wtorek, 27 luty 2018 09:32

„Cześć, jestem CIMON!”. Airbus opracowuje system wsparcia astronautów dla niemieckiego Centrum Lotów Kosmicznych DLR.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

We współpracy z IBM, Airbus prowadzi dla niemieckiej agencji kosmicznej DLR prace nad korzystającym ze sztucznej inteligencji asystentem dla astronautów – systemem CIMON (Crew Interactive MObile CompanioN). Demonstrator tej technologii, będący ważącym ok. 5 kg urządzeniem wielkości piłki lekarskiej, zostanie wypróbowany na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przez astronautę Alexandra Gersta w trakcie przygotowywanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) misji Horizons w okresie między czerwcem a sierpniem tego roku.

„W dużym skrócie, CIMON będzie pierwszym systemem wsparcia misji i lotów opartym na sztucznej inteligencji” wyjaśnia Manfred Jaumann, dyrektor ds. Microgravity Payloads w firmie Airbus. „Jesteśmy pierwszą firmą w Europie, która dostarczy na ISS swobodnie unoszące się w powietrzu urządzenie – swego rodzaju „latający mózg” – i opracuje sztuczną inteligencję przeznaczoną do użytku załogi tej stacji.” Pionierskie osiągnięcia odnotowano już na samym etapie produkcji – opowiada dalej Jaumann – decydując się na nowatorskie rozwiązania w konstrukcji systemu CIMON, którą wykonano z tworzywa i metalu metodą druku 3D.

CIMON ma pomagać astronautom w wykonywaniu rutynowych prac, na przykład przez wyświetlanie procedur lub – dzięki jego wynikającej z zastosowania sieci neuronowej zdolności do „uczenia się” – przez proponowanie rozwiązań dla różnorakich problemów. CIMON korzysta z działającej we współpracy z chmurą sztucznej inteligencji IBM Watson, która w połączeniu z wyświetlaną na interfejsie użytkownika twarzą oraz komunikacją głosową czyni go prawdziwym „towarzyszem” misji ISS.  Współpracując z CIMON-em, członkowie załogi mogą nie tylko wykonywać kolejne kroki proponowanych przez niego list kontrolnych i procedur, ale też wchodzić z neuronowym asystentem w niezwykłą interakcję. CIMON nie tylko ułatwia pracę przy wykonywaniu codziennych rutynowych zadań, ale też pomaga zwiększyć jej wydajność, przyczynia się do powodzenia misji i zwiększa poziom bezpieczeństwa, gdyż może również służyć za system wczesnego ostrzegania o problemach technicznych.

Koncepcję systemu pomocniczego początkowo rozważano w firmie Airbus w ramach samodzielnie finansowanego badania. Punkt zwrotny nastąpił w sierpniu 2016 r., gdy mająca siedzibę w Bonn niemiecka agencja kosmiczna DLR zleciła ekspertom europejskiego koncernu aeronautycznego realizację tego projektu. Od tego czasu 50-osobowy zespół projektowy, w którego skład weszli specjaliści z Airbusa, DLR, IBM  i monachijskiego Uniwersytetu im. Ludwika Maksymiliana (LMU) pracował nad nadaniem CIMON-owi obecnego kształtu i powołaniem go do życia. System uczy się obecnie orientacji przestrzennej i poruszania się, gromadzi wiedzę przy użyciu systemu sztucznej inteligencji Watson i ćwiczy rozpoznawanie swoich ludzkich współpracowników.

System Watson był między innymi uczony przy użyciu próbek głosu i zdjęć Alexandra Gersta. Do jego bazy danych załadowano też liczne procedury i plany modułu Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Alexander Gerst mógł też współdecydować o wyborze ekranowej twarzy CIMON-a i jego komputerowego głosu – wszystko po to, aby astronaucie łatwiej było „zaprzyjaźnić się” ze swoim elektronicznym „kolegą z pracy”.

Gdy tylko zakończą się testy funkcjonalne nowego systemu, Gerst będzie mieć łącznie trzy okazje, aby popracować z CIMON-em: będą prowadzić doświadczenia na kryształach, wspólnie układać kostkę Rubika i wykonają razem skomplikowany eksperyment medyczny, w którym CIMON odegra rolę „inteligentnej” latającej kamery.

Na swoją pierwszą misję kosmiczną CIMON otrzyma jedynie starannie wybrany zestaw funkcji. W perspektywie średnioterminowej badacze kosmosu planują także wykorzystać projekt CIMON do zbadania interakcji wewnątrz niewielkich grup uczestników długotrwałych wypraw na Księżyc i na Marsa. Wzajemne oddziaływania między ludźmi i maszynami, między astronautami a wspierającymi ich systemami wyposażonymi w inteligencję emocjonalną mogą w poważnym stopniu wpływać na powodzenie tak czasochłonnych misji. Twórcy inteligentnych rozwiązań technicznych Grupy Airbus są ponadto przekonani, że i tu, na Ziemi, tego rodzaju system wsparcia mógłby w przyszłości znaleźć zastosowanie – choćby w szpitalach i opiece społecznej.

Pierwsze „kosmiczne” doświadczenia czekają CIMON-a już w marcu tego roku: głównym obszarem badań podczas 31. serii lotów parabolicznych DLR będą testy i optymalizacja algorytmów GNC (naprowadzania, nawigacji i kontroli) w warunkach zerowej grawitacji.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus Press Release / TBB

Czytany 464 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 luty 2018 09:35

Artykuły powiązane

 • Brona: Polska ma aspiracje związane z robotyką kosmiczną.

  Polska jest krajem, który ma aspiracje związane z robotyką kosmiczną i systemami, które w przyszłości będą umieszczane w kosmosie, nie tylko na planecie Mars, ale chociażby wokół naszej planety - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona.

 • Drużyna z Politechniki Świętokrzyskiej wygrała European Rover Challenge.

  Drużyna "Impuls" z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach zwyciężyła w czwartej edycji zakończonych w niedzielę w Starachowicach (Świętokrzyskie) międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Nagrodę wręczył minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

 • EREA Young Researchers Event – Urban Air Mobility.

  Pod koniec sierpnia 2018 w portugalskim instytucie CEIIA w Porto odbył się EREA Young Researchers Event, którego tematem przewodnim było zagadnienie Urban Air Mobility.

 • Zbudowany przez Airbus uzdatniacz powietrza ACLS leci na ISS.

  Airbus wysyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) nowy element systemu podtrzymywania życia (Life Support Rack). Ten zaprojektowany do działania w obiegu zamkniętym system – z tego względu nazwany ACLS (Advanced Closed Loop System) – powstał w laboratoriach spółki Airbus dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jako demonstrator technologii oczyszczania powietrza i odzyskiwania tlenu dla potrzeb ISS.

 • Gdzie mój bagaż, czyli jak technologia rozwiązuje problem podróżnych.

  Zgubiony, opóźniony lub zniszczony bagaż – oto jedna z przyczyn nieudanego urlopu lub podróży służbowej. Rozwiązanie to inteligentne urządzenie monitorujące lokalizację bagażu, które jeszcze w tym roku może wejść na rynek.

 • Za rok okrągła 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Jak wyglądało lotnictwo 79 lat temu.

  W bieżącym roku obchodzimy już 79 rocznicę Wojny Obronnej 1939 r. Osamotnionej Polsce przyszło zmierzyć się z agresją trzech napastników: Niemiec, Związku Radzieckiego oraz Słowacji. Niniejszym artykułem chcielibyśmy przybliżyć zmagania polskiego lotnictwa w czasie Wojny Obronnej.

 • Trwają prace nad Sentinel-6A, satelitą do badań poziomu oceanów.

  Prowadzone w zakładach spółki Airbus prace nad budową satelity Sentinel-6A, pierwszego z dwóch urządzeń mających kontynuować pomiar poziomu mórz od 2020 r., pomyślnie przeszły krytycznie ważny etap: dokładne dopasowanie i złożenie głównej konstrukcji satelity z modułem napędowym.

 • Odrzutowiec Flaris wystartuje z Zielonej Góry.

  FLARIS LAR 1 został przetransportowany do Portu Lotniczego Zielona Góra Babimost. Inżynierowie producenta samolotu – firmy Metal-Master ponownie przeprowadzili jego ważenie, niwelację oraz kontrolę układu sterowania.

 • Satelita studentów AGH i UJ prawie gotowy, w kwietniu poleci w kosmos.

  Studenci AGH i UJ zebrali niezbędne fundusze i obecnie kończą prace nad satelitą KRAKsat. Jak podkreślają, ich obiekt jako pierwszy na świecie wykorzysta ferrofluid do stabilizacji pozycji względem Ziemi. Wyniesienie w kosmos zaplanowano na kwiecień 2019.

 • Czy bakterie mogą usprawnić transport lotniczy?

  Rozwój cywilizacyjny wymusza na nas poszukiwania wciąż nowych źródeł energii. Mając na uwadze dobro środowiska szukamy jednak jej „zielonych” źródeł. Kwas kapronowy, produkowany przez wyspecjalizowane zespoły bakterii, może być nadzieją zielonej energii, a także mieć zastosowanie, jako paliwo lotnicze.

Top