czwartek, 01 luty 2018 11:21

Pierwszy lot A321LR. Trwa program prób dalekodystansowych Airbusa A321.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O 11:06 czasu lokalnego z hamburskiego lotniska wzbił się w powietrze pierwszy egzemplarz airbusa A321 w wersji LR (Long Range), wyruszając w swój pierwszy lot i rozpoczynając tym samym przygotowany dla tego modelu liniowca program prób w locie.

Załogę oblatującą napędzany dwoma jednostkami CFM LEAP-1A egzemplarz próbny o numerze MSN7877 stanowili: piloci eksperymentalni Yann Beaufils i Peter Lofts, inżynierowie lotów próbnych: Frank Hohmeister, Jim Fawcett i Cedric Favrichon oraz specjalista kabinowy Alexander Gentzsch.

Zdjęcie: A321LR to kolejny etap w ewolucji wersji A321neo. Ten specjalnie przystosowany do długich tras (Long Range) samolot łączy zwiększony zasięg z wygodą pasażerów i atrakcyjnie zoptymalizowanymi kosztami operacyjnymi, a także obniżonym oddziaływaniem na środowisko.

Maszynę testową czeka 100 godzin lotów próbnych, w tym przeloty transatlantyckie. Program testów ma na celu uzyskanie dla wersji A321LR drugim kwartale 2018 r. świadectwa EASA i certyfikatu typu FAA, co umożliwi wprowadzenie jej do eksploatacji liniowej jeszcze w czwartym kwartale tego samego roku.

Zwiększona do 97 ton maksymalna masa startowa (MTOW) i trzeci, dodatkowy centralny zbiornik paliwa wydłużają zasięg samolotów A321LR do 7400 km, otwierając przed przewoźnikami możliwość rozbudowy siatki połączeń o nowe, odległe porty docelowe. Dzięki najnowocześniejszym silnikom, udoskonalonej aerodynamice i innowacjach w kabinie pasażerskiej, do roku 2020 airbusy A321neo obniżą zużycie paliwa aż o 20 procent. Należą one do niezwykle popularnych modeli producenta z Tuluzy: do tej pory Airbus może pochwalić się aż 1900 zamówieniami na wersję A321neo od 50 klientów, co daje jej solidny, 80-procentowy udział w rynku, czyniąc A321neo prawdziwym hitem środkowego segmentu rynku.

a321lr informacje

Legenda do infografiki:

A321LR* (*LongRange – Duży zasięg)

Niezrównana ekonomia zużycia paliwa, teraz także na dalekich trasach

Przystosowany do lotów transatlantyckich: gotów do podboju nowych rynków i długich połączeń

Lizbona – Recife, Dubaj – Pekin, Kuala Lumpur – Tokio, Singapur – Sydney

Rodzina A320: najlepiej sprzedająca się rodzina samolotów w historii

Ani za duży, ani za mały: 140-240 pasażerów

A321neo:

Lider rynku: 80% udział w rynku w porówn. z konkurencją

Bezkonkurencyjnie oszczędny: -20% zużycia paliwa na miejsce** (** w porównaniu z samolotami poprzedniej generacji)

Najszersza kabina wśród wąskokadłubowców: wygodne konfiguracje na długie trasy

Nowa konfiguracja drzwi

Elastyczny układ kabiny

Nawet 240 pasażerów

Do 4000 mil/7200 km

MTOW 97 t

Dane: Styczeń 2018

Źródło informacji i zdjęć: TBB / Airbus Press

Czytany 239 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 luty 2018 11:26

Artykuły powiązane

 • Wybudowane przez Grupę Airbus satelity GRACE-FO są już na orbicie.

  Wczoraj wieczorem o godzinie 21:47 czasu CEST z kalifornijskiej bazy lotniczej Vandenberg w Stanach Zjednoczonych pomyślnie wystartowała rakieta Falcon 9, wynosząc na orbitę dwa bliźniacze satelity GRACE-FO (Gravity Recovery and Climate Experiment Follow-On), opracowane i zbudowane w zakładach Grupy Airbus.

 • Światowa Organizacja Handlu (WTO) nie stwierdza niedozwolonych dotacji w Grupie Airbus.

  Organ Apelacyjny WTO ogłosił dzisiaj pierwsze dwa oczekiwane w tym roku orzeczenia w sprawie dotacji w sporze dotyczącym dużych samolotów pasażerskich pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Pierwsze z orzeczeń to jego ostateczne sprawozdanie na temat zastosowania się Unii Europejskiej do wcześniejszych wniosków WTO w sprawie przeciwko Grupie Airbus (DS316). Drugie orzeczenie, dotyczące zastrzeżeń wobec praktyk koncernu Boeing, spodziewane jest pod koniec tego roku.

 • Amerykańskie Siły Powietrzne testują działania bojowe z wykorzystaniem samolotów Super Tucano i Wolverine.

  Loty do drugiej fazy eksperymentu "lekkiego ataku" rozpoczęły się 7 maja 2018 r. Odbywają się one w bazie lotniczej Holloman w Nowym Meksyku. Podczas trzymiesięcznego eksperymentu Piloci latają w górach Sierra Nevada na samolotach Embraer A-29 Super Tucano i Textron Aviation AT-6B Wolverine, aby zebrać dodatkowe informacje o możliwościach tych samolotów, a także o interoperacyjności partnerów w ramach tzw. "lekkiego ataku".

 • 200-tny śmigłowiec Airbus Helicopters H145 poleciał do Norsk Luftambulanse.

  W ubiegłym tygodniu Airbus Helicopters dostarczył 200. H145 firmie Norsk Luftambulanse (NOLAS). Operator ratownictwa powietrznego włączy śmigłowiec do służby w Helicopter Emergency Medical Services (HEMS) w Norwegii.

 • Airbus i Dassault Aviation łączą siły przy współpracy nad systemem FCAS.

  Grupa Airbus (symbol giełdowy: AIR) oraz Dassault Aviation (AM) podjęły decyzję o połączeniu sił przy pracach rozwojowych i produkcji europejskiego powietrznego systemu bojowego FCAS (Future Combat Air System (FCAS), mającego w latach 2035-2040 uzupełnić, a docelowo – zastąpić użytkowane obecnie myśliwce Eurofighter i Rafale.

 • Tankowiec powietrzny Boeing KC-46 kończy proces certyfikacji lotniczej FAA.

  Program powietrznych tankowców KC-46 ukończył wszystkie wymagane testy lotu uzupełniającego (STC) po udanym locie tankowania i komunikacji z C-17 Globemaster III.

 • Japońska Straż Przybrzeżna wzmacnia flotę śmigłowców nowym zamówieniem na H225.

  Airbus Helicopters otrzymał dodatkowe zamówienie na jeden śmigłowiec H225. Nowy pionowzlot ma służyć Straży Przybrzeżnej Japonii (Japan Coast Guard - JCG), co oznacza, że flota wiropłatów H225 pozostających w rękach użytkownika z kraju kwitnącej wiśni powiększy się do 10 egzemplarzy. JCG obecnie wykorzystuje trzy śmigłowce AS332 i pięć H225, wszystkie należą do rodziny Super Puma. Wraz z najnowszym zamówieniem flota Super Pum klienta rozrośnie się do 13 sztuk. Oczekuje się, że dostawy zrealizowane zostaną do marca 2021 r. Straż Przybrzeżna stanie się więc użytkownikiem największej liczby tych śmigłowców w kraju.

 • Airbus Helicopters i Schiebel z sukcesem testują Manned Unmanned Teaming.

  Firmy Airbus Helicopters oraz Schiebel przetestowały zdolności w zakresie Manned Unmanned Teaming (MUM-T - współdziałanie platform załogowych i bezzałogowych) z udziałem śmigłowca H145 i BSL CAMCOPTER® S-100. Podmioty te są pierwszymi europejskimi producentami wiropłatów, demonstrującymi tę technologię z interoperacyjnością na najwyższym poziomie (LOI°5).

 • Najnowsze innowacje Grupy Airbus na 2018 ILA Berlin Air Show.

  W dniach od 25 do 29 kwietnia odbędzie się tegoroczna edycja ILA Berlin Air Show, podczas której Airbus zaprezentuje obszerną ofertę swoich produktów, obejmującą szereg ciekawych innowacji. Po raz kolejny Grupa Airbus będzie największym z obecnych na tej imprezie wystawców. Krajem partnerskim ILA w 2018 r. jest Francja.

 • Akceleracja sprzętowa przyspieszy prace badawcze na ISS.

  Niemiecki astronauta Alexander Gerst przygotuje do pracy system HSC-OS (High Speed Camera Operating System), stanowiący niewielkie, ale ważne rozszerzenie osprzętu elektronicznego superszybkiej kamery wideo lewitatora elektromagnetycznego (EML), która dzięki tej modernizacji zyska większe możliwości sterowania i przyspieszy przetwarzanie ogromnych ilości generowanych przez siebie danych.

Top