sobota, 23 grudzień 2017 14:57

Samolotem na święta lub sylwestra? Pamiętaj o bezpieczeństwie swoich baterii.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło screen: Film umieszczony na youtube.com - Embed. Źródło screen: Film umieszczony na youtube.com - Embed.

Przełom roku, ze względu na święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok a także szkolne przerwy w nauce, powoduje zwiększenie się pasażerskiego ruchu lotniczego. W związku z tym Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przypomina w jaki sposób bezpiecznie przewozić w samolocie przenośne urządzenia elektroniczne, które w niektórych przypadkach mogą spowodować zagrożenie.

Wielu użytkowników takich urządzeń elektronicznych jak telefony komórkowe, laptopy, tablety, powerbanki czy papierosy elektroniczne, często nie ma świadomości, że mogą one stanowić zagrożenie pożarowe, w przypadku gdy dochodzi do ich przegrzania. – Akumulatory litowo-jonowe po zapłonie są bardzo trudne do ugaszenia. Podczas reakcji termicznych generują tlen, a zawarte w nich metale lekkie takie jak np. lit w konsekwencji podtrzymują ten ogień. Dodatkowo ich spalanie jest gwałtowne i wydziela dużą ilość gazów – mówi Artur Malinowski, dyrektor techniczny w firmie BMZ Poland, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji inteligentnych systemów podtrzymywania oraz magazynowania energii.

Jak informuje EASA przenośne urządzenia elektroniczne, jeśli jest to możliwe, powinny być przewożone w kabinie pasażerskiej, by w razie wystąpienia ryzykownego przegrzania urządzenia, załoga mogła w szybki sposób zareagować. Jednak jak podaje EASA, wiele linii lotniczych na Starym Kontynencie wprowadza własne, wewnętrzne procedury, które obligują pasażerów do przewożenia przenośnego sprzętu elektronicznego w bagażu rejestrowanym.

Baterie litowo-jonowe wśród wszystkich dostępnych na rynku mają najwyższą gęstość energii, dzięki czemu są po prostu bardziej wydajne, co oznacza, że urządzenia wyposażone właśnie w te baterie będą działały dłużej. – Większa gęstość energii przekłada się na większe ryzyko. Jednakże przy odpowiednim zabezpieczeniu i traktowaniu tej baterii nie jest ona wcale niebezpieczna. Pamiętajmy, że w samochodach używamy gazu czy benzyny, a jednak nauczyliśmy się z nich korzystać w taki sposób, by nie stwarzać zagrożenia – tłumaczy Artur Malinowski.

W jaki więc sposób powinniśmy korzystać z tych urządzeń w samolotach, żeby robić to całkowicie bezpiecznie? – Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wyłączenie tych urządzeń. Jednak jeśli już musimy ich użyć, to na pokładzie samolotu nie powinniśmy ich ładować np. z powerbanku. Częstym błędem jest również uprawianie tzw. multitaskingu, czyli otwierania wielu aplikacji w urządzeniu, które je przeciążają i powodują ich przegrzewanie. Większość z nas zabezpiecza także drogie urządzenia za pomocą miękkich etui, które tworzą izolację termiczną. Zapominamy o tym, że ciepło wygenerowane przez baterię podczas intensywnej pracy musi się gdzieś rozproszyć – tłumaczy ekspert z BMZ Poland.

– Pamiętajmy też, że w samolocie ciśnienie jest zmienne, a to także wpływa negatywnie na baterie. Jeśli woda na wysokości przelotowej wrze w około 94 stopniach Celsjusza, to elektrolit w baterii też będzie reagował na temperaturę inaczej niż na ziemi. W związku z tym optymalny zakres temperatury pracy baterii w samolocie też będzie mniejszy – podsumowuje Artur Malinowski.

W przypadku gdy jednak urządzenia elektryczne są zbyt dużych gabarytów, by móc je przewozić w kabinie samolotu, EASA zaleca liniom lotniczym, by upewniały się i informowały pasażerów o tym, żeby je całkowicie wyłączyć. Konieczne jest również skutecznie ich zabezpieczenie przed przypadkową aktywacją oraz uszkodzeniem. Ważne jest także, by nie pakować ich w tym samym bagażu z materiałami łatwopalnymi takimi jak perfumy i aerozole oraz wyjmować z nich zapasowe akumulatory.

Źródło informacji: BMZ Poland

BMZ Poland Sp. z o.o. powstała w 2010 roku jako spółka „córka” BMZ GmBH – międzynarodowej korporacji założonej w 1994 r. w Karlstein (Niemcy). Obecnie grupa BMZ jest liderem wśród europejskich producentów zestawów akumulatorowych dla przemysłu ogrodniczego, rowerowego, medycznego i rynku szeroko pojętych elektronarzędzi. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji inteligentnych systemów podtrzymywania energii, bazując na ogniwach litowo-jonowych.

Czytany 510 razy Ostatnio zmieniany sobota, 23 grudzień 2017 15:04

Artykuły powiązane

 • Instytut Lotnictwa partnerem kampanii „Drony – Lataj bezpiecznie”.

  Instytut Lotnictwa został oficjalnym partnerem kampanii społecznej pt. „Drony – Lataj bezpiecznie”, która ma na celu promowanie bezpiecznego użytkowania bezzałogowców.

 • Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie - czas się przygotować.

  Ataki hakerskie stają się coraz bardziej niebezpieczne. Powodują one miliardowe straty dla gospodarki i dla poszczególnych przedsiębiorstw. Jednak w branży lotniczej, jak w żadnej innej, dochodzi jeszcze czynnik bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia setek, a nawet tysięcy osób.

 • "Lataj bezpiecznie – lataj z głową". Rusza spot edukacyjny o dronach.

  Latanie dronami to ogromna przyjemność, ale też duża odpowiedzialność – przypominają w spocie filmowym Polska Agencją Żeglugi Powietrznej oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego. W Internecie można już zobaczyć spot edukacyjny na temat zasad wykonywania lotów dronami w Polsce. Jego celem jest uświadomienie wszystkim użytkownikom dronów, że brak wiedzy na temat przepisów lotniczych może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników przestrzeni powietrznej. W kampanii informacyjnej uczestniczą także Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Lotnisko Chopina.

 • Nie wykonywał poleceń załogi - został ukarany mandatem.

  Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie interweniowali wobec pasażera, który naruszył przepisy porządkowe na pokładzie samolotu lecącego z Zurichu.

 • Trzy interwencje wobec podróżnych, którzy przesadzili z alkoholem.

  W miniony weekend funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej trzy razy interweniowali wobec agresywnych pasażerów. W każdym przypadku przyczyną aroganckiego zachowania podróżnych był stan wskazujący na upojenie alkoholowe.

 • Deklaracja PAŻP w sprawie kultury bezpieczeństwa w lotnictwie.

  Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przystąpiła do zmodyfikowanej i odnowionej wersji Deklaracji Just Culture – kultury sprawiedliwego traktowania. W imieniu PAŻP Deklarację podpisał Zastępca Prezesa ds. Żeglugi Powietrznej, Tadeusz Grocholski.

 • Emirates i Seeing Machines wspólnie torują drogę do większego bezpieczeństwa i optymalizacji szkoleń.

  Linie Emirates współpracują z firmą Seeing Machines, czołowym dostawcą technologii komputerowych związanych z ludzkim wzrokiem, nad wykorzystaniem zaawansowanej techniki okulograficznej, aby lepiej zrozumieć, jak piloci współdziałają ze sobą i obserwują instrumenty pokładowe podczas wykonywania w czasie rzeczywistym określonych procedur, które mogłyby nieść zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu. Wyniki wspólnych badań umożliwią przewoźnikowi wzbogacenie szkolenia załogi o szeroki zakres scenariuszy wydarzeń w powietrzu.

 • Konferencja Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym 2017. Poznajcie Agendę.

  Uprzejmie informujemy, że w dniach 26-27 października 2017 r. na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbędzie się Konferencja Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym poświęcona zarobkowym przewozom lotniczym (CAT) i lotnictwu ogólnemu (GA) organizowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

 • Wskaźniki SPI za II kwartał 2017 r dla podmiotów lotniczych objętych obowiązkiem monitorowania poziomu bezpieczeństwa.

  Na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w zakładce „Zarządzanie Bezpieczeństwem” został opublikowany Dodatek B do Krajowego Planu Bezpieczeństwa 2017 – 2020 (KPB 2017), zawierający wartości SPI (Safety Perfomance Indicators) wyliczone jako średnie z poszczególnych danych przekazanych przez podmioty lotnicze: ADR, ATO, OPS, AHAC i ATM. Dane obejmują II kwartał 2017 r tj. kwiecień - maj - czerwiec br. i są podane w formie tabelarycznej.

 • Ograniczenia lotów na potrzeby wzmocnienia Narodowego Systemu Obrony Powietrznej RP.

  W związku z wnioskiem Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w sprawie wprowadzenia rejonów ograniczeń lotów celem stworzenia warunków do zapewnienia bezpieczeństwa w polskiej przestrzeni powietrznej i na potrzeby wzmocnienia Narodowego Systemu Obrony Powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje, iż w dniach 1-30 września br. będą obowiązywały pewne ograniczenia lotów w wyznaczonych rejonach przestrzeni RP.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top