piątek, 26 styczeń 2018 15:33

Boeing 787-10 Dreamliner dostaje certyfikat FAA na wykonywanie usług komercyjnych.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rodzina Boeing B787 Dreamliner / Źródło zdjęcia: Boeing Press Room Rodzina Boeing B787 Dreamliner / Źródło zdjęcia: Boeing Press Room

Firma Boeing ogłosiła 22 stycznia, że Dreamliner 787-10 otrzymał nowy certyfikat typu (ATC) od amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), dającej maszynie możliwość świadczenia usług komercyjnych, zatem wykorzystywania go przez linie lotnicze.

Przyznanie ATC objęło udany program testów lotniczych, który rozpoczął się w marcu 2017 r. i obejmował trzy samoloty testowe, które były sprawdzane przez około 900 godzin testowych. Zespół programistów lotów testowych Boeinga przeprowadził serię testów samolotów, aby potwierdzić, że obsługa samolotu, systemy i ogólna wydajność spełniają wymagania wewnętrzne i normy certyfikacyjne, aby zapewnić bezpieczeństwo lotu.

"Cieszymy się, że spełniliśmy rygorystyczne standardy określone przez FAA i chętnie wprowadzimy samolot na rynek dla naszych cenionych klientów" - powiedział Brad Zaback, wiceprezes i dyrektor generalny programu 787. "Po latach projektowania i testowania, nasz zespół udowodnił jakość, bezpieczeństwo i niezawodność najnowszego członka rodziny Dreamlinerów i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć samolot w służbie jeszcze w tym roku."

Oczekuje się, że inne agencje nadzorujące lotnictwo będą postępować zgodnie z pozwoleniami wydanymi przez FAA i będą certyfikować ten samolot.

Jak mówi Boeing model 787 Dreamliner to rodzina super-wydajnych samolotów z nowymi, przyjaznymi pasażerom funkcjami. Po serii 787-9, model 787-10 otrzymuje dodatkowe miejsca siedzące i pojemność ładunkową, wyznacza nowy punkt odniesienia dla wydajności paliwowej i ekonomiki eksploatacji. Samolot może latać z 330 pasażerami, w typowej konfiguracji dwuklasowej, do 6430 mil morskich (11 910 km).

Do tej pory Boeing ma ponad 170 zamówień na 787-10 od dziewięciu klientów na całym świecie. Pierwsza dostawa spodziewana jest w Singapurze w pierwszej połowie 2018 roku.

Źródło informacji: Boeing Press Room

Czytany 344 razy Ostatnio zmieniany piątek, 26 styczeń 2018 15:42

Artykuły powiązane

Top