czwartek, 23 listopad 2017 11:41

Lotnisko Chopina liderem wzrostu w Unii Europejskiej.

Napisane przez Lotnisko Chopina
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W opublikowanym przez międzynarodowe stowarzyszenie europejskich lotnisk, ACI Europe  komunikacie  nt. ruchu lotniczego nasz port pod względem wzrostu liczby obsłużonych pasażerów zajął trzecie miejsce w swojej grupie. Pod tym względem od początku roku znajdujemy się w ścisłej czołówce i jesteśmy jednocześnie najszybciej rozwijającym się lotniskiem w tej kategorii spośród lotnisk Unii Europejskiej.

W grupie lotnisk obsługujących 10-25 mln pasażerów, Lotnisko Chopina wyprzedziło m.in. praski port im. Václava Havla, a przed Warszawą znalazły się jedynie tureckie lotniska w Antalyi i Ankarze.

„Raport ACI Europe jest kolejnym przykładem potwierdzającym istotną rolę Lotniska Chopina w europejskiej sieci transportowej.” – mówi Hubert Wojciechowski, Dyrektor Biura Marketingu i PR „Portów Lotniczych”, które zarządzają warszawskim portem. „Potwierdza też słuszność decyzji o sprofilowaniu naszego lotniska jako portu węzłowego i przesiadkowego, co ma dodatkowo uruchomić jeszcze nieuwolniony potencjał, jaki niewątpliwie znajduje się w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie chcemy zagospodarować już istniejący ruch, który obecnie odbywa się przez inne lotniska regionu” – dodaje Wojciechowski.

Również w zestawieniu miesięcznym, za wrzesień 2017, stołeczne lotnisko zajęło trzecie miejsce w swojej klasie – jako jedyny port z Unii Europejskiej.

Zestawienie ACI Europe bierze pod uwagę wszystkie typy pasażerskich lotów cywilnych, zarówno te obsługiwane przez „tradycyjnych” przewoźników, operacje linii niskokosztowych czy rejsy czarterowe. Z podsumowania wynika, że dynamika wzrostu dla europejskiego ruchu lotniczego wyniosła 9%. Wzrost w Unii Europejskiej to zaledwie 7,4%, czyli ponad trzy razy mniej niż na Lotnisku Chopina w Warszawie. Głównym motorem napędzającym wzrost w Europie są lotniska krajów nienależących do Unii Europejskiej.

Lotnisko Chopina w Warszawie jako jedyny port w Polsce znajduje się w drugiej grupie lotnisk wg. podziału ACI. Do grupy pierwszej należą lotniska obsługujące ponad 25 milionów pasażerów rocznie. Grupa druga skupia lotniska obsługujące od 10 do 25 milionów pasażerów rocznie. Grupa trzecia to lotniska obsługujące od 5 do 10 milionów pasażerów rocznie,  a czwarta - lotniska obsługujące poniżej 5 milionów pasażerów rocznie.

Źródło informacji i zdjęć: Lotnisko Chopina / https://www.lotnisko-chopina.pl/pl/aktualnosci-i-wydarzenia/0/695/szczegoly.html

Czytany 795 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 23 listopad 2017 11:44

Artykuły powiązane

 • Wystartowała V edycja programu stażowego "Zostań mechanikiem wyższych lotów".

  2 lipca 2018 roku wystartowała V edycja autorskiego programu stażowego organizowanego przez LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) – „Zostań mechanikiem wyższych lotów”. W tym roku uruchomiliśmy aż dwie edycje naszego stażu. IV edycja programu rozpoczęła się na początku bieżącego roku. Spośród setek chętnych wybieraliśmy najzdolniejszych absolwentów szkół technicznych oraz uczelni wyższych, aby mogli uczyć się zawodu mechanika lotniczego w jednej z największych w Europie baz technicznych obsługującej samoloty pasażerskie. Dziewięciu szczęśliwców to absolwenci Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Gdańskiej oraz Policealnej Szkoły Samochodowej w Warszawie.

 • Wrocławskie lotnisko w europejskim top 7. Znalazł się wśród takich potęg jak Moskwa, Berlin czy Paryż.

  Port Lotniczy Wrocław jest jednym z najszybciej rozwijających się lotnisk w Europie. Tak wynika z rankingu przygotowanego przez magazyn „Anker Report” na podstawie danych serwisu Flight Global. Wrocław znalazł się wśród takich potęg jak Moskwa, Berlin czy Paryż.

 • Gdzie Polacy najczęściej latają podczas wakacji? Kiedy jest najwięcej problematycznych lotów?

  Gdzie Polacy najczęściej latają podczas wakacji? W której porze dnia zdarza się najwięcej problematycznych lotów? Kiedy jest najbardziej zatłoczony dzień na lotniskach? AirHelp sprawdził, jak wygląda okres urlopowy na polskim niebie.

 • Paszport pełen podrobionych stempli kontroli granicznej na lotnisku Okęcie.

  Sześć podrobionych odbitek stempli duńskiej, litewskiej oraz czeskiej kontroli granicznej ujawnili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie w paszporcie młodej Ukrainki podróżującej do Odessy. Kobieta usłyszała zarzuty posługiwania się sfałszowanym dokumentem oraz przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Dzisiaj otrzyma decyzję zobowiązującą ją do powrotu.

 • Rekordowy czerwiec na wrocławskim lotnisku z ponad 26 proc. wzrostu.

  W czerwcu wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 352 tys. pasażerów. Zarówno tanie linie, jak i przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych odnotowali wzrosty o blisko 30%. Ponad 90 tys. podróżnych wybrało wakacje z biurem podróży.

 • Idą upały a na Lotnisku Chopina bezpłatna woda do picia.
  Lato, wakacje i upały to okres, kiedy szczególnie musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Przypominamy, że w strefie zastrzeżonej terminala Lotniska Chopina są udostępnione źródełka z bezpłatną wodą pitną dla pasażerów.
 • Czerwiec na krakowskim lotnisku. Statystyki i wydarzenia.

  W czerwcu 2018 r. z usług krakowskiego lotniska skorzystało 594 983pasażerów, o 64 tys. więcej niż przed rokiem (+12%). Odnotowano łącznie 4 512 startów i lądowań, czyli o 8% więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku.

 • Rekordowe pierwsze półrocze na lotnisku w Jasionce.

  Ponad 350 tysięcy pasażerów obsłużonych od stycznia do czerwca 2018 roku to najlepsze pierwsze półrocze w historii podrzeszowskiego lotniska. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku ruch pasażerski w Jasionce wzrósł o prawie 10 procent.

 • Przebudowa na Lotnisku Chopina. Zmiana operatorów sklepów.
  Od dzisiaj w Terminalu A Lotniska Chopina rozpoczną się prace związane ze zmianą operatorów sklepów. Będzie się to wiązać z zamknięciem części punktów handlowych na terenie całego lotniska.
 • Incydent na Lotnisku Chopina ze sportowcami podejrzanymi o przemyt substancji zabronionych.

  Jak informuje policja w maju tego roku do komisariatu na Lotnisku Chopina, wpłynęła informacja o podejrzeniu wwiezienia na terytorium RP zabronionych substancji dopingowych. Przemytu miała dokonać grupa sportowców udających się na zgrupowanie lekkoatletyczne w Polsce.

Top