samoloty zostały wcielone do służby w lotnictwie polskim. Łączne straty PZL. 23 oraz PZL. 43A. wyniosły 90% stanu wyjściowego. Z sześciu Czajek dwie zostały przejęte przez armię niemiecką i przewiezione do ośrodka lotniczego w Rechling, co jest głównym śladem do ustalania pochodzenia prezentowanego steru kierunku. 17 września 1939 r. do Rumunii zostały ewakuowane pozostałe, zdolne do lotu Karasie, zarówno typu A (przeznaczone do celów szkoleniowych), jak i B (z eskadr bojowych). Dotychczas nie natrafiono na ślad, by któryś z samolotów został zachowany w całości, a prezentowany fragment jest największym z będących w posiadaniu polskich muzeów.

Źródło informacji: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Autor zdjęć: Mikołaj Bujak

Czytany 1219 razy Ostatnio zmieniany środa, 18 październik 2017 12:24

Artykuły powiązane

 • Rok temu zmarł kpt. Alex Herbst. W Polsce będzie można zobaczyć film o tym pilocie.

  Rok temu, dokładnie 25 maja, a 26 maja czasu polskiego, zmarł pilot kpt. Alex Herbst. Jeden z ostatnich jeszcze żyjących pilotów polskich dywizjonów uczestniczących w powietrznych walkach II Wojny Światowej. Witold Aleksander Herbst urodził się w 1919 r. w Warszawie. Już jako nastolatek zapragnął latać.

 • Noc Muzeów w Muzeum Lotnictwa Polskiego - Pierwsze odrzutowce.

  W piątek , 18 maja 2018 o godzinie 20:00 w Noc Muzeów, w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się spotkanie pasjonatów awiacji aby porozmawiać o pierwszych odrzutowcach.

 • Muzeum lotnicze Hermeskeil. Czasem warto zboczyć z głównych dróg.

  Olbrzymim plusem podróżowania po Europie samochodem jest to, że można odwiedzić miejsca położne z dala od dużych miast - takie jak to prywatne muzeum lotnicrwa, gdzieś w polu, nieco na północ od drogi z Trewiru do Saabrucken. - pisze Jacek Balcer.

 • Polskie Gokarty w Anglii promują waleczny Dywizjon 303.

  W Wielkiej Brytanii od pewnego czasu działa team kartingowy, który przyjął nazwę "Dywizjon 303". Jego twórcy w ten sposób chcą promować Polskę i pamięć o walecznych pilotach z Dywizjonu 303. Jak możemy przeczytać na stronie polskikarting.pl być może klub dostanie dofinansowanie na rozwój od rządu polskiego.

 • 110 lat temu urodziła się Janina Lewandowska, zamordowana w Katyniu.

  Lubiła chodzić własnymi ścieżkami, często wbrew ojcu, który był jedną z najbardziej szanowanych postaci w przedwojennej Polsce. Marzyła o karierze śpiewaczki, potem o lataniu maszynami z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach. I właśnie to marzenie zaprowadziło ją do dołów śmierci w Katyniu. 78 lat temu została zamordowana ppor. Janina Lewandowska.

 • O legendzie polskiego lotnictwa z Katarzyną Ochabską w Muzeum Sił Powietrznych.

  Zapraszamy na spotkanie autorskie z Katarzyną Ochabską, autorką biografii asa przestworzy  gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego. Podczas spotkania będziemy mogli zapoznać się z wieloma nieznanymi wątkami z życia legendy polskiego lotnictwa, i szczególnie interesującego okresu powojennego.  W czasie spotkania prezentowana będzie wystawa „Gen. bryg pil. Stanisław Skalski 1915-2004”.

 • Linie lotnicze airBaltic uruchomiły połączenie między Gdańskiem a Rygą.

  Łotewskie linie lotnicze airBaltic w dniu 27 marca 2018 zainaugurowały loty bezpośrednie między Gdańskiem a Rygą. Nowa trasa zapewnia komfortowe połączenie nie tylko ze stolicą Łotwy, ale również poprzez przesiadkę w Rydze dostęp do siatki połączeń airBaltic obejmującej ponad 60 kierunków do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, Bliskiego Wschodu, Skandynawii i wielu krajów Europy.

 • Płyta winylowa z Musicalu Piloci już dostępna!

  Do tego dnia przygotowywaliśmy się długie miesiące. - Możemy przeczytać na stronie internetowej Teatru Roma - Jesteśmy dumni, że udało nam się pomyślnie sfinalizować proces produkcji muzycznej i jako pierwszy teatr w Polsce możemy pochwalić się wydawnictwem w postaci czarnej płyty i to w edycji limitowanej.

 • Wystawa w Muzeum Lotnictwa Polskiego "Jeden z Nielicznych - Karol Pniak".

  Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza do obejrzenia wystawy Jeden z Nielicznych - Karol Pniak, którą dzięki uprzejmości Muzeum Miasta Jaworzna będzie prezentować w dniach od 13.03.2018 do 20.04.2018.

 • W pobliżu Lotniska im. Lecha Wałęsy uruchomiono "budżetowy" parking.

  Obok terminala otwarto parking „P6-najtańszy”, pozwalający na pozostawienie samochodu na 7 dni za zaledwie 33 złote. Z parkingu będzie mogło skorzystać docelowo ponad 1250 kierowców jednocześnie.

Top