poniedziałek, 30 październik 2017 11:38

Polacy nieświadomi swoich praw - 113 tys. osób należy się odszkodowanie lotnicze.

Napisane przez Biuro Prasowe AirHelp
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zdjęcie poglądowe / Źródło: By Amin (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons Zdjęcie poglądowe / Źródło: By Amin (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Tylko 1% osób, które spotkały się z utrudnieniami podczas podróży samolotem, korzysta z prawa do ubiegania się o odszkodowanie. Z danych AirHelp wynika, że po trzech kwartałach 2017 r. aż 113 000 pasażerów należy się rekompensata za opóźniony lub odwołany lot bądź odmowę wejścia na pokład. To o 11% więcej niż w roku poprzednim.

Za problematyczne podróże od 1 stycznia do 30 września br. linie lotnicze powinny wypłacić swoim klientom łącznie ponad 138 mln złotych. Wartość ta w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim wzrosła o ponad 16%, a zestawiając ją z rokiem 2015 – ponad dwa razy.

– Tylko od 1 stycznia br. aż 1 310 lotów zostało zakłóconych z winy przewoźnika. Ta liczba z roku na rok rośnie. Głównie ze względu na to, że linie lotnicze rozwijają swoją działalność – wykonują coraz więcej kursów, otwierają nowe połączenia. Rosnący ruch na niebie to nie zawsze same plusy – czasem skutkuje niemiłymi dla pasażerów opóźnieniami. Dlatego warto wiedzieć, jakie przysługują nam prawa, by w uzasadnionym przypadku wnioskować o odszkodowanie lub o należny posiłek czy nocleg – mówi Natalia Gębska, Country Manager w AirHelp.

JEŻELI NIE PIENIĄDZE, TO PRZYNAJMNIEJ OPIEKA

Jeśli opóźnienie lotu wynosi 3 godziny lub więcej i nastąpiło na skutek czynników, na które przewoźnik ma wpływ (np. awaria lub spóźnienie samolotu, brak zastępstwa w przypadku choroby pilota) mamy prawo do odszkodowania, wynoszącego od 250 do nawet 600 euro (w zależności od długości podróży). Rekompensata pieniężna należy nam się także w przypadku tzw. overbookingu, czyli odmowy wejścia na pokładu.

Czasem zdarza się jednak, że opóźnienie lotu wynika z przyczyn losowych, niezależnych od przewoźnika, takich jak mgła, burza czy nagły strajk załogi lotniska. Wówczas nie przysługuje nam wprawdzie rekompensata pieniężna, ale warto upomnieć się o należny nam posiłek, dostęp do telefonu oraz nocleg czy transport – jeśli jest to konieczne.

JAK ZŁOŻYĆ REKLAMACJĘ?

Wniosek o odszkodowanie można złożyć samemu lub skorzystać z pomocy firmy Airhelp.pl, która  wyręcza w przeprowadzeniu tej procedury. Pasażer po wypełnieniu krótkiego i prostego formularza online od razu otrzymuje informację, czy przysługuje mu odszkodowanie.

– AirHelp posiada dostęp do monitoringu meteorologicznego oraz informacji nt. sytuacji na lotniskach, więc proces weryfikacji zapytania jest krótki, a zebrane dane pozwalają na przygotowanie wysoce merytorycznego wniosku. Firma wyręcza pasażerów w całym procesie  odszkodowawczym i, w razie konieczności, podejmuje również negocjacje z przewoźnikiem lub wkracza na drogę sądową w imieniu klientów, ale dotyczy to zaledwie 10% przypadków – dodaje Natalia Gębska.

Wybierając się w podróż samolotem, warto zainstalować na swoim telefonie aplikację AirHelp, ponieważ o należne odszkodowanie można ubiegać się będąc jeszcze na lotnisku.

****

Firma AirHelp została założona w 2013 roku przez Henrika Zillmera, Nicolasa Michaelsena i Grega Roodta, przedsiębiorców internetowych. Przedstawicielstwa AirHelp zlokalizowane są w 20 krajach, w tym w Gdańsku. Głównym celem firmy jest zapewnienie pasażerom na całym świecie wsparcia w odzyskiwaniu odszkodowań od przewoźników w przypadkach opóźnienia i odwołania lotów lub odmowy wejścia na pokład. Spółka współpracuje z liniami lotniczymi i dba o to by proces reklamacji przebiegał możliwie jak najsprawniej. AirHelp udostępnia klientom możliwość złożenia wniosku poprzez przyjazną dla użytkownika stronę internetową oraz intuicyjne aplikacje mobilne. Od powstania firma pomogła ponad 5 mln pasażerów na całym świecie.

Źródło informacji: Biuro Prasowe AirHelp

Czytany 805 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 październik 2017 11:49

Artykuły powiązane

Top