poniedziałek, 18 grudzień 2017 11:39

Sezon podniebnych akrobacji ORLIKÓW zakończony.

Napisane przez 4SLSZ
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Autor zdjęcia: Łukasz Lipka Autor zdjęcia: Łukasz Lipka

Zespół Akrobacyjny Orlik reprezentuje Polskie Siły Powietrzne podczas krajowych i zagranicznych pokazów lotniczych. Kunszt pilotów zespołu, będących instruktorami pilotami 42 BLSz z Radomia, może być prezentowany w formacji ośmiu, siedmiu lub sześciu samolotów PZL-130 TC-II ORLIK oraz przewiduje pokaz pilota solisty.

Sezon podniebnych akrobacji dla Orlików rozpoczął się wiosną, a zakończył z początkiem listopada.

Sezon 2017 został rozpoczęty podczas pokazów związanych ze Świętem 56 Bazy w Inowrocławiu. Podczas sezonu, w trakcie 19 pokazów prezentowano początkowo formacje sześciu, a następnie siedmiu samolotów. Zespół prezentował się między innymi na AIR SHOW Radom 2017, w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia oraz wielu innych pokazach w kraju. Wykonany w tym czasie nalot to ponad 350 godzin z czego 150 godzin przeznaczono na trening i szkolenie.

  W związku z realizacją przez 42 BLSz dużej ilości różnorodnych zadań we wrześniowych pokazach zagranicznych w m. Lleida (Hiszpania) i m. Ostrawa (Czechy) zespół reprezentował solista kpt. pil. Michał Anielak wykonując wiązankę pilotażu indywidualnego na samolocie ORLIK. Sezon 2017 zakończono w jesiennej listopadowej scenerii wspólnym lotem 5 Orlików za samolotem CASA-295, czyli tzw. sesją fotograficzną Air to Air, której wstępne efekty można było oglądać w programach informacyjnych, a szerszy materiał zostanie zaprezentowany w kalendarzu Sił Powietrznych na 2018 rok.

Występy radomskich Orlików na stałe wpisały się w kalendarium lotniczych imprez. Akrobaci z Radomia są wizytówką Polskich Sił Powietrznych, 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, a także radomskiej bazy lotniczej.

Wieloletnim dowódcą, a zarazem liderem zespołu jest mjr pil. Dariusz Stachurski. Skład osobowy zespołu ulega corocznie drobnym modyfikacjom
w związku z innymi zadaniami służbowymi stawianymi przed pilotami zespołu.
W 2017 r. w treningach i pokazach udział brali:

- mjr pil. Dariusz Stachurski (lider)

- kpt. pil. Michał Anielak (solista);

- kpt. pil. Krzysztof Kidacki (lewoskrzydłowy);

- kpt. pil. Bartosz Niegrzybowski (zamykający);

- kpt. pil. Robert Paciorek (lewoskrzydłowy);

- por. pil. Krzysztof Łysakowski (prawoskrzydłowy);

- por. pil. Tomasz Litwinek (zamykający);

- por. pil. Sebastian Rajchel (zamykający).

W 2017 roku szeregi zespołu opuścił mjr pil. Sebastian Kwiecień, któremu jesteśmy bardzo wdzięczni za wiele godzin spędzonych w powietrzu, podczas pokazów lotniczych.

W tym roku swój pierwszy lot pokazowy wykonał por. pil. Tomasz Litwinek, a por. pil. Jakub Krych jest w trakcie szkolenia do wykonywania lotów pokazowych. Podczas pokazów funkcję instruktora pilota pełnili: ppłk pil. Zbigniew Kosterna, mjr pil. Sebastian Kwiecień oraz por. pil. Tomasz Litwinek, komentarz prowadzili: por. pil. Małgorzata Pawelec oraz por. pil. Jakub Krych. Filmowanie realizacji zadań prowadził p. Jacek Osiński.

Tekst: ZA Orlik / 42BLSz

Czytany 535 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 grudzień 2017 11:42

Artykuły powiązane

 • Sesja air2air podczas Sky Show w Sobieniach. Zobacz galerię zdjęć.

  W miniony weekend, tuż przed i w trakcie pokazów lotniczych w Sobieniach, na warszawskim niebie można była zobaczyć "przemykające ukradkiem" samloty, który w asyście smugaczy promowały imprezę lotniczą. Zespół Celfast, wielka trójka At-3 oraz An-2 przelatywały wzdłuż Wisły w różnych konfiguracjach z towarzyszącym samolotem ciągnącym baner z zarposzeniem na Sky Show Sobienie.

 • Grupa Akrobacyjna "ŻELAZNY" ponownie w sierpniu zagości w Radomiu.

  Grupa Akrobacyjna ŻELAZNY jest największą, a zarazem najdłużej i nieprzerwanie działającą cywilną grupą akrobacyjną w historii polskiego lotnictwa. Założona z miłości do lotnictwa i pasji do latania akrobacyjnego oraz zespołowego. Zainspirowana przedwojennymi pilotami, którzy przetarli podniebne szlaki polskiej zespołowej akrobacji, takimi jak słynna trójka Bajana.

 • Śląski Air Show na Muchowcu. Efektowne pokazy lotnicze na wyciągnięcie ręki.
  W sobotę, 16 czerwca, na Lotnisku Muchowiec w Katowicach został zorganizowany Śląski Air Piro & Moto Show. Widzowie oraz pasjonaci lotnictwa mogli podziwiać fantastyczne pokazy akrobacji lotniczych w wykonaniu m.in. Łukasza Czepieli,Barbary Labus czy byłego mistrza Polski w akrobacji samolotowej advanced Artura Kielaka.
 • PAC Super Mushshak na pokazach lotniczych w Radomiu.

  PAC Super Mushshak to samolot szkolenia podstawowego, który jest bardziej zaawansowaną i ulepszoną wersją MFI-17 Mushshak. Za jego zaprojektowanie i produkcję odpowiada Pakistański Kompleks Aeronautyczny mający swoją siedzibę w Karmie.

 • Wielki piknik lotniczy pod Warszawą już w ten weekend. Orliki z Harvardami po raz pierwszy razem!

  12 godzin pokazów lotniczych, 55 statków powietrznych na niebie i mnóstwo atrakcji dla uczestników - będzie się działo! Podniebne akrobacje ulubionych zespołów lotniczych w Polsce, zjawiskowe pokazy zabytkowych statków powietrznych, gwiazdorski turniej golfa i mnóstwo atrakcji dla całych rodzin - to wszystko podczas dwudniowego pikniku lotniczego Sky Show Sobienie, który odbędzie się w dniach 16-17 czerwca, w Sobieniach Szlacheckich pod Warszawą.

 • Columbus Festiwal Wiatru za dwa tygodnie! Jest oficjalny plakat.

  Przypominamy, że  trakcie kilku dni trwania Festiwalu Wiatru, będzie można podziwiać nie tylko pokazy akrobacji motoparalotniowej ale i przelot armady powietrznej. W trakcie eventu oprócz widowiskowych konkurencji zawodniczych zorganizowane zostaną akrobacyjne pokazy motoparalotniowe, wystawa zdjęć „z lotu ptaka” oraz ekspozycja sprzętu latającego. Dla chętnych dostępne będą stanowiska do nauki „stawiania” skrzydła. To wszystko ma zachęcić do rozpoczęcia przygody z motoparalotniarstwem.

 • Ważne informacje dotyczące XIV Małopolskiego Pikniku Lotniczego.

  Z racji zbliżającego się XIV Małopolskiego Pikniku Lotniczego przekazujemy kilka ważnych informacji, które ułatwiają Państwu dotarcie do Muzeum i spędzenie tego miłego czerwcowego lotniczego weekendu.

 • Świdnik Air Festival - czas na podsumowanie lotniczego weekendu.

  Świdnik Air Festival – czas na podsumowania Pierwsze lotnicze święto od ćwierćwiecza, przeszło do historii. W ciągu dwóch dni, lotnisko trawiaste odwiedziły tysiące fanów awiacji. Organizatorzy mają nadzieję, że wielkie podniebne show, będzie w Świdniku gościć cyklicznie.

 • Już ponad 20 tysięcy biletów sprzedanych na Air Show w Radomiu. Pamiętajcie o limitach osób na lotnisku.

  Już ponad 20 tysięcy biletów na tegoroczne pokazy Air Show sprzedano na platformie eBilet. Każdego z dwóch dni pokazów - zgodnie z decyzją wojska - będzie można wpuścić na lotnisko określoną liczbę osób.

 • PAC JF-17 Thunder. Takiej maszyny jeszcze nie było na Air Show w Radomiu.

  Chengdu FC-1 Xiaolong (również PAC JF-17 Thunder w Pakistanie) to lekki myśliwiec wielozadaniowy czwartej generacji, stworzony wspólnie przez Chiny i Pakistan dla wojska pakistańskiego oraz na eksport.

Top