czwartek, 21 grudzień 2017 14:48

Pierwszy zmodernizowany Tiger HAD dostarczony francuskiemu lotnictwu wojsk lądowych.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Airbus Helicopters dostarczył pierwszy śmigłowiec Tiger, zmodernizowany do wersji HAD, francuskiemu lotnictwu wojsk lądowych, po uprzednim zakończeniu formalnego procesu jego odbioru przez francuską agencję ds. zamówień wojskowych (DGA).

Modernizacja wersji HAP do wersji HAD obejmuje wykonanie ponad 100 modyfikacji płatowca i zainstalowanie ponad 1500 nowych części i 250 przewodów elektrycznych. W porównaniu z poprzednią wersją HAP, Tiger HAD ma zwiększoną maksymalną masę do startu (MTOW) i jest wyposażony w dwa nowe ulepszone silniki MTR 390 E oraz zamontowany nad kabiną załogi nowy system celowniczy STRIX z laserowym wskaźnikiem celu, który umożliwia odpalanie pocisków powietrze-powierzchnia Hellfire II.
Jest to pierwszy z 36 śmigłowców Tiger HAP, które zostaną zmodernizowane do wersji HAD, w ramach zamówienia złożonego przez francuskie Ministerstwo Obrony. Dla potrzeb programu modernizacji Tigera Airbus Helicopters utworzył nową organizację przemysłową, łączącą zespoły z Centrum Wsparcia Wojskowego we Francji oraz zajmujące się produkcją seryjną Tigerów.
„Modernizacja ta jest uważana za priorytet dla armii francuskiej i pozwoli nam posiadać doskonały system uzbrojenia i jednorodną flotę. Pierwsze Tigery HAD zostały sprawdzone w walce już w 2014 r. i pokazały szeroki zakres zdolności podczas codziennych działań na wymagających teatrach operacyjnych”, mówi dowództwo francuskiego lotnictwa wojsk lądowych.
„Cieszymy się, że pomyślnie zrealizowaliśmy pierwszą dostawę zgodnie ze specyfikacjami naszych klientów”, powiedziała Alexandra Cros, szefowa ds. relacji z rządem Francji w Airbus Helicopters. „Program modernizacji śmigłowców Tiger zapewni francuskiemu lotnictwu wojsk lądowych dodatkowe zdolności, jakich potrzebuje, aby wykonywać najbardziej wymagające misje operacyjne”, dodała.
Tiger HAD to wielozadaniowy śmigłowiec uderzeniowy Airbus Helicopters. Jest zaprojektowany do wykonywania zadań poszukiwania i samodzielnego niszczenia celów, eskorty konwojów lotniczych lub lądowych, zwalczania celów powietrznych, wsparcia ogniowego jednostek lądowych, zwalczania czołgów i pojazdów opancerzonych, w dzień i w nocy oraz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Śmigłowiec uderzeniowy Tiger dowiódł swoich zdolności podczas działań operacyjnych w Afganistanie, Republice Środkowoafrykańskiej, Libii i Mali. Flota śmigłowców Tiger, używanych przez siły zbrojne Francji, Niemiec, Hiszpanii i Australii, wylatała do tej pory ponad 92 000 godzin.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus Helicopters

Czytany 862 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 21 grudzień 2017 14:54

Artykuły powiązane

 • Francuski SAF zwiększa flotę o kolejnych sześć śmigłowców Airbus Helicopters.

  SAF Group, francuski użytkownik cywilny, mający siedzibę w Alpach, zamówił sześć nowych śmigłowców Airbusa dla służb ratownictwa medycznego (EMS), ratownictwa górskiego, prac wysokościowych i transportu pasażerskiego. Zamówienie obejmuje trzy lekkie śmigłowce jednosilnikowe i trzy lekkie śmigłowce dwusilnikowe, które będą używane we Francji i na wyspie Reunion, gdzie SAF nabył ostatnio towarzystwo Hélilagon. Dostawa sześciu śmigłowców planowana jest na 2019 r.

 • Uroczysty "oblot" śmigłowca Mi-2 w 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

  W dniu 6 października na lotnisku 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego odbył się uroczysty „oblot” śmigłowca Mi-2 o numerze taktycznym 4604. W prezentacji statku powietrznego uczestniczył I Zastępca Dowódcy Generalnego gen. dywizji pilot Jan Śliwka, Dowódca 2 SLT płk. dypl. pilot Ireneusz Nowak, przedstawiciele firmy „Renault” na czele z jej prezesem, przedstawiciele władz samorządowych oraz pasjonaci lotnictwa.

 • Linie lotnicze Air France istnieją już 85 lat. Rozpoczynają się obchody tej rocznicy.

  Od 5 października linia Air France rozpoczęła obchody swoich 85. urodzin, które będą trwały przez najbliższe kilka miesięcy. Jubileusz jest świętowany pod hasłem „innowacje”. Firma wraz ze swoimi pracownikami przygotowała liczne inicjatywy na lotnisku, w powietrzu i samym Paryżu. Z okazji urodzin, w październiku i listopadzie mają miejsce m.in. loty historyczne, wystawy, wydarzenia sportowe i inne jubileuszowe akcenty.

 • 32 dostarczone Caracale na 40-lecie brazylijskich zakładów śmigłowcowych Helibras.

  Brazylijski lider śmigłowcowy Helibras świętuje w tym roku 40 lat istnienia na rynku i 10-lecie programu H-XBR, czyli podpisanej w 2008 r. strategicznej współpracy Airbus Helicopters z Ministerstwem Obrony Brazylii przy produkcji 50 śmigłowców H225/H225M.

 • Nowe pazury dla śmigłowca Airbus Helicopters Tiger.

  Działając w imieniu francuskiej, niemieckiej i hiszpańskiej agencji ds. uzbrojenia DGA, BAAINBw i DGAM, organizacja OCCAR (Organisation Conjointe de Coopération en matière d'Armement – Organizacja do spraw Współpracy w Zakresie Uzbrojenia) zleciła Airbus Helicopters przeprowadzenie prac studialnych ograniczenia ryzyka, których celem jest zapewnienie śmigłowcowi Tiger zdolności bojowych następnej generacji. Głównym założeniem projektu jest przygotowanie faz wdrożenia i modernizacji nowej awioniki, wyposażenia misji i uzbrojenia Tigera.

 • W sierpniu PGE w okolicach Warszawy przy użyciu śmigłowców wycinała drzewa.

  Na świecie helikoptery od dawna są wykorzystywane do oblotów i wykonywania oględzin sieci energetycznych. Wyposażone w zestawy nowoczesnych kamer termowizyjnych, skanery laserowe i układy nawigacyjne, dokonują podczas przelotu inspekcji linii i aktualizują współrzędne geograficzne. Rejestrują miliony punktów tworzących obraz 3D linii i precyzyjnie łączą je ze współrzędnymi geo-lokalizacyjnymi. W Oddziale Warszawa w ostatnich latach zdiagnozowano w ten sposób linie wysokiego i średniego napięcia. W tym roku helikoptery wyposażone w specjalne piły rozpoczynają wycinkę gałęzi drzew.

 • Bijatyka na pokładzie samolotu lecącego z Francji.

  Dwóch młodych mężczyzn pobiło się na pokładzie samolotu lecącego z Francji. Po wylądowaniu wobec awanturników interweniowali funkcjonariusze Straży Granicznej z warszawskiego Lotniska Chopina.

 • LOTAMS nawiązuje współpracę z francuską linią lotniczą Air Austral.

  Na początku września LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) rozpoczęła współpracę z francuską linią lotniczą – Air Austral. Obsługa techniczna obejmuje prace na Boeingu 787 Dreamliner

 • Amerykanie chcą utworzyć szósty rodzaj sił zbrojnych – wojska kosmiczne. Mają powstać do 2020 roku.

  Nadszedł czas, aby utworzyć siły kosmiczne Stanów Zjednoczonych – zapowiedział Mike Pence, wiceprezydent USA. Szósty rodzaj wojsk ma powstać do 2020 roku, a jego utworzenie będzie kosztować 8 mld dolarów. Jednym z najważniejszych zadań żołnierzy ma być ochrona amerykańskich instalacji kosmicznych, między innymi sztucznych satelitów. A w przyszłości także baz, na przykład na Księżycu.

 • Za kulisami Patrouille de France: sekrety zbiorowej doskonałości.

  Pod koniec maja br. oddział w Elancourt powitał Virginie Guyot, byłego pilota myśliwskiego i pierwszą kobietę-lidera zespołu akrobacyjnego Francuskich Sił Powietrznych Patrouille de France, która przyjechała na konferencję podzielić się swoimi niezwykłymi doświadczeniami.

Top