środa, 28 luty 2018 11:17

Astronauci z NASA i Roscosmos wracają na Ziemię bezpiecznie lądując w Kazachstanie.

Napisane przez NASA Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Trzech członków ekipy Expedition 54 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), w tym astronauci NASA Mark Vande Hei i Joe Acaba, wrócili na Ziemię we wtorek po miesiącach przeprowadzania badań i spacerów kosmicznych na orbicie okołoziemskiej.

Vande Hei, Acaba i kosmonauta Alexander Misurkin z rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos wylądowali o 9:31. standardowego czasu wschodniego (8:31, 28 lutego w Kazachstanie) na południowy wschód od odległego miasta Dzhezkazgan w Kazachstanie.

Ich przebywanie na stacji oznaczało początek pierwszego długoterminowego wzrostu liczebności załogi z USA, umożliwiając NASA dwukrotne poświęcenie czasu na badania i osiągnięcie rekordowej ilości badań przekraczającego 100 godzin w jednym tygodniu. Najważniejsze wnioski z tego badania obejmują badania nad wytwarzaniem włókien światłowodowych w mikrograwitacji, poprawę dokładności biosensora wszczepialnego glukozy oraz pomiar energii słonecznej docierającej na Ziemię.

Załoga przyjmowała w tym czasie cztery statki kosmiczne, które dostarczyły kilka ton zapasów i eksperymentów badawczych. Statek kosmiczny Cygnus ATK przybył na stację w listopadzie na ósmą komercyjną misję zaopatrzeniową firmy, a w grudniu kosmiczny pojazd kosmiczny Dragon SpaceX na trzynastą misję zaopatrzeniową firmy. W październiku i lutym na stację przybyły dwa rosyjskie statki towarowe "Progres".

Vande Hei przebywał 168 dni w kosmosie ze swoją pierwszą misją. Wyruszył poza stację kosmiczną na cztery spacery kosmiczne, aby wykonać pracę polegającą na wymianie i smarowaniu zatrzaskowych końcówek Effect na obu końcach Canadarm2. Acaba ukończył jeden spacer kosmiczny, aby nasmarować końcówki i zainstalować nowe kamery na ramieniu i kratownicy stacji. Obecnie ma trzydzieści pięć dni zaliczonych w przestrzeni kosmicznej. Acaba i Vande Hei uczestniczyli również w kilkudziesięciu wydarzeniach edukacyjnych w kosmosie w ramach Roku Edukacji NASA na stacji.

Misurkin przeprowadził jeden rekordowy spacer z innym kosmonautą Antonem Shkaplerovem, który w lutym wymienił skrzynkę elektroniczną anteny telekomunikacyjnej w module serwisowym Zvezda. Czas spacerów wynosił 8 godzin i 13 minut i był najdłuższy w historii rosyjskiego programu kosmicznego. Misurkin spędził łącznie 334 dni w kosmosie na dwóch lotach.

Obecnie na stacji przebywają członkowie załogi Expedition 55, dowódca Antoni Szkaplerow z Roscosmos i inżynierowie lotnicy Scott Tingle z NASA i Norishige Kanai z Japan Aerospace Exploration Agency. Astronauta Ricky Arnold i Drew Feustel z NASA oraz Oleg Artemyev z Roscosmos mają wystartować 21 marca i dwa dni później przybyć na stację kosmiczną. Załoga ISS wtedy będzie się składać z 6-ciu osób.

Źródło informacji i zdjęć: NASA Press Release

Czytany 578 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 luty 2018 11:20

Artykuły powiązane

 • Zbudowany przez Airbus uzdatniacz powietrza ACLS leci na ISS.

  Airbus wysyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) nowy element systemu podtrzymywania życia (Life Support Rack). Ten zaprojektowany do działania w obiegu zamkniętym system – z tego względu nazwany ACLS (Advanced Closed Loop System) – powstał w laboratoriach spółki Airbus dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jako demonstrator technologii oczyszczania powietrza i odzyskiwania tlenu dla potrzeb ISS.

 • 700-kilogramowy próbnik Parker Solar Probe wystartował.

  Z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie w niedzielę wystartowała rakieta nośna Delta IV Heavy z próbnikiem Parker Solar Probe, który ma się zbliżyć do Słońca bardziej niż jakikolwiek inny obiekt wysłany dotąd przez człowieka.

 • Polska Agencja Kosmiczna nawiązuje kontakty z NASA.

  Rozpoczęcie rozmów z NASA na temat podjęcia szerszej współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie działalności kosmicznej jest jednym z głównych wyników udziału delegacji Polskiej Agencji Kosmicznej w konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych UNISPACE+50 w Wiedniu.

 • NASA pracuje nad technologią skutecznie eliminującą hałas samolotów.

  Po serii testów w locie, NASA z powodzeniem pokazała technologie, które umożliwiają znaczne zmniejszenie hałasu generowanego przez samoloty i słyszane przez mieszkańców w pobliżu lotnisk. Samolot do pomiarów akustycznych, które zakończyły się w maju w NASA w Armstrong Flight Research Center w Kalifornii, przetestował technologię w celu rozwiązania problemu hałasu płatowca lub hałasu wytwarzanego przez inne niż silnik części samolotu podczas lądowania. Loty skutecznie łączyły kilka technologii, aby osiągnąć ponad 70-procentowy spadek hałasu płatowca.

 • RemoveDEBRIS, kosmiczna "sprzątaczka" opracowana przez Airbus, opuściła Międzynarodową Stację Kosmiczną.

  Od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oddzielił się bezzałogowy statek kosmiczny RemoveDEBRIS, rozpoczynając misję zakładającą przeprowadzenie badań nad kilkoma różnymi technologiami umożliwiającymi usuwanie z orbity poruszających się po niej szczątków i odpadów, tzw. śmieci kosmicznych. Projekt, którego celem jest praktyczne wypróbowanie szeregu nowatorskich technik ich usuwania, prowadzi brytyjski ośrodek badań kosmicznych Surrey Space Centre (SSC) Uniwersytetu Surrey.

 • NASA zrealizowała lot dużym bezzałogowcem w publicznej przestrzeni powietrznej.

  Zdalnie pilotowany samolot Ikhana, należący do NASA, sterowany z centrum badawczegp Armstrong Flight Research Center w Edwards w Kalifornii, z powodzeniem przeprowadził we wtorek pierwszą misję w systemie National Airspace już bez systemów ratunkowych. Ten historyczny lot przesuwa Stany Zjednoczone o krok bliżej do normalizacji operacji bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej wykorzystywanej przez komercyjnych i prywatnych operatorów statków bezzałogowych.

 • Nowi astronauci już na orbicie Ziemi. 56-ta ekspedycja na Stację Kosmiczną.

  Trzej członkowie załogi są w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną po wystrzeleniu z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Start nastąpił o godz. 12:12 czasu Bajkonur.

 • Mały autonomiczny śmigłowiec NASA będzie latał na Marsie.

  Administrator NASA Jim Bridenstine - "Idea śmigłowca latającego po niebie innej planety jest strasznie ekscytująca. Śmigłowiec na Marsie jest obiecującym projektem dla naszych przyszłych misji naukowych, odkrywczych i eksploracyjnych na Marsie."

 • NASA i Uber badają bezpieczeństwo i efektywność przyszłej miejskiej przestrzeni powietrznej.

  NASA podpisała z firmą Uber Technologies Inc. drugą umowę dotyczącą działań , aby dalej rozwijać i tworzyć nowe koncepcje i technologie związane z miejską mobilnością lotniczą (UAM), aby zapewnić bezpieczny i wydajny system przyszłego transportu powietrznego na zaludnionych obszarach.

 • Na Marsa wystartowała misja NASA InSight z urządzeniem z polskiej firmy.

  W sobotę tuż po godz. 13 czasu polskiego z Zachodniego Wybrzeża USA na Marsa wystartowała misja NASA InSight, poświęcona badaniom głębokiego wnętrza Czerwonej Planety. Trafi tam m.in. instrument Kret HP3, którego najważniejsze elementy wykonali Polacy.

Top