wtorek, 12 grudzień 2017 10:45

"Zabiję wszystkich w samolocie!" - za brak możliwości palenia na pokładzie. Przegląd zdarzeń lotniczych.

Napisane przez Jakub Mrugała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Palić jak widać można było, ale w 1982 roku. Źródło zdjęcia: Autor: Estormiz (Praca własna) [CC0], Wikimedia Commons Palić jak widać można było, ale w 1982 roku. Źródło zdjęcia: Autor: Estormiz (Praca własna) [CC0], Wikimedia Commons

Dziś zaczynamy od problemów B747 linii British Airways z Phoenix do Londynu. Podczas startu uszkodzeniu uległ jeden z silników. Z jednostki zaczął wydobywać się dym i płomienie. Pilot zamknął dopływ paliwa i wyłączył turbinę nr 3. Po wypaleniu części paliwa maszyna bezpiecznie wylądowała na lotnisku w Phoenix.

Do ciekawej sytuacji doszło również podczas startu A380 linii China Southern Airlines na lotnisku w Pekinie. Start lotu do Guanghzou został omyłkowo przerwany przez drugiego pilota, który przez przypadek wyłączył ciąg w silnikach podczas rozpędzania maszyny. Airbus zatrzymał się praktycznie w poprzek pasa startowego i został odholowany na inspekcję ponieważ przednia goleń podwozia wyjechała poza pas startowy. Po 6 godzinach maszyna już bez problemów wzbiła się w powietrze.

Na lotnisku w Doha praktycznie doszczętnie spłonął A321 linii Qatar Airways. Maszyna była zaparkowana na płycie remontowej stołecznego lotniska i trwał w niej rutynowy przegląd. Pożar wybuchł w kabinie pasażerskiej i wydostał się przez dach na zewnątrz samolotu. Wg władz linii nikt nie odniósł obrażeń, trwa wyjaśnianie przyczyn.

Podczas lotu linii Southwest z Portland do Sacramento załoga ujawniła kobietę, która wbrew zakazowi paliła papierosa. Po odprowadzeniu na miejsce, pasażerka stała się agresywna wobec załogi i innych pasażerów, twierdząc, że zabije wszystkich na pokładzie i żądała natychmiastowego lądowania. Po wylądowaniu w Sacramento została aresztowana.

Na Hawajach podczas lądowania na lotnisku Moloka rozbiła się Cessna 206. Niestety dwie osoby będące na pokładzie poniosły śmierć na miejscu. Samolot rozbił się 5km od lotniska na którym miał lądować. Chwilę przed zniknięciem została przerwana łączność z maszyną co może sugerować awarię na pokładzie.

Przegląd przygotował: Jakub Mrugała

Czytany 409 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 12 grudzień 2017 11:07

Artykuły powiązane

 • Przegląd incydentów i wypadków lotniczych ostatnich dni. Psi problem w samolocie.

  Na Filipinach na północ od stolicy kraju Manilli doszło do katastrofy samolotu lokalnych linii lotniczych Lite Air Express. Maszyna Piper PA-32 rozbiła się krótko po starcie z lokalnego lotniska. Wrak maszyny znaleziono w zgliszczach domu mieszkalnego. Zginęło 5 osób na pokładzie i 5 osobowa rodzina na ziemi, ponadto 2 osoby zostały ranne.

 • Śmigłowiec Mi-2 z 49. Bazy Lotniczej zahaczył o linię energetyczną.

  19 marca, około godziny 16.30, doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem śmigłowca Mi-2 z 49. Bazy Lotniczej. W trakcie wykonywania lotu szkolnego na małej wysokości, w okolicy miejscowości Lędowo, maszyna zahaczyła o linię energetyczną.

 • Koszmar każdego kontrolera ruchu lotniczego. To nie dzieje się na prawdę...

  Jedna ze scen z filmu "2:22" robi ogromne wrażenie nie bez powodu. Ostatnio w mediach społecznościowych "krąży" film pokazujący niebezpieczną sytuację na lotnisku widzianą oczami kontrolerów ruchu lotniczego.

 • Oświadczenie Bombardiera w sprawie wypadku samolotu Bombardier Q400.

  Wszyscy w Bombardier są zasmuceni tragicznym wydarzeniem z udziałem samolotu Q400. Głeboko współczujemy rodzinom tych, którzy stracili życie w tym wypadku, a myślami jesteśmy z tymi, którzy przeżyli.

 • Katastrofa samolotu pasażerskiego w Nepalu.

  Jak podają media Mathrubhumi News samolot linii lotniczych Bangla Airlines z Dhaki do Katmandu rozbił się w poniedziałek na międzynarodowym lotnisku w Tribhuvan (TIA). Rzecznik TIA Prem Nath Thakur powiedział, że samolot zsunął się z pasa startowego podczas lądowania i uderzył w boisko piłkarskie w pobliżu lotniska po czym stanął w płomieniach.

 • Boeing 777 lęcący do Honolulu stracił osłonę silnika.

  Jak podają amerykańskie media, min. ABCNews, Boeing 777 linii lotniczych United Airlines Lot 1175 lecący wczoraj z San Francisco do Honolulu stracił osłonę jednego z silników. Samolot wylądował bezpiecznie a służby ratownicze czekały na lotnisku już w pogotowiu.

  "Nasi piloci zastosowali się do wszystkich niezbędnych protokołów, aby bezpiecznie wylądować samolotem", powiedział United w oświadczeniu, dodając, że wszyscy pasażerowie wysiedli normalnie z Boeinga 777 i zostali skierowani do bramek.

  Zdjęcia zamieszczane w mediach społecznościowych pokazują silnik z brakującą pokrywą zewnętrzną, gdy samolot zbliża się do Honolulu. Wideo pokazuje, że silnik wibruje, co oczywiście spowodowane jest utratą zewnętrznych elementów silnika.

  Pasażerowie twierdzili, że w czasie lotu nastąpił głośny huk i samolot zaczął się trząść.

  Przypominamy, że parę miesięcy temu samolot A380 linii lotniczych Air France lecący z Paryża do Los Angeles musiał wczoraj lądować awaryjnie na lotnisku Goose Bay w Kanadzie, po tym jak stwierdzono uszkodzenie jednego z silników. Podobny przypadek z utratą osłony, lecz inny samolot.

  Źródło informacji: ABCNews, Facebook, Twitter

 • 71 osób zginęło w katastrofie samolotu pasażerskiego w Rosji.

  Samolot pasażerki linii lotniczych Saratov Airlines rozbił się po starcie z lotniska Moskwa - Domomiedowo po pokonaniu dystansu około 100km.

 • Zapalił papierosa na pokładzie. Został ukarany.

  25-lelni pasażer został ukarany mandatem przez funkcjonariuszy Straży Granicznej za zakłócanie porządku na pokładzie samolotu. Mężczyzna nie potrafił odmówić sobie zapalenia papierosa w trakcie rejsu.

 • Informacja dla użytkowników samolotów ultralekkich z zabudowanymi spadochronowymi systemami ratowniczymi.

  W związku ze zdarzeniem, do jakiego doszło na ultralekkim samolocie typu 3Xtrim ULTRA 450 z zabudowanym balistycznym spadochronowym systemem ratowniczym typu GRS, podczas którego po aktywowaniu systemu w powietrzu czasza spadochronu pozostała w pokrowcu, a samolot uległ uszkodzeniu w wyniku twardego lądowania, postanowiono ostrzec wszystkich użytkowników samolotów z systemami GRS/BRS* o możliwości wystąpienia tego typu zagrożenia.

 • Nagranie z przechwycenia samolotu EP-3 nad Morzem Czarnym.

  Amerykański samolot EP-3 Aries latający w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym został przechwycony przez rosyjskiego Su-27. Ta sytuacja została uznana za niebezpieczną ze względu na zbliżenie Su-27 z dokładnością do pięciu stóp (1,5m) i przecięcia bezpośrednio toru lotu EP-3, powodując przelot EP-3 przez strugi Su-27.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top