poniedziałek, 29 styczeń 2018 14:15

Brytyjscy piloci myśliwscy po raz pierwszy po treningu zasiedli za sterami F-35.

Napisane przez Ministry of Defence UK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: By U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Katerina Slivinske [Public domain], via Wikimedia Commons Źródło zdjęcia: By U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Katerina Slivinske [Public domain], via Wikimedia Commons

Para brytyjskich pilotów myśliwskich stała się pierwszą w swojej służbie, która miała możliwość pilotowała F-35 Lightning chwilę po zakończeniu szkolenia.

Porucznik Liam i porucznik Chris stali się pierwszymi pilotami Royal Air Force i Royal Navy, którzy bezpośrednio po szkoleniu na samolocie Hawk, zaczęli latać wielozadaniowym samolotem bojowym.

Po locie, Porucznik Liam powiedział: - To było sensacyjne doświadczenie i kulminacja wielu lat szkoleń, z pewnością było ważnym punktem mojego czasu spęczonego w RAF. Byłem zaskoczony osiągami samolotu i tym jak dobrze symulator przygotował mnie do pilotowania F-35. Większość czasu podczas pierwszego lotu obejmuje zbadanie zasięgu działania samolotu, a przełamanie bariery dźwięku było szczególnym wydarzeniem. Łatwo zrozumieć, dlaczego każdy pilot w tym miejscu uwielbia latanie tym samolotem i jestem zdeterminowany, aby kontynuować pilotowanie Lightning'a i odkrywać jego potencjał.

Inny pilot porucznik Chris dodał: - Latanie Lightning'iem po raz pierwszy jest prawie nie do opisania. Po ponad siedmiu latach szkolenia w Royal Navy, aby w końcu dostać się do prawdziwego samolotu i wziąć go w powietrze, było jednym z najbardziej wyniosłych i ekscytujących doświadczeń mojego życia. Systemy komputerowe, ekrany kasków i czujniki są w czołówce tego, co jest obecnie możliwe i jestem bardzo podekscytowany pracą nad wykorzystaniem tego potencjału, a także częścią integracji z HMS Queen Elizabeth i HMS Prince of Wales w nadchodzących latach. Bez dwuosobowego wariantu F-35 pierwszy lot każdego pilota Lightning'a jest zawsze ze względu na solowy lot niepowtarzalny.

Szkolenie brytyjskich pilotów Lightning jest obecnie częścią większego brytyjskiego projektu w Marine Corps Air Station Beaufort w Południowej Karolinie. Ta "łącząca" umowa z Korpusem Piechoty Morskiej USA (USMC) ułatwia wysoki poziom szkolenia niezbędny do zbudowania niezbędnej liczby personelu wykwalifikowanego i doświadczonego do utworzenia pierwszej działającej brytyjskiej eskadry, Dywizjonu 617 ("Dambusters") w 2018 roku.

Do tej pory kadra brytyjskich pilotów Lightningów przeszła z innych samolotów, a nowym pilotom Lightning'a towarzyszył podczas pierwszych lotów instruktor w drugim samolocie.

F-35 Lightning to zaawansowany samolot nowej generacji, przeznaczony do działań obok Eurofighter Typhoon RAF-a. Będzie on obsługiwany wspólnie przez RAF i Royal Navy i będzie stanowił integralną część Carrier Strike działającego na lotniskowcach klasy Queen Elizabeth.

Źródło informacji: gov.uk Press Release / Ministry of Defence na podstawie licencji: https://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/3/

Czytany 491 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 29 styczeń 2018 14:24

Artykuły powiązane

 • Orlęta w nowym gnieździe. Nowe Miasto nad Pilicą znowu lotnicze.

  W dniu 14.05 odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia szkolenia lotniczego podchorążych na lotnisku w Nowym Mieście nad Pilicą. W uroczystościach wzięli udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot,  kadra Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych na czele z Rektorem-Komendantem gen. bryg. pil. dr. Piotrem Krawczykiem, przedstawiciele władz rządowych, administracyjnych i samorządowych oraz zaproszeni goście.

 • Czy amerykańskie supermyśliwce F-35 pojawią się na Air Show w Radomiu?

  Najnowsze amerykańskie samoloty o wartości blisko 100 milionów dolarów każdy mogą zostać zaprezentowane podczas Air Show 2018 w Radomiu. Mówił o tym wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w programie "Mocna Rozmowa" Echa Dnia.

 • Polskie Gokarty w Anglii promują waleczny Dywizjon 303.

  W Wielkiej Brytanii od pewnego czasu działa team kartingowy, który przyjął nazwę "Dywizjon 303". Jego twórcy w ten sposób chcą promować Polskę i pamięć o walecznych pilotach z Dywizjonu 303. Jak możemy przeczytać na stronie polskikarting.pl być może klub dostanie dofinansowanie na rozwój od rządu polskiego.

 • Okresowe szkolenie służb organizacji lotów na warszawskim Okęciu.

  W 1 Bazie Lotnictwa Transportowego przeprowadzono okresowe szkolenie służb organizacji lotów. Podczas treningu zgrywającego doskonalono procedury ratownicze na statku powietrznym Boeing 737-800.

 • Podniebne szkolenie podchorążych z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego na samolotach M-28.

  W 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu na samolotach transportowych M-28 "Bryza" szkoli się czworo podchorążych piątego roku studiów WSOSP.

 • Nowy brytyjski Dywizjon 617 będzie używał F-35. Przyjął również historyczną nazwę.

  Nazwa nowego Dywizjonu 617 zostaje otrzymana w 75. roczniczę powstania eskadry, zwanej popularnie "Dambusters" - założonej pierwotnie w celu realizacji wysoce wyspecjalizowanych misji niszczenia zapór i zakłócania produkcji przemysłowej w Zagłębiu Ruhry w Niemczech. Nowy Dywizjon 617 będzie pierwszym, który poleci nowiutkim, najnowocześniejszym myśliwcem F-35, najbardziej zaawansowanym i dynamicznym samolotem myśliwskim w 100-letniej historii RAF.

 • Program F-35 wykonał końcowy lot testowy fazy programu "System Rozwoju i Demonstracji".

  "Ukończenie testowego lotu FD-35 SDD jest kulminacją lat ciężkiej pracy i poświęcenia ze strony rządu i zespołu branżowego" - powiedział Mat Winter, dyrektor wykonawczy ds. Programu F-35. "Od czasu pierwszego lotu AA-1 w 2006 r. program lotów testowych trwa od ponad 11 lat bez żadnych problemów, przeprowadzając ponad 9 200 lotów, gromadząc ponad 17 000 godzin nalotu i wykonując ponad 65 000 punktów testowych, aby zweryfikować projekt, wytrzymałość, oprogramowanie, czujniki, możliwości i wydajność broni dla wszystkich trzech wariantów F-35. Gratulujemy naszemu zespołowi testowemu F-35 i szerszemu F-35 Enterprise za dostarczenie tej nowej, potężnych i decydujących możliwości dla wojska."

 • MQ-25 to duży skok w przyszłość systemów tankowania w powietrzu.

  Opracowana przez Skunk Works misja bezzałogowa MQ-25 została zaprojektowana tak, aby zapewnić solidne możliwości tankowania, aby wesprzeć sojusznicze wojska i zwiększyć zasięg lotniskowców Stanów Zjednoczonych. Ta nowa oferta opiera się na dziedzictwie systemów bezobsługowych, w tym RQ-170.

 • Kolejna rotacja Aviation Detachment dobiegła końca. Szkolenie trwało od 2 do 28 marca.

  Żołnierze 169. eskadry lotnictwa transportowego (169th Airlift Squadron, Air National Guard, Peoria, Illinois) przylecieli do Polski trzema Herculesami C-130H. Ze strony polskiej w szkoleniu, oprócz lotników i personelu naziemnego 33. Bazy Lotnictwa Transportowego uczestniczyli również żołnierze 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 12. Dywizji Zmechanizowanej oraz 6. Brygady Powietrznodesantowej.

 • Przedstawiciele USA i Republiki Korei świętują debiut pierwszego F-35A dla Republiki Korei.

  Republika Korei i liderzy rządu USA świętowali publiczny debiut koreańskiego F-35A Lightning II w zakładzie produkcyjnym Lockheed Martin w Fort Worth. Wydarzenie to stanowi ważny kamień milowy programu F-35, wzmacniając obronę narodową i globalne partnerstwo.

Top