poniedziałek, 26 luty 2018 11:43

Ostatnie pożegnanie płk. pil. Andrzeja Jeziorskiego polskiego lotnika i działacza środowisk kombatanckich.

Napisane przez DGRSZ
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Msza żałobna w intencji płk. pil. A. Jeziorskiego. Fot. M. Mazur Msza żałobna w intencji płk. pil. A. Jeziorskiego. Fot. M. Mazur

W piątek, 23 lutego, w Kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie odbyła się msza św. żałobna w intencji śp. płk. pil. Andrzeja Jeziorskiego.

W wieku 95 lat zmarł płk Andrzej Jeziorski. Był polskim lotnikiem i działaczem środowisk kombatanckich. Spoczywaj w pokoju" - tak o jego śmierci, napisał ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

W uroczystości żałobnej walecznego pilota Vickers Wellingotna z 304 Dywizjonu Bombowego, uczestnika II wojny światowej, działacza polonijnych środowisk kombatanckich i kawalera odznaczeń państwowych wziął udział ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, konsul Michał Mazurek i p.o. attaché obrony Ambasady ppłk. Dorota Kawecka.

W mszy uczestniczyła także delegacja Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i 44 Bazy Lotnictwa Morskiego - spadkobierczyni tradycji 304 Dywizjonu Bombowego Ziemi Śląskiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Delegacji przewodniczył I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka. Wojskową asystę honorową wystawiła Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Dęblina.

"Płk. Jeziorski był wzorem patrioty, do końca zaangażowanym w sprawy polskie. Prywatnie, pomimo wielu osiągnięć i ogromnego szacunku w środowisku, był niezwykle skromnym człowiekiem" – powiedział Arkady Rzegocki, składając najszczersze kondolencje dla rodziny i przyjaciół zmarłego.

Andrzej Jeziorski zmarł 31 stycznia 2018 r. w Londynie, w wieku 95 lat.


Andrzej Jeziorski urodził się 23 grudnia 1922 r. w Warszawie. Był synem inżyniera Jana Jeziorskiego i rzeźbiarki Ireny Jeziorskiej z Chmielińskich.

Wybuch II wojny światowej i niemiecka agresja na Polskę we wrześniu 1939 r. zmusiła jego rodzinę do ucieczki z kraju. Nastoletni Jeziorski przedostał się przez Rumunię i Włochy z rodzicami i siostrą Marią, do Paryża, gdzie podjął studia maturalne w polskim gimnazjum. W 1940 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Broni Pancernej w Ohateau de St. Esteve, z którą w czerwcu tego roku, po agresji Niemiec na Francję, został ewakuowany na południe do St Jean de Luz a następnie a następnie na pokładzie ORP Sobieski przedostał się do Plymouth w Wielkiej Brytanii.

Po ukończeniu szkoły przez półtora roku odbywał służbę w wojskach pancernych w Szkocji. W 1942 r. rozpoczął szkolenie na pilota, po ukończeniu którego wstąpił w szeregi 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego", gdzie zasiadał za sterami dwusilnikowego średniego bombowca dalekiego zasięgu Vickers Wellington. Brał udział w lotach operacyjnych nad Zatoką Biskajską i Hybrydami w operacjach zwalczania niemieckich okrętów podwodnych atakujących transporty dostaw dla ludności Wysp Brytyjskich. Do końca wojny za sterami samolotu spędził 1600 godzin.

Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii. Ożenił się z Wandą Marią Sokołowską, z którą mieli syna i dwie córki. Do 1982 r. pracował w liniach lotniczych Britannia Airways, tym razem pilotując samoloty pasażerskie. Wylatał łącznie ponad 23 tys. godzin, zasiadając za sterami samolotu do 87. roku życia. Przed przejściem w stan spoczynku pracował jako kierownik operacyjny firmy Air Europe.

Życie na emigracji to również aktywna działalność kombatancka i polonijna Andrzeja Jeziorskiego, który był m.in. przewodniczącym Stowarzyszenia Lotników Polskich w Londynie i współredaktorem czasopisma "Skrzydła".

Za swoją służbę i późniejszą działalność pułkownik Jeziorski został odznaczony 11 listopada 1990 r. przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Andrzej Jeziorski został uhonorowany również Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Zasługi RP klasy III i IV oraz Krzyżem Walecznych.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek
Zdjęcia: Maciej Mazur
Źródło informacji: http://dgrsz.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/2018-02-26-pozegnanie-andrzeja-jeziorskiego/

Czytany 462 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 luty 2018 11:46

Artykuły powiązane

Top