wtorek, 19 grudzień 2017 17:12

PZL Warszawa-Okęcie zmodernizuje samoloty szkoleniowe Polskich Sił Powietrznych Orlik TC-I.

Napisane przez TBB
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Siedzą od lewej: wiceminister MON - Bartosz Kownacki, Szef Departamentu Uzbrojenia MON – płk Dariusz Pluta, prezes zarządu PZL Warszawa-Okęcie Manuel Heredia Ortiz, oraz wiceprezes PZL – Władysław Skorski. Siedzą od lewej: wiceminister MON - Bartosz Kownacki, Szef Departamentu Uzbrojenia MON – płk Dariusz Pluta, prezes zarządu PZL Warszawa-Okęcie Manuel Heredia Ortiz, oraz wiceprezes PZL – Władysław Skorski.

Głęboka modernizacja sprawia, że samoloty będą oddane w nowym stanie i nadające się do eksploatacji przez kilka dekad.

Polskie samoloty szkoleniowe PZL 130 Orlik TC-I należące do Polskich Sił Powietrznych zostaną poddane radykalnej modernizacji, która pozwoli im sprostać najnowszym globalnym standardom lotniczym i pozwoli im latać w przeszłych dekadach.

Zgodnie z warunkami kontraktu udzielonego przez polskie Ministerstwo Obrony, PZL Warszawa-Okęcie wykonuje głęboką modernizacje konstrukcji i awioniki na 12 samolotach, a następnie przekazuje je do eksploatacji defakto jako nowe maszyny.

Wyznaczony Orlik TC II Advanced zmodernizowany samolot dołączy do 16 podobnych samolotów, które są obecnie modernizowane z nowszego standardu Orlik TC II w jednolitej flocie.

Prace rozpoczną się natychmiast i wszystkie 12 statków powietrznych wróci ponownie do służby w 42 Bazie Szkolenia Lotniczego w Radomiu w okresie od połowy 2019 r. do października 2020 r., z przyszłym rekursem 12 000 godzin.

orlik modernizacja tc-II

orlik modernizacja tc-II

orlik modernizacja tc-II

Dwuetapowy pakiet prac obejmuje najpierw nowe skrzydła, ogony, silniki i śmigła, a następnie całkowite zastąpienie oprzyrządowania kabinowego i awioniki nowoczesnymi układami.

Modernizacja pozwala na wprowadzenie systemu serwisowego opartego o stan techniczny, zamiast kalendarzowego, o połowę mniej kontroli, co skutkuje znacznymi oszczędnościami kosztów operacyjnych.

Manuel Heredia, prezes i dyrektor generalny PZL, powiedział: „Ten program zapewni opłacalną drogę dla Polski aby szkolić przyszłych pilotów wojskowych w zaawansowanym samolocie, który spełnia wszystkie wymagania sprzętowe, aby latać w dzisiejszej regulowanej i kontrolowanej przestrzeni powietrznej, pozostając w pełni samolotem akrobatycznym pozwalającym na stosowanie najnowszych technik instruktażowych.

Ponadto, możliwości produkcyjne, które zdobywamy podczas tych prac, będą podstawą do wznowienia seryjnej produkcji Orlika dla klientów eksportowych, dla których widzimy doskonałe możliwości.”

Wcześniej podpisano dodatkową umowę na opracowanie symulatora lotu Orlik dla Polskich Sił Powietrznych, który uzupełni pakiet wymaganych pomocy instruktażowych.

Informacja techniczne:

Pełny zakres prac składa się z następujących elementów.

Wymiana struktury płatowca – nowe skrzydła i zmodyfikowany kadłub, łoże silnika i owiewka

Zespół napędowy – wymiana silnika PTA6-25C Pratt & Whitney Canada o mocy 559 kW i śmigła Hartzell z czterema łopatami.

Modernizacja kabiny pilotów i systemów - całkowite zastąpienie istniejącego oprzyrządowania przez cyfrowe dla ucznia i instruktora. Obejmuje zintegrowane wyświetlacze parametrów lotu, pracy silnika, nawigacji i ostrzegawcze; nowe radiostacje korespondencyjne, instalację systemu ostrzegania o zbliżającym sie terenie oraz systemu ostrzegania o ruchu lotniczym i unikania kolizji.

Wymiana systemu klimatyzacji, instalacji elektrycznych i całego okablowania.

O PZL Warszawa-Okęcie
PZL Warszawa-Okęcie jest pionierem polskiego przemysłu lotniczego, odkąd został założony w 1928 roku dekretem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziś PZL Warszawa-Okęcie jest spółką zależną Airbusa, która projektuje, buduje, obsługuje i eksploatuje samoloty z doskonałością i pasją. Oprócz Orlika, PZL specjalizuje się jako dostawca kompleksowych wiązek elektrycznych i wyposażonych  konstrukcji dla samolotów i satelitów oraz zapewnia znakomite usługi inżynieryjne, obsługowo-remontowe i lotnicze. Ekspertyza, elastyczność i efektywność jej pracowników tworzą wyjątkową wartość dla klientów na całym świecie.

O Airbusie
Airbus jest światowym liderem w dziedzinie aeronautyki, kosmosu i powiązanych usług. W 2016 r. wygenerował przychód w wysokości 67 miliardów euro i zatrudniał około 134 000 pracowników. Airbus oferuje najbardziej wszechstronną gamę samolotów pasażerskich od 100 do ponad 600 miejsc. Airbus jest także europejskim liderem, który produkuje samoloty do tankowania w powietrzu, samoloty bojowe, transportowe, oraz samoloty do specjalnych misji.  Jest jedną z wiodących firm w sektorze przemysłu kosmicznego na świecie. W przemyśle śmigłowcowym Airbus dostarcza najbardziej wydajne rozwiązania śmigłowców cywilnych i wojskowych na całym świecie.

Źródło informacji i zdjęć: TBB

Czytany 4142 razy Ostatnio zmieniany środa, 20 grudzień 2017 13:38

Artykuły powiązane

Top