piątek, 20 październik 2017 09:33

Dlaczego mechanik „na starcie”, a nie pilot decyduje o starcie samolotu?

Napisane przez LOTAMS
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Autor: Błażej Woliński Autor: Błażej Woliński

Praca mechanika na starcie to nie lada wyzwanie. Deszcz, śnieg, wiatr czy upał – obsługa liniowa musi zostać wykonana przed każdym lotem, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa pasażerom oraz załodze. LOT Aircraft Maintenance Services zdradza, na czym polega podstawowa obsługa techniczna samolotów wykonywana na płycie lotniska.

Obsługa liniowa to głównie wykonywanie znacznie czynności o mniejszym stopniu skomplikowania niż te, które wykonuje się w hangarach. Obsługa realizowana jest w nieco mniejszym zakresie, lecz powtarzana cyklicznie z dużo większą częstotliwością. Każdy samolot musi mieć zrobiony przegląd przed startem (tzw. Pre-departure check) – może go wykonać odpowiednio przeszkolona załoga lub mechanik. Ponadto, przez mechaników wykonywane są przeglądy tzw. niższego szczebla, czyli przeglądy, które wykonuje się co 2 dni (tzw. Daily check lub Routine) lub co tydzień („Weekly”).

Czym konkretnie zajmuje się mechanik w LOTAMS? Mechanik zajmuje się wszelkimi usterkami powstałymi w trakcie lotu oraz zleceniami operatorów. Jest to praca w systemie 12-godzinnym, bowiem musi być ciągła (od 6-18, od 18-22), przy czym większość lotów ma miejsce w godzinach 6-22. Obsługa liniowa LOTAMS to cztery brygady, które rotują między sobą. Każdą grupą mechaników kieruje zarządzający. Standardowa zmiana wygląda następująco – przybycie do pracy, przebranie się, przejechanie samochodem na start i rozpoczęcie pracy. Na każdą zmianę rozpisany jest harmonogram z obowiązkami i zadaniami do wykonania dla poszczególnych mechaników. Najczęściej mechanik zajmuje się planowymi, drobnymi przeglądami lub usterkami z lotu czy zleceniami operatora. Praca mechanika na rampie wiąże się również ze wszystkimi sytuacjami AOG (aircraft on ground) - wylotami do samolotów, kiedy gdzieś utkną, naprawą czy ściąganiem ich do właściwego miejsca, w którym możliwa będzie naprawa. W ciągu dnia harmonogram jest ułożony w taki sposób, aby wykonać drobne przeglądy przed startem. Nocą zlecane są bardziej złożone przeglądy tygodniowe czy dwutygodniowe. Całą noc mechanicy zajmują się usuwaniem usterek na dostępnych samolotach.

lot ams mechanik praca

lot ams mechanik praca

Czym jest MEL (minimum equipment list)? W szczególnych wypadkach, jeśli nie jest dostępna dana część samolotu lub nie ma czasu czegoś naprawić – samolot może być bezpiecznie dopuszczony do startu na podstawie specjalnej dokumentacji, np. MEL (minimum equipment list). Przykładowe braki, które nie muszą zatrzymać samolotu to np. zepsuta lampa do lądowania. W takim wypadku odpowiedni organ wydaje oficjalne dopuszczenie do eksploatacji na czas określony (np. 10 dni). Przez wyszczególniony okres samolot może funkcjonować bez brakującej części, lecz po tym czasie musi wymienić lub naprawić dany element. Takie procedury stosowane są w celu dalszego, długotrwałego odraczania danych cykli naprawczych. Dokumenty dopuszczające samolot do eksploatacji znajdują się w dokumentacji technicznej samolotu.  

Jak wygląda rutynowa kontrola przed startem? Najprostszym przeglądem jest przegląd przed samym startem – PDC (pre-departure check). Opiera się on na obejściu samolotu dookoła i wizualnym sprawdzeniu, czy nie ma widocznych uszkodzeń samolotu. Sprawdzana jest także dokumentacja techniczna samolotu oraz wyposażenie awaryjno-ratunkowe. Taki przegląd może podpisać także kapitan samolotu, niekoniecznie mechanik.

W pracy mechanika ważnym elementem jest badanie danej usterki do momentu określenia osiągnięcia i zweryfikowania tego, co jest jej przyczyną (trouble shooting). Zdarza się, że samolot powracający z rejsu posiada usterki spowodowane np. uderzeniem ptaka, lecz zdarza się także zatrzymanie samolotu i niedopuszczenie go do startu, uzasadniając jego uziemienie. Warto zauważyć, że mechanik wykonujący obsługę liniową jest tam po to, żeby wykryć każdą możliwą usterkę, która mogłaby zagrozić bezpieczeństwu załogi i pasażerów, dlatego rzetelne wykonywanie obowiązków jest tak ważne na tym stanowisku.

Źródło informacji i zdjęć: LOTAMS / Foto: Błażej Woliński

Czytany 2403 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 październik 2017 11:34

Artykuły powiązane

 • LOTAMS rozpoczyna działalność operacyjną na lotnisku w Budapeszcie.

  3 maja 2018 roku LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) otworzył pierwszą stałą zagraniczną bazę oferującą pełny zakres obsługi liniowej rejsowych połączeń lotniczych. Baza w Budapeszcie jest wyposażoną i zorganizowaną placówką zagraniczną, która będzie świadczyć kompleksowe usługi dla linii lotniczych. Pierwszy przegląd liniowy został wykonany dla Polskich Linii Lotniczych LOT, na jednym z najnowocześniejszych samolotów Boeingu 787 Dreamlinerze.

 • Boeing kontynuuje wsparcie dla floty Chinooków z Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych.

  Boeing i rząd kanadyjski zgodzili się na zmianę obowiązującej umowy w zakresie logistyki. Po wprowadzeniu poprawki o stałej wartości 313 milionów USD Boeing będzie nadal zapewniać pełną logistykę systemową, wsparcie techniczne, łańcuch dostaw, analitykę danych i usługi szkoleniowe dla floty Royal Canadian Air Force posiadającej 15 Chinooków CH-147F ze wsparciem do 2023 roku.

 • Kobieca strona lotnictwa. Rozmowa z Jolantą Makowską - pracownikiem LOTAMS.

  Mówi się, że ambitna kobieta żadnej pracy się nie boi. Idealnym potwierdzeniem tego stwierdzenia jest Jolanta Makowska – niezwykła osoba, która zaczynała pracę w LOTAMSIE jako jedyna przedstawicielka płci żeńskiej „na starcie”. O specyfice obsługi liniowej, swoich początkach oraz zdominowanym przez mężczyzn zawodzie rozmawiamy z naszym wieloletnim pracownikiem.

 • Letnia Baza Adeptów Techniki 2018 - oferta praktyk wakacyjnych w LOTAMS.

  Z początkiem marca ruszyła rekrutacja do kolejnej wakacyjnej edycji programu praktyk – „Letnia Baza Adeptów Techniki”. Jest to druga odsłona projektu skierowanego do młodych ludzi, którzy pragną zdobyć doświadczenie jeszcze w trakcie edukacji lub tuż po jej zakończeniu.

 • HondaJet rozbudowuje międzynarodową sieć sprzedaży - również w Chinach.

  26 stycznia Honda Aircraft Company ogłosiła, że HondaJet China (Honsan General Aviation Co., Ltd.) zorganizowała imprezę z okazji otwarcia nowego zakładu FBO, która odbyła się  w Guangzhou Baiyun na lotnisku międzynarodowym.

 • Poznaj tajniki zawodu mechanika lotniczego w LOTAMS.

  Kiedy mowa o obsłudze technicznej samolotów - kojarzymy ją przede wszystkim z mechanikami lotniczymi, którzy dbają o bezpieczeństwo pasażerów na całym świecie. Nie bez przyczyny – mechanicy stanowią największą podgrupę pracowników w spółce LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS). Jest to zawód niezwykle ciekawy, rozwijający, prestiżowy, lecz także bardzo odpowiedzialny. Poniżej najważniejsze aspekty dotyczące tej profesji.

 • Centrum Dostaw i Serwisu Sprzętu do naziemnej obsługi statków powietrznych w ramach PGZ.

  4 stycznia 2018 r. na terenie Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego S.A. w Warszawie rozpoczęło działalność Centrum Dostaw i Serwisu Sprzętu do Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych.

 • LOTAMS wykonuje jedną z pierwszych w Europie obsług liniowych Boeinga 737 MAX.

  2 grudnia na Lotnisku Chopina wylądował najnowszy nabytek Polskich Linii Lotniczych LOT, jeden z najnowocześniejszych samolotów wąskokadłubowych: Boeing 737 MAX 8. Polskie Linie Lotnicze LOT będą jednym z pierwszych użytkowników tych maszyn. LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) Sp. z o.o. stał się tym samym jedną z pierwszych na świecie baz technicznych serwisujących samoloty Boeingi 737 MAX.

 • BAE Systems z polskim partnerem WCBKT zapewnią sprzęt do obsługi naziemnej F-16.

  BAE Systems podpisało z WCBKT S.A., spółką należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., umowę dotyczącą współpracy w ramach sprzętu do obsługi naziemnej polskiej floty samolotów bojowych F-16.

 • LOTAMS podpisuje umowę patronacką z Zespołem Szkół Samochodowych w Radomiu.

  24 listopada w Zespole Szkół Samochodowych w Radomiu przedstawiciele LOTAMS oraz Zespołu Szkół Samochodowych Radom podpisali porozumienie wzajemnej współpracy w zakresie kształcenia uczniów klas technik mechanik lotniczy.

Top