środa, 22 listopad 2017 14:55

Typhoon potwierdza swoją wielozadaniowość.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wicemarszałek Gerry Mayhew, dowódca 1. Grupy Royal Air Force Wicemarszałek Gerry Mayhew, dowódca 1. Grupy Royal Air Force

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Dubai Air Show 2017 wicemarszałek Gerry Mayhew, dowódca 1. Grupy Royal Air Force, powiedział, że Eurofighter Typhoon dowiódł swojej wielozadaniowości podczas Operacji SHADER.

Wicemarszałek Mayhew stwierdził, że Typhoon dojrzał w trakcie dwóch lat operacji nad Syrią i Irakiem, wykonywanych w ramach ofensywy sił koalicji przeciwko DAESH.
„Przez ten czas Typhoon ewoluował z samolotu realizującego proste operacje kinetyczne do samolotu wielozadaniowego, skutecznie współpracując z wieloma partnerami z koalicji. Samolot przenosi uzbrojenie powietrze-powietrze i powietrze-ziemia za każdym razem, kiedy startuje do misji”.
„Zdobyliśmy olbrzymie doświadczenie w używaniu Typhoona do wielu różnych zadań i we współpracy z wieloma różnymi typami samolotów, dzięki zdolności do używania łącza informatycznego – zarówno podczas operacji kinetycznych, jak i powietrze-powietrze”.
„Wszystkie pięć eskadr RAF wzięło udział w Operacji SHADER. Obecnie jesteśmy w trakcie drugiej rotacji eskadr”.
Wicemarszałek Mayhew powiedział, że oprócz działań ekspedycyjnych i dyżurów bojowych w systemie obrony przestrzeni powietrznej (QRA), głównym zadaniem było zwiększanie liczebności brytyjskiej floty Typhoonów i jej zdolności.
„Opublikowany w 2015 r. Strategiczny Przegląd Obrony i Bezpieczeństwa (SDSR) Wielkiej Brytanii określił plany rozwoju floty Typhoonów w Royal Air Force, które nadal pozostają naszym celem”.
„Czekamy na wprowadzenie do służby dwóch kolejnych eskadr Typhoonów w ciągu kilku następnych lat. Będą to eskadry bojowe, co zapewni stałe zwiększanie zdolności operacyjnych”.
„Związane jest to również ze wzrostem zdolności bojowych samolotu. Typhoon otrzyma nowy radar, a w ramach programu Projekt Centurion przejmie zdolności Tornado. Program obejmuje głównie uzbrojenie dalekiego zasięgu, ale także pociski Meteor i Brimstone, które zostaną przeniesione z Tornado na Typhoona w ciągu następnych 18 miesięcy, co umożliwi nam wycofanie Tornad ze służby w 2019 r.”
„Projekt Centurion jest dla nas niezwykle ważny i bardzo pilnujemy, aby firmy dotrzymywały warunków kontraktu, ponieważ chcemy być pewni, że dotrzymamy terminów i będziemy mieli jeszcze bardziej skuteczną operacyjnie flotę Typhoonów ze zdolnościami przejętymi z Tornado”.
„Ale to nie wszystko. Wciąż zwiększamy zdolności, zarówno urządzeń, jak i oprogramowania. Dla mnie zasadniczym elementem tego systemu uzbrojenia jest nahełmowy wskaźnik celowniczy i swoboda działania, jaką daje pilotowi. W 2015 r. zadeklarowaliśmy także, że wyposażymy samolot w radar nowej generacji i taki jest nasz bezwarunkowy zamiar”.
“Interoperacyjność F-35 i Typhoona – jak dzielą się informacjami – to nie jest coś o czym marzymy, ale coś co rzeczywiście robimy. Jest to przykład użycia systemów, które się rozwijają, a my udowodniliśmy już, że ten rodzaj łączności działa pomiędzy samolotami i udowodniliśmy możliwości łączy informacyjnych”.
“Tak więc kilka następnych lat będzie dla nas ekscytującym okresem. W 2030 r. w służbie RAF będziemy mieli Typhoony ze wszystkich trzech transz”.
2017 był pracowitym rokiem dla Eurofightera Typhoona, a w szczególności dla RAF. Wicemarszałek Mayhew powiedział: „Wszystkie pięć eskadr jest obecnie zaangażowane w działania operacyjne, zarówno w kraju, jak i za granicą. Ich obowiązki obejmują dyżury bojowe w systemie obrony przestrzeni powietrznej (QRA) przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu w Wielkiej Brytanii, a także na Południowym Atlantyku. W ostatnim przypadku zapewnienie dostaw na odległość 8000 mil jest wyzwaniem, jednak jest wykonywalne, dzięki naszemu kompleksowemu podejściu i współpracy z naszymi krajami i firmami partnerskimi”.
Inną ważną dla RAF kwestią w ostatnich miesiącach był TyTAN. „Współpracujemy z BAE Systems w programie TyTAN i analizujemy, jak możemy skuteczniej i efektywniej działać. Wszystkie firmy partnerskie są zaangażowane, aby zapewnić dostawy zaopatrzenia. TyTAN działa dopiero od dwóch lat, ale widzę już 30% obniżenie kosztu godziny lotu, co możemy przełożyć na nowe zdolności”.
„To znacząca poprawa wydajności, jeżeli chodzi o liczbę godzin lotu, jaką wykonujemy przy tych samych kosztach. Jest to także ważna zmiana zachowania, nie tylko dla RAF, które pytają partnerów o różne dostawy, ale także dla naszych firm partnerskich. Większa skuteczność i większe zdolności – to podstawowe czynniki TyTANa, które przyczynią się do tego, w jaki sposób Typhoon może się rozwinąć w przyszłości”.
Wicemarszałek Mayhew stwierdził, że jego zdaniem samolot wkracza teraz w interesujący okres życia. Powiedział: „to bardzo ekscytujący czas i jesteśmy niezwykle zadowoleni z samolotu. To jeden z tych samolotów, które wyglądają dobrze i dlatego latają dobrze. Mogę powiedzieć z ręką na sercu, jako ktoś kto ma doświadczenie zarówno jako pilot, i jako dowódca jednostki bojowej i przeszkolenia operacyjnego, że to wspaniały, sprawdzony samolot wielozadaniowy”.

Źródło informacji i zdjęć: Eurofighter Jagdflugzeug

Czytany 908 razy Ostatnio zmieniany środa, 22 listopad 2017 15:00

Artykuły powiązane

 • Nowe pazury dla śmigłowca Airbus Helicopters Tiger.

  Działając w imieniu francuskiej, niemieckiej i hiszpańskiej agencji ds. uzbrojenia DGA, BAAINBw i DGAM, organizacja OCCAR (Organisation Conjointe de Coopération en matière d'Armement – Organizacja do spraw Współpracy w Zakresie Uzbrojenia) zleciła Airbus Helicopters przeprowadzenie prac studialnych ograniczenia ryzyka, których celem jest zapewnienie śmigłowcowi Tiger zdolności bojowych następnej generacji. Głównym założeniem projektu jest przygotowanie faz wdrożenia i modernizacji nowej awioniki, wyposażenia misji i uzbrojenia Tigera.

 • Relacja fotograficzna z XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

  Tegoroczny XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego rozpoczął sie 4 września, a skończy się 9 września w niedzielę. Kielecki Salon zgromadził 624 wystawców z 31 krajów świata m.in. Stanów Zjednoczonych, Chin czy Korei Południowej.

 • Eurofighter naturalnym pomostem ku europejskiemu samolotowi bojowemu przyszłości.

  Prezes Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, Volker Paltzo, potwierdził, że usprawniony i zmodernizowany samolot Eurofighter Typhoon stanowiłby rdzeń dowolnego europejskiego systemu walki powietrznej przyszłości (FCAS - Future Combat Air System), uzupełniając i prowadząc współpracę w ramach dowolnego europejskiego programu myśliwca nowej generacji, niezależnie od tego, czy chodziłoby o maszyny załogowe, czy też platformy bezzałogowe.

 • Podczas Air Show w Radomiu wystąpi Typhoon Display Team.

  Typhoon Display Team to zespół pokazowy Królewskich Sił Powietrznych z 29 Squadron Royal Air Force w Coningsby. W tym roku pilotem myśliwca jest Flight Lieutenant Jim Paterson z  29 Squadron Royal Air Force w Coningsby. Jim dołączył do Królewskich Sił Powietrznych w roku 1999, początkowo latając na Tornado GR4, a 12 lat temu tj. w roku 2006 „przesiadł się” na Typhoon’a.

 • 6 Eurofighterów wyruszyło dziś z bazy lotniczej Morón de la Frontera na Baltic Air Policing.

  Od maja 135 wojskowych z hiszpańskich Sił Powietrznych i sześć hiszpańskich  Eurofigherów będzie patrolować niebo nad Bałtykiem. Misja rozpoczyna się już 1 maja, chociaż oficjalna inauguracja nastąpi dopiero 2 maja w bazie powietrznej w Szawłach na Litwie. Udział w tej operacji świadczy o zaangażowaniu Hiszpanii na rzecz bezpieczeństwa i obrony tej części Europy.

 • Wielka Brytania będzie wspierać pociski powietrze-ziemia Brimstone po 2030 roku.

  Wielka Brytania przyznała MBDA kontrakt wartości 400 mln GBP na program utrzymania zdolności zaawansowanego pocisku powietrze-ziemia Brimstone, aby przedłużyć jego trwałość użytkową po 2030 roku.

 • Królestwo Arabii Saudyjskiej chce zakupić ponad 40 samolotów Typhoon.

  Rząd Wielkiej Brytanii podpisał memorandum intencyjne z Królestwem Arabii Saudyjskiej, mające na celu sfinalizowanie rozmów dotyczących zakupu 48 samolotów Eurofighter Typhoon.

 • Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii z ofertą Typhoon'a dla Belgii.

  Propozycja została wydana z pełnym poparciem rządów czterech krajów-udziałowców Eurofighter'a - Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii - jako partnerów w największym europejskim programie współpracy w produkcji wojskowych samolotów.

 • W lutym Królewskie Siły Lotnicze prowadzą kolejne naloty na pozycje terrorystów.

  Sekretarz obrony Gavin Williamson powiedział: - "Wielka Brytania nie będzie zadowolona ze swoich działań, jeśli chodzi o terroryzm i jeśli nie zrealizuje punktu, który dziś potwierdziłem z naszymi koalicjantami. Zobowiązaliśmy się kontynuować walkę z terrorystami, dopóki ich trująca globalna sieć nie zostanie całkowicie zniszczona.

 • Zintegrowany system dla Black Hawk uprości precyzyjne celowanie z karabinów, rakiet i pocisków.

  Firma Sikorsky, należąca do Lockheed Martin, ukończyła proces kwalifikacji do wojskowych standardów kompleksowego systemu uzbrojenia dla śmigłowców S-70M / S-70i ™ Black Hawk. W pełni zintegrowany z istniejącą awioniką śmigłowca, system pozwala pilotowi szybko skierować amunicję gotową do użycia tj. pocisków rakietowych i sterowanych laserowo wyrzutni pocisków powietrze-ziemia na statyczne lub ruchome cele z dużą dokładnością.

Top