sobota, 17 luty 2018 13:39

Mąż z fałszywym paszportem na pomoc żonie z podrobionym paszportem na lotnisku w Modlinie.

Napisane przez NOSG
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Archiwum NOSG Źródło zdjęcia: Archiwum NOSG

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki Warszawa-Modlin we wtorek (13.02.2018r.), zatrzymali kobietę, która podawała się za obywatelkę Grecji. Jak się okazało następnego dnia z Aten wyruszył jej na pomoc mąż.

Kobieta została skontrolowana przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w hali odbioru bagaży Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, po przylocie samolotu z Aten. Do kontroli okazała grecki dowód osobisty, w którym zamieszczony był wizerunek innej osoby. Cudzoziemka nie potrafiła też odpowiedzieć na proste pytania zadawane jej przez funkcjonariuszy w języku greckim. Podczas sprawdzeń ustalono, że grecki dokument figuruje w bazach Straży Granicznej, jako utracony przez posiadacza. Z uwagi na powyższe okoliczności podjęto decyzję o zatrzymaniu kobiety podającej się za obywatelkę Grecji.

W wyniku dalszych czynności ustalono, że podróżna jest obywatelką Syrii. W dniu 14 lutego wobec cudzoziemki podającej się za obywatelkę Syrii, wszczęto postępowanie przygotowawcze. Syryjka usłyszała zarzut posłużenia się przed funkcjonariuszami Straży Granicznej, jako własnym greckim dowodem osobistym, stwierdzającym tożsamość innej osoby, przestępstwo opisane w art. 275 § 1 KK. Kobieta przyznała się do popełnienia zarzucanego czynu, złożyła w swojej sprawie wyjaśnienia i na podstawie art. 335 § 1 KPK poddała dobrowolnie karze grzywny. Wymiar kary został uzgodniony z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim.

W międzyczasie do Straży Granicznej w Nowym Dworze Mazowieckim, zgłosił się mężczyzna podający się za męża zatrzymanej obywatelki Syrii. Jak powiedział funkcjonariuszom przyleciał z Aten na Lotnisko Chopina i udał się do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin w celu poszukiwania żony. Wylegitymował się dokumentem podróży dla uchodźcy wydanym przez władze Austrii. Oraz okazał syryjski dowód osobisty na dane żony, który okazał się podrobiony. Czynem swym wyczerpał znamiona przestępstwa opisane w art. 270 § 3 KK - kto czyni przygotowania do przestępstwa (…).

Mężczyzna został zatrzymany, i przedstawiono mu zarzut popełnienia wcześniej opisanego przestępstwa. Podejrzany złożył wyjaśnienia, przyznał się do popełnionego czynu podobnie jak małżonka skorzystał z prawa wynikającego z artykułu 335 § 1 KPK i dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Również ten wymiar kary został uzgodniony z prokuratorem dyżurnym Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim nadzorującym przedmiotowe postępowanie.

Mężczyzna z uwagi na zgodny z prawem pobyt na terytorium Schengen został zwolniony. Natomiast jego małżonka otrzymała decyzję wydaną przez Komendanta Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zobowiązującą ją do powrotu.

Źródło informacji i zdjęć: http://www.nadwislanski.strazgraniczna.pl/wis/aktualnosci/26443,Sprytne-malzenstwo.html,Sprytne-malzenstwo.html

Czytany 812 razy Ostatnio zmieniany sobota, 17 luty 2018 13:48

Artykuły powiązane

 • Ponad 43 tysiące odwiedzających na 9. Nocy w Instytucie Lotnictwa.

  Instytut Lotnictwa po raz kolejny przyciągnął rzesze odwiedzających podczas swojej flagowej imprezy – 9. Nocy w Instytucie Lotnictwa. W tym roku na imprezę zawitało ponad 43 000 pasjonatów lotnictwa i kosmosu – to ponad 6000 osób więcej niż w zeszłym roku!

 • Modernizacja sortowni bagażu na Lotnisku Chopina w Warszawie. Realizacja w rękach HOCHTIEF Polska.

  HOCHTIEF Polska podpisał kontrakt na modernizację sortowni bagażu na Lotnisku Chopina w Warszawie. Inwestorem jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. Wartość zlecenia wynosi ponad 120 mln zł brutto. Prace rozpoczną się wkrótce i potrwają około 20 miesięcy.

 • Nowy samolot UPS na Okęciu. Boeing 747-400 o większej ładowności.

  Firma UPS (NYSE: UPS) zwiększa ładowność między Warszawą a Hongkongiem wprowadzając większy samolot - Boeing 747-400. Ekspansja jest częścią ciągłej, inteligentnej transformacji globalnej sieci logistycznej UPS, która każdego dnia transportuje trzy procent światowego PKB.

 • Śmigłowce nad Warszawą w ramach Komitetu Wojskowego NATO.
  W dniach 28-30 września obradował w Warszawie Komitet Wojskowy NATO - najwyższy organ wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wizyta gen. dyw. pil. Jana Śliwki Szefowie obrony państw członkowskich i strategiczni dowódcy NATO uczestniczyliw obradach Komitetu Wojskowego NATO.
 • Paszport na Okęciu, w którym nie było praktycznie ani jednej prawdziwej rzeczy.

  Po przylocie samolotu z Singapuru do kontroli granicznej stawił się mężczyzna, który okazał, jako swój paszport wydany przez władze Pakistanu. Jak się później okazało nie tylko paszport był fałszywy. W dokumencie zamieszczona była holenderska wiza wielokrotnego wjazdu, którą przerobiono wymieniając fotografię. Zamieszczone były także sfałszowane stemple hiszpańskiej kontroli granicznej. Podczas czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, mężczyzna okazał swój oryginalny pakistański paszport.

 • W tym tygodniu już dwie ewakuacje na lotnisku w Modlinie.

  We wtorek na nowodworskim Lotnisku Warszawa-Modlin dwukrotnie interweniowali pirotechnicy z tamtejszej Placówki Straży Granicznej. Przyczyną były pozostawione bez opieki bagaże.

 • Bijatyka na pokładzie samolotu lecącego z Francji.

  Dwóch młodych mężczyzn pobiło się na pokładzie samolotu lecącego z Francji. Po wylądowaniu wobec awanturników interweniowali funkcjonariusze Straży Granicznej z warszawskiego Lotniska Chopina.

 • Obywatele Izraela i Amerykanin wyprowadzeni z pokładu samolotu.

  Trzech mężczyzn, którzy nie wykonywali poleceń załogi zostało wycofanych z rejsu przez kapitana statku powietrznego. Nie chcieli dobrowolnie opuścić pokładu samolotu, zmienili jednak zdanie na widok naszych funkcjonariuszy.

 • Awantura i próba otwarcia drzwi awaryjnych samolotu lecącego z Kanady.

  Mandatem 500 zł został ukarany 55-letni mężczyzna, który zakłócał porządek na pokładzie samolotu lecącego z Toronto. Wobec krewkiego pasażera musieli interweniować funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa – Okęcie.

 • Trzy czarne walizki przyczyną ewakuacji na lotnisku w Modlinie.

  Wczoraj w godzinach popołudniowych pirotechnicy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin przeprowadzili rozpoznanie wobec trzech pozostawionych na parkingu przed terminalem czarnych walizek.

Top