środa, 18 październik 2017 12:17

Rarytas dla fanów lotnictwa w Muzeum II Wojny Światowej.

Napisane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Fot. Mikołaj Bujak Fot. Mikołaj Bujak

Od 13 października w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku można zobaczyć nowy eksponat – ster kierunku polskiego lekkiego samolotu rozpoznawczo-bombowego PZL 23 Karaś.

Przedmiot prezentowany w ramach cyklu „Eksponat miesiąca” jest jedynym zachowanym niemal w całości i w oryginalnej kolorystyce sterem kierunku Karasia/Czajki (w wersji eksportowej oznaczany jako PZL. 43A Czajka). Na sterze widoczna jest biało-czerwona szachownica, znak rozpoznawczy  polskiego lotnictwa wojskowego oraz fragmenty napisu oznaczającego model samolotu.

– Do czasów obecnych zachowały się fragmenty, niewielkie elementy samolotu. Pozyskany ster kierunku samolotu rozpoznawczo-bombowego PZL 23 Karaś jest jedynym tej wielkości, tak dobrze zachowanym eksponatem w zbiorach polskich muzeów – mówi dr Marcin Westphal, Kierownik Działu Wystawienniczego.

karaś gdańsk muzeum ster

Fot. Mikołaj Bujak

karaś gdańsk muzeum ster

Fot. Mikołaj Bujak

karaś gdańsk muzeum ster

Fot. Mikołaj Bujak

karaś gdańsk muzeum ster

Fot. Mikołaj Bujak

Samolot PZL. 23 Karaś został zaprojektowany przez inż. Stanisława Praussa i jego zespół na początku lat 30. XX wieku. Był trzymiejscowym samolotem rozpoznawczo-bombowym o metalowej konstrukcji, uzbrojonym w 3 karabiny maszynowe oraz zestaw bomb. Jego masowa produkcja została uruchomiona w wytwórni PZL WP-1 na Okęciu pod koniec 1935 r. Karasie wykorzystywano do bieżącego szkolenia załóg oraz przy koncentracjach lotnictwa, manewrach i ćwiczeniach doświadczalnych.

We wrześniu 1939 r. w jednostkach bojowych Wojska Polskiego znajdowało się 120 Karasi, a także 6 egzemplarzy PZL. 43A Czajka, które były wersją eksportową Karasia przeznaczoną dla Bułgarii., lecz w związku z rozpoczęciem konfliktu wojennego przygotowane do wysyłki samoloty zostały wcielone do służby w lotnictwie polskim. Łączne straty PZL. 23 oraz PZL. 43A. wyniosły 90% stanu wyjściowego. Z sześciu Czajek dwie zostały przejęte przez armię niemiecką i przewiezione do ośrodka lotniczego w Rechling, co jest głównym śladem do ustalania pochodzenia prezentowanego steru kierunku. 17 września 1939 r. do Rumunii zostały ewakuowane pozostałe, zdolne do lotu Karasie, zarówno typu A (przeznaczone do celów szkoleniowych), jak i B (z eskadr bojowych). Dotychczas nie natrafiono na ślad, by któryś z samolotów został zachowany w całości, a prezentowany fragment jest największym z będących w posiadaniu polskich muzeów.

Źródło informacji: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Autor zdjęć: Mikołaj Bujak

Czytany 1493 razy Ostatnio zmieniany środa, 18 październik 2017 12:24

Artykuły powiązane

Top