czwartek, 23 listopad 2017 11:41

Lotnisko Chopina liderem wzrostu w Unii Europejskiej.

Napisane przez Lotnisko Chopina
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W opublikowanym przez międzynarodowe stowarzyszenie europejskich lotnisk, ACI Europe  komunikacie  nt. ruchu lotniczego nasz port pod względem wzrostu liczby obsłużonych pasażerów zajął trzecie miejsce w swojej grupie. Pod tym względem od początku roku znajdujemy się w ścisłej czołówce i jesteśmy jednocześnie najszybciej rozwijającym się lotniskiem w tej kategorii spośród lotnisk Unii Europejskiej.

W grupie lotnisk obsługujących 10-25 mln pasażerów, Lotnisko Chopina wyprzedziło m.in. praski port im. Václava Havla, a przed Warszawą znalazły się jedynie tureckie lotniska w Antalyi i Ankarze.

„Raport ACI Europe jest kolejnym przykładem potwierdzającym istotną rolę Lotniska Chopina w europejskiej sieci transportowej.” – mówi Hubert Wojciechowski, Dyrektor Biura Marketingu i PR „Portów Lotniczych”, które zarządzają warszawskim portem. „Potwierdza też słuszność decyzji o sprofilowaniu naszego lotniska jako portu węzłowego i przesiadkowego, co ma dodatkowo uruchomić jeszcze nieuwolniony potencjał, jaki niewątpliwie znajduje się w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie chcemy zagospodarować już istniejący ruch, który obecnie odbywa się przez inne lotniska regionu” – dodaje Wojciechowski.

Również w zestawieniu miesięcznym, za wrzesień 2017, stołeczne lotnisko zajęło trzecie miejsce w swojej klasie – jako jedyny port z Unii Europejskiej.

Zestawienie ACI Europe bierze pod uwagę wszystkie typy pasażerskich lotów cywilnych, zarówno te obsługiwane przez „tradycyjnych” przewoźników, operacje linii niskokosztowych czy rejsy czarterowe. Z podsumowania wynika, że dynamika wzrostu dla europejskiego ruchu lotniczego wyniosła 9%. Wzrost w Unii Europejskiej to zaledwie 7,4%, czyli ponad trzy razy mniej niż na Lotnisku Chopina w Warszawie. Głównym motorem napędzającym wzrost w Europie są lotniska krajów nienależących do Unii Europejskiej.

Lotnisko Chopina w Warszawie jako jedyny port w Polsce znajduje się w drugiej grupie lotnisk wg. podziału ACI. Do grupy pierwszej należą lotniska obsługujące ponad 25 milionów pasażerów rocznie. Grupa druga skupia lotniska obsługujące od 10 do 25 milionów pasażerów rocznie. Grupa trzecia to lotniska obsługujące od 5 do 10 milionów pasażerów rocznie,  a czwarta - lotniska obsługujące poniżej 5 milionów pasażerów rocznie.

Źródło informacji i zdjęć: Lotnisko Chopina / https://www.lotnisko-chopina.pl/pl/aktualnosci-i-wydarzenia/0/695/szczegoly.html

Czytany 938 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 23 listopad 2017 11:44

Artykuły powiązane

 • Kartonowe pudełko i walizka przyczyną ewakuacji na Lotnisku Chopina.

  Czarna walizka i kartonowe pudełko pozostawione w otwartej skrytce na warszawskim Lotnisku Chopina były przyczyną wczorajszej ewakuacji kilkuset osób. Zdarzenie nie miało wpływu na operacje lotnicze.

 • Creotech Instruments po raz trzeci z rzędu wśród technologicznych liderów wzrostu w Europie Środkowej.

  Firma Creotech Instruments S.A., została po raz trzeci z rzędu wyróżniona w prestiżowym rankingu Technology Fast 50 prowadzonym przez firmę doradczą Deloitte. Zestawienie obejmuje najszybciej rozwijające się firmy technologiczne w Europie Środkowej. W tegorocznej, 19. już edycji rankingu, firmy z polski zajęły 18 z 50 miejsc.

 • Modernizacja sortowni bagażu na Lotnisku Chopina w Warszawie. Realizacja w rękach HOCHTIEF Polska.

  HOCHTIEF Polska podpisał kontrakt na modernizację sortowni bagażu na Lotnisku Chopina w Warszawie. Inwestorem jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. Wartość zlecenia wynosi ponad 120 mln zł brutto. Prace rozpoczną się wkrótce i potrwają około 20 miesięcy.

 • Nowy samolot UPS na Okęciu. Boeing 747-400 o większej ładowności.

  Firma UPS (NYSE: UPS) zwiększa ładowność między Warszawą a Hongkongiem wprowadzając większy samolot - Boeing 747-400. Ekspansja jest częścią ciągłej, inteligentnej transformacji globalnej sieci logistycznej UPS, która każdego dnia transportuje trzy procent światowego PKB.

 • Port Lotniczy Wrocław. Blisko 20% pasażerów więcej.

  We wrześniu wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 350 tys. pasażerów. Tanie linie odnotowały wzrost o prawie 30%, a przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych o blisko 25%. Lotnisko odnotowało też ponad 500 rejsów czarterowych, co pokazuje, że nadal dużym powodzeniem cieszyły się wakacje z biurami podróży.

 • Śmigłowce nad Warszawą w ramach Komitetu Wojskowego NATO.
  W dniach 28-30 września obradował w Warszawie Komitet Wojskowy NATO - najwyższy organ wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wizyta gen. dyw. pil. Jana Śliwki Szefowie obrony państw członkowskich i strategiczni dowódcy NATO uczestniczyliw obradach Komitetu Wojskowego NATO.
 • Paszport na Okęciu, w którym nie było praktycznie ani jednej prawdziwej rzeczy.

  Po przylocie samolotu z Singapuru do kontroli granicznej stawił się mężczyzna, który okazał, jako swój paszport wydany przez władze Pakistanu. Jak się później okazało nie tylko paszport był fałszywy. W dokumencie zamieszczona była holenderska wiza wielokrotnego wjazdu, którą przerobiono wymieniając fotografię. Zamieszczone były także sfałszowane stemple hiszpańskiej kontroli granicznej. Podczas czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, mężczyzna okazał swój oryginalny pakistański paszport.

 • Lotnisko Chopina ustanawia kolejne rekordy.
  Lipiec, sierpień i wrzesień stały pod znakiem wakacji i urlopów. Dla Lotniska Chopina był to okres wytężonej pracy i kolejnego, znaczącego wzrostu liczby pasażerów. W ciągu ostatnich trzech – wakacyjnych – miesięcy bieżącego roku w stołecznym porcie obsłużono 5,7 mln pasażerów. Przed rokiem, w tym samym okresie, z usług warszawskiego lotniska skorzystało o 600 tys. osób mniej.
 • Ryanair świętuje przewiezienie 3 milionów pasażerów z i do Bydgoszczy.

  Ryanair przewiózł wczoraj przewiezienie 3. milionowego pasażera z/do Bydgoszczy od początku operowania. Ryanair oferuje z Bydgoszczy aż 7 kierunków tj. Londyn Stansted, Londyn Luton, Birmingham, Dublin, Dusseldorf Weeze, a także Kijów Boryspol (od 28 października 2018r.) i Glasgow Prestwick (od 2 kwietnia 2019r.). Ryanair obsłuży w tym roku w Porcie Lotniczym Bydgoszcz około 300.000 pasażerów oraz przyczyni się do powstania 225 miejsc pracy*.

 • Ponad 600 tys. pasażerów skorzystało z krakowskiego lotniska we wrześniu.

  We wrześniu 2018 r. z usług krakowskiego lotniska skorzystało 614 567 pasażerów, o 69 tys. więcej niż przed rokiem (+13%). Odnotowano łącznie 4 600 startów i lądowań, czyli o 9% więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku.

Top