poniedziałek, 19 luty 2018 13:38

Kolejna akcja "Serce" 8 Bazy Lotnictwa Transportowego.

Napisane przez DGRSZ
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
M-28 Bryza. Fot. kpt. M. Nojek M-28 Bryza. Fot. kpt. M. Nojek
17 lutego lotnicy 8 Bazy Lotnictwa Transportowego wykonali lot o statusie Hospital na zapotrzebowanie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Przygotowania do tego ważnego lotu rozpoczęły się już wieczorem 16 lutego, kiedy to poprzez służby dyżurne przyszło zapytanie o możliwość wykonania zadania lotniczego. Po ustaleniu godziny i trasy personel naziemny przygotował samolot a powiadomiona załoga stawiła sie w bazie. Zostały sprawdzone warunki meteorologiczne na trasie lotu i samolot M-28B/PT "glass cockpit" o numerze 0223 pod dowództwem kpt. Roberta Bogusza otrzymał zgodę na start. Akcja rozpoczęła się o godz. 6.56 i zakończyła o godz. 14.59. Lot wykonany został po trasie Kraków-Rzeszów-Katowice-Kraków. Zadanie trwało około 8 godzin a nalot ogólny wyniósł 2 godziny i 16 min.

To już czwarta w tym roku Akcja Serce zrealizowana przez załogi i statki powietrzne 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Tekst: kpt. Maciej Nojek, Luiza Wawrzyniak-Kozera / http://dgrsz.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/2018-02-19-kolejna-akcja-serce/
Zdjęcie: kpt. Maciej Nojek

Czytany 460 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 luty 2018 13:41

Artykuły powiązane

 • Kolejną Akcję Serce przeprowadziła załoga z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego.

  17 września kolejną w tym roku Akcję Serce przeprowadziła załoga z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Bryza przetransportowała zespół medyczny z organem do przeszczepu dla pacjenta z Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej w Szczecinie. Lot odbył się po trasie Kraków - Radom - Szczecin - Kraków.

 • Akcja serce w wykonaniu załogi z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego.
  Kolejną, trzecią już w tym roku Akcję Serce przeprowadziła załoga z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Morska Bryza transportowała zespół medyczny z kliniki w Aninie po trasie Warszawa – Wrocław – Warszawa.
 • Kolejna Akcja Serce z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego.
  Piloci z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego wykonali 28 czerwca szósty w tym roku lot o statusie Hospital. Statek powietrzny,  przygotowany przez personel naziemny CASA C-295M o numerze 025 z dowódcą por. Bartoszem Skrabutem wystartował z Balic przed godziną 15:00, a powrócił po godzinie 19:00.
 • Kolejna piąta Akcja Serce z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego.
  10 czerwca odbył się piąty w tym roku lot samolotem Bryza o statusie Hospital w wykonaniu załogi z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Statek powietrzny M-28B/PT Glass Cockpit o numerze 0219 z dowódcą kpt. Robertem Boguszem wystartował z Balic o godzinie 3.33, a powrócił o godzinie 13.26.
 • Powidzka Bryza z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w „Akcji Serce”.
  Dzisiaj w nocy, załoga z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego wzięła kolejny raz udział w „Akcji Serce”. 22 maja służby operacyjne Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego rozpoczęły organizację lotu o statusie Hospital.
 • Powidzka Bryza z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego brała udział w „Akcji Serce”.
  Dziesiąty raz w tym roku załoga samolotu z jednostki podległej Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych wykonała lot w ramach „Akcji Serce”. Tym razem byli to lotnicy 33 Bazy Lotnictwa Transportowego.
 • Kolejny raz pomagają ratować życie. 33 Baza Lotnictwa Transportowego w "Akcji Serce".
  Wczoraj po południu, załoga z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego wzięła udział w ratowaniu ludzkiego życia w ramach „Akcji Serce”. 19 kwietnia służby operacyjne Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego rozpoczęły organizację lotu o statusie Hospital.
 • "Akcja Serce" z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

  W godzinach nocnych z Kliniki Kardiologii i Transplantologii w Warszawie wyruszył, transportem kołowym, zespół lekarzy transplantologów, kierując się do jednego Trójmiejskich szpitali. W tym samym czasie zadanie transportu medycznego w ramach „Akcji Serce” przygotowywała już 43 Baza Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Do zadania wytypowano samolot Bryza o numerze 1118. O godzinie 9.35 na pokład Bryzy, dowodzonej przez por. pil. Kamila Bajszczyka, weszli lekarze z pobranymi do przeszczepu organami.

 • Powidzka Bryza z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w „Akcji Serce”.
  Załoga 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego wzięła udział w ratowaniu ludzkiego życia w ramach „Akcji Serce”.
 • Przelot z sercem na pokładzie daje ogromną satysfakcję.

  Loty w ramach „Akcji Serce” są dla nas szczególnym wyzwaniem. Wiemy, że swoją pracą pomagamy uratować czyjeś życie – mówi kpt. pil. Dominik Kłodziński z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Żołnierze wykonują loty na rzecz polskiej transplantologii od wielu lat. Narządy do przeszczepu na pokładzie wojskowych samolotów przewożą załogi z Balic, Powidza i Gdyni.

Top