poniedziałek, 26 luty 2018 11:43

Ostatnie pożegnanie płk. pil. Andrzeja Jeziorskiego polskiego lotnika i działacza środowisk kombatanckich.

Napisane przez DGRSZ
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Msza żałobna w intencji płk. pil. A. Jeziorskiego. Fot. M. Mazur Msza żałobna w intencji płk. pil. A. Jeziorskiego. Fot. M. Mazur

W piątek, 23 lutego, w Kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie odbyła się msza św. żałobna w intencji śp. płk. pil. Andrzeja Jeziorskiego.

W wieku 95 lat zmarł płk Andrzej Jeziorski. Był polskim lotnikiem i działaczem środowisk kombatanckich. Spoczywaj w pokoju" - tak o jego śmierci, napisał ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

W uroczystości żałobnej walecznego pilota Vickers Wellingotna z 304 Dywizjonu Bombowego, uczestnika II wojny światowej, działacza polonijnych środowisk kombatanckich i kawalera odznaczeń państwowych wziął udział ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, konsul Michał Mazurek i p.o. attaché obrony Ambasady ppłk. Dorota Kawecka.

W mszy uczestniczyła także delegacja Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i 44 Bazy Lotnictwa Morskiego - spadkobierczyni tradycji 304 Dywizjonu Bombowego Ziemi Śląskiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Delegacji przewodniczył I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka. Wojskową asystę honorową wystawiła Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Dęblina.

"Płk. Jeziorski był wzorem patrioty, do końca zaangażowanym w sprawy polskie. Prywatnie, pomimo wielu osiągnięć i ogromnego szacunku w środowisku, był niezwykle skromnym człowiekiem" – powiedział Arkady Rzegocki, składając najszczersze kondolencje dla rodziny i przyjaciół zmarłego.

Andrzej Jeziorski zmarł 31 stycznia 2018 r. w Londynie, w wieku 95 lat.


Andrzej Jeziorski urodził się 23 grudnia 1922 r. w Warszawie. Był synem inżyniera Jana Jeziorskiego i rzeźbiarki Ireny Jeziorskiej z Chmielińskich.

Wybuch II wojny światowej i niemiecka agresja na Polskę we wrześniu 1939 r. zmusiła jego rodzinę do ucieczki z kraju. Nastoletni Jeziorski przedostał się przez Rumunię i Włochy z rodzicami i siostrą Marią, do Paryża, gdzie podjął studia maturalne w polskim gimnazjum. W 1940 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Broni Pancernej w Ohateau de St. Esteve, z którą w czerwcu tego roku, po agresji Niemiec na Francję, został ewakuowany na południe do St Jean de Luz a następnie a następnie na pokładzie ORP Sobieski przedostał się do Plymouth w Wielkiej Brytanii.

Po ukończeniu szkoły przez półtora roku odbywał służbę w wojskach pancernych w Szkocji. W 1942 r. rozpoczął szkolenie na pilota, po ukończeniu którego wstąpił w szeregi 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego", gdzie zasiadał za sterami dwusilnikowego średniego bombowca dalekiego zasięgu Vickers Wellington. Brał udział w lotach operacyjnych nad Zatoką Biskajską i Hybrydami w operacjach zwalczania niemieckich okrętów podwodnych atakujących transporty dostaw dla ludności Wysp Brytyjskich. Do końca wojny za sterami samolotu spędził 1600 godzin.

Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii. Ożenił się z Wandą Marią Sokołowską, z którą mieli syna i dwie córki. Do 1982 r. pracował w liniach lotniczych Britannia Airways, tym razem pilotując samoloty pasażerskie. Wylatał łącznie ponad 23 tys. godzin, zasiadając za sterami samolotu do 87. roku życia. Przed przejściem w stan spoczynku pracował jako kierownik operacyjny firmy Air Europe.

Życie na emigracji to również aktywna działalność kombatancka i polonijna Andrzeja Jeziorskiego, który był m.in. przewodniczącym Stowarzyszenia Lotników Polskich w Londynie i współredaktorem czasopisma "Skrzydła".

Za swoją służbę i późniejszą działalność pułkownik Jeziorski został odznaczony 11 listopada 1990 r. przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Andrzej Jeziorski został uhonorowany również Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Zasługi RP klasy III i IV oraz Krzyżem Walecznych.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek
Zdjęcia: Maciej Mazur
Źródło informacji: http://dgrsz.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/2018-02-26-pozegnanie-andrzeja-jeziorskiego/

Czytany 288 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 luty 2018 11:46

Artykuły powiązane

 • Richard Kornicki, syn majora Franciszka Kornickiego na dwusetnym przedstawieniu "Pilotów".

  Świętowanie dwusetnego przestawienia w tak doborowym towarzystwie to dla nas prawdziwy zaszczyt i wyróżnienie. Podczas wczorajszego spektaklu gościliśmy Richarda Kornickiego – syna wielce zasłużonego pilota RAF-u, majora Franciszka Kornickiego. - informuje Teatr Muzyczny Roma.

 • Uroczyste odsłonięcie pomnika ku czci poległym w 1939 r. lotnikom.

  W dniu 25.05.2018r. dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego p.o. Robert GURZĘDA, szef sztabu ppłk Krzysztof BIEŃ, kapelan garnizonu Łask ks. kan. ppłk Krzysztof MAJSTEREK oraz kompania honorowa wzięli udział w uroczystym odsłonięciu pomnika w lesie k. Gór Prusinowskich.

 • Odrestaurowana Memphis Belle odsłonięta w Muzeum Narodowym Sił Powietrznych USA.

  Siedemdziesiąt pięć lat temu 17 maja 1943 r. załoga bombowca B-17F Memphis Belle ukończyła 25. misję bojową w okupowanej przez nazistów Europie. Pokonali nieprzezwyciężone siły przeciwnika, stając się załogą pierwszego ciężkiego bombowca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych USA, który w ten sposób ukończył z powodzeniem 25 misji i powrócił szczęśliwie do Stanów Zjednoczonych.

 • Rok temu zmarł kpt. Alex Herbst. W Polsce będzie można zobaczyć film o tym pilocie.

  Rok temu, dokładnie 25 maja, a 26 maja czasu polskiego, zmarł pilot kpt. Alex Herbst. Jeden z ostatnich jeszcze żyjących pilotów polskich dywizjonów uczestniczących w powietrznych walkach II Wojny Światowej. Witold Aleksander Herbst urodził się w 1919 r. w Warszawie. Już jako nastolatek zapragnął latać.

 • Noc Muzeów w Muzeum Lotnictwa Polskiego - Pierwsze odrzutowce.

  W piątek , 18 maja 2018 o godzinie 20:00 w Noc Muzeów, w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się spotkanie pasjonatów awiacji aby porozmawiać o pierwszych odrzutowcach.

 • Polskie Gokarty w Anglii promują waleczny Dywizjon 303.

  W Wielkiej Brytanii od pewnego czasu działa team kartingowy, który przyjął nazwę "Dywizjon 303". Jego twórcy w ten sposób chcą promować Polskę i pamięć o walecznych pilotach z Dywizjonu 303. Jak możemy przeczytać na stronie polskikarting.pl być może klub dostanie dofinansowanie na rozwój od rządu polskiego.

 • 110 lat temu urodziła się Janina Lewandowska, zamordowana w Katyniu.

  Lubiła chodzić własnymi ścieżkami, często wbrew ojcu, który był jedną z najbardziej szanowanych postaci w przedwojennej Polsce. Marzyła o karierze śpiewaczki, potem o lataniu maszynami z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach. I właśnie to marzenie zaprowadziło ją do dołów śmierci w Katyniu. 78 lat temu została zamordowana ppor. Janina Lewandowska.

 • O legendzie polskiego lotnictwa z Katarzyną Ochabską w Muzeum Sił Powietrznych.

  Zapraszamy na spotkanie autorskie z Katarzyną Ochabską, autorką biografii asa przestworzy  gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego. Podczas spotkania będziemy mogli zapoznać się z wieloma nieznanymi wątkami z życia legendy polskiego lotnictwa, i szczególnie interesującego okresu powojennego.  W czasie spotkania prezentowana będzie wystawa „Gen. bryg pil. Stanisław Skalski 1915-2004”.

 • Płyta winylowa z Musicalu Piloci już dostępna!

  Do tego dnia przygotowywaliśmy się długie miesiące. - Możemy przeczytać na stronie internetowej Teatru Roma - Jesteśmy dumni, że udało nam się pomyślnie sfinalizować proces produkcji muzycznej i jako pierwszy teatr w Polsce możemy pochwalić się wydawnictwem w postaci czarnej płyty i to w edycji limitowanej.

 • Wystawa w Muzeum Lotnictwa Polskiego "Jeden z Nielicznych - Karol Pniak".

  Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza do obejrzenia wystawy Jeden z Nielicznych - Karol Pniak, którą dzięki uprzejmości Muzeum Miasta Jaworzna będzie prezentować w dniach od 13.03.2018 do 20.04.2018.

Top