środa, 22 listopad 2017 14:40

6 rocznica powołania Centrum Serwisowego C295 w Polsce.

Napisane przez Airbus Press
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Centrum Serwisowe C295 17 listopada obchodziło 6. lecie swego funkcjonowania, bowiem zostało uruchomione w PZL Warszawa-Okęcie dokładnie tego dnia w 2011 roku. Cały program Serwis Center został zrealizowany w ramach umowy offsetowej pomiędzy AIRBUSEM (wówczas EADS CASA) a Polską zawartą w chwili zakupu samolotów C295.

Pierwszy polski samolot C295 został wyremontowany przez polską załogę centrum – w ramach ostatecznego etapu szkolenia – jeszcze w zakładach producenta, Construcciones Aeronáuticas SA w Sevilli. Polacy wykonali go pod okiem inżynierów i mechaników z Airbus. Następne samoloty PAF były już poddawane przeglądom i remontom, zgodnie z odpowiednimi resursami godzinowymi i kalendarzowymi, już w Polsce. To drugie po serwisie przyfabrycznym tego typu centrum serwisowe w Europie. Od tego czasu przez CS w Warszawie przeszły eksploatowane przez PAF samoloty C295. Centrum Serwisowe stale się rozwija a jego załoga stale podwyższa swoje kwalifikacje. Centrum posiada wszelkie niezbędne certyfikaty do przeprowadzanie remontów i przeglądów samolotów transportowych nadane przez Airbus, łącznie z wdrażaniem tzw. biuletynów a więc wykonywaniem czynności polegających m.in. na doposażaniu samolotów. Centrum wykonuje też drobne modyfikacje i wszelkie naprawy bieżące – te wykonuje zarówno w swojej siedzibie, jak i przy pomocy swego mobilnego serwisu, także w siedzibie bazy eksploatującej samoloty – w Krakowie.

airbus c295 rocznica

airbus c295 rocznica

airbus c295 rocznica

W czasie działania serwis wykonał na polskich samolotach 11 dużych obsług (8.letnich), kilkadziesiąt obsług niższego rzędu, około 230 biuletynów serwisowych oraz wiele kilkadziesiąt napraw doraźnych.

Warszawskie Centrum serwisuje nie tylko samoloty polskie. Jest otwarte także dla samolotów z zagranicy. Zakończono w nim już remonty C295 należące do Czech i Kazachstanu, a zakontraktowane są kolejne. Otwarcie dla samolotów z zagranicy to jeden z priorytetów polskiego serwisu.

W ciągu ostatnich lat załoga centrum liczebnie wzrosła dwukrotnie a jego pracownicy sukcesywnie podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc we wszystkich szkoleniach organizowanych przez Airbus.

W chwili obecnej PAF są największym użytkownikiem tych samolotów w Europie. Aktualnie w polskich barwach lata ich 16.

Polskie samoloty C295 od początku eksploatacji w PAF spędziły w powietrzu ponad 50 000 godzin.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus Press

Czytany 1540 razy Ostatnio zmieniany środa, 22 listopad 2017 14:55

Artykuły powiązane

Top