poniedziałek, 18 grudzień 2017 11:39

Sezon podniebnych akrobacji ORLIKÓW zakończony.

Napisane przez 4SLSZ
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Autor zdjęcia: Łukasz Lipka Autor zdjęcia: Łukasz Lipka

Zespół Akrobacyjny Orlik reprezentuje Polskie Siły Powietrzne podczas krajowych i zagranicznych pokazów lotniczych. Kunszt pilotów zespołu, będących instruktorami pilotami 42 BLSz z Radomia, może być prezentowany w formacji ośmiu, siedmiu lub sześciu samolotów PZL-130 TC-II ORLIK oraz przewiduje pokaz pilota solisty.

Sezon podniebnych akrobacji dla Orlików rozpoczął się wiosną, a zakończył z początkiem listopada.

Sezon 2017 został rozpoczęty podczas pokazów związanych ze Świętem 56 Bazy w Inowrocławiu. Podczas sezonu, w trakcie 19 pokazów prezentowano początkowo formacje sześciu, a następnie siedmiu samolotów. Zespół prezentował się między innymi na AIR SHOW Radom 2017, w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia oraz wielu innych pokazach w kraju. Wykonany w tym czasie nalot to ponad 350 godzin z czego 150 godzin przeznaczono na trening i szkolenie.

  W związku z realizacją przez 42 BLSz dużej ilości różnorodnych zadań we wrześniowych pokazach zagranicznych w m. Lleida (Hiszpania) i m. Ostrawa (Czechy) zespół reprezentował solista kpt. pil. Michał Anielak wykonując wiązankę pilotażu indywidualnego na samolocie ORLIK. Sezon 2017 zakończono w jesiennej listopadowej scenerii wspólnym lotem 5 Orlików za samolotem CASA-295, czyli tzw. sesją fotograficzną Air to Air, której wstępne efekty można było oglądać w programach informacyjnych, a szerszy materiał zostanie zaprezentowany w kalendarzu Sił Powietrznych na 2018 rok.

Występy radomskich Orlików na stałe wpisały się w kalendarium lotniczych imprez. Akrobaci z Radomia są wizytówką Polskich Sił Powietrznych, 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, a także radomskiej bazy lotniczej.

Wieloletnim dowódcą, a zarazem liderem zespołu jest mjr pil. Dariusz Stachurski. Skład osobowy zespołu ulega corocznie drobnym modyfikacjom
w związku z innymi zadaniami służbowymi stawianymi przed pilotami zespołu.
W 2017 r. w treningach i pokazach udział brali:

- mjr pil. Dariusz Stachurski (lider)

- kpt. pil. Michał Anielak (solista);

- kpt. pil. Krzysztof Kidacki (lewoskrzydłowy);

- kpt. pil. Bartosz Niegrzybowski (zamykający);

- kpt. pil. Robert Paciorek (lewoskrzydłowy);

- por. pil. Krzysztof Łysakowski (prawoskrzydłowy);

- por. pil. Tomasz Litwinek (zamykający);

- por. pil. Sebastian Rajchel (zamykający).

W 2017 roku szeregi zespołu opuścił mjr pil. Sebastian Kwiecień, któremu jesteśmy bardzo wdzięczni za wiele godzin spędzonych w powietrzu, podczas pokazów lotniczych.

W tym roku swój pierwszy lot pokazowy wykonał por. pil. Tomasz Litwinek, a por. pil. Jakub Krych jest w trakcie szkolenia do wykonywania lotów pokazowych. Podczas pokazów funkcję instruktora pilota pełnili: ppłk pil. Zbigniew Kosterna, mjr pil. Sebastian Kwiecień oraz por. pil. Tomasz Litwinek, komentarz prowadzili: por. pil. Małgorzata Pawelec oraz por. pil. Jakub Krych. Filmowanie realizacji zadań prowadził p. Jacek Osiński.

Tekst: ZA Orlik / 42BLSz

Czytany 666 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 grudzień 2017 11:42

Artykuły powiązane

 • W Dniach NATO w Czechach wzięli udział także Polacy.

  W powietrzu m.in. polskie i belgijskie F-16, fiński F/A-18 Hornet, chorwackie i brytyjskie Tajfuny, francuskie Rafale, szwedzkie Drakeny, Gripeny w czeskich barwach, słowackie MiG-29 oraz różnego typu śmigłowce. A na ziemi czołgi, transportery opancerzone, samoloty myśliwskie i transportowe oraz hit pokazów – bombowiec B-52. W weekend w Ostrawie odbyły się Dni NATO.

 • Pokazy Air Show 2018: wspierane przez instytucje wojskowe, media i biznes.

  Tegoroczne pokazy, planowane z niezwykłym rozmachem, nie byłyby możliwe do zrealizowania bez wsparcia parterów, zwłaszcza sponsorów strategicznych, którymi są: Polska Grupa Zbrojeniowa, Bank Gospodarstwa Krajowego i PKN Orlen. W najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze w Polsce zaangażowało się także wiele innych firm, instytucji wojskowych, a także mediów, które XVI edycję AIR SHOW, objęły patronatem medialnym.

 • Skrzydła nad Kazimierzem. Relacja filmowa Aviation24.pl.

  To już trzecia edycja lotniczej imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem". Przez dwa dni Kazimierz Dolny nad Wisłą zapraszał muzyką, wystawami, stoiskami oraz pokazami lotniczymi. Ekipa Aviation24.pl była na miejscu i okiem swojej kamery zaglądała do głównych atrakcji w tym małym urokliwym miasteczku.

 • Skrzydła nad Kazimierzem. Trzecia edycja już za nami.

  Drugi weekend września Kazimierz Dolny był pełen wydarzeń pod wspólnym hasłem „Skrzydła nad Kazimierzem”, w których aktywnie udział wzięli mieszkańcy oraz licznie przybyli fani lotnictwa z różnych regionów Polski. Jednym słowem Kazimierz opanowali lotnicy.

 • Biało-Czerwony Iskry i Orliki już mają swoje specjalne plakaty w ramach "Skrzydeł nad Kazimierzem".

  W dniach od 7. do 9. września 2018 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się cykl wydarzeń pod wspólnym hasłem „Skrzydła nad Kazimierzem”. Organizatorami przedsięwzięcia są władze miasta Kazimierz Dolny, Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne SWAT oraz jednostki Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - Klub DG RSZ, 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego oraz 41 Baza Lotnictwa Szkolnego.

 • Już 9 lat minęło od tragicznej katastrofy Su-27 podczas Air Show w Radomiu.

  25 sierpnia, w dniu rozpoczęcia Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2018 w Radomiu, odbyła się uroczystość złożenia wieńców pod pomnikiem białoruskich lotników, którzy zginęli podczas pokazów w 2009 roku.

 • Baza bezzałogowców w Mirosławcu zaprasza w najbliższą sobotę na festyn lotniczy.

  Już w najbliższą sobotę 1 września w Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbędzie się lotniczy festyn, w którym nie zabraknie atrakcji. Chociaż w grafice pokazów widnieją jeszcze pokazy samolotów Mig-29 i Su-22 to wiemy, że na chwilę obecną te samoloty są uziemione. Bedziemy mogli jednak zobaczyć pokaz grupy akrobacyjnej Żelazny, śmigłowców, min. Mi-24 ... oraz bezzałogowca MQ-9/S co w naszym kraju jest raczej rzadkością.

 • Organizatorzy podsumowują Air Show Radom 2018.

  Rok 2018 to wyjątkowy czas dla polskiego lotnictwa wojskowego. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj obchodzimy ważną dla żołnierzy w stalowych mundurach rocznicę stulecia powstania lotnictwa wojskowego. To właśnie z tej okazji zorganizowana została XVI edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2018.

 • LOTAMS zaprasza na Air Show 2018 w Radomiu.

  LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS), razem z podmiotami Polskiej Grupy Lotniczej, zaprasza na największe wydarzenie branżowe lata – pokazy lotnicze Air Show 2018. Tegoroczne pokazy odbędą się w ostatni weekend sierpnia (25-26.08.18) na radomskim lotnisku Sadków.

 • Bilety na sobotnie pokazy na wyczerpaniu. Ceny noclegów jak na Lazurowym Wybrzeżu.

  Centrum Informacji Turystycznej w Radomiu przeżywa szturm klientów chcących kupić bilet na Air Show, telefony nie przestają też dzwonić w sprawie miejsc noclegowych. Na lotnisku zameldowały się już pierwsze ekipy zagraniczne. Od środy będą przyloty kolejnych ekip i treningi, a w sobotę i niedzielę najefektowniejsze i największe w historii pokazy lotnicze.

Top