czwartek, 21 grudzień 2017 14:48

Pierwszy zmodernizowany Tiger HAD dostarczony francuskiemu lotnictwu wojsk lądowych.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Airbus Helicopters dostarczył pierwszy śmigłowiec Tiger, zmodernizowany do wersji HAD, francuskiemu lotnictwu wojsk lądowych, po uprzednim zakończeniu formalnego procesu jego odbioru przez francuską agencję ds. zamówień wojskowych (DGA).

Modernizacja wersji HAP do wersji HAD obejmuje wykonanie ponad 100 modyfikacji płatowca i zainstalowanie ponad 1500 nowych części i 250 przewodów elektrycznych. W porównaniu z poprzednią wersją HAP, Tiger HAD ma zwiększoną maksymalną masę do startu (MTOW) i jest wyposażony w dwa nowe ulepszone silniki MTR 390 E oraz zamontowany nad kabiną załogi nowy system celowniczy STRIX z laserowym wskaźnikiem celu, który umożliwia odpalanie pocisków powietrze-powierzchnia Hellfire II.
Jest to pierwszy z 36 śmigłowców Tiger HAP, które zostaną zmodernizowane do wersji HAD, w ramach zamówienia złożonego przez francuskie Ministerstwo Obrony. Dla potrzeb programu modernizacji Tigera Airbus Helicopters utworzył nową organizację przemysłową, łączącą zespoły z Centrum Wsparcia Wojskowego we Francji oraz zajmujące się produkcją seryjną Tigerów.
„Modernizacja ta jest uważana za priorytet dla armii francuskiej i pozwoli nam posiadać doskonały system uzbrojenia i jednorodną flotę. Pierwsze Tigery HAD zostały sprawdzone w walce już w 2014 r. i pokazały szeroki zakres zdolności podczas codziennych działań na wymagających teatrach operacyjnych”, mówi dowództwo francuskiego lotnictwa wojsk lądowych.
„Cieszymy się, że pomyślnie zrealizowaliśmy pierwszą dostawę zgodnie ze specyfikacjami naszych klientów”, powiedziała Alexandra Cros, szefowa ds. relacji z rządem Francji w Airbus Helicopters. „Program modernizacji śmigłowców Tiger zapewni francuskiemu lotnictwu wojsk lądowych dodatkowe zdolności, jakich potrzebuje, aby wykonywać najbardziej wymagające misje operacyjne”, dodała.
Tiger HAD to wielozadaniowy śmigłowiec uderzeniowy Airbus Helicopters. Jest zaprojektowany do wykonywania zadań poszukiwania i samodzielnego niszczenia celów, eskorty konwojów lotniczych lub lądowych, zwalczania celów powietrznych, wsparcia ogniowego jednostek lądowych, zwalczania czołgów i pojazdów opancerzonych, w dzień i w nocy oraz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Śmigłowiec uderzeniowy Tiger dowiódł swoich zdolności podczas działań operacyjnych w Afganistanie, Republice Środkowoafrykańskiej, Libii i Mali. Flota śmigłowców Tiger, używanych przez siły zbrojne Francji, Niemiec, Hiszpanii i Australii, wylatała do tej pory ponad 92 000 godzin.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus Helicopters

Czytany 775 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 21 grudzień 2017 14:54

Artykuły powiązane

 • Amerykanie chcą utworzyć szósty rodzaj sił zbrojnych – wojska kosmiczne. Mają powstać do 2020 roku.

  Nadszedł czas, aby utworzyć siły kosmiczne Stanów Zjednoczonych – zapowiedział Mike Pence, wiceprezydent USA. Szósty rodzaj wojsk ma powstać do 2020 roku, a jego utworzenie będzie kosztować 8 mld dolarów. Jednym z najważniejszych zadań żołnierzy ma być ochrona amerykańskich instalacji kosmicznych, między innymi sztucznych satelitów. A w przyszłości także baz, na przykład na Księżycu.

 • Za kulisami Patrouille de France: sekrety zbiorowej doskonałości.

  Pod koniec maja br. oddział w Elancourt powitał Virginie Guyot, byłego pilota myśliwskiego i pierwszą kobietę-lidera zespołu akrobacyjnego Francuskich Sił Powietrznych Patrouille de France, która przyjechała na konferencję podzielić się swoimi niezwykłymi doświadczeniami.

 • Siły Powietrzne Francji wycofują po 30 latach samolot Mirage 2000N.

  W czwartek 21 czerwca odbyła się ceremonia wycofania samolotu Mirage 2000N. Uroczystość odbyła się w 125 Bazie Lotniczej Istres. Ceremonia wojskowa, której przewodniczył generał Olivier Taprest, Generał Sił Powietrznych Francji, oznacza wycofanie w lecie operacji wojskowych z użyciem samolotów Mirage 2000N.

 • Airbus Helicopters dostarcza Bundeswehrze piąty i ostatni H135.

  Airbus Helicopters dostarczył piąty i ostatni śmigłowiec H135, który będzie wykorzystywany przez niemieckie siły zbrojne w Bückeburgu do wstępnego i okresowego szkolenia pilotów. Niemiecki Federalny Urząd ds. Wyposażenia Bundeswehry, Technologii Informacyjnych i Wsparcia (BAAINBw) bierze śmigłowce w leasing. Wszystkie zostały dostarczone przez Airbusa na czas.

 • „Czas śmigieł” czyli czas na egzotyczne pokazy. „Le temps des helices.” z historią lotnictwa w tle.

  „Le temps des helices.” , czyli „Czas śmigieł”. Pod takim hasłem organizowane są pokazy lotnicze na lotnisku we francuskiej miejscowości Cerny. W tym roku Aeroklub Ferte-Alais oraz Amicale Jean-Baptiste Salis po raz 46-ty zgromadziło pasjonatów lotnictwa na pokazach, które przyciągają pasjonatów z całej Europy. O samych pokazach za chwilę, ponieważ warto przybliżyć historię oraz osobę patrona, którym jest Jean-Baptiste Salis.

 • Pierwsze Airbusy A380, które zaczęły przewozić pasażerów trafiły "na żyletki".

  W 2007 roku pierwsze samoloty Airbus A380 zaczęły latać w Singapore Airlines. To niespotykane, że takim przy resursie i to takich samolotów zostały one przeznaczone na demontaż już po 11 latach. Taką decyzję po nieudanej próbie znalezienia najemcy dwóch samolotów podjął właściciel samolotów. - możemy przeczytać na portalu flightradar24.com.

 • Warmaty na bojowo. Ćwiczenia z użyciem dronów-pocisków.

  Wyznaczyłem strefę podejścia do celu i trafiłem we wrak czołgu. Wszystko trwało około 10 minut, ale wymagało maksymalnego skupienia – mówił szer. Jacek Sidoruk, tuż po wykonaniu swojej pierwszej misji bojowej z użyciem zestawu Warmate. Szeregowy jest w grupie żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, którzy ukończyli właśnie kurs na operatorów systemu amunicji krążącej.

 • Mały autonomiczny śmigłowiec NASA będzie latał na Marsie.

  Administrator NASA Jim Bridenstine - "Idea śmigłowca latającego po niebie innej planety jest strasznie ekscytująca. Śmigłowiec na Marsie jest obiecującym projektem dla naszych przyszłych misji naukowych, odkrywczych i eksploracyjnych na Marsie."

 • 200-tny śmigłowiec Airbus Helicopters H145 poleciał do Norsk Luftambulanse.

  W ubiegłym tygodniu Airbus Helicopters dostarczył 200. H145 firmie Norsk Luftambulanse (NOLAS). Operator ratownictwa powietrznego włączy śmigłowiec do służby w Helicopter Emergency Medical Services (HEMS) w Norwegii.

 • Japońska Straż Przybrzeżna wzmacnia flotę śmigłowców nowym zamówieniem na H225.

  Airbus Helicopters otrzymał dodatkowe zamówienie na jeden śmigłowiec H225. Nowy pionowzlot ma służyć Straży Przybrzeżnej Japonii (Japan Coast Guard - JCG), co oznacza, że flota wiropłatów H225 pozostających w rękach użytkownika z kraju kwitnącej wiśni powiększy się do 10 egzemplarzy. JCG obecnie wykorzystuje trzy śmigłowce AS332 i pięć H225, wszystkie należą do rodziny Super Puma. Wraz z najnowszym zamówieniem flota Super Pum klienta rozrośnie się do 13 sztuk. Oczekuje się, że dostawy zrealizowane zostaną do marca 2021 r. Straż Przybrzeżna stanie się więc użytkownikiem największej liczby tych śmigłowców w kraju.

Top