poniedziałek, 29 styczeń 2018 12:04

Wizyta studentów Akademi Marynarki Wojennej u morskich lotników.

Napisane przez Akademia Marynarki Wojennej
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło grafiki: AMW Źródło grafiki: AMW

Studenci pierwszego roku kierunku studiów wojsko w systemie służb publicznych Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych (WNHiS) odwiedzili 25 stycznia 43. „Oksywską” Bazę Lotnictwa Morskiego im. kmdr. por. pil. Edwarda Stanisława Szystowskiego w Gdyni Babich Dołach.

Podróż studyjna do „morskich lotników” była kontynuacją wizyt w jednostkach wojskowych należących do Sił Zbrojnych RP. Podczas pobytu w „Oksywskiej” Bazie studenci zostali zapoznani z organizacją jednostki, danymi taktyczno-technicznymi samolotów i śmigłowców, działalnością wieży kontroli ruchu lotniczego, sprzętem służby utrzymania lotniska i życiem codziennym jednostki.

Podróż studyjna do „morskich lotników” została przygotowana przez WNHiS w ramach realizowanego przedmiotu Rodzaje sił zbrojnych w Polsce. Praktyczna forma poznania życia jednostki jest uzupełnieniem teorii przekazywanej w ramach studiów w Akademii Marynarki Wojennej oraz wzbogaceniem i uatrakcyjnieniem zajęć. 43. Baza Lotnictwa Morskiego (43. BLotM) jest jednostką znajdującą się w strukturze Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW).

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej specjalizuje się w operacjach lotniczych wykonywanych nad obszarami morskimi nie tylko Morza Bałtyckiego. Główne zadania jednostek lotniczych wchodzących w skład brygady to:
• zwalczanie okrętów podwodnych samodzielnie i we współdziałaniu z siłami okrętowymi;
• rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom;
• misje poszukiwawczo-ratownicze SAR (Search and Rescue - poszukiwanie i ratownictwo) wykonywane na Morzu Bałtyckim oraz strefy przybrzeżnej;
• monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej (PSE) na Bałtyku;
• transport ludzi i sprzętu.
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi w ramach polskiej strefy odpowiedzialności zgodnie z Międzynarodową Konwencją o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.

Źródło informacji: Akademia Marynarki Wojennej

Czytany 559 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 29 styczeń 2018 12:10

Artykuły powiązane

Top