środa, 28 luty 2018 11:17

Astronauci z NASA i Roscosmos wracają na Ziemię bezpiecznie lądując w Kazachstanie.

Napisane przez NASA Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Trzech członków ekipy Expedition 54 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), w tym astronauci NASA Mark Vande Hei i Joe Acaba, wrócili na Ziemię we wtorek po miesiącach przeprowadzania badań i spacerów kosmicznych na orbicie okołoziemskiej.

Vande Hei, Acaba i kosmonauta Alexander Misurkin z rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos wylądowali o 9:31. standardowego czasu wschodniego (8:31, 28 lutego w Kazachstanie) na południowy wschód od odległego miasta Dzhezkazgan w Kazachstanie.

Ich przebywanie na stacji oznaczało początek pierwszego długoterminowego wzrostu liczebności załogi z USA, umożliwiając NASA dwukrotne poświęcenie czasu na badania i osiągnięcie rekordowej ilości badań przekraczającego 100 godzin w jednym tygodniu. Najważniejsze wnioski z tego badania obejmują badania nad wytwarzaniem włókien światłowodowych w mikrograwitacji, poprawę dokładności biosensora wszczepialnego glukozy oraz pomiar energii słonecznej docierającej na Ziemię.

Załoga przyjmowała w tym czasie cztery statki kosmiczne, które dostarczyły kilka ton zapasów i eksperymentów badawczych. Statek kosmiczny Cygnus ATK przybył na stację w listopadzie na ósmą komercyjną misję zaopatrzeniową firmy, a w grudniu kosmiczny pojazd kosmiczny Dragon SpaceX na trzynastą misję zaopatrzeniową firmy. W październiku i lutym na stację przybyły dwa rosyjskie statki towarowe "Progres".

Vande Hei przebywał 168 dni w kosmosie ze swoją pierwszą misją. Wyruszył poza stację kosmiczną na cztery spacery kosmiczne, aby wykonać pracę polegającą na wymianie i smarowaniu zatrzaskowych końcówek Effect na obu końcach Canadarm2. Acaba ukończył jeden spacer kosmiczny, aby nasmarować końcówki i zainstalować nowe kamery na ramieniu i kratownicy stacji. Obecnie ma trzydzieści pięć dni zaliczonych w przestrzeni kosmicznej. Acaba i Vande Hei uczestniczyli również w kilkudziesięciu wydarzeniach edukacyjnych w kosmosie w ramach Roku Edukacji NASA na stacji.

Misurkin przeprowadził jeden rekordowy spacer z innym kosmonautą Antonem Shkaplerovem, który w lutym wymienił skrzynkę elektroniczną anteny telekomunikacyjnej w module serwisowym Zvezda. Czas spacerów wynosił 8 godzin i 13 minut i był najdłuższy w historii rosyjskiego programu kosmicznego. Misurkin spędził łącznie 334 dni w kosmosie na dwóch lotach.

Obecnie na stacji przebywają członkowie załogi Expedition 55, dowódca Antoni Szkaplerow z Roscosmos i inżynierowie lotnicy Scott Tingle z NASA i Norishige Kanai z Japan Aerospace Exploration Agency. Astronauta Ricky Arnold i Drew Feustel z NASA oraz Oleg Artemyev z Roscosmos mają wystartować 21 marca i dwa dni później przybyć na stację kosmiczną. Załoga ISS wtedy będzie się składać z 6-ciu osób.

Źródło informacji i zdjęć: NASA Press Release

Czytany 455 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 luty 2018 11:20

Artykuły powiązane

 • NASA zrealizowała lot dużym bezzałogowcem w publicznej przestrzeni powietrznej.

  Zdalnie pilotowany samolot Ikhana, należący do NASA, sterowany z centrum badawczegp Armstrong Flight Research Center w Edwards w Kalifornii, z powodzeniem przeprowadził we wtorek pierwszą misję w systemie National Airspace już bez systemów ratunkowych. Ten historyczny lot przesuwa Stany Zjednoczone o krok bliżej do normalizacji operacji bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej wykorzystywanej przez komercyjnych i prywatnych operatorów statków bezzałogowych.

 • Nowi astronauci już na orbicie Ziemi. 56-ta ekspedycja na Stację Kosmiczną.

  Trzej członkowie załogi są w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną po wystrzeleniu z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Start nastąpił o godz. 12:12 czasu Bajkonur.

 • Mały autonomiczny śmigłowiec NASA będzie latał na Marsie.

  Administrator NASA Jim Bridenstine - "Idea śmigłowca latającego po niebie innej planety jest strasznie ekscytująca. Śmigłowiec na Marsie jest obiecującym projektem dla naszych przyszłych misji naukowych, odkrywczych i eksploracyjnych na Marsie."

 • NASA i Uber badają bezpieczeństwo i efektywność przyszłej miejskiej przestrzeni powietrznej.

  NASA podpisała z firmą Uber Technologies Inc. drugą umowę dotyczącą działań , aby dalej rozwijać i tworzyć nowe koncepcje i technologie związane z miejską mobilnością lotniczą (UAM), aby zapewnić bezpieczny i wydajny system przyszłego transportu powietrznego na zaludnionych obszarach.

 • Na Marsa wystartowała misja NASA InSight z urządzeniem z polskiej firmy.

  W sobotę tuż po godz. 13 czasu polskiego z Zachodniego Wybrzeża USA na Marsa wystartowała misja NASA InSight, poświęcona badaniom głębokiego wnętrza Czerwonej Planety. Trafi tam m.in. instrument Kret HP3, którego najważniejsze elementy wykonali Polacy.

 • Akceleracja sprzętowa przyspieszy prace badawcze na ISS.

  Niemiecki astronauta Alexander Gerst przygotuje do pracy system HSC-OS (High Speed Camera Operating System), stanowiący niewielkie, ale ważne rozszerzenie osprzętu elektronicznego superszybkiej kamery wideo lewitatora elektromagnetycznego (EML), która dzięki tej modernizacji zyska większe możliwości sterowania i przyspieszy przetwarzanie ogromnych ilości generowanych przez siebie danych.

 • Naddźwiękowy prototyp samolotu pasażerskiego poleci w 2021 roku. Lockheed Martin go zbuduje i przetestuje.

  Można uznać, że naddźwiękowa podróż komercyjna rysuje się już na horyzoncie, a to za sprawą przyznania przez NASA kontraktu dla koncernu Lockheed Martin Skunk Works® na zaprojektowanie, zbudowanie i testowanie lotu demonstratora lotu o niskiej emisji hałasu. Samolot X-plane będzie tak zaprojektowany, aby naddźwiękowy pasażerski transport lotniczy stał się rzeczywistością.

 • NASA gotowa do lotu na Marsa w celu zbadania jego wnętrza.

  NASA niedługo wyruszy w podróż, aby zbadać wnętrze Marsa. Agencja kosmiczna zorganizowała konferencję prasową w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii, opisując kolejną misję na Czerwonej Planecie.

 • LOT rozpoczyna współpracę code-share z Air Astaną, przewoźnikiem z Kazachstanu.

  LOT podpisał umowę code-share z Air Astaną. W ramach tego kontraktu narodowy przewoźnik Kazachstanu rozpoczął sprzedaż biletów na połączenie LOT-u między Warszawą i Astaną. LOT sprzedaje za to na jednym bilecie rejsy m.in. do Ałmatów z przesiadką w Astanie dla pasażerów LOT-u korzyścią ze współpracy z przewoźnikiem kazachskim jest możliwość zakupu łączonego biletu i zaoferowania atrakcyjnych cen na połączenie przez Astanę do Ałmatów (na rejsach z kodami obu przewoźników: LO i KC). To oznacza skokową poprawę oferty na rynku kazachskim. Na podobnej zasadzie pasażerowie LOT-u zyskują dostęp do innych połączeń z siatki Air Astany.

 • Wspólne testy bezzałogowców ILOT-u z NASA, GE i Amazon na pustyni w Nevadzie.

  W dniach 5-9 marca 2018 delegacja Instytutu Lotnictwa uczestniczyła w testach systemu bezzałogowego ILX-32 MOSUPS w stanie Nevada w USA. Manewry obserwowali przedstawiciele Nevada Institute For Autonomous Systems (NIAS), NASA, Amazon, Airos (GE), Drone America oraz ANRA.

Top