sobota, 03 marzec 2018 19:25

Lądownik marsjański dostarczony przez Lockheed Martin gotowy do lotu.

Napisane przez Lockheed Martin Press Release
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Źródło zdjęcia: Lockheed Martin Press Release Źródło zdjęcia: Lockheed Martin Press Release

28 lutego Lockheed Martin dostarczył lądownik InSight Mars NASA do Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Lądownik zostanie poddany ostatecznemu montażowi w ramach przygotowań do wystrzelenia 5 maja na pokładzie rakiety Atlas Launch V 401 United Launch Alliance na planetę Mars.

mars lądownik lockheed martinLądownik InSight będzie badał wnętrze Marsa i zajmie się jednym z najbardziej fundamentalnych pytań nauki o planetach i Układzie Słonecznym: jak tworzą się planety podobne do Ziemi? Dzięki zmapowaniu podstawowej struktury planety misja pomoże naukowcom zrozumieć procesy, które ukształtowały skaliste planety wewnętrznego układu słonecznego ponad cztery miliardy lat temu. Lockheed Martin zaprojektował i zbudował statek kosmiczny i jest odpowiedzialny za testowanie, uruchamianie przetwarzania i operacje lotnicze statku kosmicznego.

"InSight jest niesamowitym statkiem kosmicznym i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć go na powierzchni Marsa jeszcze w tym roku", powiedział Stu Spath, menedżer programu InSight i dyrektor Deep Space Exploration Systems w Lockheed Martin Space. "Ściśle współpracowaliśmy z Jet Propulsion Laboratory NASA w celu zaprojektowania i zbudowania tego statku kosmicznego, jego testy środowiskowe zostały zakończone, a teraz zespół wdrożeniowy przenosi się do Kalifornii, aby przeprowadzić ostatnie przygotowania do majowego wystrzelenia".

Statek, o ładowności 625 kg , został wysłany na pokładzie samolotu transportowego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, za pośrednictwem dowództwa mobilności powietrznej, w kontenerach kontrolowanych i zabezpieczonych przed wpływem środowiska. Samoloty i personel pomocniczy wystartowały z bazy lotniczej Buckley w Aurora w stanie Kolorado i wylądowały w Bazie Sił Powietrznych Vandenberg. Będąc w Vandenberg w zakładzie Astrotech Space Operations, statek kosmiczny zostanie poddany ostatecznemu przygotowaniu, w tym kontroli na poziomie systemu, załadowaniu paliwa i końcowemu testowi.

Źródło informacji i zdjęć: Lockheed Martin Press Release

Czytany 344 razy Ostatnio zmieniany sobota, 03 marzec 2018 19:31

Artykuły powiązane

 • Nowy system obserwacji przestrzennej dla F-35 od Raytheon.

  Lockheed Martin wybrał Raytheon, aby opracować i dostarczyć system śledzenia i obserwacji przestrzennej nowej generacji (DAS) dla myśliwca F-35. W wyniku konkursu prowadzonego przez Lockheeda Martina wybór zwiększy możliwości i obniży koszty.

 • 300 samolotów F-35 już dostarczonych przez Lockheed Martin i Pentagon.

  Biuro Programu F-35 i Lockheed Martin świętuje dostarczenie 300-ego seryjnego samolotu F-35, demonstrując tym samym stały postęp i dynamikę programu. 300-ny samolot ma zostać dostarczony do Bazy Hill Air Force w stanie Utah.

 • Łazik Curiosity znowu analizuje próbki skał na Marsie.

  Półtora roku temu amerykański łazik Curiosity zaczął mieć problemy z wierceniem w marsjańskich skałach w celu pobierania materiału do dokładnej analizy. NASA ogłosiła w poniedziałek, że inżynierom udało się wreszcie rozwiązać problem i można wznowić tego typu badania.

 • Nowi astronauci już na orbicie Ziemi. 56-ta ekspedycja na Stację Kosmiczną.

  Trzej członkowie załogi są w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną po wystrzeleniu z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Start nastąpił o godz. 12:12 czasu Bajkonur.

 • Studencki lądownik z Politechniki Wrocławskiej bliżej Marsa.

  Wrocławscy studenci podjęli wyzwanie, z jakim od lat mierzą się agencje kosmiczne, a które blokuje możliwość zasiedlenia Marsa. Ich pomysł na wielkogabarytowy lądownik marsjański został uznany za jeden z pięciu najlepszych na świecie, zgłoszonych do konkursu „Red Eagle”.

 • Udany test wystrzelenia z bombowca B-1B dwóch pocisków dalekiego zasięgu (LRASM).

  Wg. komunikatu koncernu pociski poruszały się po wszystkich zaplanowanych punktach nawigacyjnych, przejęły nawigację w połowie kursu i poleciały w kierunku poruszającego się morskiego celu, wykorzystując dane z czujników pokładowych. Pociski następnie pozytywnie zidentyfikowały zamierzony cel i trafiły.

 • Sikorsky S-70 Black Hawk zostanie zmodyfikowany tak aby skutecznie gasić pożary Kalifornii.

  United Rotorcraft, oddział Air Methods i Sikorsky, firma należąca do koncernu Lockheed Martin, otrzymała dziś zamówienie od Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej w Kalifornii (CAL FIRE) na zakup nowego śmigłowca Sikorsky S-70 Black Hawk, zmodyfikowanego do konfiguracji przeciwpożarowej FIREHAWK® przez United Rotorcraft. Ten śmigłowiec będzie najnowszym narzędziem przeciwpożarowym oddanym do użytku z CAL FIRE w celu ochrony mienia i mieszkańców Kalifornii.

 • Pierwszy CH-53 King Stallion dostarczony do US Marine Corps.

  Sikorsky, firma należąca do koncernu Lockheed Martin, dostarczyła dziś pierwszy amerykański śmigłowiec CH-53 King Stallion do US Marine Corps. Ten ciężki śmigłowiec jest pierwszym z oczekiwanych 200 śmigłowców, które mają trafić finalnie na wyposażenie piechoty morskiej.

 • Mały autonomiczny śmigłowiec NASA będzie latał na Marsie.

  Administrator NASA Jim Bridenstine - "Idea śmigłowca latającego po niebie innej planety jest strasznie ekscytująca. Śmigłowiec na Marsie jest obiecującym projektem dla naszych przyszłych misji naukowych, odkrywczych i eksploracyjnych na Marsie."

 • Takich obrazów z Marsa jeszcze nie było. To również dzięki polskim naukowcom.

  Orbiter TGO (Trace Gas Orbiter), który w 2016 roku w ramach misji ExoMars dotarł do Czerwonej Planety, przesłał pierwsze zdjęcia wykonane po zajęciu pozycji na nowej orbicie. W pracach nad stworzeniem urządzenia brali udział polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i firmy Creotech Instruments S.A.

Top