czwartek, 01 luty 2018 11:21

Pierwszy lot A321LR. Trwa program prób dalekodystansowych Airbusa A321.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O 11:06 czasu lokalnego z hamburskiego lotniska wzbił się w powietrze pierwszy egzemplarz airbusa A321 w wersji LR (Long Range), wyruszając w swój pierwszy lot i rozpoczynając tym samym przygotowany dla tego modelu liniowca program prób w locie.

Załogę oblatującą napędzany dwoma jednostkami CFM LEAP-1A egzemplarz próbny o numerze MSN7877 stanowili: piloci eksperymentalni Yann Beaufils i Peter Lofts, inżynierowie lotów próbnych: Frank Hohmeister, Jim Fawcett i Cedric Favrichon oraz specjalista kabinowy Alexander Gentzsch.

Zdjęcie: A321LR to kolejny etap w ewolucji wersji A321neo. Ten specjalnie przystosowany do długich tras (Long Range) samolot łączy zwiększony zasięg z wygodą pasażerów i atrakcyjnie zoptymalizowanymi kosztami operacyjnymi, a także obniżonym oddziaływaniem na środowisko.

Maszynę testową czeka 100 godzin lotów próbnych, w tym przeloty transatlantyckie. Program testów ma na celu uzyskanie dla wersji A321LR drugim kwartale 2018 r. świadectwa EASA i certyfikatu typu FAA, co umożliwi wprowadzenie jej do eksploatacji liniowej jeszcze w czwartym kwartale tego samego roku.

Zwiększona do 97 ton maksymalna masa startowa (MTOW) i trzeci, dodatkowy centralny zbiornik paliwa wydłużają zasięg samolotów A321LR do 7400 km, otwierając przed przewoźnikami możliwość rozbudowy siatki połączeń o nowe, odległe porty docelowe. Dzięki najnowocześniejszym silnikom, udoskonalonej aerodynamice i innowacjach w kabinie pasażerskiej, do roku 2020 airbusy A321neo obniżą zużycie paliwa aż o 20 procent. Należą one do niezwykle popularnych modeli producenta z Tuluzy: do tej pory Airbus może pochwalić się aż 1900 zamówieniami na wersję A321neo od 50 klientów, co daje jej solidny, 80-procentowy udział w rynku, czyniąc A321neo prawdziwym hitem środkowego segmentu rynku.

a321lr informacje

Legenda do infografiki:

A321LR* (*LongRange – Duży zasięg)

Niezrównana ekonomia zużycia paliwa, teraz także na dalekich trasach

Przystosowany do lotów transatlantyckich: gotów do podboju nowych rynków i długich połączeń

Lizbona – Recife, Dubaj – Pekin, Kuala Lumpur – Tokio, Singapur – Sydney

Rodzina A320: najlepiej sprzedająca się rodzina samolotów w historii

Ani za duży, ani za mały: 140-240 pasażerów

A321neo:

Lider rynku: 80% udział w rynku w porówn. z konkurencją

Bezkonkurencyjnie oszczędny: -20% zużycia paliwa na miejsce** (** w porównaniu z samolotami poprzedniej generacji)

Najszersza kabina wśród wąskokadłubowców: wygodne konfiguracje na długie trasy

Nowa konfiguracja drzwi

Elastyczny układ kabiny

Nawet 240 pasażerów

Do 4000 mil/7200 km

MTOW 97 t

Dane: Styczeń 2018

Źródło informacji i zdjęć: TBB / Airbus Press

Czytany 441 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 luty 2018 11:26

Artykuły powiązane

 • SaudiGulf Airlines zamawiają 10 airbusów z rodziny A320neo.

  Będąca właścicielem linii SaudiGulf Airlines spółka Al-Qahtani Aviation podpisała umowę o zakupie dziesięciu samolotów z rodziny A320neo. Fakt ten ogłoszono dzisiaj podczas trwającego do 16 listopada salonu lotniczego Bahrain International Airshow.

 • Pierwszy na świecie A321LR przekazany Arkia Israeli Airlines.

  Mające swoją siedzibę w Tel Awiwie linie ARKIA Israeli Airlines, w których większościowy pakiet udziałów posiada spółka Jordache Enterprises, odebrały właśnie pierwszy z zamówionych samolotów A321LR, stając się tym samym pierwszym przewoźnikiem, który przyjął do użytku ten wyjątkowy model.

 • Daleka trasa pokazowa Airbusa A220. Samolot odwiedzi 5 miast w 4 krajach.

  Należący do linii airBaltic airbus A220-300, jednonawowy samolot nowej generacji, wyrusza w międzynarodową trasę pokazową po pięciu lotniskach w czterech krajach świata.

 • Pierwszy A330-800 już w powietrzu. Trwa program prób w locie.

  Pierwszy samolot A330-800 wystartował dziś rano z lotniska Blagnac pod francuską Tuluzą, wyruszając o godzinie 10.31 czasu lokalnego w swój pierwszy lot nad południowo-zachodnią Francją. Maszyna nosi oznaczenie MSN1888 i wykona serię wymaganych do przeprowadzenia na tej wersji prób aerodynamicznych w locie.

 • Pierwszy z zamówionych A321neo odebrany przez Air New Zealand.

  Do grona przewoźników użytkujących samoloty A321neo dołączyły linie Air New Zealand, które w miniony weekend odebrały pierwszą z zamówionych maszyn. Najnowszy zakup Air New Zealand obejmuje w sumie 20 samolotów z rodziny A320neo.

 • Airbus przekazuje NASA pierwszy moduł ESM dla amerykańskiego statku Orion.

  W dniu 5 listopada spółka Airbus dostarczy pierwszy europejski moduł serwisowy (European Service Module, ESM) dla budowanej przez NASA kapsuły Orion. Moduł ESM powstał w europejskim ośrodku badań kosmicznych w niemieckiej Bremie, skąd na pokładzie samolotu transportowego Antonow zostanie przetransportowany do ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

 • Podpisanie umowy na dostawę śmigłowca H135 dla Lotnictwa Straży Granicznej.

  We wtorek w Komendzie Głównej Straży Granicznej odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę śmigłowca AIRBUS HELICOPTERS typu H135. Zakup zostanie sfinansowany z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017 – 2019”. Koszt to 46,5 mln zł brutto.

 • Airbus i Ursa kontynuują współpracę w dziedzinie satelitarnego obrazowania radarowego.

  Spółka Airbus Defence and Space będzie kontynuować udostępnianie danych ze swoich satelitów radarowych spółce Ursa Space Systems (dalej: Ursa), firmie analitycznej z sektora data fusion, z którą Airbus współpracuje od 2015 r.

 • Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii odebrały dwa nowe H225M.

  Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii (RTAF) odebrały dostawę siódmego i ósmego wielozadaniowego śmigłowca H225M (znanego wcześniej pod nazwą EC725).

 • A350-900 w specjalnym malowaniu Airbus i China Airlines.

  Linie China Airlines (CAL) odebrały pierwszy z najnowszej serii zamówionych samolotów A350-900. Egzemplarz został przekazany tajwańskiemu przewoźnikowi w unikalnym, wspólnym malowaniu łączącym jego charakterystyczny, symbolizujący kwiat śliwy logotyp ze specjalnym motywem plecionki włókien węglowych, zaprojektowanym przez spółkę Airbus specjalnie dla A350 XWB.

Top