poniedziałek, 26 luty 2018 11:43

Ostatnie pożegnanie płk. pil. Andrzeja Jeziorskiego polskiego lotnika i działacza środowisk kombatanckich.

Napisane przez DGRSZ
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Msza żałobna w intencji płk. pil. A. Jeziorskiego. Fot. M. Mazur Msza żałobna w intencji płk. pil. A. Jeziorskiego. Fot. M. Mazur

W piątek, 23 lutego, w Kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie odbyła się msza św. żałobna w intencji śp. płk. pil. Andrzeja Jeziorskiego.

W wieku 95 lat zmarł płk Andrzej Jeziorski. Był polskim lotnikiem i działaczem środowisk kombatanckich. Spoczywaj w pokoju" - tak o jego śmierci, napisał ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

W uroczystości żałobnej walecznego pilota Vickers Wellingotna z 304 Dywizjonu Bombowego, uczestnika II wojny światowej, działacza polonijnych środowisk kombatanckich i kawalera odznaczeń państwowych wziął udział ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, konsul Michał Mazurek i p.o. attaché obrony Ambasady ppłk. Dorota Kawecka.

W mszy uczestniczyła także delegacja Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i 44 Bazy Lotnictwa Morskiego - spadkobierczyni tradycji 304 Dywizjonu Bombowego Ziemi Śląskiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Delegacji przewodniczył I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka. Wojskową asystę honorową wystawiła Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Dęblina.

"Płk. Jeziorski był wzorem patrioty, do końca zaangażowanym w sprawy polskie. Prywatnie, pomimo wielu osiągnięć i ogromnego szacunku w środowisku, był niezwykle skromnym człowiekiem" – powiedział Arkady Rzegocki, składając najszczersze kondolencje dla rodziny i przyjaciół zmarłego.

Andrzej Jeziorski zmarł 31 stycznia 2018 r. w Londynie, w wieku 95 lat.


Andrzej Jeziorski urodził się 23 grudnia 1922 r. w Warszawie. Był synem inżyniera Jana Jeziorskiego i rzeźbiarki Ireny Jeziorskiej z Chmielińskich.

Wybuch II wojny światowej i niemiecka agresja na Polskę we wrześniu 1939 r. zmusiła jego rodzinę do ucieczki z kraju. Nastoletni Jeziorski przedostał się przez Rumunię i Włochy z rodzicami i siostrą Marią, do Paryża, gdzie podjął studia maturalne w polskim gimnazjum. W 1940 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Broni Pancernej w Ohateau de St. Esteve, z którą w czerwcu tego roku, po agresji Niemiec na Francję, został ewakuowany na południe do St Jean de Luz a następnie a następnie na pokładzie ORP Sobieski przedostał się do Plymouth w Wielkiej Brytanii.

Po ukończeniu szkoły przez półtora roku odbywał służbę w wojskach pancernych w Szkocji. W 1942 r. rozpoczął szkolenie na pilota, po ukończeniu którego wstąpił w szeregi 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego", gdzie zasiadał za sterami dwusilnikowego średniego bombowca dalekiego zasięgu Vickers Wellington. Brał udział w lotach operacyjnych nad Zatoką Biskajską i Hybrydami w operacjach zwalczania niemieckich okrętów podwodnych atakujących transporty dostaw dla ludności Wysp Brytyjskich. Do końca wojny za sterami samolotu spędził 1600 godzin.

Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii. Ożenił się z Wandą Marią Sokołowską, z którą mieli syna i dwie córki. Do 1982 r. pracował w liniach lotniczych Britannia Airways, tym razem pilotując samoloty pasażerskie. Wylatał łącznie ponad 23 tys. godzin, zasiadając za sterami samolotu do 87. roku życia. Przed przejściem w stan spoczynku pracował jako kierownik operacyjny firmy Air Europe.

Życie na emigracji to również aktywna działalność kombatancka i polonijna Andrzeja Jeziorskiego, który był m.in. przewodniczącym Stowarzyszenia Lotników Polskich w Londynie i współredaktorem czasopisma "Skrzydła".

Za swoją służbę i późniejszą działalność pułkownik Jeziorski został odznaczony 11 listopada 1990 r. przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Andrzej Jeziorski został uhonorowany również Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Zasługi RP klasy III i IV oraz Krzyżem Walecznych.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek
Zdjęcia: Maciej Mazur
Źródło informacji: http://dgrsz.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/2018-02-26-pozegnanie-andrzeja-jeziorskiego/

Czytany 539 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 luty 2018 11:46

Artykuły powiązane

 • Śladami 305 Dywizjonu Bombowego. Delegacja Muzeum Sił Powietrznych w Becklingam.

  Muzeum Sił Powietrznych oraz Mobilna Jednostka Dowodzenia Operacjami Powietrznymi prowadzi prace badawcze nad tradycjami 305 Dywizjonu Bombowego Ziemi Wielkopolskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 • Pamięć o polskiej załodze zestrzelonego samolotu RAF.
  Delegacja Polskich Sił Powietrznych z 8. BLTr wzięła udział w uczczeniu polskich lotników zestrzelonych podczas lotu z pomocą dla Walczącej Polski. W dniu 28 grudnia 1944 roku Halifax Mk V o numerze LL 187 z Dywizjonu Specjalnego 301 "Ziemi Pomorskiej" wystartował z Brindisi we Włoszech z zadaniem dotarcia z misją w okolice Lublina.
 • PZL.23 Karaś. O tym samolocie będzie się mówić w najbliższy weekend.

  W najbliższą niedzielę, 23 września 2017 o godzinie 12.00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się spotkanie dotyczące samolotu PZL.23 Karaś.

 • 150 tys. widzów! „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” najlepszym filmem minionego weekendu w kinach.

  „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” podbił w miniony weekend polskie kina, ściągając do nich niemal 150 tysięcy widzów. Tym samym zajął pierwsze miejsce w filmowym box office. Wśród widzów, którzy obejrzeli film byli również piloci znający realia tego zawodu z codziennego życia. „To taki film, którego się nie zapomina” – mówi generał Dariusz Malinowski, Dowódca Centrum Operacji Powietrznych 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim – „Są pokolenia, które były wychowane na Asach przestworzy, czy też, jak nasi młodsi koledzy, na filmie Top Gun. Ja myślę, że przyszłe pokolenia będą bardzo mile wspominać Dywizjon 303.

 • Gra Dywizjon 303: Bitwa o Anglię Firmy Cenega już w sprzedaży!

  Dołącz do bohaterskiej polskiej eskadry w pełnej adrenaliny grze akcji z elementami edukacyjnymi. W pudełku kartonowy model Hawker Hurricane do sklejenia!

 • Arkadiusz Pilch, autor książki „Legenda Dywizjonu 303”, porównuje dwa filmy o "Dywizjonie 303".

  "Zapraszam czytelników do moich przemyśleń, jakie powstały po obejrzeniu angielskiej super produkcji pt. „303 Bitwa o Anglię” i polskiej pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. - Pisze Arkadiusz Pilch - "Chciałbym się nimi podzielić i z góry uprzedzam, że nie jestem krytykiem filmowym, a pozwoliłem sobie na poniższy opis, gdyż w młodości latałem na myśliwcach typu Lim i Mig i napisałem powieść pt. „Legenda Dywizjonu 303”, co spowodowało, że przeczytałem kilkanaście książek w tym temacie."

 • „Piloci” powrócą na Dużą Scenę 22 września. Teatr Roma prezentuje nowy plakat.

  Przypomnijmy, że „PILOCI” to pełna emocji musicalowa opowieść o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową. Wielkie uczucie łączące Jana, młodego polskiego pilota wojskowego i Ninę, war-szawską aktorkę kabaretową i piosenkarkę, rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych lat 30. i 40. ubiegłego wieku, przede wszystkim Bitwy o Anglię, w której niezwykle doniosłą rolę odegrali polscy piloci.

 • Za rok okrągła 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Jak wyglądało lotnictwo 79 lat temu.

  W bieżącym roku obchodzimy już 79 rocznicę Wojny Obronnej 1939 r. Osamotnionej Polsce przyszło zmierzyć się z agresją trzech napastników: Niemiec, Związku Radzieckiego oraz Słowacji. Niniejszym artykułem chcielibyśmy przybliżyć zmagania polskiego lotnictwa w czasie Wojny Obronnej.

 • Piotr Adamczyk i Maciej Zakościelny zapraszają do kina na film „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa”.

  Wcielili się w polskich bohaterów, teraz zapraszają do kina. Piotr Adamczyk, Maciej Zakościelny, Antoni Królikowski i Krzysztof Kwiatkowski od piątku na ekranach kin w filmie „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

 • "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Byliśmy na prapremierze filmu.

  Wczoraj w warszawskim Multikinie, w Złotych Tarasach, miał miejsce przedpremierowy pokaz filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" produkcji Filmmedia SA. W czasie tej uroczystej premiery kompleks kinowy miał miejsce gościć wiele znamienitych gości, gwiazdy lotnictwa, telewizji, kina oraz media polskie i zagraniczne. Nasza redakcja również uczestniczyła w tym pokazie. Zapewne jesteście ciekawi jakie są nasze opinie na temat filmu..

Top