czwartek, 30 listopad 2017 12:17

Mamy trzeciego Instruktora Taktycznego w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego.

Napisane przez 3SLT
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uczestnikiem ostatniego szkolenia EATIC (European Advanced Tactical Instructor Course) organizowanego w 2017 roku przez European Defence Agency w ramach programu European Air Transport Fleet (EATF), był kapitan nawigator Maciej UFNIARSKI, Nawigator Eskadry w 14eltr, instruktor nawigator samolotu C130 Hercules.

Szkolenie odbyło się w International Training Centre przy 46. Brygadzie Lotnictwa w m. Pisa we Włoszech. Pierwszy członek personelu latającego samolotów C130 Hercules, nawigator, uzyskał uprawnienia pokładowego instruktora taktycznego. Razem z nim szkolili się lotnicy z Włoch, Hiszpanii i Rumunii. Kapitan nawig. Maciej Ufniarski z 14eltr jest doświadczonym nawigatorem instruktorem tym niemniej jednak zdobyte przez niego uprawnienia i umiejętności przyczynią się do wzrostu świadomości potrzeby podnoszenia wiedzy taktycznej całego personelu latającego 33.BLTr.

Zasadniczym celem kursu EATIC jest wyszkolenie pokładowych instruktorów taktycznych (Standing Instructor Pilot, Navigator) na potrzeby lotnictwa transportowego dla poszczególnych nacji biorących udział w programach EATF (kursy, treningi i ćwiczenia). Kurs ten przygotowuje pokładowych instruktorów taktycznych o szerokich umiejętnościach i kompetencjach takich jak:

 • przygotowanie i prowadzenie zajęć teoretycznych dla załóg biorących udział w kursach
  i treningach;
 • opracowanie scenariuszy wykorzystywanych w kursach i treningach;
 • pełnienie funkcji mentora w trakcie procesu planowania zadań przez załogi biorące udział
  w treningach i kursach;
 • udział w odprawach przed lotami wraz ze szkolonymi załogami;
 • instruowanie i ocena działania załóg w trakcie wykonywania zadań w powietrzu;
 • symulacja wprowadzeń epizodów taktycznych w trakcie wykonywania zadań w powietrzu zgodnie ze scenariuszem opracowanym w trakcie szkolenia przygotowawczego;
 • symulacja korespondencji z CCT, GCI, AWACS;
 • udział w omówieniu zadań w powietrzu;
 • uzupełnienie dokumentacji szkoleniowej.

Pokładowy instruktor taktyczny w trakcie szkolenia w powietrzu nie zajmuje miejsca za sterami statku powietrznego, co daje mu możliwość obserwacji, wykonywania notatek i instruowania załogi.

Źródło informacji i zdjęć: http://3sltr.wp.mil.pl/pl/1_718.html

Czytany 856 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 listopad 2017 12:22

Artykuły powiązane

 • Zmiana Rozporządzenia (UE) nr 1178/2011 - zadeklarowane organizacje szkolenia (Part-DTO).

  W dniu 13 sierpnia 2018 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano rozporządzenie Komisji (UE) 2018/1119 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1178/2011 w odniesieniu do zadeklarowanych organizacji szkolenia. Wchodzi ono w życie dwudziestego dnia po opublikowaniu (tj. 2 września 2018 r.).

 • Święto Wojska Polskiego w Garnizonie Powidz.

  14 sierpnia w hangarze C-130 odbył się uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego i 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W apelu uczestniczyli żołnierze i pracownicy Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego i 33. Bazy Lotnictwa Transportowego.

 • Informacje dotyczące szkolenia i wydawania pilotom uprawnień PBN.

  Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego uprzejmie przypomina, iż w dniu 25 sierpnia 2018 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie UE nr 2016/539, stanowiące zmianę do rozporządzenia UE nr 1178/2011, obejmujące m.in. kwestie dotyczące szkolenia i wydawania uprawnień PBN pilotom wykonującym loty z wykorzystaniem nawigacji obszarowej opartej na charakterystykach (PBN).

  Wprowadzenie nowych wymagań dla pilotów oraz organizacji szkoleniowych wiąże się z decyzją Komisji Europejskiej o przeniesieniu odpowiedzialności za przygotowanie pilotów do wykonywania operacji w oparciu o PBN z przewoźników na samych pilotów oraz organizacje szkolenia lotniczego (ATO).  W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, zachęcamy pilotów oraz ATO do odwiedzenia zakładki PBN pod linkiem:

  http://www.ulc.gov.pl/pl/personel-lotniczy/pbn

  Pod linkiem znaleźć można m.in. informacje dla pilotów zamierzających potwierdzić lub uzyskać kwalifikacje w zakresie wykonywania lotów z wykorzystaniem PBN (tzw. wkładkę PBN) oraz dla ATO, dot. dostosowania zakresu swoich szkoleń do nowych wymagań, jak również ciekawe materiały źródłowe i szkoleniowe dotyczące PBN.

  Źródło informacji: ULC

 • Powidzka Bryza z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w „Akcji Serce”.
  Dzisiaj w nocy, załoga z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego wzięła kolejny raz udział w „Akcji Serce”. 22 maja służby operacyjne Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego rozpoczęły organizację lotu o statusie Hospital.
 • Orlęta w nowym gnieździe. Nowe Miasto nad Pilicą znowu lotnicze.

  W dniu 14.05 odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia szkolenia lotniczego podchorążych na lotnisku w Nowym Mieście nad Pilicą. W uroczystościach wzięli udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot,  kadra Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych na czele z Rektorem-Komendantem gen. bryg. pil. dr. Piotrem Krawczykiem, przedstawiciele władz rządowych, administracyjnych i samorządowych oraz zaproszeni goście.

 • Powidzkie Bryzy w Afryce w ćwiczeniu FLINT LOCK 2018.

  2 samoloty M-28B/PT z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego brały udział w międzynarodowym ćwiczeniu FLINT LOCK 2018 na terytorium Burkiny Faso.

 • Okresowe szkolenie służb organizacji lotów na warszawskim Okęciu.

  W 1 Bazie Lotnictwa Transportowego przeprowadzono okresowe szkolenie służb organizacji lotów. Podczas treningu zgrywającego doskonalono procedury ratownicze na statku powietrznym Boeing 737-800.

 • Podniebne szkolenie podchorążych z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego na samolotach M-28.

  W 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu na samolotach transportowych M-28 "Bryza" szkoli się czworo podchorążych piątego roku studiów WSOSP.

 • Kolejna rotacja Aviation Detachment dobiegła końca. Szkolenie trwało od 2 do 28 marca.

  Żołnierze 169. eskadry lotnictwa transportowego (169th Airlift Squadron, Air National Guard, Peoria, Illinois) przylecieli do Polski trzema Herculesami C-130H. Ze strony polskiej w szkoleniu, oprócz lotników i personelu naziemnego 33. Bazy Lotnictwa Transportowego uczestniczyli również żołnierze 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 12. Dywizji Zmechanizowanej oraz 6. Brygady Powietrznodesantowej.

 • Rozpoczęcie praktycznego szkolenia podchorążych w 42 BLSz.

  W 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu rozpoczęło się praktycznie szkolenie podchorążych WSOSP.

Top