niedziela, 25 luty 2018 13:11

Niemieccy piloci niepokonani na 10. Sterowcowych Mistrzostwach Świata. Polak Wojciech Bamberski na piątym miejscu.

Napisane przez Aeroklub Polski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zdjęcie poglądowe, Źródło: beglib [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons Zdjęcie poglądowe, Źródło: beglib [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

W niemieckim Tegernsee zakończyły się 10. Sterowcowe Mistrzostwa Świata FAI. W rywalizacji niepokonani okazali się niemieccy piloci, którzy zajęli całe podium. Polak, Wojciech Bamberski ukończył zawody na piątym miejscu.

Zakończyły się Sterowcowe Mistrzostwa Świata w dolinie Tegernsee w Niemczech. Podczas sześciu dni zawodów pogoda była wymagająca. Szczególnie ostatniego dnia zawodnicy musieli walczyć z silnym wiatrem.

Konkurs zdecydowaną przewagą wygrali piloci z Niemiec. Mistrzem Świata został Andreas Merk z Leutkirchen. Wygrał zawody zdobywając 6404 punktów. To jednoznacznie zagwarantowało mu zwycięstwo. Drugie miejsce na podium należało do Ralpha Kremera z Aachen, który zakończył rywalizację ze stratą prawie 1000 punktów do Andreasa Merk. Trzeci był kolejny Niemiec – Jürgen Hütten z Roetgen.

Polski pilot sterowca, Wojciech Bamberski, złoty medalista Światowych Igrzysk lotniczych w Dubaju z 2015 roku, zajął piątą lokatę.

Ostatnie Sterowcowe Mistrzostwa Świata odbyły się w lipcu 2010 roku w Dole we Francji.

Źródło informacji i grafiki: Aeroklub Polski

Czytany 490 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 25 luty 2018 13:22

Artykuły powiązane

• Podsumowanie 4. FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018.

Tak wielkiej imprezy balonowej we Włocławku jeszcze nie było. W dniach 11-16 września, Aeroklub Włocławski i miasto Włocławek w ramach 4. FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018 gościł 49 załóg z 17 krajów, które przez tydzień rywalizowały ze sobą na kujawskim niebie. Piloci zmagali się również z pogodą, która spowodowała odwołanie kilku zaplanowanych lotów. W trakcie zawodów, piloci wykonali 4 loty i rozegrali 17 konkurencji. Sytuacja na podium zmieniała się z lotu na lot, z konkurencji na konkurencję. Wszystko stało się jasne dopiero po ostatnim locie, który odbył się w piątek, 14 września o świcie.

• Święto lotnictwa i 4 FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów.

W 2018 roku wrześniowe kujawskie niebo opanują kolorowe statki powietrzne z całego świata. Mistrzostwa Europy Juniorów zgromadzą na starcie ponad 60 balonów. Podziwianie kolorowych kul wypełnionych gorącym powietrzem jest tradycją Włocławka i okolic. Starty i lądowania gromadzą rzesze widzów na lotnisku w Kruszynie.

• Za rok okrągła 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Jak wyglądało lotnictwo 79 lat temu.

W bieżącym roku obchodzimy już 79 rocznicę Wojny Obronnej 1939 r. Osamotnionej Polsce przyszło zmierzyć się z agresją trzech napastników: Niemiec, Związku Radzieckiego oraz Słowacji. Niniejszym artykułem chcielibyśmy przybliżyć zmagania polskiego lotnictwa w czasie Wojny Obronnej.

• 4. Balonowe Mistrzostwa Świata FAI Juniorów 2018.

Za nieco ponad tydzień, już po raz kolejny włocławskie niebo zapełni się różnokolorowymi balonami. Wszystko to za sprawą 4. Balonowych Mistrzostw Świata FAI Juniorów 2018, które odbędą się w dniach 11 – 16.09.2018 r.

• XI Jurajskie Zawody Samolotowe. Aeroklub Częstochowski czeka na zgłoszenia.

Aeroklub Częstochowski wraz z firmą Unimot Exspress zaprasza na XI Jurajskie Zawody samolotowe im. Piotra Sikorskiego. Od kilku lat impreza poświęcona jest pamięci Piotra Sikorskiego, pilota Aeroklubu Częstochowskiego, który w 2007 roku wraz z rodziną i przyjaciółmi zginął w wypadku samolotowym w Bieszczadach.

• Sebastian Kawa po raz kolejny udowodnił, że jest najlepszym pilotem szybowcowym świata.

Zwycięstwo wywalczone podczas minionych dwu tygodni walki nad Czechami w 35 Szybowcowych Mistrzostwach Świata jest już jego 24 tryumfem w zawodach o randze mistrzostw świata, Europy, Światowych Igrzysk Lotniczych. Bezprecedensowy jest również fakt, że podobnie jak w ubiegłym roku wygrał wszystkie zawody w jakich uczestniczył. W styczniu nad Andami pokonał uczestników światowego finału wyścigów szybowcowych Grand Prix. W pierwszych dwu tygodniach lipca wywalczył w Ostrowie tytuł mistrza świata klasy 15-metrowej, a w Czechach latając z Mirkiem Matkowskim, właścicielem szybowca, złoty medal w klasie szybowców dwumiejscowych. Wyniki nie do powtórzenia.

• Wyniki 21 Samolotowych Rajdowych Mistrzostw Świata. W pierwszej dziesiątce znalazło się 6 polskich załóg.
    Jest nam bardzo miło przekazać wyniki 21. Samolotowych Rajdowych Mistrzostw Świata, w których Samolotowa Reprezentacja Polski odniosła ogromny sukces. Zdobyliśmy złoty medal drużynowy, srebro i brąz indywidualnie. W zawodach rywalizowało 49 załóg z 15 państw. W pierwszej dziesiątce znalazło się 6 polskich załóg.
  • Medalowy weekend polskich reprezentacji w sportach lotniczych.

W ostatni weekend odbyły się finały mistrzostw świata w aż czterech dyscyplinach lotniczych – Mistrzostwach Świata w Samolotowym Lataniu Rajdowym, Balonowych Mistrzostwach Świata Kobiet, Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej oraz Szybowcowych Mistrzostwach Świata. Polscy piloci  zdobyli w sumie siedem medali, w tym cztery ZŁOTE krążki.

• Mistrzostwa Świata FAI S modeli kosmicznych 2018 dobiegły końca.

W dniach od 29.07.2018 do 04.08.2018 na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie, odbyła się jedna z największych imprez modelarstwa lotniczego tego roku - Mistrzostwa Świata FAI S Modeli Kosmicznych 2018, które odbyły się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, jako impreza najwyższej rangi w roku 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

• Samolotowe MŚ otwarte w słowackiej Dubnicy. Liczymy na naszą Samolotową Reprezentację Polski.

W niedziele wieczorem zostały otwarte 21 Samolotowe Rajdowe Mistrzostwa Świata w słowackiej Dubnicy. Polskę reprezentuje siedem załóg, składających się z wielokrotnych medalistów imprez najwyższej rangi. W mistrzostwach bierze udział 49 załóg z 15 państw. Mistrzostwa potrwają od poniedziałku do czwartku, składają się z 4 konkurencji nawigacyjnych i ocenianych lądowań. W roli faworytów stawiani są Polacy, Czesi i Francuzi.