niedziela, 21 styczeń 2018 17:22

Sebastian Kawa zdobywa złoty medal w Chile.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Sebastiankawa.pl Źródło zdjęcia: Sebastiankawa.pl

Sebastian Kawa 20 stycznia zdobył złoty medal w Finał Grand Prix w wyścigach szybowcowych w Chile.

Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski) we wspaniałym stylu wywalczył czwarty tytuł mistrza świata w wyścigach szybowcowych. Poprzednie tytuły zdobył podczas pierwszych trzech edycji mistrzostw - we Francji (2005), Nowej Zelandii (2007) i Chile (2010). Żaden inny pilot na świecie nie posiada więcej niż jeden tytuł Mistrza Świata w Wyścigach Szybowcowych. Nasz zawodnik w ciągu roku zdobył czwarty złoty medal podczas najważniejszych mistrzostw. W styczniu 2017 wywalczył złoty medal podczas 34 Szybowcowych Mistrzostw Świata w klasie 15 metrowej w Australii, sukces powtórzył w lipcu 2017 podczas 2 Szybowcowych Mistrzostw Świata w klasie 13,5 metrowej na Węgrzech a w sierpniu 2017 stanął na najwyższym podium 19 Szybowcowych Mistrzostw Europy w klasie Wielomiejscowej 20 metrowej w załodze z Christophem Matkowskim. Ta niesamowita, złota passa pozwoli umocnić się naszemu zawodnikowi na prowadzeniu w światowym rankingu szybowcowym FAI, gdzie jest notowanych 5693 pilotów z 40 krajów całego świata.

Sebastian latał bardzo równo podczas sześciu rozegranych konkurencji. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął po czwartej konkurencji i utrzymał do ostatniego dnia. Latał na aeroklubowym szybowcu JS 1c-evo.

Nasz drugi zawodnik Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski) zakończył mistrzostwa na 13 miejscu w klasyfikacji generalnej wśród 19 najlepszych na świecie pilotów w wyścigach szybowcowych. Latał na aeroklubowym szybowcu ASG 29.

Klasyfikacja Końcowa mistrzostw:

 1. Sebastian Kawa JS 1C evo    POL               44 pkt
 2. Sebastian Nagel Ventus 3T GER               42 pkt
 3. Mario KIESSLING Ventus 3T GER               38 pkt
 4. Werner Amann ASG 29 SUI                 27 pkt
 5. Bostian Pristavec JS 1C evo     SLO                20 pkt
 6. Didier Hauss Ventus 2cxa FRA               19 pkt
 7. Rene Vidal Ventus 3T     CHI                 17 pkt
 8. Thomas Gostner Ventus 3T     ITA                  15 pkt

13.Łukasz Wójcik                          ASG 29          POL               6 pkt

Informacje dodatkowe:

Polska ekipa

Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski) - Najbardziej utytułowany polski zawodnik. Na swoim koncie posiada 13 indywidualnych tytułów Mistrza Świata, 2 srebrne i 2 brązowe medale Mistrzostw świata, 2 złote i brązowy medal światowych Igrzysk Lotniczych oraz 7 indywidualnych tytułów Mistrza Europy. Startował w siedmiu dotychczasowych finałach MŚwWS. Wygrał trzy pierwsze edycje mistrzostw i ostatnią w Chile w 2018 roku. Zdobył również srebrny i brązowy medal. Zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu pilotów szybowcowych. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Rekordzista Polski i świata. Jest aktualnym Mistrzem świata (2017) w klasie 15 i 13,5 metrowej oraz Mistrzem Europy w klasie Wielomiejscowej 20 metrowej (2017). Od wielu lat utrzymuje się w bardzo wysokiej formie zawodniczej. Jest zawodnikiem bardzo wszechstronnym, ambitnym, wykazujący profesjonalne podejściem do swoich obowiązków. Posiada bardzo analityczny umysł oraz zdolność szybkiej adaptacji do zmiennych warunków zewnętrznych.

Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski) – Jeden z bardziej utalentowanych zawodników młodego pokolenia. Dwukrotny srebrny medalista mistrzostw Europy - 2009 rok w klasie 15 metrowej i 2013 rok w klasie standard, wicemistrz świata w klasie 18 metrowej (2012 rok) oraz drugi wicemistrz świata w klasie 18 metrowej (2014 rok). Indywidualny i zespołowy Mistrz Europy w klasie Otwartej (2015). Wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Zawodnik o niespotykanej pogodzie ducha, wnoszący wiele spokoju i radości w grupie. Posiada zdolność do adaptacji w zmiennych warunkach zewnętrznych i umiejętność szybkiego dostosowywania do nowych sytuacji. Aktualnie zajmuje 12 miejsce w światowym rankingu pilotów szybowcowych.

Zawodnicy i sprzęt

Do mistrzostw zakwalifikowało się 20 najlepszych zawodników z 14 krajów. Cykl 10 zawodów kwalifikacyjnych rozgrywanych na wszystkich kontynentach trwał od grudnia 2016 do sierpnia 2017. Ze względów bezpieczeństwa maksymalna liczba zawodników na zawodach nie może przekroczyć 20 pilotów. Prawie każdy z zawodników uczestniczących w finale ma na swoim koncie medale mistrzostw świata i Europy. Mistrzostwa rozgrywane są w klasie 18 metrowej, w której jedynym ograniczeniem jest rozpiętość skrzydeł (odległość od lewej do prawej końcówki skrzydeł) nie mogąca przekroczyć długości 18 metrów.

Podstawowe zasady

Konkurencje były rozgrywane przez 8 dni. W ciągu jednego dnia rozgrywana jest jedna konkurencja. Zwycięzcą konkurencji jest pilot, który pokona wyznaczoną trasę w najkrótszym czasie. Wynik zawodnika jest wyrażony w godzinach, minutach i sekundach. Zwycięzca dnia otrzymuje 10 punktów za konkurencję, drugi pilot dnia 8 punktów i pozostali za każde miejsce o jeden punkt mniej, aż do dziewiątego zawodnika, który otrzyma 1 punkt. Czasami organizator wyznacza dodatkowe premie za osiągnięcie punktu zwrotnego w pierwszej kolejności. Piloci zajmujący miejsca od dziesiątego w dół nie otrzymują punktów. Mistrzem Świata zostaje pilot, którego suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach finałowych była najwyższa.

Konkurencje

Organizator wyznacza trasę, która najczęściej przybiera kształt wieloboku o tym samym przebiegu i długości dla wszystkich zawodników. Odległość jest liczona od środka linii startu (o długości 5 km ulokowanej w pobliżu lotniska) przez wyznaczone punkty zwrotne do środka linii mety (o długości 0,5 km) usytuowanej na lotnisku. Minimalna długość trasy wynosi 100 km, a maksymalna zależy od warunków meteorologicznych i przeważnie nie przekracza 400 km. Zawodnicy zwykle osiągają średnie prędkości na trasie od 50 do 150 km/h. Największe osiągane prędkości chwilowe z jaką lecą szybowce dochodzą nawet do 300 km/h. Prędkość średnia jest uzależniona od umiejętności pilota, osiągów szybowca i warunków meteorologicznych. Czas jest liczony dla wszystkich od tego samego momentu (równoczesny czas startu lotnego – „Regatta Start”) zwykle 40-60 minut po starcie ziemnym ostatniego pilota. Dzięki temu pilot przecinający metę jako pierwszy zawsze jest zwycięzcą konkurencji.

Więcej informacji

na Stronie Internetowej organizatora: http://www.sgp.aero/finals2017

Sebastiana Kawy http://www.sebastiankawa.pl/

 

Czytany 942 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 styczeń 2018 08:23

Artykuły powiązane

 • Gwiazdy lotnictwa w niedzielę opanowały Targi Kielce.

  Sebastian Kawa, Marcin Szamborski,Janusz Orłowski, Jerzy Makula oraz Mateusz Rękas i Jacek Bogdański - to nazwiska znane miłośnikom sportów lotniczych. W Targach Kielce trwają Targi Lotnictwa Lekkiego oraz Paragiełda i Międzynarodowe Targi Modelarstwa Redukcyjnego Model Kit Expo.

 • Podsumowanie 4. FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018.

  Tak wielkiej imprezy balonowej we Włocławku jeszcze nie było. W dniach 11-16 września, Aeroklub Włocławski i miasto Włocławek w ramach 4. FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018 gościł 49 załóg z 17 krajów, które przez tydzień rywalizowały ze sobą na kujawskim niebie. Piloci zmagali się również z pogodą, która spowodowała odwołanie kilku zaplanowanych lotów. W trakcie zawodów, piloci wykonali 4 loty i rozegrali 17 konkurencji. Sytuacja na podium zmieniała się z lotu na lot, z konkurencji na konkurencję. Wszystko stało się jasne dopiero po ostatnim locie, który odbył się w piątek, 14 września o świcie.

 • Święto lotnictwa i 4 FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów.

  W 2018 roku wrześniowe kujawskie niebo opanują kolorowe statki powietrzne z całego świata. Mistrzostwa Europy Juniorów zgromadzą na starcie ponad 60 balonów. Podziwianie kolorowych kul wypełnionych gorącym powietrzem jest tradycją Włocławka i okolic. Starty i lądowania gromadzą rzesze widzów na lotnisku w Kruszynie.

 • 4. Balonowe Mistrzostwa Świata FAI Juniorów 2018.

  Za nieco ponad tydzień, już po raz kolejny włocławskie niebo zapełni się różnokolorowymi balonami. Wszystko to za sprawą 4. Balonowych Mistrzostw Świata FAI Juniorów 2018, które odbędą się w dniach 11 – 16.09.2018 r.

 • Sebastian Kawa po raz kolejny udowodnił, że jest najlepszym pilotem szybowcowym świata.

  Zwycięstwo wywalczone podczas minionych dwu tygodni walki nad Czechami w 35 Szybowcowych Mistrzostwach Świata jest już jego 24 tryumfem w zawodach o randze mistrzostw świata, Europy, Światowych Igrzysk Lotniczych. Bezprecedensowy jest również fakt, że podobnie jak w ubiegłym roku wygrał wszystkie zawody w jakich uczestniczył. W styczniu nad Andami pokonał uczestników światowego finału wyścigów szybowcowych Grand Prix. W pierwszych dwu tygodniach lipca wywalczył w Ostrowie tytuł mistrza świata klasy 15-metrowej, a w Czechach latając z Mirkiem Matkowskim, właścicielem szybowca, złoty medal w klasie szybowców dwumiejscowych. Wyniki nie do powtórzenia.

 • Wyniki 21 Samolotowych Rajdowych Mistrzostw Świata. W pierwszej dziesiątce znalazło się 6 polskich załóg.
  Jest nam bardzo miło przekazać wyniki 21. Samolotowych Rajdowych Mistrzostw Świata, w których Samolotowa Reprezentacja Polski odniosła ogromny sukces. Zdobyliśmy złoty medal drużynowy, srebro i brąz indywidualnie. W zawodach rywalizowało 49 załóg z 15 państw. W pierwszej dziesiątce znalazło się 6 polskich załóg.
 • Medalowy weekend polskich reprezentacji w sportach lotniczych.

  W ostatni weekend odbyły się finały mistrzostw świata w aż czterech dyscyplinach lotniczych – Mistrzostwach Świata w Samolotowym Lataniu Rajdowym, Balonowych Mistrzostwach Świata Kobiet, Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej oraz Szybowcowych Mistrzostwach Świata. Polscy piloci  zdobyli w sumie siedem medali, w tym cztery ZŁOTE krążki.

 • Nie trzeba Afryki. Pierwsze starcie z burzami Sebastiana Kawy.

  Przegrzewane powietrze zaczyna wspinać się ku stratosferze, jakby ciasno mu było przy ziemi. Od rana z bezchmurnego nieba spływały megawaty energii, więc wysoka temperatura nie zachęcała do opalania się. Wzloty aerologiczne wskazywały na występowanie silnych wznoszeń termicznych i rozwój chmur kłębiastych, które miały przekształcać się w burze, toteż organizatorzy postanowili pokazać uczestnikom inne niż południowe obszary kraju wyznaczając cześć 500 km tras kołowymi obszarami nawrotów w układzie poprzecznym od granicy z Austrią do Kotliny Kłodzkiej.

 • Mistrzostwa Świata FAI S modeli kosmicznych 2018 dobiegły końca.

  W dniach od 29.07.2018 do 04.08.2018 na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie, odbyła się jedna z największych imprez modelarstwa lotniczego tego roku - Mistrzostwa Świata FAI S Modeli Kosmicznych 2018, które odbyły się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, jako impreza najwyższej rangi w roku 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 • Samolotowe MŚ otwarte w słowackiej Dubnicy. Liczymy na naszą Samolotową Reprezentację Polski.

  W niedziele wieczorem zostały otwarte 21 Samolotowe Rajdowe Mistrzostwa Świata w słowackiej Dubnicy. Polskę reprezentuje siedem załóg, składających się z wielokrotnych medalistów imprez najwyższej rangi. W mistrzostwach bierze udział 49 załóg z 15 państw. Mistrzostwa potrwają od poniedziałku do czwartku, składają się z 4 konkurencji nawigacyjnych i ocenianych lądowań. W roli faworytów stawiani są Polacy, Czesi i Francuzi.

Top