środa, 22 listopad 2017 14:40

6 rocznica powołania Centrum Serwisowego C295 w Polsce.

Napisane przez Airbus Press
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Centrum Serwisowe C295 17 listopada obchodziło 6. lecie swego funkcjonowania, bowiem zostało uruchomione w PZL Warszawa-Okęcie dokładnie tego dnia w 2011 roku. Cały program Serwis Center został zrealizowany w ramach umowy offsetowej pomiędzy AIRBUSEM (wówczas EADS CASA) a Polską zawartą w chwili zakupu samolotów C295.

Pierwszy polski samolot C295 został wyremontowany przez polską załogę centrum – w ramach ostatecznego etapu szkolenia – jeszcze w zakładach producenta, Construcciones Aeronáuticas SA w Sevilli. Polacy wykonali go pod okiem inżynierów i mechaników z Airbus. Następne samoloty PAF były już poddawane przeglądom i remontom, zgodnie z odpowiednimi resursami godzinowymi i kalendarzowymi, już w Polsce. To drugie po serwisie przyfabrycznym tego typu centrum serwisowe w Europie. Od tego czasu przez CS w Warszawie przeszły eksploatowane przez PAF samoloty C295. Centrum Serwisowe stale się rozwija a jego załoga stale podwyższa swoje kwalifikacje. Centrum posiada wszelkie niezbędne certyfikaty do przeprowadzanie remontów i przeglądów samolotów transportowych nadane przez Airbus, łącznie z wdrażaniem tzw. biuletynów a więc wykonywaniem czynności polegających m.in. na doposażaniu samolotów. Centrum wykonuje też drobne modyfikacje i wszelkie naprawy bieżące – te wykonuje zarówno w swojej siedzibie, jak i przy pomocy swego mobilnego serwisu, także w siedzibie bazy eksploatującej samoloty – w Krakowie.

airbus c295 rocznica

airbus c295 rocznica

airbus c295 rocznica

W czasie działania serwis wykonał na polskich samolotach 11 dużych obsług (8.letnich), kilkadziesiąt obsług niższego rzędu, około 230 biuletynów serwisowych oraz wiele kilkadziesiąt napraw doraźnych.

Warszawskie Centrum serwisuje nie tylko samoloty polskie. Jest otwarte także dla samolotów z zagranicy. Zakończono w nim już remonty C295 należące do Czech i Kazachstanu, a zakontraktowane są kolejne. Otwarcie dla samolotów z zagranicy to jeden z priorytetów polskiego serwisu.

W ciągu ostatnich lat załoga centrum liczebnie wzrosła dwukrotnie a jego pracownicy sukcesywnie podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc we wszystkich szkoleniach organizowanych przez Airbus.

W chwili obecnej PAF są największym użytkownikiem tych samolotów w Europie. Aktualnie w polskich barwach lata ich 16.

Polskie samoloty C295 od początku eksploatacji w PAF spędziły w powietrzu ponad 50 000 godzin.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus Press

Czytany 964 razy Ostatnio zmieniany środa, 22 listopad 2017 14:55

Artykuły powiązane

 • Pierwsza załoga zakończyła szkolenie na symulatorze Casa.
  14 grudnia pierwsza załoga 8 BLTr zakończyła trzydniowe szkolenie na symulatorze lotów samolotu Casa C-295M.
 • Zmarł Jerzy Kosiński – Nestor modelarstwa lotniczego w Polsce.

  Na stronie Komisji Modelarskiej Aeroklubu Polskiego pojawiła się bardzo smutna wiadomość: - W nocy z 6/7 grudnia odszedł na zawsze nasz wspaniały Kolega Jurek Kosiński (1936-2017) – Nestor polskiego modelarstwa lotniczego (z najstarszym numerem licencji POL-0014), utytułowany zawodnik – indywidualny Wicemistrz Świata i drużynowy Mistrz Świata w klasie F1B w roku 1961.

 • Polsko-włoski alians w obszarze kosmicznym.

  Zawarte w czasie spotkania zorganizowanego przez Ambasadę RP w Rzymie umowy pozwolą polskim firmom działającym w sektorze kosmicznym połączyć siły z włoskim partnerem. Współpraca ma przełożyć się na wspólne projekty na szybko rozwijającym się rynku usług opartych na danych satelitarnych. Podpisaniu umów towarzyszyła prezentacja oferty polskich firm dla włoskiego sektora kosmicznego i naukowców.

 • Pierwsze kroki polskiej platformy satelitarnej.

  Flagowy projekt Creotech Instrument S.A., związany z budową innowacyjnej platformy mikrosatelitarnej HyperSat nabiera rozpędu. Firma w listopadzie podpisała opiewającą na 20 mln złotych umowę w NCBiR. Jest to największy projekt w polskiej prywatnej branży kosmicznej. Prace projektowe trwać będą 36 miesięcy, a w ich wyniku powstanie model inżynieryjny platformy satelitarnej, który przejdzie wszystkie wymagane testy i osiągnie gotowość do pracy na orbicie.

 • Podwójna Akcja Serce w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie.
  W dniach 1 i 3 grudnia, załogi statków powietrznych z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie wzięły po raz kolejny udział w misjach ratowania ludzkiego życia w ramach „Akcji Serce”.
 • Start studenckiego satelity PW-Sat2 przełożony na 2018 r.

  Start satelity PW-Sat2, skonstruowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej, pierwotnie planowany na koniec 2017 r, odbędzie się najwcześniej w połowie 2018 r. Na opóźnienie startu wpłynęły plany firmy SpaceX, której rakieta ma wynieść polskiego satelitę na orbitę.

 • Hubert Zumbach, syn Jana Zumbacha z wizytą w Polsce. Spotkał się z producentami filmu "Dywizjon 303".

  W listopadzie miało miejsce spotkanie z Hubertem, synem Jana Zumbacha - polskiego bohatera, najbardziej znanego pilota Dywizjonu 303. 

 • Polskie satelity wyniesie na orbitę amerykańska firma.

  Amerykańska firma NanoRacks zawarła z wrocławskim SatRevolution kontrakt w sprawie wyniesienia na orbitę pierwszych polskich satelitów komercyjnych: Światowita i Rusałki. Ich wystrzelenie planowane jest na koniec trzeciego kwartału 2018 roku.

 • Ryanair Sun - nowa charterowa linia lotnicza rozpoczyna rekrutację w Warszawie.

  Ryanair Sun, niezależna spółka grupy Ryanair, wczoraj tj. 22 listopada rozpoczęła rekrutację pilotów do nowej, polskiej linii czarterowej, która zaoferuje loty od sezonu letniego 2018r.

 • Konferencja Innowacyjna Europa 2017 - Fly me to Mars.

  Wrocławski Park Technologiczny serdecznie zaprasza na konferencję Innowacyjna Europa 2017 – Fly me to Mars organizowaną wspólnie przez Wrocławski Park Technologiczny oraz Koalicję na rzecz Polskich Innowacji w dniach 23-24 listopada 2017 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, przy ul. Janiszewskiego 8.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top