czwartek, 23 listopad 2017 11:41

Lotnisko Chopina liderem wzrostu w Unii Europejskiej.

Napisane przez Lotnisko Chopina
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W opublikowanym przez międzynarodowe stowarzyszenie europejskich lotnisk, ACI Europe  komunikacie  nt. ruchu lotniczego nasz port pod względem wzrostu liczby obsłużonych pasażerów zajął trzecie miejsce w swojej grupie. Pod tym względem od początku roku znajdujemy się w ścisłej czołówce i jesteśmy jednocześnie najszybciej rozwijającym się lotniskiem w tej kategorii spośród lotnisk Unii Europejskiej.

W grupie lotnisk obsługujących 10-25 mln pasażerów, Lotnisko Chopina wyprzedziło m.in. praski port im. Václava Havla, a przed Warszawą znalazły się jedynie tureckie lotniska w Antalyi i Ankarze.

„Raport ACI Europe jest kolejnym przykładem potwierdzającym istotną rolę Lotniska Chopina w europejskiej sieci transportowej.” – mówi Hubert Wojciechowski, Dyrektor Biura Marketingu i PR „Portów Lotniczych”, które zarządzają warszawskim portem. „Potwierdza też słuszność decyzji o sprofilowaniu naszego lotniska jako portu węzłowego i przesiadkowego, co ma dodatkowo uruchomić jeszcze nieuwolniony potencjał, jaki niewątpliwie znajduje się w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie chcemy zagospodarować już istniejący ruch, który obecnie odbywa się przez inne lotniska regionu” – dodaje Wojciechowski.

Również w zestawieniu miesięcznym, za wrzesień 2017, stołeczne lotnisko zajęło trzecie miejsce w swojej klasie – jako jedyny port z Unii Europejskiej.

Zestawienie ACI Europe bierze pod uwagę wszystkie typy pasażerskich lotów cywilnych, zarówno te obsługiwane przez „tradycyjnych” przewoźników, operacje linii niskokosztowych czy rejsy czarterowe. Z podsumowania wynika, że dynamika wzrostu dla europejskiego ruchu lotniczego wyniosła 9%. Wzrost w Unii Europejskiej to zaledwie 7,4%, czyli ponad trzy razy mniej niż na Lotnisku Chopina w Warszawie. Głównym motorem napędzającym wzrost w Europie są lotniska krajów nienależących do Unii Europejskiej.

Lotnisko Chopina w Warszawie jako jedyny port w Polsce znajduje się w drugiej grupie lotnisk wg. podziału ACI. Do grupy pierwszej należą lotniska obsługujące ponad 25 milionów pasażerów rocznie. Grupa druga skupia lotniska obsługujące od 10 do 25 milionów pasażerów rocznie. Grupa trzecia to lotniska obsługujące od 5 do 10 milionów pasażerów rocznie,  a czwarta - lotniska obsługujące poniżej 5 milionów pasażerów rocznie.

Źródło informacji i zdjęć: Lotnisko Chopina / https://www.lotnisko-chopina.pl/pl/aktualnosci-i-wydarzenia/0/695/szczegoly.html

Czytany 537 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 23 listopad 2017 11:44

Artykuły powiązane

 • HondaJet już na warszawskim Okęciu. Samolot będzie latał w JetStory.

  Na warszawskim lotnisku Okęcie parę dni temu wylądował samolot HondaJet SP-CHE. Jak dowiedzieliśmy się od Pana Marcina Zaliwskiego z firmy JetStory samolot ten będzie zarządzany i będzie operował z bazy JetStory na Okęciu.

 • Pierwsze takie badanie satysfakcji polskich pasażerów linii lotniczych.

  Portal Pasazer.com przeprowadził pierwsze takie badanie satysfakcji polskich pasażerów linii lotniczych. Jego wyniki często są zaskakujące. Oddajemy w Państwa ręce specjalny raport z tego badania. Wyniki badania pokazują, że polscy pasażerowie są coraz bardziej doświadczonymi podróżnikami.

 • Rocznica katastrofy lotniczej na Okęciu - 14 marca. Uroczystości pod pomnikiem.

  Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa oraz Rada i Zarząd Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy zapraszają na uroczystość upamiętniającą Ofiary katastrofy lotniczej samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik”,  która odbędzie się 14 marca 2018 roku o godzinie 12.00 przy pomniku na Forcie VI Okęcie, ul. Pawła Lipowczana 3.

 • Zapotrzebowanie Indii na nowe samoloty w ciągu następnych 20 lat szacuje się na 1750 sztuk.

  Według najnowszych prognoz Grupy Airbus na temat lokalnego rynku indyjskiego, aby zaspokoić wykładniczy trend wzrostowy w ruchu pasażerskim i towarowym w ciągu najbliższych 20 lat kraj ten będzie potrzebować aż 1750 nowych samolotów pasażerskich i transportowych – w tym 1320 nowych samolotów wąskokadłubowych i 430 szerokokadłubowców – o łącznej wartości 255 mld dolarów amerykańskich.

 • Pierwszy w historii Lotniska Chopina luty z milionem pasażerów.
  Takiego lutego jeszcze w historii Lotniska Chopina nie było. W drugim miesiącu 2018 roku na podróż z lub do Warszawy zdecydowało się 1 mln 60 tys. osób. Rok wcześniej, w analogicznym czasie, stołeczny port obsłużył 933 tys. pasażerów. To wzrost o 12,8 proc.
 • Przegląd i podsumowanie zamówień Airbusa - luty 2018.

  W lutym Grupa Airbus przyjęła zamówienia na 40 samolotów. Dokładnie połowę z tej liczby stanowiły dwupokładowe A380, drugą zaś – maszyny z rodziny A320. W tym samym miesiącu zakłady Airbus dostarczyły 25 klientom 38 maszyn pasażerskich tego drugiego typu, a także egzemplarze szerokokadłubowych A330 i A350 XWB – w tym pierwszą maszynę w wersji A350-1000.

 • "OdLOTowa praca na Wakacje". LOT zatrudnia na Lotnisku Chopina.

  LOT stworzy kilkadziesiąt miejsc pracy na Lotnisku Chopina przy obsłudze rejsów w szczycie sezonu letniego. Przewoźnik zamierza zapewnić swoim pasażerom jeszcze wyższy komfort podróży i jak największą płynność operacji w najtrudniejszym dla linii lotniczych okresie wakacyjnym.

 • Ruch lotniczy Ryanaira w lutym wzrósł o 5% do 8,6 mln pasażerów.

  Współczynnik wypełnienia samolotów pozostaje na poziomie 95%. Linie lotnicze Ryanair dziś (5 marca) opublikowały dane statystyczne za luty 2018 r.:

 • Powołanie nowego Dyrektora Instytutu Lotnictwa.

  Z dniem 5 marca 2018 roku, decyzją Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwigi Emilewicz, na stanowisko Dyrektora Instytutu Lotnictwa w Warszawie został powołany dr inż. Paweł Stężycki.

 • Symulator samolotu Boeing 737 dostępny w Warszawie!

  Jesteś pilotem? Pasjonujesz się lotnictwem? A może po prostu jesteś ciekaw, jak steruje się samolotem pasażerskim? Teraz każdy ma możliwość usiąść za sterami samolotu B737NG w AirPoint na Saskiej Kępie w Warszawie.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top