czwartek, 01 luty 2018 11:30

Airbus zapewnia dostęp do danych satelitarnych w niemal rzeczywistym czasie.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pléiades Satellite Image – Dubai Airshow 2015 / Źródło Airbus Press Pléiades Satellite Image – Dubai Airshow 2015 / Źródło Airbus Press

Pragnąc wesprzeć służby kryzysowe w różnych zakątkach świata, wraz z mającym działać non-stop systemem 24/7 Emergency Image Delivery Service, koncern Airbus udostępnił możliwość korzystania z transmitowanych z bardzo niewielkim opóźnieniem zdjęć satelitarnych.

Filarem tej usługi jest położona na norweskim archipelagu Svalbard polarna stacja naziemna KSAT (Kongsberg Satellite Services), otrzymująca obecnie obrazy wykonywane z dowolnego miejsca na orbicie przez konstelacje satelitów optycznych Pléiades i SPOT, a następnie udostępniająca je do błyskawicznego pobrania odbiorcom na całym świecie.

Poza niezwykle aktualnym materiałem satelitarnym, ta całodobowo działająca usługa daje klientom natychmiastowy, łatwy, bezpośredni i nieograniczony porą doby dostęp do dedykowanego zespołu specjalistów od technologii satelitarnych, gotowych służyć wiedzą i pomocą w nagłych sytuacjach.

„W obliczu kryzysu czas jest na wagę złota. Dzięki oferowanej przez nas całodobowo usłudze jesteśmy w stanie dostarczać naszym klientom i partnerom krytycznie ważne dla nich obrazy satelitarne przeciętnie w ciągu dwóch godzin od wykonania, co pozwala im jeszcze sprawniej reagować na sytuacje nadzwyczajne,” powiedział François Lombard, szef pionu Intelligence Business w Airbus Defence and Space.

Realizowana dzięki najnowszym technologiom natychmiastowego przetwarzania
i transmisji danych usługa 24/7 Emergency Image Delivery Service powstała z myślą o konkretnych wymaganiach jej użytkowników, stawiających czoła nieplanowanym zdarzeniom, kryzysom geopolitycznym, kataklizmom naturalnym i klęskom powodowanym przez człowieka. Dzięki uruchomionej przez Airbus usłudze zyskują oni szybki dostęp do aktualnych, niezawodnych i dokładnych zdjęć satelitarnych, a tym samym – możliwość oszacowania szkód i ograniczenia do minimum ich wpływu na osoby znajdujące się w dotkniętym rejonie. Usługa gwarantuje przyspieszony dostęp do danych z całego świata dzięki najwyższemu priorytetowi rezerwacji zasobów satelitarnych, w tym satelitów o szerokim pasie obrazowania SPOT oraz wyróżniających się bardzo wysoką rozdzielczością satelitów konstelacji Pléiades. Jej niewątpliwą zaletą jest także jej elastyczność, pozwalająca na wprowadzanie w ostatniej chwili modyfikacji zapytań, a nawet ich anulowanie. Proponując klientom jeszcze wyższy poziom wydajności i funkcjonalności, Airbus konsekwentnie zwiększa swoje możliwości w zakresie szybkiego dostarczania dokładnych obrazów satelitarnych przy użyciu wszechstronnych i inteligentnych konstelacji posiadanych satelitów optycznych i radarowych Pléiades i SPOT 6/7, konstelacji DMC oraz satelitów do obserwacji radarowych TerraSAR-X i TanDEM-X.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus Press / TBB

Czytany 333 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 luty 2018 11:37

Artykuły powiązane

 • Problem z silnikami Pratt & Whitney GTF w samolotach A320neo.

  Airbus oraz Pratt & Whitney wspólnie analizują sytuację po wystąpieniu w pewnej ograniczonej liczbie niedawno dostarczonych silników GTF marki Pratt & Whitney problemu dotyczącego jednego z podzespołów sprężarki.

 • Linie Emirates potwierdziły zamówienie przewidujące zakup nawet 36 kolejnych A380.

  Emirates i Airbus potwierdziły zawarte wcześniej porozumienie i podpisały umowę na kolejne 20 samolotów A380 z opcją na następne 16 sztuk, co do których decyzja zapadnie w późniejszym terminie. Według aktualnych cen katalogowych producenta, łączna wartość objętych porozumieniem 36 maszyn jest szacowana na 16 mld dolarów. Pierwsze sztuki mają trafić do Emirates już w roku 2020.

 • Airbus i załogowe loty kosmiczne: od Spacelabu do Oriona.

  Trzydzieści-cztery lata temu na orbitę okołoziemską trafił Spacelab, otwierając tym samym program europejskich załogowych lotów kosmicznych, który w kolejnych latach zaowocował takimi pionierskimi osiągnięciami techniki, jak automatyczne statki transferowe (ATV), moduł Columbus i Europejski Moduł Serwisowy statku Orion.

 • Airbus uruchamia usługi komercyjne przy użyciu dronów w regionie Azji i Pacyfiku.

  Podczas pokazów Singapore Airshow 2018 grupa Airbus zainaugurowała w regionie Azji i Pacyfiku prowadzone pod szyldem Airbus Aerial usługi komercyjne przy użyciu dronów. Nowo założona baza regionalna spółki Airbus Aerial to kolejny taki ośrodek po istniejących już jej centrach operacyjnych w Atlancie w Stanach Zjednoczonych i w Monachium w Niemczech.

 • Airbus Helicopters z zamówieniami podczas Air Show w Singapurze.

  Airbus Helicopters zyskuje w Japonii przewagę dzięki dwóm nowym zamówieniom i dwóm nowym dostawom na początku roku, potwierdzając silną obecność firmy w tym kraju. Obecnie Airbus Helicopters dominując, z ponad połową udziału, na japońskim rynku śmigłowców cywilnych i służb porządku publicznego, planuje zwiększyć swoją pozycję w ramach prognozowanego wzrostu floty śmigłowców Japonii o 2 proc. rocznie w ciągu najbliższych 20 lat.

 • O krok bliżej przyłączenia testowej wersji A330neo do floty.

  Najnowszy członek rodziny A330neo -  A330-800, wyjechał z lakierni, zgodnie z harmonogramem, aby odbyć pierwszy lot w połowie 2018 roku.

 • Kamień milowy w rozwoju miejskiej mobilności lotniczej osiągnięty. Vahana świętuje dwa lata od premiery.

  Vahana - statek powietrzny VTOL firmy Airbus, pod koniec stycznia pomyślnie zakończył pierwszy pełny test w locie, osiągając wysokość 5 metrów (16 stóp) i bezpiecznie wylądował. Test został zakończony o godz. 8:52 31 stycznia 2018 roku w Pendleton UAS Range w Pendleton w stanie Oregon. Pierwszy lot trwający 53 sekundy był w pełni autonomiczny, a Vahana wykonał drugi lot już następnego dnia.

 • Przegląd informacji Airbus-a w związku z Singapore Airshow 2018.

  Rozwój programu A330neo i loty próbne - zgodnie z harmonogramem.

 • Pierwszy lot A321LR. Trwa program prób dalekodystansowych Airbusa A321.

  O 11:06 czasu lokalnego z hamburskiego lotniska wzbił się w powietrze pierwszy egzemplarz airbusa A321 w wersji LR (Long Range), wyruszając w swój pierwszy lot i rozpoczynając tym samym przygotowany dla tego modelu liniowca program prób w locie.

 • Airbus Helicopters z udziałem śmigłowca H145M celnie strzela w Szwecji.

  Trwa skuteczne rozwijanie zdolności bojowych H145M. W pierwszych tygodniach grudnia 2017 r., Airbus Helicopters zademonstrował odpalenia pocisków kierowanych laserowo (Thales FZ275 LGR) z nowego śmigłowca na poligonie Alvdalen w centrum prób w locie szwedzkiej agencji ds. zakupów uzbrojenia. W surowym i wymagającym środowisku broń działała bezbłędnie.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top