piątek, 20 październik 2017 09:33

Dlaczego mechanik „na starcie”, a nie pilot decyduje o starcie samolotu?

Napisane przez LOTAMS
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Autor: Błażej Woliński Autor: Błażej Woliński

Praca mechanika na starcie to nie lada wyzwanie. Deszcz, śnieg, wiatr czy upał – obsługa liniowa musi zostać wykonana przed każdym lotem, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa pasażerom oraz załodze. LOT Aircraft Maintenance Services zdradza, na czym polega podstawowa obsługa techniczna samolotów wykonywana na płycie lotniska.

Obsługa liniowa to głównie wykonywanie znacznie czynności o mniejszym stopniu skomplikowania niż te, które wykonuje się w hangarach. Obsługa realizowana jest w nieco mniejszym zakresie, lecz powtarzana cyklicznie z dużo większą częstotliwością. Każdy samolot musi mieć zrobiony przegląd przed startem (tzw. Pre-departure check) – może go wykonać odpowiednio przeszkolona załoga lub mechanik. Ponadto, przez mechaników wykonywane są przeglądy tzw. niższego szczebla, czyli przeglądy, które wykonuje się co 2 dni (tzw. Daily check lub Routine) lub co tydzień („Weekly”).

Czym konkretnie zajmuje się mechanik w LOTAMS? Mechanik zajmuje się wszelkimi usterkami powstałymi w trakcie lotu oraz zleceniami operatorów. Jest to praca w systemie 12-godzinnym, bowiem musi być ciągła (od 6-18, od 18-22), przy czym większość lotów ma miejsce w godzinach 6-22. Obsługa liniowa LOTAMS to cztery brygady, które rotują między sobą. Każdą grupą mechaników kieruje zarządzający. Standardowa zmiana wygląda następująco – przybycie do pracy, przebranie się, przejechanie samochodem na start i rozpoczęcie pracy. Na każdą zmianę rozpisany jest harmonogram z obowiązkami i zadaniami do wykonania dla poszczególnych mechaników. Najczęściej mechanik zajmuje się planowymi, drobnymi przeglądami lub usterkami z lotu czy zleceniami operatora. Praca mechanika na rampie wiąże się również ze wszystkimi sytuacjami AOG (aircraft on ground) - wylotami do samolotów, kiedy gdzieś utkną, naprawą czy ściąganiem ich do właściwego miejsca, w którym możliwa będzie naprawa. W ciągu dnia harmonogram jest ułożony w taki sposób, aby wykonać drobne przeglądy przed startem. Nocą zlecane są bardziej złożone przeglądy tygodniowe czy dwutygodniowe. Całą noc mechanicy zajmują się usuwaniem usterek na dostępnych samolotach.

lot ams mechanik praca

lot ams mechanik praca

Czym jest MEL (minimum equipment list)? W szczególnych wypadkach, jeśli nie jest dostępna dana część samolotu lub nie ma czasu czegoś naprawić – samolot może być bezpiecznie dopuszczony do startu na podstawie specjalnej dokumentacji, np. MEL (minimum equipment list). Przykładowe braki, które nie muszą zatrzymać samolotu to np. zepsuta lampa do lądowania. W takim wypadku odpowiedni organ wydaje oficjalne dopuszczenie do eksploatacji na czas określony (np. 10 dni). Przez wyszczególniony okres samolot może funkcjonować bez brakującej części, lecz po tym czasie musi wymienić lub naprawić dany element. Takie procedury stosowane są w celu dalszego, długotrwałego odraczania danych cykli naprawczych. Dokumenty dopuszczające samolot do eksploatacji znajdują się w dokumentacji technicznej samolotu.  

Jak wygląda rutynowa kontrola przed startem? Najprostszym przeglądem jest przegląd przed samym startem – PDC (pre-departure check). Opiera się on na obejściu samolotu dookoła i wizualnym sprawdzeniu, czy nie ma widocznych uszkodzeń samolotu. Sprawdzana jest także dokumentacja techniczna samolotu oraz wyposażenie awaryjno-ratunkowe. Taki przegląd może podpisać także kapitan samolotu, niekoniecznie mechanik.

W pracy mechanika ważnym elementem jest badanie danej usterki do momentu określenia osiągnięcia i zweryfikowania tego, co jest jej przyczyną (trouble shooting). Zdarza się, że samolot powracający z rejsu posiada usterki spowodowane np. uderzeniem ptaka, lecz zdarza się także zatrzymanie samolotu i niedopuszczenie go do startu, uzasadniając jego uziemienie. Warto zauważyć, że mechanik wykonujący obsługę liniową jest tam po to, żeby wykryć każdą możliwą usterkę, która mogłaby zagrozić bezpieczeństwu załogi i pasażerów, dlatego rzetelne wykonywanie obowiązków jest tak ważne na tym stanowisku.

Źródło informacji i zdjęć: LOTAMS / Foto: Błażej Woliński

Czytany 2830 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 październik 2017 11:34

Artykuły powiązane

 • Linie Emirates prezentują pierwszą na świecie „ścieżkę biometryczną”, wyznaczając nowe standardy obsługi klienta na lotnisku.

  Linie Emirates przygotowują się do wprowadzenia pierwszej na świecie „ścieżki biometrycznej”, która umożliwi pasażerom sprawne przemieszczanie się po macierzystym lotnisku przewoźnika Dubai International bez żadnych przeszkód.

 • Ponad horyzonty - wielka siła małego zespołu profesjonalistów.

  Central European Engine Services Sp. z o.o. – w skrócie CEES jest renomowaną, prężnie działającą firmą świadczącą od ponad 18 lat specjalistyczne usługi naprawczo – remontowe silników lotnictwa cywilnego w kraju i na świecie.

 • Nowa ekskluzywna poczekalnia biznesowa dla pasażerów Air France.

  W lipcu tego roku linie Air France oddały do użytku podróżnych całość swojego najnowszego salonu biznesowego na paryskim lotnisku Charlesa de Gaullea. Ekskluzywna poczekalnia jest zlokalizowana w hali L terminala 2E i zajmuje powierzchnię aż 3200 metrów kwadratowych.

 • Wystartowała V edycja programu stażowego "Zostań mechanikiem wyższych lotów".

  2 lipca 2018 roku wystartowała V edycja autorskiego programu stażowego organizowanego przez LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) – „Zostań mechanikiem wyższych lotów”. W tym roku uruchomiliśmy aż dwie edycje naszego stażu. IV edycja programu rozpoczęła się na początku bieżącego roku. Spośród setek chętnych wybieraliśmy najzdolniejszych absolwentów szkół technicznych oraz uczelni wyższych, aby mogli uczyć się zawodu mechanika lotniczego w jednej z największych w Europie baz technicznych obsługującej samoloty pasażerskie. Dziewięciu szczęśliwców to absolwenci Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Gdańskiej oraz Policealnej Szkoły Samochodowej w Warszawie.

 • LOTAMS podpisuje umowę z KLM. Embraery 170 i 190 z przeglądami na Okęciu.

  21 czerwca 2018 roku w hangarze LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) odbyła się uroczystość podpisania umowy z holenderskim przewoźnikiem KLM Cityhopper. Umowa dotyczy obsługi bazowej samolotów floty Embraer.

 • Polska Grupa Lotnicza chce przejąć kontrolę nad PLL LOT ... ale i nie tylko.

  Jak można przeczytać na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, 25 maja wpłynął wniosek o przejęcie przez Polską Grupę Lotniczą takich podmiotów jak: Polskie LinieLotnicze „LOT” S.A. z siedzibą w Warszawie, LOT Aircraft Maintenance Services sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, oraz LS Airport Services S.A. z siedzibą w Warszawie.

 • LOTAMS rozpoczyna działalność operacyjną na lotnisku w Budapeszcie.

  3 maja 2018 roku LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) otworzył pierwszą stałą zagraniczną bazę oferującą pełny zakres obsługi liniowej rejsowych połączeń lotniczych. Baza w Budapeszcie jest wyposażoną i zorganizowaną placówką zagraniczną, która będzie świadczyć kompleksowe usługi dla linii lotniczych. Pierwszy przegląd liniowy został wykonany dla Polskich Linii Lotniczych LOT, na jednym z najnowocześniejszych samolotów Boeingu 787 Dreamlinerze.

 • Boeing kontynuuje wsparcie dla floty Chinooków z Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych.

  Boeing i rząd kanadyjski zgodzili się na zmianę obowiązującej umowy w zakresie logistyki. Po wprowadzeniu poprawki o stałej wartości 313 milionów USD Boeing będzie nadal zapewniać pełną logistykę systemową, wsparcie techniczne, łańcuch dostaw, analitykę danych i usługi szkoleniowe dla floty Royal Canadian Air Force posiadającej 15 Chinooków CH-147F ze wsparciem do 2023 roku.

 • Kobieca strona lotnictwa. Rozmowa z Jolantą Makowską - pracownikiem LOTAMS.

  Mówi się, że ambitna kobieta żadnej pracy się nie boi. Idealnym potwierdzeniem tego stwierdzenia jest Jolanta Makowska – niezwykła osoba, która zaczynała pracę w LOTAMSIE jako jedyna przedstawicielka płci żeńskiej „na starcie”. O specyfice obsługi liniowej, swoich początkach oraz zdominowanym przez mężczyzn zawodzie rozmawiamy z naszym wieloletnim pracownikiem.

 • Letnia Baza Adeptów Techniki 2018 - oferta praktyk wakacyjnych w LOTAMS.

  Z początkiem marca ruszyła rekrutacja do kolejnej wakacyjnej edycji programu praktyk – „Letnia Baza Adeptów Techniki”. Jest to druga odsłona projektu skierowanego do młodych ludzi, którzy pragną zdobyć doświadczenie jeszcze w trakcie edukacji lub tuż po jej zakończeniu.

Top