środa, 28 luty 2018 11:17

Astronauci z NASA i Roscosmos wracają na Ziemię bezpiecznie lądując w Kazachstanie.

Napisane przez NASA Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Trzech członków ekipy Expedition 54 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), w tym astronauci NASA Mark Vande Hei i Joe Acaba, wrócili na Ziemię we wtorek po miesiącach przeprowadzania badań i spacerów kosmicznych na orbicie okołoziemskiej.

Vande Hei, Acaba i kosmonauta Alexander Misurkin z rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos wylądowali o 9:31. standardowego czasu wschodniego (8:31, 28 lutego w Kazachstanie) na południowy wschód od odległego miasta Dzhezkazgan w Kazachstanie.

Ich przebywanie na stacji oznaczało początek pierwszego długoterminowego wzrostu liczebności załogi z USA, umożliwiając NASA dwukrotne poświęcenie czasu na badania i osiągnięcie rekordowej ilości badań przekraczającego 100 godzin w jednym tygodniu. Najważniejsze wnioski z tego badania obejmują badania nad wytwarzaniem włókien światłowodowych w mikrograwitacji, poprawę dokładności biosensora wszczepialnego glukozy oraz pomiar energii słonecznej docierającej na Ziemię.

Załoga przyjmowała w tym czasie cztery statki kosmiczne, które dostarczyły kilka ton zapasów i eksperymentów badawczych. Statek kosmiczny Cygnus ATK przybył na stację w listopadzie na ósmą komercyjną misję zaopatrzeniową firmy, a w grudniu kosmiczny pojazd kosmiczny Dragon SpaceX na trzynastą misję zaopatrzeniową firmy. W październiku i lutym na stację przybyły dwa rosyjskie statki towarowe "Progres".

Vande Hei przebywał 168 dni w kosmosie ze swoją pierwszą misją. Wyruszył poza stację kosmiczną na cztery spacery kosmiczne, aby wykonać pracę polegającą na wymianie i smarowaniu zatrzaskowych końcówek Effect na obu końcach Canadarm2. Acaba ukończył jeden spacer kosmiczny, aby nasmarować końcówki i zainstalować nowe kamery na ramieniu i kratownicy stacji. Obecnie ma trzydzieści pięć dni zaliczonych w przestrzeni kosmicznej. Acaba i Vande Hei uczestniczyli również w kilkudziesięciu wydarzeniach edukacyjnych w kosmosie w ramach Roku Edukacji NASA na stacji.

Misurkin przeprowadził jeden rekordowy spacer z innym kosmonautą Antonem Shkaplerovem, który w lutym wymienił skrzynkę elektroniczną anteny telekomunikacyjnej w module serwisowym Zvezda. Czas spacerów wynosił 8 godzin i 13 minut i był najdłuższy w historii rosyjskiego programu kosmicznego. Misurkin spędził łącznie 334 dni w kosmosie na dwóch lotach.

Obecnie na stacji przebywają członkowie załogi Expedition 55, dowódca Antoni Szkaplerow z Roscosmos i inżynierowie lotnicy Scott Tingle z NASA i Norishige Kanai z Japan Aerospace Exploration Agency. Astronauta Ricky Arnold i Drew Feustel z NASA oraz Oleg Artemyev z Roscosmos mają wystartować 21 marca i dwa dni później przybyć na stację kosmiczną. Załoga ISS wtedy będzie się składać z 6-ciu osób.

Źródło informacji i zdjęć: NASA Press Release

Czytany 312 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 luty 2018 11:20

Artykuły powiązane

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top