piątek, 10 listopad 2017 09:56

Płatowiec F-35A Lightning II zakończył trzecią fazę prób trwałości użytkowej.

Napisane przez BAE Systems
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przeznaczony do prób płatowiec samolotu F-35A z powodzeniem zakończył trzeci test trwałości użytkowej, odpowiadający 24 000 godzinom lotu, w unikalnym laboratorium w zakładach BAE Systems w Brough, East Yorkshire.

Płatowiec, oznaczony jako AJ-1, reprezentuje wariant F-35A – klasycznego startu i lądowania (CTOL). Podczas testowania struktury w stanowisku, zdolnym do obciążenia płatowca masą 350 ton, samolot został poddany obciążeniom, jakie działają na niego podczas rzeczywistego lotu. Przeprowadzono także próby wytrzymałościowe, w celu symulacji rzeczywistej eksploatacji floty F-35 w oparciu o przewidywane wymagania operacyjne.

Przeznaczony do prób trwałości płatowiec F-35A po ich zakończeniu wyruszy do Stanów Zjednoczonych, gdzie przejdzie dalsze szczegółowe przeglądy.

Stanowisko do prób trwałości użytkowej, jakie posiada BAE Systems jest jedynym tego typu w Wielkiej Brytanii. Testy AJ-1 z jego użyciem prowadzono od czasu przybycia płatowca do Brough w 2009 r. Stanowisko wyposażone jest w ponad 35 km przewodów, 2500 czujników tensometrycznych i 160 siłowników, które są mocowane do płatowca podczas prób.

Kathy Nesmith, kierownik zespołu we wspólnym biurze programu F-35, powiedziała: „Program F-35 wymaga trwałości użytkowej płatowca wynoszącej 8 000 godzin lotu. Jest to weryfikowane w ramach testów obejmujących dwa okresy użytkowania lub 16 000 godzin. Ukończenie trzeciego etapu testów z użyciem rzeczywistego płatowca F-35A dostarczy nam danych, które umożliwią wojsku eksploatację i obsługę tego samolotu po 2050 r.”

Matt Edghill, dyrektor Lockheed Martin ds. projektu struktury F-35, powiedział: „Samolot bojowy piątej generacji F-35, mający jeszcze większą prędkość i manewrowość, przesuwa granice inżynierii i fizyki. Test trwałości użytkowej potwierdza, że jako płatowiec sprawdzi się w trudnych warunkach, w jakich będzie działał przez cały okres eksploatacji. Ukończenie trzeciego testu trwałości użytkowej F-35A daje naszemu programowi wielkie zaufanie co do wytrzymałości i niezawodności samolotu w nadchodzących dziesięcioleciach.”

Andy Prendergast, kierownik badań strukturalnych i dynamicznych w BAE Systems, dodał: „To badanie pokazało granice wytrzymałości płatowca F-35A, co pozwoli na jego bezpieczne i skuteczne działanie przez cały okres eksploatacji. Ciągle sprawdzaliśmy płatowiec, aby wykryć jakiekolwiek oznaki naprężeń i pęknięć i ciągle przekazywaliśmy wyniki kierownictwu programu, aby jeśli zaszłaby taka potrzeba, można było dokonać ulepszeń jego struktury, na długo przed pojawieniem się jakichkolwiek problemów we flocie eksploatowanych samolotów.”

BAE Systems prowadzi testy strukturalne wariantu F-35 CTOL z Lockheed Martinem, głównym wykonawcą programu, który jest również odpowiedzialny za testy innych wariantów samolotu: F-35B – skróconego startu i pionowego lądowania (STOVL) oraz F-35C – przeznaczonego do operowania z pokładów lotniskowców (CV).

Przeznaczone do badań trwałości użytkowej płatowce F-35B i F-35C zakończyły już dwa okresy testów trwające łącznie 16 000 godzin i obecnie poddawane są dodatkowym testom, mającym umożliwić wydłużenie okresu trwałości płatowca.

F-35 jest najnowszym samolotem, który został przetestowany w Brough. Poprzednio badano tam samoloty Buccaneer, Harrier, Hawk, a ostatnio Eurofighter Typhoon, który nadal jest testowany w zakładach.

Źródło informacji i zdjęć: BAE Systems

Czytany 935 razy Ostatnio zmieniany piątek, 10 listopad 2017 10:01

Artykuły powiązane

 • Pierwszy A330-800 już w powietrzu. Trwa program prób w locie.

  Pierwszy samolot A330-800 wystartował dziś rano z lotniska Blagnac pod francuską Tuluzą, wyruszając o godzinie 10.31 czasu lokalnego w swój pierwszy lot nad południowo-zachodnią Francją. Maszyna nosi oznaczenie MSN1888 i wykona serię wymaganych do przeprowadzenia na tej wersji prób aerodynamicznych w locie.

 • Ostatnie testy silnika odrzutowca Flaris zakończone! Kiedy pierwszy lot?

  Najmniejszy na świecie odrzutowiec dyspozycyjny Flaris Lar 1 przeszedł właśnie końcowe próby silnika. To już ostatnie próby naziemne samolotu. W kolejnym miesiącu ma zostać przewieziony na lotnisko, z którego pierwszy raz wzbije się w powietrze.

 • Airbus A330neo rozpoczyna testy w locie do 15 miast na całym świecie.

  A330neo, najnowszy szerokokadłubowiec Grupy Airbus, wyruszył w podróż po lotniskach  całego świata, mającą dowieść jego gotowości do eksploatacji przez linie lotnicze. Jest to ostatni już etap procedury certyfikacyjnej, na którym w toku zadań ETOPS, lądowań na lotniskach zapasowych i korzystania z obsługi lotniskowej sprawdzone zostanie działanie wszystkich systemów samolotu oraz jego niezawodność. Przeleciawszy nad europejskimi zakładami Grupy Airbus, A330neo odwiedzi piętnaście największych portów lotniczych na wszystkich pięciu kontynentach, wykonując łącznie trzy przeloty, które pozwolą mu zaliczyć w sumie 150 godzin prób w locie.

 • Nowy system obserwacji przestrzennej dla F-35 od Raytheon.

  Lockheed Martin wybrał Raytheon, aby opracować i dostarczyć system śledzenia i obserwacji przestrzennej nowej generacji (DAS) dla myśliwca F-35. W wyniku konkursu prowadzonego przez Lockheeda Martina wybór zwiększy możliwości i obniży koszty.

 • NASA zrealizowała lot dużym bezzałogowcem w publicznej przestrzeni powietrznej.

  Zdalnie pilotowany samolot Ikhana, należący do NASA, sterowany z centrum badawczegp Armstrong Flight Research Center w Edwards w Kalifornii, z powodzeniem przeprowadził we wtorek pierwszą misję w systemie National Airspace już bez systemów ratunkowych. Ten historyczny lot przesuwa Stany Zjednoczone o krok bliżej do normalizacji operacji bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej wykorzystywanej przez komercyjnych i prywatnych operatorów statków bezzałogowych.

 • 300 samolotów F-35 już dostarczonych przez Lockheed Martin i Pentagon.

  Biuro Programu F-35 i Lockheed Martin świętuje dostarczenie 300-ego seryjnego samolotu F-35, demonstrując tym samym stały postęp i dynamikę programu. 300-ny samolot ma zostać dostarczony do Bazy Hill Air Force w stanie Utah.

 • Airbus BelugaXL pomyślnie przeszedł naziemną próbę wibracyjną.

  Pierwszy egzemplarz samolotu BelugaXL pomyślnie przeszedł naziemne testy wibracyjne (GVT), spełniając wymóg niezbędny do otrzymania certyfikatu umożliwiającego mu odbycie pierwszego lotu, który producent zaplanował na lato tego roku.

 • Pierwsze F-35B są już w Wielkiej Brytanii. Przyleciały 2 miesiące przed planowanym terminem.

  Wielka Brytania przyjęła swoje pierwsze cztery zaawansowane myśliwce F-35B, które będą użytkowane w Royal Air Force i Royal Navy. Z pomocą tankowania w powietrzu samoloty przeleciały przez Atlantyk z bazy amerykańskiego korpusu piechoty morskiej w Beaufort w Południowej Karolinie, gdzie brytyjscy piloci przechodzili intensywne szkolenia na pokładzie samolotów we współpracy ze swoimi odpowiednikami z USMC.

 • Czy amerykańskie supermyśliwce F-35 pojawią się na Air Show w Radomiu?

  Najnowsze amerykańskie samoloty o wartości blisko 100 milionów dolarów każdy mogą zostać zaprezentowane podczas Air Show 2018 w Radomiu. Mówił o tym wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w programie "Mocna Rozmowa" Echa Dnia.

 • Amerykańskie Siły Powietrzne testują działania bojowe z wykorzystaniem samolotów Super Tucano i Wolverine.

  Loty do drugiej fazy eksperymentu "lekkiego ataku" rozpoczęły się 7 maja 2018 r. Odbywają się one w bazie lotniczej Holloman w Nowym Meksyku. Podczas trzymiesięcznego eksperymentu Piloci latają w górach Sierra Nevada na samolotach Embraer A-29 Super Tucano i Textron Aviation AT-6B Wolverine, aby zebrać dodatkowe informacje o możliwościach tych samolotów, a także o interoperacyjności partnerów w ramach tzw. "lekkiego ataku".

Top