wtorek, 12 grudzień 2017 11:54

Joerg Mitter. Za kulisami z uznanym fotografem Red Bull Air Race.

Napisane przez Red Bull Content Pool
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fotograf sportowy Joerg Mitter przygotowuje się do lotniczych zdjęć przed Red Bull w Chiba, Japonia 2016 / Predrag Vuckovic/Red Bull Content Pool Fotograf sportowy Joerg Mitter przygotowuje się do lotniczych zdjęć przed Red Bull w Chiba, Japonia 2016 / Predrag Vuckovic/Red Bull Content Pool

Pierwszy fotograf, który zamontował kamerę w kokpicie dla pilotów, Joerg Mitter był kluczem do sukcesu Red Bull Air Race od czasu, gdy po raz pierwszy odbył lot w Zeltweg w Austrii w 2003 roku.

Austriak ma za sobą ponad 60 powietrznych wyścigów na całym świecie z kamerą u boku, aby zarejestrować każde wydarzenie wraz z innymi ekstremalnymi okazjami sportowymi takimi jak Red Bull Stratos, Red Bull X-Fighters czy Red Bull Crashed Ice.

Podczas gdy najlepsi na świecie piloci wyścigowi przygotowują się do Mistrzostw Świata w 2018 roku, Mitter też jest gotowy na nadchodzący sezon. Red Bull Content Pool dogonił go, aby odkryć co go wyróżnia.

Co najbardziej lubisz w swoim fachu?
Red Bull Air Race World Championship jest interesujący do szybkiego fotografowania ponieważ masz szybki obiekt latający na niebie, który ściga się z prędkością do 370 kmh. Możesz zatrzymać akcję, zmienić lub możesz stworzyć rozmycie ruchu. Daje to tyle możliwości, aby być kreatywnym, zwłaszcza z dużym tłumem w tle. Jeśli jestem w śmigłowcu, staram się brać jak najmniej sprzętu, aby być bardziej elastycznym. Normalnie biorę dwa Body: jedno z obiektywem szerokokątnym, drugie z długim obiektywem. Z Red Bull Air Race uwielbiam wykorzystywać obiektyw 800 mm, który jest dość nieporęczny, ale robi się naprawdę fajnie, gdy fotografuję z powietrza. Długie soczewki dają możliwość uzyskania pewnych kątów, nawet jeśli nie można się zbliżyć. Śmigłowiec przy silnym wietrze nie jest tak stabilny, jak ludzie by sądzili, pewnego dnia jest to łatwe - inne trudne. Lubię fotografować także z ziemi. Fotografowanie jest wtedy bardziej kontrolowalne i daje większą elastyczność w poznawaniu różnych kątów.

Jakie ryzyko wiąże się z fotografowaniem ze śmigłowca?
Wylatałem ponad 1000 godzin na śmigłowcach fotografując. Niektóre maszyny są naprawdę dobre do robienia rzeczy szybkich zdjęć, inne mają większe okna lub drzwi, które możemy zdjąć. Czasami możemy nawet usiąść na płozach. Po tylu godzinach lotów przyzwyczajasz się do tych wszystkich rzeczy. Wiesz skąd bierze się wiatr, jaka jest wysokość, gdzie są wskazówki i uczysz się mówić językiem pilota. Często zdarza się, że nie tylko ty i śmigłowiec jesteście w powietrzu, ale także inne śmigłowce i samoloty, więc musisz pozbyć się konfliktu z wszystkimi w powietrzu. W Air Race zajmuje się tym zespół kontroli wyścigu, więc jesteśmy w dobrych rękach.

redbull fotografiaJoerg Mitter w śmigłowcu na Red Bull w Cloverdale, USA 2015 / Balazs Gardi/Red Bull Content Pool

Po tych wszystkich latach zawsze jesteś zadowolony z każdej sesji?
Jestem zmuszony osiągnąć 100% moich zamysłów, ale i tak musisz zaakceptować to z powodu elementów będących poza naszą kontrolą, czasami jest to po prostu niemożliwe. W Red Bull Air Race kręcimy cały czas, bo samoloty ścigają się, ale w przypadku innych projektów ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że gdy zawodnik zmęczy się, to czas zatrzymać się i zrobić sobie przerwę. Masz do czynienia z pogodą, porą dnia i nastrojem ludzi. Po sesji zwykle nie jestem usatysfakcjonowany, potem patrzę na obrazy i powoli zaczyna mi się wydawać, że się dobrze wszyscy spisali. Wszystko może być zawsze trochę lepsze, ponieważ nie jest to fotografia studyjna.

Źródło informacji i zdjęć: Red Bull Content Pool

Czytany 353 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 12 grudzień 2017 12:02

Artykuły powiązane

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top