środa, 27 grudzień 2017 14:14

Spotkanie Komitetu do spraw zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami.

Napisane przez ULC
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przed Świętami, 19 grudnia 2017 roku na lotnisku Chopina w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie Komitetu do spraw zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami. Spotkanie zgromadziło 50 uczestników, w tym m.in. zarządzających lotniskami, osoby zajmujące się zagrożeniami powodowanymi przez środowisko dla bezpieczeństwa lotniczego na lotniskach, przedstawicieli Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, resortu środowiska, linii lotniczych oraz ornitologów.

Prezentowane podczas spotkania informacje oraz dyskusje umożliwiły ekspertom wymianę informacji oraz poszerzenie wiedzy i zrozumienie wspólnych zależności między środowiskiem a lotnictwem. Idea spotkań Komitetu jest zbieżna z założeniami wymagań określonych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem i postrzegane są przez uczestników jako cenne i umożliwiające nawiązanie współpracy pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi podmiotami.

Podczas tegorocznego spotkania przedstawiono prezentacje dotyczące m.in. zagrożeń powodowanych przez zwierzęta (zwłaszcza ssaki) na lotniskach wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi wyników badań nad zachowaniem zwierząt, zderzeń ptaków z bezzałogowymi statkami powietrznymi, innowacyjnych metod stosowanych na krakowskim lotnisku oraz uzyskanych rezultatów. Zaprezentowano także przykładowy system umożliwiający kompleksowe zarządzanie zagrożeniami środowiskowymi na lotnisku. Podczas spotkania omówiono również statystyki zaistniałych zdarzeń w roku 2017, a także dokonano szczegółowej analizy kilku zdarzeń związanych ze zwierzętami, przedstawiając jednocześnie działania reaktywne, które powinny być podjęte przez odpowiednie podmioty w celu wyeliminowania podobnych zdarzeń w przyszłości. Uczestnicy spotkania zapoznali się również ze sposobem raportowania zdarzeń lotniczych realizowanych przez naszego narodowego przewoźnika oraz analizami, jakie dokonywane są w celu zarządzania zagrożeniem. Zwrócono również uwagę na kwestie prawne wymagające analizy i wypracowania właściwych procedur postępowania (m.in. w zakresie odszkodowań i ubezpieczeń za opóźnienia związane z kolizjami ze zwierzętami oraz nowych regulacji wynikających ze zmiany ustawy Prawo wodne).

Dzięki uprzejmości Zarządu Portu Lotniczego Chopina w Warszawie uczestnicy spotkania mieli również okazję zaznajomienia się ze szczegółowymi procedurami stosowanymi w ramach realizacji założeń Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem oraz metod stosowanych na lotnisku w celu zarządzania zagrożeniami powodowanymi przez zwierzęta. Dodatkowo w ramach praktycznego poznania lotniska można było zapoznać się z realizowanymi przez dział utrzymania procedurami oraz użytkowanym sprzętem stosowanymi na lotnisku w celu zapewnienia bezpiecznych warunków w polu ruchu naziemnego, a także obserwować pracę sokolnika i jego podopiecznych. Dziękujemy organizatorom oraz uczestnikom spotkania za aktywność, zaangażowanie oraz bieżące działania prowadzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa operacji lotniczych.

Źródło informacji i zdjęcia: http://www.ulc.gov.pl/pl/publikacje/wiadomosci/4318-spotkanie-komitetu-do-spraw-zderzen-statkow-powietrznych-ze-zwierzetami

Czytany 594 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 grudzień 2017 14:18

Artykuły powiązane

 • Inspekcja standaryzacyjna EASA w ULC. Pełny poziom zgodności z wymaganiami UE.

  Urząd Lotnictwa Cywilnego wykazał pełną zgodność z wymaganiami rozporządzenia Komisji Europejskiej 2015/340 ustanawiającego wymagania techniczne i procedury administracyjne dotyczące licencji i certyfikatów kontrolerów ruchu lotniczego - informuje raport końcowy EASA przesłany do Urzędu Lotnictwa Cywilnego w dniu 11 kwietnia 2018 roku. W raporcie wyrażono uznanie dla inspektorów ULC za profesjonalizm i zaangażowanie, które przyczyniły się do sprawnego przebiegu i sukcesu inspekcji.

 • Konferencja Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym 18-19 kwietnia 2018 r.

  W dniach 18-19 kwietnia 2018 r r. na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbędzie się Konferencja Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym poświęcona zarobkowym przewozom lotniczym (CAT) i lotnictwu ogólnemu (GA) organizowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

 • Podsumowanie warsztatów dla organizatorów pokazów lotniczych.

  W dniu 27 marca 2018 r. w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyły się warsztaty poświęcone organizacji pokazów lotniczych w nadchodzącym sezonie. Warsztaty, ku naszemu miłemu zaskoczeniu, zgromadziły dużą grupę osób zainteresowanych tematyką związaną z realizacją pokazów. Wśród nich nie zabrakło oczywiście organizatorów pokazów, ich przedstawicieli oraz innych osób funkcyjnych.

 • Rusza kampania społeczna – „Laser to nie zabawka”.

  „Laser to nie zabawka” – rusza ogólnopolska kampania społeczna Urzędu Lotnictwa Cywilnego przeciw oślepianiu pilotów laserem.

 • ULC przedstawił listę przewoźników wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym.

  Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że obwieszczeniem Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, stosownie do art. 83 ust. 1c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, ogłoszona została lista przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym, która będzie obowiązywała od 1 kwietnia 2018 roku do 31 marca 2019 roku.

 • Laser przeszkodą na drodze do ratowania życia – rozmowa z pilotem LPR.

  Jest godzina 23:30 ze szpitalnego lądowiska startuje śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Chwilę po starcie pilot zostaje oślepiony laserem. Na szczęście to lot szkoleniowy, nie ratunkowy ale zagrożenie bezpieczeństwa lotu jest realne. O tym czym grozi oślepienie laserem pilota opowiada  Pan Łukasz Chalupka, pilot i kierownik warszawskiego oddziału Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 • Zdarzenia lotnicze z udziałem laserów na terenie Polski.

  Pierwsze zdarzenia z udziałem lasera na terenie Polski zostały zarejestrowane w 2009 roku w ramach obowiązkowego systemu zgłaszania zdarzeń. Było ich wówczas 12. Liczba zgłaszanych zdarzeń stopniowo zwiększała się i w okresie ostatnich lat oscyluje pomiędzy wartościami 100 – 130 zdarzeń rocznie.

 • Przegląd incydentów i wypadków lotniczych ostatnich dni. Psi problem w samolocie.

  Na Filipinach na północ od stolicy kraju Manilli doszło do katastrofy samolotu lokalnych linii lotniczych Lite Air Express. Maszyna Piper PA-32 rozbiła się krótko po starcie z lokalnego lotniska. Wrak maszyny znaleziono w zgliszczach domu mieszkalnego. Zginęło 5 osób na pokładzie i 5 osobowa rodzina na ziemi, ponadto 2 osoby zostały ranne.

 • Zaproszenie na Konferencję Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.

  Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zaprasza na coroczną Konferencję Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym poświęconą zarobkowym przewozom lotniczym (CAT) i lotnictwu ogólnemu (GA). Konferencja odbędzie się w dniach 18-19 kwietnia 2018 r. na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

 • Zaproszenie na warsztaty dla organizatorów pokazów lotniczych.

  Prezes Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprasza na wiosenne warsztaty poświęcone realizacji pokazów lotniczych w sezonie 2018. Warsztaty odbędą się 27 marca 2018 r. w siedzibie ULC w godzinach 09.00 - 16.00.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top