wtorek, 12 grudzień 2017 10:45

"Zabiję wszystkich w samolocie!" - za brak możliwości palenia na pokładzie. Przegląd zdarzeń lotniczych.

Napisane przez Jakub Mrugała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Palić jak widać można było, ale w 1982 roku. Źródło zdjęcia: Autor: Estormiz (Praca własna) [CC0], Wikimedia Commons Palić jak widać można było, ale w 1982 roku. Źródło zdjęcia: Autor: Estormiz (Praca własna) [CC0], Wikimedia Commons

Dziś zaczynamy od problemów B747 linii British Airways z Phoenix do Londynu. Podczas startu uszkodzeniu uległ jeden z silników. Z jednostki zaczął wydobywać się dym i płomienie. Pilot zamknął dopływ paliwa i wyłączył turbinę nr 3. Po wypaleniu części paliwa maszyna bezpiecznie wylądowała na lotnisku w Phoenix.

Do ciekawej sytuacji doszło również podczas startu A380 linii China Southern Airlines na lotnisku w Pekinie. Start lotu do Guanghzou został omyłkowo przerwany przez drugiego pilota, który przez przypadek wyłączył ciąg w silnikach podczas rozpędzania maszyny. Airbus zatrzymał się praktycznie w poprzek pasa startowego i został odholowany na inspekcję ponieważ przednia goleń podwozia wyjechała poza pas startowy. Po 6 godzinach maszyna już bez problemów wzbiła się w powietrze.

Na lotnisku w Doha praktycznie doszczętnie spłonął A321 linii Qatar Airways. Maszyna była zaparkowana na płycie remontowej stołecznego lotniska i trwał w niej rutynowy przegląd. Pożar wybuchł w kabinie pasażerskiej i wydostał się przez dach na zewnątrz samolotu. Wg władz linii nikt nie odniósł obrażeń, trwa wyjaśnianie przyczyn.

Podczas lotu linii Southwest z Portland do Sacramento załoga ujawniła kobietę, która wbrew zakazowi paliła papierosa. Po odprowadzeniu na miejsce, pasażerka stała się agresywna wobec załogi i innych pasażerów, twierdząc, że zabije wszystkich na pokładzie i żądała natychmiastowego lądowania. Po wylądowaniu w Sacramento została aresztowana.

Na Hawajach podczas lądowania na lotnisku Moloka rozbiła się Cessna 206. Niestety dwie osoby będące na pokładzie poniosły śmierć na miejscu. Samolot rozbił się 5km od lotniska na którym miał lądować. Chwilę przed zniknięciem została przerwana łączność z maszyną co może sugerować awarię na pokładzie.

Przegląd przygotował: Jakub Mrugała

Czytany 301 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 12 grudzień 2017 11:07

Artykuły powiązane

 • Boeing 737 linii Pegasus Airlines zjechał z pasa i zawisł na zboczu klifu.

  Samolot pasażerski B737-800 linii lotniczych Pegasus Airlines uczestniczył w niebezpiecznym incydencie na tureckim lotnisku Trabzon.

 • Awaryjne lądowanie samolotu Lufthansa w Krakowie.

  Jak informuje Rzecznik Prasowy krakowskiego lotniska Monika Pabisek: - Samolot Lufthansy rejs LH1365  wystartował o godzinie 11:13  z Krakowa do Frankfurtu. Załoga po starcie zdecydowała o powrocie do Krakowa.

 • Incydent z Dash SP-EQG LOT-u już miesiąc wcześniej?

  Wczoraj na lotnisku w Warszawie awaryjnie wylądował LOTowski Dash 8-400 z Krakowa. Wg pierwszych informacji które zostały podane tuż po wypadku, podczas lądowania złożyła się przednia goleń podwozia przez co maszyna uderzyła dziobem o płytę lotniska. Jak do tej pory nie zostało jednoznacznie wyjaśnione czy przednia goleń złożyła się podczas lądowania, czy też piloci próbowali wysunąć podwozie przed podejściem do lądowania ale im się to nie udało i stąd decyzja o awaryjnym lądowaniu.

 • Agresywny pasażer na pokładzie samolotu z Meksyku.

  Agresywny pasażer, o którym Straż Graniczna została poinformowana przez załogę samolotu opuścił jego pokład w towarzystwie funkcjonariuszy z Grupy Interwencji Specjalnych.

 • Spotkanie Komitetu do spraw zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami.

  Przed Świętami, 19 grudnia 2017 roku na lotnisku Chopina w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie Komitetu do spraw zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami. Spotkanie zgromadziło 50 uczestników, w tym m.in. zarządzających lotniskami, osoby zajmujące się zagrożeniami powodowanymi przez środowisko dla bezpieczeństwa lotniczego na lotniskach, przedstawicieli Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, resortu środowiska, linii lotniczych oraz ornitologów.

 • 25 osób na pokładzie samolotu ATR-42, który rozbił się w Kanadzie.

  Na północy Kanady rozbił się należący do lokalnych linii lotniczych West Wind Aviation ATR-42. Maszynę znaleziono niecały kilometr od pasa startowego Fond-du-Lac na północy prowincji Saskatchewan. Na pokładzie było 22 pasażerów i 3 członków załogi.

 • Słynny A380 Air France wreszcie wraca do domu. B757 Delty z międzylądowaniem na skorzystanie z toalety.

  I oto nadszedł TEN dzień. Po ponad dwóch miesiącach w Goose Bay sławny A380 Air France powrócił do domu o własnych siłach. Przypomnijmy: Jeden z największych silników GP7200 produkowany przez konsorcjum General Electric, Pratt i Whitney podczas lotu A380 Air France nad Oceanem Atlantyckim zgubił gondolę osłaniającą przednią cześć silnika, dokładnie tam gdzie znajduje się przedni wentylator.

 • Lis na pasie startowym i sieć Wi-Fi "Bomb on board". Przegląd incydentów lotniczych.

  Ostatnie dni obfitowały w niecodzienne zdarzenia na pokładach samolotów. Zderzenia z ptakami podczas lotu to można powiedzieć codzienność, jednak zderzenie z lisem podczas startu to wg nas pewna nowość.

 • Pijany obywatel Rumunii usunięty z pokładu samolotu w Modlinie.

  Zatrzymaniem agresywnego pasażera za znieważenie funkcjonariuszy w czasie pełnienia czynności służbowych oraz za zakłócanie porządku i bezpieczeństwa na pokładzie samolotu zakończyła się wczorajsza interwencja na nowodworskim lotnisku. Podróżny leciał do swojej narzeczonej a wylądował w izbie wytrzeźwień.

 • Kolizja samolotów pasażerskich na lotnisku JFK w Nowym Jorku.

  Dziś w nocy na lotnisku JFK w Nowym Jorku doszło do kolizji. Podczas dojazdu do krawędzi pasa zderzyły się maszyny Virgin’s Atlantic (A330) do Londynu i B777 linii EgyptAir do Kairu.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top