środa, 27 grudzień 2017 14:14

Spotkanie Komitetu do spraw zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami.

Napisane przez ULC
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przed Świętami, 19 grudnia 2017 roku na lotnisku Chopina w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie Komitetu do spraw zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami. Spotkanie zgromadziło 50 uczestników, w tym m.in. zarządzających lotniskami, osoby zajmujące się zagrożeniami powodowanymi przez środowisko dla bezpieczeństwa lotniczego na lotniskach, przedstawicieli Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, resortu środowiska, linii lotniczych oraz ornitologów.

Prezentowane podczas spotkania informacje oraz dyskusje umożliwiły ekspertom wymianę informacji oraz poszerzenie wiedzy i zrozumienie wspólnych zależności między środowiskiem a lotnictwem. Idea spotkań Komitetu jest zbieżna z założeniami wymagań określonych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem i postrzegane są przez uczestników jako cenne i umożliwiające nawiązanie współpracy pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi podmiotami.

Podczas tegorocznego spotkania przedstawiono prezentacje dotyczące m.in. zagrożeń powodowanych przez zwierzęta (zwłaszcza ssaki) na lotniskach wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi wyników badań nad zachowaniem zwierząt, zderzeń ptaków z bezzałogowymi statkami powietrznymi, innowacyjnych metod stosowanych na krakowskim lotnisku oraz uzyskanych rezultatów. Zaprezentowano także przykładowy system umożliwiający kompleksowe zarządzanie zagrożeniami środowiskowymi na lotnisku. Podczas spotkania omówiono również statystyki zaistniałych zdarzeń w roku 2017, a także dokonano szczegółowej analizy kilku zdarzeń związanych ze zwierzętami, przedstawiając jednocześnie działania reaktywne, które powinny być podjęte przez odpowiednie podmioty w celu wyeliminowania podobnych zdarzeń w przyszłości. Uczestnicy spotkania zapoznali się również ze sposobem raportowania zdarzeń lotniczych realizowanych przez naszego narodowego przewoźnika oraz analizami, jakie dokonywane są w celu zarządzania zagrożeniem. Zwrócono również uwagę na kwestie prawne wymagające analizy i wypracowania właściwych procedur postępowania (m.in. w zakresie odszkodowań i ubezpieczeń za opóźnienia związane z kolizjami ze zwierzętami oraz nowych regulacji wynikających ze zmiany ustawy Prawo wodne).

Dzięki uprzejmości Zarządu Portu Lotniczego Chopina w Warszawie uczestnicy spotkania mieli również okazję zaznajomienia się ze szczegółowymi procedurami stosowanymi w ramach realizacji założeń Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem oraz metod stosowanych na lotnisku w celu zarządzania zagrożeniami powodowanymi przez zwierzęta. Dodatkowo w ramach praktycznego poznania lotniska można było zapoznać się z realizowanymi przez dział utrzymania procedurami oraz użytkowanym sprzętem stosowanymi na lotnisku w celu zapewnienia bezpiecznych warunków w polu ruchu naziemnego, a także obserwować pracę sokolnika i jego podopiecznych. Dziękujemy organizatorom oraz uczestnikom spotkania za aktywność, zaangażowanie oraz bieżące działania prowadzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa operacji lotniczych.

Źródło informacji i zdjęcia: http://www.ulc.gov.pl/pl/publikacje/wiadomosci/4318-spotkanie-komitetu-do-spraw-zderzen-statkow-powietrznych-ze-zwierzetami

Czytany 808 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 grudzień 2017 14:18

Artykuły powiązane

 • Bijatyka na pokładzie samolotu lecącego z Francji.

  Dwóch młodych mężczyzn pobiło się na pokładzie samolotu lecącego z Francji. Po wylądowaniu wobec awanturników interweniowali funkcjonariusze Straży Granicznej z warszawskiego Lotniska Chopina.

 • Pilot Air France odszedł na drugi krąg podczas silnego bocznego wiatru.

  Pogoda diametralnie się zmienia w całej Europie. Silne podmuchy wiatru przywędrowały również już do Polski, a dziś w nocy mają osiągnąć 100km/h. Tymczasem w Europie zachodniej już przyczyniły się do pierwszych kłopotów, również w lotnictwie.

 • Chciał sprawdzić jak lata się paralotnią ... skończył w szpitalu.

  Obrażeniami ciała zakończyła się próba nauki sterowania paralotnią dla 46 letniego mieszkańca Lublina. Policjanci ustalili, że mężczyzna paralotnię kupił kilka tygodni wcześniej na jednym z portali ogłoszeniowych. Nie mając doświadczenia sam postanowił poćwiczyć stawianie paralotni i sterowanie. Gdy rozłożył skrzydło paralotni gwałtowny podmuch wiatru poderwał go do góry na wysokość ok. 5 metrów po czym skrzydło skręciło i mężczyzna upadł na ziemię.

 • Awantura i próba otwarcia drzwi awaryjnych samolotu lecącego z Kanady.

  Mandatem 500 zł został ukarany 55-letni mężczyzna, który zakłócał porządek na pokładzie samolotu lecącego z Toronto. Wobec krewkiego pasażera musieli interweniować funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa – Okęcie.

 • Powstał Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD) na Śląsku.

  Podczas katowickiej konferencji Impact mobility’18 rEVolution w dniu 12 września 2018 roku, w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Mikołaja Wilda zostało podpisane porozumienie o uruchomieniu Programu Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD), który będzie skoncentrowany na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

 • Mechanizm Kompensacji i Redukcji CO2 dla Lotnictwa Międzynarodowego.

  Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) opublikowała na swoich stronach internetowych https://www.icao.int/environmental-protection/CORSIA/Pages/default.aspx tekst Załącznika 16 cz. 4 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym wraz z materiałami towarzyszącymi. Załącznik poświęcony został regulacjom związanym z Mechanizmem Kompensacji i Redukcji CO2 dla Lotnictwa Międzynarodowego (CORSIA).

 • Nowe wydanie Krajowego Planu Bezpieczeństwa na lata 2018 – 2021 (KPB 2018).

  Krajowy Plan Bezpieczeństwa na lata 2018 – 2021 (KPB 2018), stanowiący załącznik do Krajowego Programu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym – KPBwLC, jest druga edycją dokumentu mającego na celu wskazanie obszarów zagrożeń, które zostaną objęte procedurą szczególnych analiz i specjalnego nadzoru Prezesa ULC.

 • Zmiana Rozporządzenia (UE) nr 1178/2011 - zadeklarowane organizacje szkolenia (Part-DTO).

  W dniu 13 sierpnia 2018 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano rozporządzenie Komisji (UE) 2018/1119 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1178/2011 w odniesieniu do zadeklarowanych organizacji szkolenia. Wchodzi ono w życie dwudziestego dnia po opublikowaniu (tj. 2 września 2018 r.).

 • Jak przewieźć drona samolotem i latać nim bezpiecznie?

  Jeżeli wybierając się w podróż drogą lotniczą, chcesz zabrać ze sobą bezzałogowy statek powietrzny, pamiętaj o podstawowych zasadach przewożenia tego rodzaju sprzętu oraz korzystania z niego, zarówno w Polsce jak i zagranicą.

 • Informacje na temat nowych unijnych przepisów dotyczących bezzałogowych statków powietrznych.

  Komisja Europejska ogłosiła, iż w dniu 11 września 2018 r. planowane jest wejście w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2018/… w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 (zwane dalej nowym rozporządzeniem bazowym lub NBR - New Basic Regulation). Jest to przełomowy akt dla rynku bezzałogowych statków powietrznych, ponieważ po raz pierwszy obszar ten zostanie uregulowany na poziomie ponadnarodowym.

Top