czwartek, 01 luty 2018 11:30

Airbus zapewnia dostęp do danych satelitarnych w niemal rzeczywistym czasie.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pléiades Satellite Image – Dubai Airshow 2015 / Źródło Airbus Press Pléiades Satellite Image – Dubai Airshow 2015 / Źródło Airbus Press

Pragnąc wesprzeć służby kryzysowe w różnych zakątkach świata, wraz z mającym działać non-stop systemem 24/7 Emergency Image Delivery Service, koncern Airbus udostępnił możliwość korzystania z transmitowanych z bardzo niewielkim opóźnieniem zdjęć satelitarnych.

Filarem tej usługi jest położona na norweskim archipelagu Svalbard polarna stacja naziemna KSAT (Kongsberg Satellite Services), otrzymująca obecnie obrazy wykonywane z dowolnego miejsca na orbicie przez konstelacje satelitów optycznych Pléiades i SPOT, a następnie udostępniająca je do błyskawicznego pobrania odbiorcom na całym świecie.

Poza niezwykle aktualnym materiałem satelitarnym, ta całodobowo działająca usługa daje klientom natychmiastowy, łatwy, bezpośredni i nieograniczony porą doby dostęp do dedykowanego zespołu specjalistów od technologii satelitarnych, gotowych służyć wiedzą i pomocą w nagłych sytuacjach.

„W obliczu kryzysu czas jest na wagę złota. Dzięki oferowanej przez nas całodobowo usłudze jesteśmy w stanie dostarczać naszym klientom i partnerom krytycznie ważne dla nich obrazy satelitarne przeciętnie w ciągu dwóch godzin od wykonania, co pozwala im jeszcze sprawniej reagować na sytuacje nadzwyczajne,” powiedział François Lombard, szef pionu Intelligence Business w Airbus Defence and Space.

Realizowana dzięki najnowszym technologiom natychmiastowego przetwarzania
i transmisji danych usługa 24/7 Emergency Image Delivery Service powstała z myślą o konkretnych wymaganiach jej użytkowników, stawiających czoła nieplanowanym zdarzeniom, kryzysom geopolitycznym, kataklizmom naturalnym i klęskom powodowanym przez człowieka. Dzięki uruchomionej przez Airbus usłudze zyskują oni szybki dostęp do aktualnych, niezawodnych i dokładnych zdjęć satelitarnych, a tym samym – możliwość oszacowania szkód i ograniczenia do minimum ich wpływu na osoby znajdujące się w dotkniętym rejonie. Usługa gwarantuje przyspieszony dostęp do danych z całego świata dzięki najwyższemu priorytetowi rezerwacji zasobów satelitarnych, w tym satelitów o szerokim pasie obrazowania SPOT oraz wyróżniających się bardzo wysoką rozdzielczością satelitów konstelacji Pléiades. Jej niewątpliwą zaletą jest także jej elastyczność, pozwalająca na wprowadzanie w ostatniej chwili modyfikacji zapytań, a nawet ich anulowanie. Proponując klientom jeszcze wyższy poziom wydajności i funkcjonalności, Airbus konsekwentnie zwiększa swoje możliwości w zakresie szybkiego dostarczania dokładnych obrazów satelitarnych przy użyciu wszechstronnych i inteligentnych konstelacji posiadanych satelitów optycznych i radarowych Pléiades i SPOT 6/7, konstelacji DMC oraz satelitów do obserwacji radarowych TerraSAR-X i TanDEM-X.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus Press / TBB

Czytany 429 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 luty 2018 11:37

Artykuły powiązane

 • Wybudowane przez Grupę Airbus satelity GRACE-FO są już na orbicie.

  Wczoraj wieczorem o godzinie 21:47 czasu CEST z kalifornijskiej bazy lotniczej Vandenberg w Stanach Zjednoczonych pomyślnie wystartowała rakieta Falcon 9, wynosząc na orbitę dwa bliźniacze satelity GRACE-FO (Gravity Recovery and Climate Experiment Follow-On), opracowane i zbudowane w zakładach Grupy Airbus.

 • Testowy lot Światowida - pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego.

  26 maja, we Wrocławiu, z terenu należącego do Politechniki Wrocławskiej, wystartuje prototyp Światowida – pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego. Urządzenie zostanie wyniesione na wysokość około 30 km nad Ziemią za pomocą balonu stratosferycznego. Tam, w warunkach zbliżonych do panujących na niskiej orbicie, przeprowadzone zostaną testy wszystkich modułów elektroniki pokładowej oraz sprawdzona zostanie łączność satelity ze stacjami naziemnymi.

 • Światowa Organizacja Handlu (WTO) nie stwierdza niedozwolonych dotacji w Grupie Airbus.

  Organ Apelacyjny WTO ogłosił dzisiaj pierwsze dwa oczekiwane w tym roku orzeczenia w sprawie dotacji w sporze dotyczącym dużych samolotów pasażerskich pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Pierwsze z orzeczeń to jego ostateczne sprawozdanie na temat zastosowania się Unii Europejskiej do wcześniejszych wniosków WTO w sprawie przeciwko Grupie Airbus (DS316). Drugie orzeczenie, dotyczące zastrzeżeń wobec praktyk koncernu Boeing, spodziewane jest pod koniec tego roku.

 • Polacy w ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej.

  Europejska Agencja Kosmiczna buduje satelitę, który pozwoli na dokładne badanie stanu zalesienia Ziemi i szacunki ilości dwutlenku węgla pochłanianego przez drzewa. Polscy inżynierowie pracują nad ważnymi komponentami urządzenia.

 • 200-tny śmigłowiec Airbus Helicopters H145 poleciał do Norsk Luftambulanse.

  W ubiegłym tygodniu Airbus Helicopters dostarczył 200. H145 firmie Norsk Luftambulanse (NOLAS). Operator ratownictwa powietrznego włączy śmigłowiec do służby w Helicopter Emergency Medical Services (HEMS) w Norwegii.

 • Airbus i Dassault Aviation łączą siły przy współpracy nad systemem FCAS.

  Grupa Airbus (symbol giełdowy: AIR) oraz Dassault Aviation (AM) podjęły decyzję o połączeniu sił przy pracach rozwojowych i produkcji europejskiego powietrznego systemu bojowego FCAS (Future Combat Air System (FCAS), mającego w latach 2035-2040 uzupełnić, a docelowo – zastąpić użytkowane obecnie myśliwce Eurofighter i Rafale.

 • Japońska Straż Przybrzeżna wzmacnia flotę śmigłowców nowym zamówieniem na H225.

  Airbus Helicopters otrzymał dodatkowe zamówienie na jeden śmigłowiec H225. Nowy pionowzlot ma służyć Straży Przybrzeżnej Japonii (Japan Coast Guard - JCG), co oznacza, że flota wiropłatów H225 pozostających w rękach użytkownika z kraju kwitnącej wiśni powiększy się do 10 egzemplarzy. JCG obecnie wykorzystuje trzy śmigłowce AS332 i pięć H225, wszystkie należą do rodziny Super Puma. Wraz z najnowszym zamówieniem flota Super Pum klienta rozrośnie się do 13 sztuk. Oczekuje się, że dostawy zrealizowane zostaną do marca 2021 r. Straż Przybrzeżna stanie się więc użytkownikiem największej liczby tych śmigłowców w kraju.

 • Airbus Helicopters i Schiebel z sukcesem testują Manned Unmanned Teaming.

  Firmy Airbus Helicopters oraz Schiebel przetestowały zdolności w zakresie Manned Unmanned Teaming (MUM-T - współdziałanie platform załogowych i bezzałogowych) z udziałem śmigłowca H145 i BSL CAMCOPTER® S-100. Podmioty te są pierwszymi europejskimi producentami wiropłatów, demonstrującymi tę technologię z interoperacyjnością na najwyższym poziomie (LOI°5).

 • Najnowsze innowacje Grupy Airbus na 2018 ILA Berlin Air Show.

  W dniach od 25 do 29 kwietnia odbędzie się tegoroczna edycja ILA Berlin Air Show, podczas której Airbus zaprezentuje obszerną ofertę swoich produktów, obejmującą szereg ciekawych innowacji. Po raz kolejny Grupa Airbus będzie największym z obecnych na tej imprezie wystawców. Krajem partnerskim ILA w 2018 r. jest Francja.

 • Akceleracja sprzętowa przyspieszy prace badawcze na ISS.

  Niemiecki astronauta Alexander Gerst przygotuje do pracy system HSC-OS (High Speed Camera Operating System), stanowiący niewielkie, ale ważne rozszerzenie osprzętu elektronicznego superszybkiej kamery wideo lewitatora elektromagnetycznego (EML), która dzięki tej modernizacji zyska większe możliwości sterowania i przyspieszy przetwarzanie ogromnych ilości generowanych przez siebie danych.

Top