piątek, 24 listopad 2017 14:40

LOTAMS podpisuje umowę patronacką z Zespołem Szkół Samochodowych w Radomiu.

Napisane przez LOTAMS
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

24 listopada w Zespole Szkół Samochodowych w Radomiu przedstawiciele LOTAMS oraz Zespołu Szkół Samochodowych Radom podpisali porozumienie wzajemnej współpracy w zakresie kształcenia uczniów klas technik mechanik lotniczy.

Spółkę LOTAMS reprezentował Prezes Zarządu - Mirosław Galus, Członek Zarządu - Rafał Momot oraz opiekun programu stażowego „Zostań mechanikiem wyższych lotów” – Marcin Kwietniak. Ze strony szkoły umowę podpisała Dyrektor placówki – Anna Stańczyk.

Na uroczystym podpisaniu umowy oprócz przedstawicieli LOTAMS i grona pedagogicznego Zespołu Szkół Samochodowych pojawili się: Dyrektor Wydziału Edukacji - Anna Ostrowska oraz Dyrektor Wydziału Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej - Krzysztof Turek. Podpisanie umowy jest uwieńczeniem starań obu stron, aby wspierać i unowocześnić kształcenie na kierunku technik mechanik lotniczy. Spółce LOTAMS zależy na zatrudnianiu absolwentów, którzy w trakcie nauki otrzymają, nie tylko ogólną wiedzę lotniczą, ale także, poprzez zajęcia praktyczne, również i wiedzę fachową. Szkoła natomiast będzie mogła liczyć na wsparcie ze strony specjalistów LOTAMS, aby program edukacyjny był adekwatny do wymagań rynku branży lotniczej.

Perspektywy rozwoju lotnictwa są więcej niż optymistyczne. Osoby wykształcone na kierunkach lotniczych, czy to szkołach średnich, czy też uczelniach wyższych, będą miały gwarancję zatrudnienia od razu po zakończeniu nauki. Przemawiają za tym fakty i liczby. Wzrasta udział komunikacji lotniczej w transporcie, o czym mogą świadczyć prognozy największych na świecie producentów samolotów pasażerskich. Przewidują oni (Airbus oraz Boeing), że w ciągu najbliższych 20 lat, liczba nowych na rynku samolotów wzrośnie o 106%. Konsekwencją takiej tendencji będzie bardzo duże zapotrzebowanie na inżynierów i mechaników lotniczych na całym świecie, aż kilkaset tysięcy pracowników. Konieczne jest podjęcie długofalowych działań kierujących uwagę młodych ludzi w stronę lotnictwa. Doradztwo zawodowe powinno objąć młodzież kończącą szkołę podstawową, stojącą przed wyborem, kolejnej, szkoły średniej.

Spółka LOTAMS aktywnie buduje swój potencjał kadrowy poprzez działania na rzecz poprawy jakości edukacji kadry technicznej. Staramy się dotrzeć do jak największej liczby szkół technicznych oraz uczelni wyższych, kształcących na kierunkach związanych z lotnictwem, aby mieć realny wpływ na modernizację oferty kształcenia zawodowego odpowiednio dopasowanego do potrzeb rynku pracy – mówi Członek Zarządu – Rafał Momot.

Podpisana umowa reguluje takie kwestie jak: współudział w opracowaniu programów szczegółowych dla wybranych kierunków kształcenia lub przedmiotów zawodowych, pomoc w organizowaniu oraz realizacji szkoleń specjalistycznych, współorganizowanie praktyk i staży dla uczniów, absolwentów lub nauczycieli szkoły, wzajemne promowanie współpracy ZSS Radom i LOTAMS, czy pomoc w wyposażeniu laboratorium i pracowni oraz sali dydaktycznej szkoły w modele, zespoły lub inne pomoce dydaktyczne przydatne do prowadzenia zajęć związanych z kierunkiem kształcenia. Współpraca ta wpłynie na podniesienie jakości i efektywności nauczania, a w konsekwencji na zwiększenie atrakcyjności kształcenie zawodowego. Umożliwi ona zatrudnienie absolwentów naszej placówki jako pracownika kompetentnego i dobrze przygotowanego do pracy, ale również przyniesie korzyści dla firmy, która promuje swoją markę przedsiębiorstwa w otoczeniu lokalnym – dodaje Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych – Anna Stańczyk.

Warto podkreślić bardzo wysoki poziom nauczania oraz zaangażowanie grona pedagogicznego w Radomiu, zwłaszcza pełnych pasji i wiedzy nauczycieli kierunku lotniczego. Uczniowie „Samochodówki”, kończący kierunek technik mechanik lotniczy, w trakcie rekrutacji do programu stażowego „Zostań mechanikiem wyższych lotów”, wykazali się wiedzą taką samą, jak kandydaci z wykształceniem wyższym, po skończonych studiach lotniczych. Spośród uczelni, których absolwenci zostali zakwalifikowani do III edycji programu stażowego, warto wymienić: Wojskową Akademię Techniczną – Wydział Lotnictwa i Kosmonautyki, Politechnikę Warszawską – Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa czy Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie. Jednak to uczniowie radomskiej „samochodówki” stanowią największą liczbę stażystów.

Trud i wysiłek władz radomskiej szkoły docenia Prezes Zarządu LOTAMS – Mirosław Galus, który w swojej długoletniej karierze zawodowej był także wykładowcą w technikum lotniczym w Warszawie, więc doskonale zna realia i potrzeby tego typu placówek oraz docenia ich znaczenie, a jako pracodawca wie, jak istotna jest kształcenie kadry technicznej.

Współpraca LOTAMS z Zespołem Szkół Samochodowych w Radomiu jest jednym z elementów naszej strategii. Nasze plany rozwoju wymagają pozyskiwania młodego i dobrze wyszkolonego personelu. Spółka angażuje się we współpracę z placówką, aby w przyszłości absolwenci radomskiej „Samochodówki” zasilili kadrę mechaników lotniczych i kształcili się w prężnie rozwijającej się branży MRO. Jestem pewien, że przyniesie ona obu stron wymierne korzyści – komentuje Prezes Zarządu – Mirosław Galus.

Współpraca LOTAMS z Zespołem Szkół Samochodowych rozpoczęła się w kwietniu br. Spółka zorganizowała w szkole „Dzień z pracodawcą”, objęła patronatem klasę lotniczą oraz uczestniczyła wspólnie w wielu wydarzeniach. Na tegorocznym Air Show 2017, razem z uczniami i przedstawicielami grona pedagogicznego ZSS, LOTAMS promował klasę o profilu technik mechanik lotniczy oraz zachęcał do wzięcia udziału w IV edycji „Mechanika wyższych lotów.

LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o. jest dostawcą usług związanych z techniczną obsługą samolotów cywilnych, a także wojskowych. Działa nieprzerwanie od lat 30. XX w., czyli od otwarcia lotniska Warszawa-Okęcie. Spółka realizuje usługi w pełnym zakresie przeglądów bazowych i liniowych (wykonuje kilkadziesiąt tysięcy przeglądów rocznie). Posiada 4 hangary, w tym 10 slotów. Obsługuje 4 z 10 największych na świecie linii lotniczych. Eksport stanowi 1/3 sprzedaży. Specjalizuje się również w usługach związanych z estetyką samolotów (m.in. malowanie i oklejanie kadłubów oraz skrzydeł, estetyka wnętrza, wymiana oraz serwis foteli lotniczych) oraz obsługą warsztatową komponentów lotniczych. Szeroki wachlarz oferowanych usług zapewnia kompleksową obsługę, zgodną z oczekiwaniami klientów. Spółka zatrudnia 800 pracowników, z czego większość stanowi Obszar Produkcji. 5 kwietnia 2012 roku Spółka uzyskała certyfikat EMBRAER AUTHORIZED SERVICE CENTER. Aktualnie LOTAMS jest jedynym Autoryzowanym Centrum Obsługowym dla samolotów firmy Embraer na terenie Centralnej oraz Wschodniej Europy.

Technikum Lotnicze powstało w 2012 roku i wchodzi w skład Zespołu Szkół Samochodowych im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Radomiu. Mieści się w centrum miasta przy ulicy 25 czerwca 66. Obecny Zespół Szkół Samochodowych jest spadkobiercą tradycji najstarszej szkoły zawodowej w mieście – kształcącej przyszłych rzemieślników, która powstała u progu XX stulecia. W Zespole Szkół Samochodowych pracuje 97 nauczycieli. W technikum kształci się 432 uczniów w 19 oddziałach o specjalnościach: technik pojazdów samochodowych i technik mechanik lotniczy. Placówka oferuje również kształcenie w klasach o kierunkach: technik lotniczych służb operacyjnych oraz technik chłodnictwa i klimatyzacji. Szkoła czynnie współpracuje z miejscowymi ośrodkami lotniczymi: 42 Bazą Lotnictwa Szkolnego w Radomiu i Aeroklubem Radomskim, gdzie uczniowie klas trzecich odbywają praktyki zawodowe. Jednostki te realizują kształcenie zawodowe w oparciu o przyjęty przez szkołę program praktycznej nauki zawodu, wynikający z podstawy programowej.

Źródło informacji i zdjęć: LOTAMS

Czytany 811 razy Ostatnio zmieniany piątek, 24 listopad 2017 14:45

Artykuły powiązane

 • SAAB JAS 39 Gripen – szwedzki myśliwiec wielozadaniowy na Air Show 2018.

  SAAB JAS 39 Gripen – szwedzki myśliwiec wielozadaniowy produkowany przez koncern lotniczy SAAB w koprodukcji z BAE Systems. Gripen charakteryzuje się stosunkowo wysokimi osiągami, a przy tym jest to dość uniwersalna maszyna przystosowana na wymogów współczesnego pola walki.

 • To dobra wiadomość dla podróżujących między Europą i Chinami. Umowa Code-Share między LOT a Air China.

  Dzięki porozumieniu z chińskim przewoźnikiem liczba rejsów bezpośrednich między Warszawą a Pekinem dostępnych w ofercie LOT-u wzrosła z trzech do siedmiu tygodniowo. To dobra wiadomość dla podróżujących między Europą i ChinamiDotychczas pasażerowie mogli kupować bilety LOT-u na rejsy z Warszawy do Pekinu trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i niedziele (z czasem wylotu z Warszawy o godz. 16:30 i lądowaniem w Pekinie o 6:35  czasu miejscowego). Z powrotem Boeing 787 Dreamliner LOT-u startuje z Pekinu w poniedziałki, środy i piątki o 8:45, żeby – po uwzględnieniu różnicy czasu - wylądować w Warszawie o 12:25.

 • Będzie upadłość, a potem nowy właściciel Portu Lotniczego Radom.

  Ogólnopolski portal Echodnia.eu pisze: - Miasto wydzierżawi Państwowym Portom Lotniczym działki użytkowane teraz przez spółkę Port Lotniczy Radom. Umowa ma być podpisana w ciągu tygodnia. To jeden z ostatnich kroków przed zmianą właściciela cywilnego lotniska na Sadkowie. Po nim miasto będzie występować do sądu o ogłoszenie upadłości spółki, ten ma wskazać nowy podmiot zarządzający. Działki, którymi teraz zarządza spółka Port Lotniczy Radom miasto dostało w użyczenie, bądź na własność od Skarbu Państwa.

 • Rosyjski pilot skazany w Radomiu nie zgadza się z wyrokiem Sądu Rejonowego.

  Zarówno obrońca jak i częstochowska prokuratura złożyły apelację od wyroku radomskiego Sądu Rejonowego w sprawie naruszenia przestrzeni powietrznej przez rosyjskiego pilota Wasilija P. podczas Światowych Dni Młodzieży.

 • Umowa na sprzedaż biletów na Air Show w Radomiu podpisana.

  Dzisiaj w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie została podpisana „Umowa na sprzedaż i dystrybucję biletów przez system eBilet”.Umowę dotyczącą sprzedaży i dystrybucji biletów Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2018 w Biurze Organizacyjnym MPL AIR SHOW podpisali: Prezes Zarządu Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych Tomasz Skorupski i Prezes Zarządu eBilet Polska Sp. z o.o. Marcin Matuszewski.

 • Polska Grupa Lotnicza chce przejąć kontrolę nad PLL LOT ... ale i nie tylko.

  Jak można przeczytać na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, 25 maja wpłynął wniosek o przejęcie przez Polską Grupę Lotniczą takich podmiotów jak: Polskie LinieLotnicze „LOT” S.A. z siedzibą w Warszawie, LOT Aircraft Maintenance Services sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, oraz LS Airport Services S.A. z siedzibą w Warszawie.

 • Odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Aeroklubu Włocławskiego.

  W dniu 26 maja 2018 bieżącego roku odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków Aeroklubu Włocławskiego im. Stanisława Skarżyńskiego. W trakcie spotkania podsumowano okres ostatniego roku działalności stowarzyszenia, a także zatwierdzono plany i zamierzenia na najbliższy rok.

 • Dziś uroczyste podpisanie porozumienia w sprawie organizacji Air Show w Radomiu.

  Uroczystość podpisania „Porozumienia w sprawie organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2018” odbędzie się 23 maja 2018 r. o godz. 14:00 w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie ul. Żwirki i Wigury 1C.

 • Patrouille Suisse na Air Show w Radomiu. Szwajcarskie białe krzyże ponownie na radomskim niebie.

  Za niecałe trzy miesiace pokazy! Czas przedstawić kolejnych gości. Patrouille Suisse to Zespół akrobacyjny Sił Powietrznych Szwajcarii, powstał 8 sierpnia 1964 roku. Nazwa Zespołu nawiązuje do swojego poprzednika, wcześniej powstałego zespołu akrobacyjnego Patrouille de France.

 • Port Lotniczy Radom musi być przekazany pod zarząd Państwowego Przedsiębiorstwa „Porty Lotnicze”.

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan, który lobbuje na rzecz budowy w Radomiu zapasowego Portu Lotniczego apeluje, aby miasto pośpieszyło się z przekazaniem Portu Lotniczego Radom pod zarząd Państwowego Przedsiębiorstwa „Porty Lotnicze”. To konieczny warunek, aby w Radomiu ruszyła budowa zapasowego lotniska dla warszawskiego Okęcia. - pisze portal informacyjny Echodnia.eu

Top