czwartek, 01 luty 2018 11:30

Airbus zapewnia dostęp do danych satelitarnych w niemal rzeczywistym czasie.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pléiades Satellite Image – Dubai Airshow 2015 / Źródło Airbus Press Pléiades Satellite Image – Dubai Airshow 2015 / Źródło Airbus Press

Pragnąc wesprzeć służby kryzysowe w różnych zakątkach świata, wraz z mającym działać non-stop systemem 24/7 Emergency Image Delivery Service, koncern Airbus udostępnił możliwość korzystania z transmitowanych z bardzo niewielkim opóźnieniem zdjęć satelitarnych.

Filarem tej usługi jest położona na norweskim archipelagu Svalbard polarna stacja naziemna KSAT (Kongsberg Satellite Services), otrzymująca obecnie obrazy wykonywane z dowolnego miejsca na orbicie przez konstelacje satelitów optycznych Pléiades i SPOT, a następnie udostępniająca je do błyskawicznego pobrania odbiorcom na całym świecie.

Poza niezwykle aktualnym materiałem satelitarnym, ta całodobowo działająca usługa daje klientom natychmiastowy, łatwy, bezpośredni i nieograniczony porą doby dostęp do dedykowanego zespołu specjalistów od technologii satelitarnych, gotowych służyć wiedzą i pomocą w nagłych sytuacjach.

„W obliczu kryzysu czas jest na wagę złota. Dzięki oferowanej przez nas całodobowo usłudze jesteśmy w stanie dostarczać naszym klientom i partnerom krytycznie ważne dla nich obrazy satelitarne przeciętnie w ciągu dwóch godzin od wykonania, co pozwala im jeszcze sprawniej reagować na sytuacje nadzwyczajne,” powiedział François Lombard, szef pionu Intelligence Business w Airbus Defence and Space.

Realizowana dzięki najnowszym technologiom natychmiastowego przetwarzania
i transmisji danych usługa 24/7 Emergency Image Delivery Service powstała z myślą o konkretnych wymaganiach jej użytkowników, stawiających czoła nieplanowanym zdarzeniom, kryzysom geopolitycznym, kataklizmom naturalnym i klęskom powodowanym przez człowieka. Dzięki uruchomionej przez Airbus usłudze zyskują oni szybki dostęp do aktualnych, niezawodnych i dokładnych zdjęć satelitarnych, a tym samym – możliwość oszacowania szkód i ograniczenia do minimum ich wpływu na osoby znajdujące się w dotkniętym rejonie. Usługa gwarantuje przyspieszony dostęp do danych z całego świata dzięki najwyższemu priorytetowi rezerwacji zasobów satelitarnych, w tym satelitów o szerokim pasie obrazowania SPOT oraz wyróżniających się bardzo wysoką rozdzielczością satelitów konstelacji Pléiades. Jej niewątpliwą zaletą jest także jej elastyczność, pozwalająca na wprowadzanie w ostatniej chwili modyfikacji zapytań, a nawet ich anulowanie. Proponując klientom jeszcze wyższy poziom wydajności i funkcjonalności, Airbus konsekwentnie zwiększa swoje możliwości w zakresie szybkiego dostarczania dokładnych obrazów satelitarnych przy użyciu wszechstronnych i inteligentnych konstelacji posiadanych satelitów optycznych i radarowych Pléiades i SPOT 6/7, konstelacji DMC oraz satelitów do obserwacji radarowych TerraSAR-X i TanDEM-X.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus Press / TBB

Czytany 561 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 luty 2018 11:37

Artykuły powiązane

 • Finnair poleci A350 na nowej trasie do Los Angeles w 2019 roku.

  Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju, 31 marca 2019 r. Finnair otworzy nową trasę do Los Angeles w Kalifornii. Los Angeles, przy trzech cotygodniowych połączeniach stanie się pierwszym portem docelowym Finnaira w Stanach regularnie obsługiwanym przez nowy samolot Airbus A350.

 • Pierwszy ACJ320neo opuszcza halę montażową. Nadchodzi nowa era odrzutowców dyspozycyjnych Airbus.

  Planowo zakończył się montaż pierwszego egzemplarza ACJ320neo. Nowa maszyna została wyposażona w silniki CFM International LEAP-1A i pomalowana w firmowe barwy fabryczne rodziny ACJ.

 • Satelita ESA do badań nad wiatrem Aeolus umieszczony w rakiecie nośnej Vega.

  Aeolus, satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wyposażony w aparaturę do pomiarów wiatru, został umieszczony w komorze rakiety nośnej Vega i przygotowany do zaplanowanego na 21 sierpnia startu z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej.

 • Wysyp śmigłowców Airbus w filmie "Mission Impossible - Fallout".

  W związku z dzisiejszą premierą kinową „Mission Impossible – Fallout”, przekazujemy kilka ciekawostek odnośnie floty śmigłowcowej użytej w filmie.

 • Sukces pierwszego dziewiczego lotu pseudosatelity Zephyr S.

  Spółka Airbus Defence and Space ogłosiła pomyślne lądowanie pierwszego seryjnego egzemplarza swojego nowego bezzałogowca Zephyr S, konstrukcji będącej owocem programu Zephyr  HAPS (High Altitude Pseudo-Satellite).

 • Telesat wybiera Airbus Defence and Space do dalszych prac nad konstelacją satelitów LEO.

  Spółka Airbus Defence and Space została wybrana przez Telesat na ważnego partnera przemysłowego w fazie projektowania systemów i zarządzania ryzykiem, będącej częścią prowadzonych obecnie przez Telesat prac nad układem satelitów niskiej orbity okołoziemskiej (LEO). Zgodnie z warunkami umowy, spółka Airbus będzie odpowiadać za optymalizację systemów, inżynierię wymagań i wstępny projekt najważniejszych komponentów sprzętu i oprogramowania dla kosmicznych i naziemnych elementów systemu satelitów LEO firmy Telesat oraz dla segmentów terminali użytkowników. Umowa przewiduje, że pod koniec 9-miesięcznego okresu jej trwania Airbus dostarczy firmie Telesat kompleksowe rozwiązanie spełniające założone przez Telesat dla konstelacji LEO parametry dotyczące jej wydajności, pojemności i kosztów.

 • 39 tys. podróży dookoła świata - 10 lat A380 we flocie Emirates

  Od 2008 roku Airbusy A380 Emirates przewiozły ponad 105 mln osób. Samoloty pokonały przeszło 1,5 mld km - r ownowartość 39 tys. podróży dookoła świata. A380 jest ulubionym samolotem pasażerów i odgrywa ważną rolę w rozwoju linii i siatki połaczeń Emirates.

 • 39 tys. podróży dookoła świata - 10 lat A380 we flocie Emirates

  Od 2008 roku Airbusy A380 Emirates przewiozły ponad 105 mln osób. Samoloty pokonały przeszło 1,5 mld km - r ownowartość 39 tys. podróży dookoła świata. A380 jest ulubionym samolotem pasażerów i odgrywa ważną rolę w rozwoju linii i siatki połaczeń Emirates.

 • Airbus uruchamia nowy program szkolenia podstawowego pilotów

  Airbus uruchamia nowy program szkolenia podstawowego pilotów.

  • Program ma przyczynić się do zaspokojenia zapotrzebowania na nowych pilotów w ciągu następnych 20 lat

  • Przy uruchomieniu programu ze spółką Airbus ma współpracować mająca siedzibę w Mexico City szkoła pilotażu Escuela de Aviacion Mexico

  • Wdrażając program, Airbus wychodzi naprzeciw potrzebom linii lotniczych użytkujących produkowane przez spółkę samoloty, wnosząc swój wkład w przyszłą dostępność wykwalifikowanych załóg latających o solidnych podstawowych umiejętnościach pilotażowych.

 • Pamiętacie śmieszne malowanie Belugi XL? Dziś pierwszy raz wzbiła się w powietrze.

  Pierwszy samolot BelugaXL wystartował dziś rano z lotniska Blagnac pod francuską Tuluzą, wyruszając o godzinie 10.30 czasu lokalnego w swój pierwszy lot nad południowo-zachodnią Francją. Jest to pierwszy z pięciu egzemplarzy nowej wersji tego niezwykłego transportowca. Maszyny te będą wprowadzane do eksploatacji w roku 2019 i stopniowo zastąpią swoich poprzedników – samoloty BelugaST.

Top