czwartek, 01 marzec 2018 09:54

Debiut pierwszego egzemplarza Ultra Long Range A350 XWB.

Napisane przez Airbus Press / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pierwszy egzemplarz Ultra Long Range A350 XWB opuszcza halę montażową / Źródło: Airbus Press Release Pierwszy egzemplarz Ultra Long Range A350 XWB opuszcza halę montażową / Źródło: Airbus Press Release

Pierwszy egzemplarz A350 XWB w wersji Ultra Long Range zjechał z linii montażu końcowego Airbusa w Tuluzie. Najnowszy wariant należący do bestsellerowej rodziny A350 XWB będzie mógł latać dalej niż jakikolwiek inny samolot rejsowy i dołączy do floty Singapore Airlines jeszcze w tym roku.

Linie Singapore Airlines zamówiły łącznie siedem samolotów A350-900 Ultra Long Range, które będą wykorzystywane do lotów bezpośrednich pomiędzy Singapurem i USA, w tym najdłuższego komercyjnego połączenia pomiędzy Singapurem i Nowym Jorkiem.

Po zakończeniu montażu płatowca, pierwszy egzemplarz został przeniesiony na stanowisko zewnętrzne, gdzie zostanie poddany szczegółowym testom naziemnym, poprzedzającym montaż silników Rolls-Royce Trent XWB.

Następnie maszyna przejdzie krótką serię testów powietrznych, aby potwierdzić zmiany, jakie zaszły w stosunku do standardowej wersji A350-900, których skutkiem będzie zwiększenie zasięgu. Zmiany obejmują modyfikację układu paliwowego, co przekłada się na zwiększenie ilości przewożonego paliwa o 24 tys. litrów, bez potrzeby montowania dodatkowych zbiorników. Faza testowa pozwoli również na zmierzenie zwiększonej wydajności, uzyskanej dzięki udoskonaleniom aerodynamicznym, w tym rozbudowanym wingletom. 

Przy maksymalnej masie startowej (MTOW - ang. Maximum Take-off Weight) 280 ton, model A350 XWB Ultra Long Range może pokonać odległość do 9,700 mil morskich lub lecieć bez przerwy ponad 20 godzin, łącząc najwyższy komfort pasażerów i załogi oraz bezkonkurencyjną opłacalność na tego typu dystansach.

A350 XWB to nowa rodzina szerokokadłubowych samolotów długodystansowych, kształtująca przyszłość podróży lotniczych. A350 XWB cechuje najnowsza aerodynamiczna konstrukcja, kadłub i skrzydła wykonane z włókna węglowego oraz nowe, ekonomiczne silniki  Rolls-Royce. W sumie te najnowocześniejsze technologie przekładają się na bezkonkurencyjny poziom sprawności operacyjnej dzięki 25-procentowemu zmniejszeniu zużycia paliwa i emisji oraz znacznie niższym kosztom utrzymania. A350 XWB wyposażony jest w wytłumioną kabinę pasażerską Airspace by Airbus, z dwoma przejściami i nowymi systemami klimatyzacji, zapewniającą doskonałe samopoczucie na pokładzie.

Dotychczas Airbus odnotował łącznie 854 zamówienia wiążące na A350 XWB od 45 klientów z całego świata, co już uczyniło go jednym z najbardziej udanych samolotów szerokokadłubowych w historii.

Linie lotnicze Singapore Airlines są jednym z największych klientów zainteresowanych rodziną A350 XWB, z łączną liczbą 67 zamówionych maszyn typu A350-900, w tym siedmiu sztuk modelu Ultra Long Range. Przewoźnik odebrał już 21 egzemplarzy A350-900.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus Press Room / TBB

Czytany 352 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 marzec 2018 09:57

Artykuły powiązane

 • Airbus A330neo rozpoczyna testy w locie do 15 miast na całym świecie.

  A330neo, najnowszy szerokokadłubowiec Grupy Airbus, wyruszył w podróż po lotniskach  całego świata, mającą dowieść jego gotowości do eksploatacji przez linie lotnicze. Jest to ostatni już etap procedury certyfikacyjnej, na którym w toku zadań ETOPS, lądowań na lotniskach zapasowych i korzystania z obsługi lotniskowej sprawdzone zostanie działanie wszystkich systemów samolotu oraz jego niezawodność. Przeleciawszy nad europejskimi zakładami Grupy Airbus, A330neo odwiedzi piętnaście największych portów lotniczych na wszystkich pięciu kontynentach, wykonując łącznie trzy przeloty, które pozwolą mu zaliczyć w sumie 150 godzin prób w locie.

 • Śmigłowce H175 w konfiguracji dla służb publicznych dostarczone w Hong Kongu.

  Agencja GFS (Government Flying Service) z Hong Kongu otrzymała pierwsze zamówione śmigłowce H175 w konfiguracji dla służb publicznych. Tym samym, podmiot ten stał się pierwszym na świecie operatorem tej wersji śmigłowca, rozszerzającej zdolności oferowane przez H175 o zadania SAR, transportu medycznego, działania policyjne, pożarnicze i patrolowe, w obrębie granic morskich.

 • Czwarta linia produkcyjna samolotów z rodziny A320 uruchomiona w Hamburgu.

  Grupa Airbus uruchomiła czwartą linię produkcyjną samolotów z rodziny A320 w Hamburgu. Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowych i bardziej elastycznej infrastruktury, ten innowacyjny, supernowoczesny ciąg technologiczny ma kluczowe znaczenie dla urzeczywistnienia planu zwiększenia tempa produkcji samolotów wąskokadłubowych Airbus do 60 sztuk miesięcznie jeszcze przed połową 2019 roku.

 • Airbus rozpoczął szkolenia w Kosmicznej Akademii w Tuluzie.

  Airbus otworzył Space Academy w Tuluzie we Francji, aby pomóc w szkoleniu klientów w zakresie obsługi satelitów i systemów kosmicznych, które są pozyskiwane od tej firmy.

 • Airbus Helicopters dostarcza Bundeswehrze piąty i ostatni H135.

  Airbus Helicopters dostarczył piąty i ostatni śmigłowiec H135, który będzie wykorzystywany przez niemieckie siły zbrojne w Bückeburgu do wstępnego i okresowego szkolenia pilotów. Niemiecki Federalny Urząd ds. Wyposażenia Bundeswehry, Technologii Informacyjnych i Wsparcia (BAAINBw) bierze śmigłowce w leasing. Wszystkie zostały dostarczone przez Airbusa na czas.

 • Airbus BelugaXL pomyślnie przeszedł naziemną próbę wibracyjną.

  Pierwszy egzemplarz samolotu BelugaXL pomyślnie przeszedł naziemne testy wibracyjne (GVT), spełniając wymóg niezbędny do otrzymania certyfikatu umożliwiającego mu odbycie pierwszego lotu, który producent zaplanował na lato tego roku.

 • Airbus uruchamia ośrodek oblotów bezzałogowca Zephyr w Australii Zachodniej.

  Władze Australii Zachodniej ogłosiły 5 czerwca, że z położonego w tym stanie ośrodka będą odbywać się loty próbne bezzałogowej platformy Zephyr. Grupa Airbus wybrała port lotniczy Wyndham w Australii Zachodniej na główny ośrodek prób w locie opracowywanego przez ten koncern pseudosatelity Zephyr.

 • Airbus zaprezentuje na Eurosatory innowacyjne produkty dla nowoczesnej obronności i bezpieczeństwa.

  Airbus Helicopters i Airbus Defence and Space zaprezentują w tym roku podczas paryskiej wystawy Eurosatory, na stoisku C158 w hali 5A, szereg innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa przeznaczonych na rynek globalny.

 • Airbus ogłasza nabór pracowników dla potrzeb przyszłych przedsięwzięć.

  Airbus organizuje w swoich zakładach w Tuluzie zaplanowaną na późne popołudnie 20 czerwca akcję rekrutacyjną pod hasłem „AfterWork: Catch your dream job!” („Po godzinach: złap wymarzoną pracę”), mającą na celu rozszerzenie kadr odpowiedzialnych za innowacje.

 • Airbus zaprasza nowe pokolenie talentów do realizacji innowacyjnych pomysłów w branży lotniczej.

  Airbus rozpoczął szóstą edycję konkursu Fly Your Ideas (w wolnym tłumaczeniu: „Pomysły z polotem”), w którym zachęca kolejne pokolenie innowatorów do przedstawiania i opracowywania autorskich rozwiązań dla przemysłu lotniczego. Ten odbywający się co dwa lata konkurs to igrzyska kreatywności i innowacji, których głównym celem jest znalezienie odpowiedzi na prawdziwe problemy, z którymi boryka się branża.

Top