środa, 22 listopad 2017 14:40

6 rocznica powołania Centrum Serwisowego C295 w Polsce.

Napisane przez Airbus Press
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Centrum Serwisowe C295 17 listopada obchodziło 6. lecie swego funkcjonowania, bowiem zostało uruchomione w PZL Warszawa-Okęcie dokładnie tego dnia w 2011 roku. Cały program Serwis Center został zrealizowany w ramach umowy offsetowej pomiędzy AIRBUSEM (wówczas EADS CASA) a Polską zawartą w chwili zakupu samolotów C295.

Pierwszy polski samolot C295 został wyremontowany przez polską załogę centrum – w ramach ostatecznego etapu szkolenia – jeszcze w zakładach producenta, Construcciones Aeronáuticas SA w Sevilli. Polacy wykonali go pod okiem inżynierów i mechaników z Airbus. Następne samoloty PAF były już poddawane przeglądom i remontom, zgodnie z odpowiednimi resursami godzinowymi i kalendarzowymi, już w Polsce. To drugie po serwisie przyfabrycznym tego typu centrum serwisowe w Europie. Od tego czasu przez CS w Warszawie przeszły eksploatowane przez PAF samoloty C295. Centrum Serwisowe stale się rozwija a jego załoga stale podwyższa swoje kwalifikacje. Centrum posiada wszelkie niezbędne certyfikaty do przeprowadzanie remontów i przeglądów samolotów transportowych nadane przez Airbus, łącznie z wdrażaniem tzw. biuletynów a więc wykonywaniem czynności polegających m.in. na doposażaniu samolotów. Centrum wykonuje też drobne modyfikacje i wszelkie naprawy bieżące – te wykonuje zarówno w swojej siedzibie, jak i przy pomocy swego mobilnego serwisu, także w siedzibie bazy eksploatującej samoloty – w Krakowie.

airbus c295 rocznica

airbus c295 rocznica

airbus c295 rocznica

W czasie działania serwis wykonał na polskich samolotach 11 dużych obsług (8.letnich), kilkadziesiąt obsług niższego rzędu, około 230 biuletynów serwisowych oraz wiele kilkadziesiąt napraw doraźnych.

Warszawskie Centrum serwisuje nie tylko samoloty polskie. Jest otwarte także dla samolotów z zagranicy. Zakończono w nim już remonty C295 należące do Czech i Kazachstanu, a zakontraktowane są kolejne. Otwarcie dla samolotów z zagranicy to jeden z priorytetów polskiego serwisu.

W ciągu ostatnich lat załoga centrum liczebnie wzrosła dwukrotnie a jego pracownicy sukcesywnie podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc we wszystkich szkoleniach organizowanych przez Airbus.

W chwili obecnej PAF są największym użytkownikiem tych samolotów w Europie. Aktualnie w polskich barwach lata ich 16.

Polskie samoloty C295 od początku eksploatacji w PAF spędziły w powietrzu ponad 50 000 godzin.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus Press

Czytany 1392 razy Ostatnio zmieniany środa, 22 listopad 2017 14:55

Artykuły powiązane

 • Michał Klimaszewski mistrzem Polski akrobacji szybowcowych.

  W minionych dniach na terenie Aeroklubu Pomorskiego, odbyły się 23 mistrzostwa Polski akrobacji szybowcowych. Pilot Aeroklubu Częstochowskiego zdobył tytuł mistrza Polski w klasie advanced, wygrywając wszystkie konkurencje z przewagą 5-7 punktów, nad pozostałymi uczestnikami.

 • Ruszyła platforma CREODIAS, największe przedsięwzięcie polskiej branży kosmicznej.

  Natychmiastowy, prosty i wygodny dostęp do danych z europejskich satelitów programu Copernicus oraz nowatorskie rozwiązanie stawiające Polaków w gronie najlepszych na świecie firm oferujących rozwiązania chmurowe. Oto wyróżniki uruchomionej podczas konferencji we włoskim Baveno platformy CREODIAS, stworzonej przez konsorcjum z wiodącą rolą polskich firm technologicznych.

 • Por. Lukas Maciejewski, pilot Royal Navy o polskich korzeniach.

  Jego dziadek wyemigrował do Anglii po wojnie. Teraz on przyleciał do jego ojczyzny, aby wziąć udział w ćwiczeniu Tiger Meet. Poznajcie porucznika Lukasa Maciejewskiego z 814 Eskadry Królewskiej Marynarki Wojennej. Opowiada nam o operacjach, które realizowały „latające tygrysy”, a także o tym, jak w jego domu kultywowane są polskie tradycje.

 • Książka "Polskie wytwórnie samolotów" już dostępna od maja.

  Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki bez problemu rozpoznają w tych nazwach polskie samoloty. Lotnictwo przeszło długą drogę od pierwszych siermiężnych, drewnianych konstrukcji owiniętych bawełnianym płótnem po dzisiejsze nowoczesne modele półskorupowe.

 • Finnair oferuje rekordową liczbę lotów do Polski latem 2019 r.

  Finnair doda dwa kolejne cotygodniowe połączenia między Helsinkami i Warszawą na lato 2019 r. i będzie latać na tej trasie trzy razy dziennie. W sumie w sezonie letnim 2019 r. Finnair zaoferuje rekordową liczbę do 44 lotów tygodniowo między Helsinkami a Warszawą, Gdańskiem i Krakowem.

 • Polscy lotnicy wykonali swoje zadanie w ramach koalicji walczącej z ISIS. W czerwcu zakończą misję w Kuwejcie.

  3600 godzin nalotu – to bilans działania polskiego kontyngentu wojskowego, który stacjonuje w Kuwejcie. To pierwsza operacja bojowa, w której uczestniczą samoloty F-16. Niebawem polska misja w operacji „Inherent Resolve” dobiegnie końca. O jej przebiegu i zdobytych doświadczeniach rozmawiamy z gen. bryg. Tadeuszem Mikutelem, zastępcą dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych.

 • Policja będzie miała dwa nowe śmigłowce S-70i Black Hawk z PZL Mielec.

  Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk w obecności Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego podpisał w Mielcu umowę na zakup dwóch nowoczesnych śmigłowców S-70i Black Hawk. Maszyny będą wykorzystywane do działań operacyjno - desantowych. To kolejna inwestycja realizowana w ramach Programu modernizacji służb mundurowych.

 • Polskie MSZ popiera Holandię w dążeniu do przejęcia przez Rosję odpowiedzialności za zestrzelenie MH 17.

  MSZ wydał oświadczenie w sprawie zestrzelenia nad terytorium Ukrainy malezyjskiego samolotu MH 17. MSZ informuje: - "Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wyraża pełne poparcie dla władz Holandii i Australii domagających się przyjęcia przez Rosję odpowiedzialności za zestrzelenie nad terytorium Ukrainy malezyjskiego samolotu MH 17."

 • W Polsce będą budowane podzespoły do satelitów i statków kosmicznych.

  W Polsce będą budowane podzespoły do satelitów i statków kosmicznych, zakłada umowa podpisana w piątek w Warszawie przez Śląskie Centrum Naukowo Technologiczne Przemysłu Lotniczego (SCNTPL) i spółkę Thales Alenia Space (TAS).

 • Emilewicz: w branży kosmicznej mamy ponad 300 podmiotów - większość to MŚP.

  Pięć lat temu mieliśmy niespełna 30 podmiotów gospodarczych, które identyfikowały siebie jako branża kosmiczna, dziś jest ich ponad 300, z których większość to małe i średnie firmy - powiedziała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Top