czwartek, 30 listopad 2017 12:17

Mamy trzeciego Instruktora Taktycznego w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego.

Napisane przez 3SLT
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uczestnikiem ostatniego szkolenia EATIC (European Advanced Tactical Instructor Course) organizowanego w 2017 roku przez European Defence Agency w ramach programu European Air Transport Fleet (EATF), był kapitan nawigator Maciej UFNIARSKI, Nawigator Eskadry w 14eltr, instruktor nawigator samolotu C130 Hercules.

Szkolenie odbyło się w International Training Centre przy 46. Brygadzie Lotnictwa w m. Pisa we Włoszech. Pierwszy członek personelu latającego samolotów C130 Hercules, nawigator, uzyskał uprawnienia pokładowego instruktora taktycznego. Razem z nim szkolili się lotnicy z Włoch, Hiszpanii i Rumunii. Kapitan nawig. Maciej Ufniarski z 14eltr jest doświadczonym nawigatorem instruktorem tym niemniej jednak zdobyte przez niego uprawnienia i umiejętności przyczynią się do wzrostu świadomości potrzeby podnoszenia wiedzy taktycznej całego personelu latającego 33.BLTr.

Zasadniczym celem kursu EATIC jest wyszkolenie pokładowych instruktorów taktycznych (Standing Instructor Pilot, Navigator) na potrzeby lotnictwa transportowego dla poszczególnych nacji biorących udział w programach EATF (kursy, treningi i ćwiczenia). Kurs ten przygotowuje pokładowych instruktorów taktycznych o szerokich umiejętnościach i kompetencjach takich jak:

 • przygotowanie i prowadzenie zajęć teoretycznych dla załóg biorących udział w kursach
  i treningach;
 • opracowanie scenariuszy wykorzystywanych w kursach i treningach;
 • pełnienie funkcji mentora w trakcie procesu planowania zadań przez załogi biorące udział
  w treningach i kursach;
 • udział w odprawach przed lotami wraz ze szkolonymi załogami;
 • instruowanie i ocena działania załóg w trakcie wykonywania zadań w powietrzu;
 • symulacja wprowadzeń epizodów taktycznych w trakcie wykonywania zadań w powietrzu zgodnie ze scenariuszem opracowanym w trakcie szkolenia przygotowawczego;
 • symulacja korespondencji z CCT, GCI, AWACS;
 • udział w omówieniu zadań w powietrzu;
 • uzupełnienie dokumentacji szkoleniowej.

Pokładowy instruktor taktyczny w trakcie szkolenia w powietrzu nie zajmuje miejsca za sterami statku powietrznego, co daje mu możliwość obserwacji, wykonywania notatek i instruowania załogi.

Źródło informacji i zdjęć: http://3sltr.wp.mil.pl/pl/1_718.html

Czytany 376 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 listopad 2017 12:22

Artykuły powiązane

 • Pierwsza załoga zakończyła szkolenie na symulatorze Casa.
  14 grudnia pierwsza załoga 8 BLTr zakończyła trzydniowe szkolenie na symulatorze lotów samolotu Casa C-295M.
 • Szkolenie 7. batalionu kawalerii powietrznej w Wędrzynie.

  Żołnierze 7. batalionu kawalerii powietrznej w czasie zgrupowania poligonowego w Wędrzynie realizowali drugi etap szkolenia w ramach kursu wyrównawczego dla żołnierzy wcielonych w drugiej połowie 2017 r. Pierwszy etap szkolenia został przeprowadzony i zrealizowany w miejscu stałej dyslokacji.

 • Szkolenie ECAC Best Practices for Cargo Inspectors w ULC.

  W dniach 5-7 grudnia 2017 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego miał przyjemność współorganizować wraz z Europejską Konferencją Lotnictwa Cywilnego (ECAC) szkolenie Best Practices for Cargo Inspectors.

 • Nowy symulator A320 NEO na lotnisku w Amsterdamie.

  Flight Simulation Company (FSC) z dumą informuje o zakupie nowego symulatora lotu Airbus A320NEO, który dołączy do obecnego parku 12 symulatorów typu full flight w centrum szkoleniowym FSC w Amsterdamie. Urządzenie będzie wyposażone w standardową wersję Airbus 2.0 NEO i CEO oraz 4 dostępne typy silników.

 • Oficjalna inauguracja Emirates Flight Training Academy.

  Podczas tegorocznej wystawy Dubai Airshow Jego Wysokość Szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, wiceprezydent i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz emir Dubaju, dokonał uroczystej inauguracji nowoczesnego ośrodka szkoleniowego dla początkujących pilotów Emirates Flight Training Academy. 

 • 8 BLTr gotowa do szkolenia na symulatorze samolotu CASA C-295M.
  Zgodnie z umową na dostawę kompleksowego symulatora lotów samolotu CASA C-295M w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego zakończyło się szkolenie personelu symulatora. Certyfikowanych zostało 4 instruktorów-pilotów oraz 5 mechaników-serwisantów.
 • Emirates i Seeing Machines wspólnie torują drogę do większego bezpieczeństwa i optymalizacji szkoleń.

  Linie Emirates współpracują z firmą Seeing Machines, czołowym dostawcą technologii komputerowych związanych z ludzkim wzrokiem, nad wykorzystaniem zaawansowanej techniki okulograficznej, aby lepiej zrozumieć, jak piloci współdziałają ze sobą i obserwują instrumenty pokładowe podczas wykonywania w czasie rzeczywistym określonych procedur, które mogłyby nieść zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu. Wyniki wspólnych badań umożliwią przewoźnikowi wzbogacenie szkolenia załogi o szeroki zakres scenariuszy wydarzeń w powietrzu.

 • Załoga 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego wzięła udział w ratowaniu ludzkiego życia w ramach „Akcji Serce”.

  Akcja rozpoczęła się wieczorem, kiedy po potwierdzeniu przez służby operacyjne dowództwa generalnego RSZ, Centrum Operacji Powietrznych DKP oraz 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego możliwości wykonania lotu, lekarze i wojskowe służby dyżurne 8 Bazy Lotnictwa Transportowego rozpoczęły proces planowania i przygotowania operacji.

 • Krok po kroku do samodzielnego lotu. Sprawdź, jak zrealizować marzenie o lataniu.

  Marzenia się nie spełniają. Trzeba je realizować. Nic nie dzieje się samo i nikt nie zrobi niczego za nas w ich kierunku. Jeśli chcesz latać samodzielnie, nie odkładaj tego na później. A jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, albo masz wątpliwości, może rozwieje je ta historia i porady w niej zawarte.

 • Emirates Flight Training Academy odbiera pierwsze samoloty szkolno-treningowe.

  Nowoczesny ośrodek szkoleniowy Emirates Flight Training Academy, który powstaje w odpowiedzi na rosnące globalne zapotrzebowanie branży lotniczej na pilotów, odebrał w Dubaju dwa samoloty szkolno-treningowe Cirrus SR22 G6. To pierwsze z 22 jednosilnikowych samolotów Cirrus zamówionych przez szkołę na potrzeby kształcenia początkujących pilotów.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top