czwartek, 21 grudzień 2017 14:48

Pierwszy zmodernizowany Tiger HAD dostarczony francuskiemu lotnictwu wojsk lądowych.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Airbus Helicopters dostarczył pierwszy śmigłowiec Tiger, zmodernizowany do wersji HAD, francuskiemu lotnictwu wojsk lądowych, po uprzednim zakończeniu formalnego procesu jego odbioru przez francuską agencję ds. zamówień wojskowych (DGA).

Modernizacja wersji HAP do wersji HAD obejmuje wykonanie ponad 100 modyfikacji płatowca i zainstalowanie ponad 1500 nowych części i 250 przewodów elektrycznych. W porównaniu z poprzednią wersją HAP, Tiger HAD ma zwiększoną maksymalną masę do startu (MTOW) i jest wyposażony w dwa nowe ulepszone silniki MTR 390 E oraz zamontowany nad kabiną załogi nowy system celowniczy STRIX z laserowym wskaźnikiem celu, który umożliwia odpalanie pocisków powietrze-powierzchnia Hellfire II.
Jest to pierwszy z 36 śmigłowców Tiger HAP, które zostaną zmodernizowane do wersji HAD, w ramach zamówienia złożonego przez francuskie Ministerstwo Obrony. Dla potrzeb programu modernizacji Tigera Airbus Helicopters utworzył nową organizację przemysłową, łączącą zespoły z Centrum Wsparcia Wojskowego we Francji oraz zajmujące się produkcją seryjną Tigerów.
„Modernizacja ta jest uważana za priorytet dla armii francuskiej i pozwoli nam posiadać doskonały system uzbrojenia i jednorodną flotę. Pierwsze Tigery HAD zostały sprawdzone w walce już w 2014 r. i pokazały szeroki zakres zdolności podczas codziennych działań na wymagających teatrach operacyjnych”, mówi dowództwo francuskiego lotnictwa wojsk lądowych.
„Cieszymy się, że pomyślnie zrealizowaliśmy pierwszą dostawę zgodnie ze specyfikacjami naszych klientów”, powiedziała Alexandra Cros, szefowa ds. relacji z rządem Francji w Airbus Helicopters. „Program modernizacji śmigłowców Tiger zapewni francuskiemu lotnictwu wojsk lądowych dodatkowe zdolności, jakich potrzebuje, aby wykonywać najbardziej wymagające misje operacyjne”, dodała.
Tiger HAD to wielozadaniowy śmigłowiec uderzeniowy Airbus Helicopters. Jest zaprojektowany do wykonywania zadań poszukiwania i samodzielnego niszczenia celów, eskorty konwojów lotniczych lub lądowych, zwalczania celów powietrznych, wsparcia ogniowego jednostek lądowych, zwalczania czołgów i pojazdów opancerzonych, w dzień i w nocy oraz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Śmigłowiec uderzeniowy Tiger dowiódł swoich zdolności podczas działań operacyjnych w Afganistanie, Republice Środkowoafrykańskiej, Libii i Mali. Flota śmigłowców Tiger, używanych przez siły zbrojne Francji, Niemiec, Hiszpanii i Australii, wylatała do tej pory ponad 92 000 godzin.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus Helicopters

Czytany 478 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 21 grudzień 2017 14:54

Artykuły powiązane

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top