czwartek, 01 luty 2018 11:21

Pierwszy lot A321LR. Trwa program prób dalekodystansowych Airbusa A321.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O 11:06 czasu lokalnego z hamburskiego lotniska wzbił się w powietrze pierwszy egzemplarz airbusa A321 w wersji LR (Long Range), wyruszając w swój pierwszy lot i rozpoczynając tym samym przygotowany dla tego modelu liniowca program prób w locie.

Załogę oblatującą napędzany dwoma jednostkami CFM LEAP-1A egzemplarz próbny o numerze MSN7877 stanowili: piloci eksperymentalni Yann Beaufils i Peter Lofts, inżynierowie lotów próbnych: Frank Hohmeister, Jim Fawcett i Cedric Favrichon oraz specjalista kabinowy Alexander Gentzsch.

Zdjęcie: A321LR to kolejny etap w ewolucji wersji A321neo. Ten specjalnie przystosowany do długich tras (Long Range) samolot łączy zwiększony zasięg z wygodą pasażerów i atrakcyjnie zoptymalizowanymi kosztami operacyjnymi, a także obniżonym oddziaływaniem na środowisko.

Maszynę testową czeka 100 godzin lotów próbnych, w tym przeloty transatlantyckie. Program testów ma na celu uzyskanie dla wersji A321LR drugim kwartale 2018 r. świadectwa EASA i certyfikatu typu FAA, co umożliwi wprowadzenie jej do eksploatacji liniowej jeszcze w czwartym kwartale tego samego roku.

Zwiększona do 97 ton maksymalna masa startowa (MTOW) i trzeci, dodatkowy centralny zbiornik paliwa wydłużają zasięg samolotów A321LR do 7400 km, otwierając przed przewoźnikami możliwość rozbudowy siatki połączeń o nowe, odległe porty docelowe. Dzięki najnowocześniejszym silnikom, udoskonalonej aerodynamice i innowacjach w kabinie pasażerskiej, do roku 2020 airbusy A321neo obniżą zużycie paliwa aż o 20 procent. Należą one do niezwykle popularnych modeli producenta z Tuluzy: do tej pory Airbus może pochwalić się aż 1900 zamówieniami na wersję A321neo od 50 klientów, co daje jej solidny, 80-procentowy udział w rynku, czyniąc A321neo prawdziwym hitem środkowego segmentu rynku.

a321lr informacje

Legenda do infografiki:

A321LR* (*LongRange – Duży zasięg)

Niezrównana ekonomia zużycia paliwa, teraz także na dalekich trasach

Przystosowany do lotów transatlantyckich: gotów do podboju nowych rynków i długich połączeń

Lizbona – Recife, Dubaj – Pekin, Kuala Lumpur – Tokio, Singapur – Sydney

Rodzina A320: najlepiej sprzedająca się rodzina samolotów w historii

Ani za duży, ani za mały: 140-240 pasażerów

A321neo:

Lider rynku: 80% udział w rynku w porówn. z konkurencją

Bezkonkurencyjnie oszczędny: -20% zużycia paliwa na miejsce** (** w porównaniu z samolotami poprzedniej generacji)

Najszersza kabina wśród wąskokadłubowców: wygodne konfiguracje na długie trasy

Nowa konfiguracja drzwi

Elastyczny układ kabiny

Nawet 240 pasażerów

Do 4000 mil/7200 km

MTOW 97 t

Dane: Styczeń 2018

Źródło informacji i zdjęć: TBB / Airbus Press

Czytany 344 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 luty 2018 11:26

Artykuły powiązane

 • Finnair poleci A350 na nowej trasie do Los Angeles w 2019 roku.

  Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju, 31 marca 2019 r. Finnair otworzy nową trasę do Los Angeles w Kalifornii. Los Angeles, przy trzech cotygodniowych połączeniach stanie się pierwszym portem docelowym Finnaira w Stanach regularnie obsługiwanym przez nowy samolot Airbus A350.

 • Pierwszy ACJ320neo opuszcza halę montażową. Nadchodzi nowa era odrzutowców dyspozycyjnych Airbus.

  Planowo zakończył się montaż pierwszego egzemplarza ACJ320neo. Nowa maszyna została wyposażona w silniki CFM International LEAP-1A i pomalowana w firmowe barwy fabryczne rodziny ACJ.

 • Satelita ESA do badań nad wiatrem Aeolus umieszczony w rakiecie nośnej Vega.

  Aeolus, satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wyposażony w aparaturę do pomiarów wiatru, został umieszczony w komorze rakiety nośnej Vega i przygotowany do zaplanowanego na 21 sierpnia startu z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej.

 • Wysyp śmigłowców Airbus w filmie "Mission Impossible - Fallout".

  W związku z dzisiejszą premierą kinową „Mission Impossible – Fallout”, przekazujemy kilka ciekawostek odnośnie floty śmigłowcowej użytej w filmie.

 • Sukces pierwszego dziewiczego lotu pseudosatelity Zephyr S.

  Spółka Airbus Defence and Space ogłosiła pomyślne lądowanie pierwszego seryjnego egzemplarza swojego nowego bezzałogowca Zephyr S, konstrukcji będącej owocem programu Zephyr  HAPS (High Altitude Pseudo-Satellite).

 • Telesat wybiera Airbus Defence and Space do dalszych prac nad konstelacją satelitów LEO.

  Spółka Airbus Defence and Space została wybrana przez Telesat na ważnego partnera przemysłowego w fazie projektowania systemów i zarządzania ryzykiem, będącej częścią prowadzonych obecnie przez Telesat prac nad układem satelitów niskiej orbity okołoziemskiej (LEO). Zgodnie z warunkami umowy, spółka Airbus będzie odpowiadać za optymalizację systemów, inżynierię wymagań i wstępny projekt najważniejszych komponentów sprzętu i oprogramowania dla kosmicznych i naziemnych elementów systemu satelitów LEO firmy Telesat oraz dla segmentów terminali użytkowników. Umowa przewiduje, że pod koniec 9-miesięcznego okresu jej trwania Airbus dostarczy firmie Telesat kompleksowe rozwiązanie spełniające założone przez Telesat dla konstelacji LEO parametry dotyczące jej wydajności, pojemności i kosztów.

 • 39 tys. podróży dookoła świata - 10 lat A380 we flocie Emirates

  Od 2008 roku Airbusy A380 Emirates przewiozły ponad 105 mln osób. Samoloty pokonały przeszło 1,5 mld km - r ownowartość 39 tys. podróży dookoła świata. A380 jest ulubionym samolotem pasażerów i odgrywa ważną rolę w rozwoju linii i siatki połaczeń Emirates.

 • 39 tys. podróży dookoła świata - 10 lat A380 we flocie Emirates

  Od 2008 roku Airbusy A380 Emirates przewiozły ponad 105 mln osób. Samoloty pokonały przeszło 1,5 mld km - r ownowartość 39 tys. podróży dookoła świata. A380 jest ulubionym samolotem pasażerów i odgrywa ważną rolę w rozwoju linii i siatki połaczeń Emirates.

 • Airbus uruchamia nowy program szkolenia podstawowego pilotów

  Airbus uruchamia nowy program szkolenia podstawowego pilotów.

  • Program ma przyczynić się do zaspokojenia zapotrzebowania na nowych pilotów w ciągu następnych 20 lat

  • Przy uruchomieniu programu ze spółką Airbus ma współpracować mająca siedzibę w Mexico City szkoła pilotażu Escuela de Aviacion Mexico

  • Wdrażając program, Airbus wychodzi naprzeciw potrzebom linii lotniczych użytkujących produkowane przez spółkę samoloty, wnosząc swój wkład w przyszłą dostępność wykwalifikowanych załóg latających o solidnych podstawowych umiejętnościach pilotażowych.

 • Pamiętacie śmieszne malowanie Belugi XL? Dziś pierwszy raz wzbiła się w powietrze.

  Pierwszy samolot BelugaXL wystartował dziś rano z lotniska Blagnac pod francuską Tuluzą, wyruszając o godzinie 10.30 czasu lokalnego w swój pierwszy lot nad południowo-zachodnią Francją. Jest to pierwszy z pięciu egzemplarzy nowej wersji tego niezwykłego transportowca. Maszyny te będą wprowadzane do eksploatacji w roku 2019 i stopniowo zastąpią swoich poprzedników – samoloty BelugaST.

Top