piątek, 10 listopad 2017 09:56

Płatowiec F-35A Lightning II zakończył trzecią fazę prób trwałości użytkowej.

Napisane przez BAE Systems
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przeznaczony do prób płatowiec samolotu F-35A z powodzeniem zakończył trzeci test trwałości użytkowej, odpowiadający 24 000 godzinom lotu, w unikalnym laboratorium w zakładach BAE Systems w Brough, East Yorkshire.

Płatowiec, oznaczony jako AJ-1, reprezentuje wariant F-35A – klasycznego startu i lądowania (CTOL). Podczas testowania struktury w stanowisku, zdolnym do obciążenia płatowca masą 350 ton, samolot został poddany obciążeniom, jakie działają na niego podczas rzeczywistego lotu. Przeprowadzono także próby wytrzymałościowe, w celu symulacji rzeczywistej eksploatacji floty F-35 w oparciu o przewidywane wymagania operacyjne.

Przeznaczony do prób trwałości płatowiec F-35A po ich zakończeniu wyruszy do Stanów Zjednoczonych, gdzie przejdzie dalsze szczegółowe przeglądy.

Stanowisko do prób trwałości użytkowej, jakie posiada BAE Systems jest jedynym tego typu w Wielkiej Brytanii. Testy AJ-1 z jego użyciem prowadzono od czasu przybycia płatowca do Brough w 2009 r. Stanowisko wyposażone jest w ponad 35 km przewodów, 2500 czujników tensometrycznych i 160 siłowników, które są mocowane do płatowca podczas prób.

Kathy Nesmith, kierownik zespołu we wspólnym biurze programu F-35, powiedziała: „Program F-35 wymaga trwałości użytkowej płatowca wynoszącej 8 000 godzin lotu. Jest to weryfikowane w ramach testów obejmujących dwa okresy użytkowania lub 16 000 godzin. Ukończenie trzeciego etapu testów z użyciem rzeczywistego płatowca F-35A dostarczy nam danych, które umożliwią wojsku eksploatację i obsługę tego samolotu po 2050 r.”

Matt Edghill, dyrektor Lockheed Martin ds. projektu struktury F-35, powiedział: „Samolot bojowy piątej generacji F-35, mający jeszcze większą prędkość i manewrowość, przesuwa granice inżynierii i fizyki. Test trwałości użytkowej potwierdza, że jako płatowiec sprawdzi się w trudnych warunkach, w jakich będzie działał przez cały okres eksploatacji. Ukończenie trzeciego testu trwałości użytkowej F-35A daje naszemu programowi wielkie zaufanie co do wytrzymałości i niezawodności samolotu w nadchodzących dziesięcioleciach.”

Andy Prendergast, kierownik badań strukturalnych i dynamicznych w BAE Systems, dodał: „To badanie pokazało granice wytrzymałości płatowca F-35A, co pozwoli na jego bezpieczne i skuteczne działanie przez cały okres eksploatacji. Ciągle sprawdzaliśmy płatowiec, aby wykryć jakiekolwiek oznaki naprężeń i pęknięć i ciągle przekazywaliśmy wyniki kierownictwu programu, aby jeśli zaszłaby taka potrzeba, można było dokonać ulepszeń jego struktury, na długo przed pojawieniem się jakichkolwiek problemów we flocie eksploatowanych samolotów.”

BAE Systems prowadzi testy strukturalne wariantu F-35 CTOL z Lockheed Martinem, głównym wykonawcą programu, który jest również odpowiedzialny za testy innych wariantów samolotu: F-35B – skróconego startu i pionowego lądowania (STOVL) oraz F-35C – przeznaczonego do operowania z pokładów lotniskowców (CV).

Przeznaczone do badań trwałości użytkowej płatowce F-35B i F-35C zakończyły już dwa okresy testów trwające łącznie 16 000 godzin i obecnie poddawane są dodatkowym testom, mającym umożliwić wydłużenie okresu trwałości płatowca.

F-35 jest najnowszym samolotem, który został przetestowany w Brough. Poprzednio badano tam samoloty Buccaneer, Harrier, Hawk, a ostatnio Eurofighter Typhoon, który nadal jest testowany w zakładach.

Źródło informacji i zdjęć: BAE Systems

Czytany 640 razy Ostatnio zmieniany piątek, 10 listopad 2017 10:01

Artykuły powiązane

Top