sobota, 03 marzec 2018 19:25

Lądownik marsjański dostarczony przez Lockheed Martin gotowy do lotu.

Napisane przez Lockheed Martin Press Release
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Źródło zdjęcia: Lockheed Martin Press Release Źródło zdjęcia: Lockheed Martin Press Release

28 lutego Lockheed Martin dostarczył lądownik InSight Mars NASA do Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Lądownik zostanie poddany ostatecznemu montażowi w ramach przygotowań do wystrzelenia 5 maja na pokładzie rakiety Atlas Launch V 401 United Launch Alliance na planetę Mars.

mars lądownik lockheed martinLądownik InSight będzie badał wnętrze Marsa i zajmie się jednym z najbardziej fundamentalnych pytań nauki o planetach i Układzie Słonecznym: jak tworzą się planety podobne do Ziemi? Dzięki zmapowaniu podstawowej struktury planety misja pomoże naukowcom zrozumieć procesy, które ukształtowały skaliste planety wewnętrznego układu słonecznego ponad cztery miliardy lat temu. Lockheed Martin zaprojektował i zbudował statek kosmiczny i jest odpowiedzialny za testowanie, uruchamianie przetwarzania i operacje lotnicze statku kosmicznego.

"InSight jest niesamowitym statkiem kosmicznym i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć go na powierzchni Marsa jeszcze w tym roku", powiedział Stu Spath, menedżer programu InSight i dyrektor Deep Space Exploration Systems w Lockheed Martin Space. "Ściśle współpracowaliśmy z Jet Propulsion Laboratory NASA w celu zaprojektowania i zbudowania tego statku kosmicznego, jego testy środowiskowe zostały zakończone, a teraz zespół wdrożeniowy przenosi się do Kalifornii, aby przeprowadzić ostatnie przygotowania do majowego wystrzelenia".

Statek, o ładowności 625 kg , został wysłany na pokładzie samolotu transportowego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, za pośrednictwem dowództwa mobilności powietrznej, w kontenerach kontrolowanych i zabezpieczonych przed wpływem środowiska. Samoloty i personel pomocniczy wystartowały z bazy lotniczej Buckley w Aurora w stanie Kolorado i wylądowały w Bazie Sił Powietrznych Vandenberg. Będąc w Vandenberg w zakładzie Astrotech Space Operations, statek kosmiczny zostanie poddany ostatecznemu przygotowaniu, w tym kontroli na poziomie systemu, załadowaniu paliwa i końcowemu testowi.

Źródło informacji i zdjęć: Lockheed Martin Press Release

Czytany 454 razy Ostatnio zmieniany sobota, 03 marzec 2018 19:31

Artykuły powiązane

 • 50 zespołów z 6. kontynentów zmierzy się w międzynarodowych zawodach robotycznych ERC w Starachowicach.

  W tegorocznej edycji European Rover Challenge - największej imprezy robotyczno-kosmicznej w Europie, zmierzy się ze sobą 50 zespołów, w tym 15 drużyn z Polski. Impreza odbędzie się w dniach 14-16 września 2018 r. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

 • Satelita ESA do badań nad wiatrem Aeolus umieszczony w rakiecie nośnej Vega.

  Aeolus, satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wyposażony w aparaturę do pomiarów wiatru, został umieszczony w komorze rakiety nośnej Vega i przygotowany do zaplanowanego na 21 sierpnia startu z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej.

 • Śmigłowce S-76D wykonały już 10000 lotów dla Thai Aviation Services.

  Sikorsky, firma Lockheed Martina, poinformowała, że ​​Thai Aviation Services wykonał łącznie 10 tysięcy godzin lotów za pomocą swojej floty śmigłowców S-76D ™ w rekordowym czasie krótszym niż dwa lata. Ten kamień milowy został osiągnięty zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu działalności przez TAS jako pierwszego centrum obsługi klienta firmy Sikorsky w Tajlandii.

 • "Eagle" - lądownik marsjański w finale międzynarodowego konkursu.

  Studenci z Politechniki Wrocławskiej zaprojektowali lądownik marsjański, który mógłby dostarczyć na Marsa nie tylko znaczny ładunek, ale także ludzi. „Eagle” - bo tak nazwali swój lądownik - powalczy w sierpniu w finale konkursu organizowanego przez The Mars Society i NASA.

 • Lockheed Martin zmodernizował 52 samoloty C-5M Super Galaxy.

  Lockheed Martin dostarczył do tej pory 52 transportowce C-5M Super Galaxy zmodernizowane w ramach programu poprawy i niezawodności Sił Powietrznych USA. Dostarczenie kończy aktualizację RERP, która przedłuża żywotność floty C-5 do 2040 roku.

 • Amerykański Lockheed P-38 Lightning na Air Show w Radomiu.

  Lockheed P-38 Lightning to amerykański samolot myśliwski dalekiego zasięgu z okresu II wojny światowej. Szybki, silnie uzbrojony samolot używany do wielu zadań w różnorodnych warunkach walki. Samolot był zbudowany w układzie dwukadłubowym (tzw. latająca rama).

 • Baza Lunares w Pile rozpoczyna nowy sezon "pozaziemskich" misji.

  W księżycowo-marsjańskiej bazie Lunares w Pile (Wielkopolskie) rozpoczyna się nowy sezon "pozaziemskich" misji. Habitat Lunares to symulowana baza kosmiczna i laboratorium badawcze; przedsięwzięcie uruchomiono w ubiegłym roku na terenie byłego lotniska wojskowego.

 • Airbus otrzymuje od ESA zlecenie na dwa projekty badawcze w ramach misji Mars Sample Return.

  Airbus uzyskał od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dwa zlecenia, obejmujące zaprojektowanie łazika marsjańskiego Sample Fetch Rover oraz statku Earth Return Orbiter. Obie konstrukcje będą miały decydujące znaczenie dla misji Mars Sample Return, polegającej na dostarczeniu próbek z Marsa na Ziemię przed końcem następnej dekady. W kwietniu 2018 r. NASA i ESA podpisały list intencyjny w tej sprawie.

 • Nowe F-16 Block 70 zostaną wyprodukowane dla Królewskich Sił Powietrznych Bahrajnu.

  Lockheed Martin otrzymał od rządu USA umowę o wartości 1,12 miliarda dolarów na wyprodukowanie 16 nowych samolotów F-16 Block 70 dla Królewskich Sił Powietrznych Bahrainu. Jest to pierwsza sprzedaż tego F-16 i pierwszy program produkcyjny F-16, który zostanie wykonany w Greenville w Południowej Karolinie.

 • Nowy system obserwacji przestrzennej dla F-35 od Raytheon.

  Lockheed Martin wybrał Raytheon, aby opracować i dostarczyć system śledzenia i obserwacji przestrzennej nowej generacji (DAS) dla myśliwca F-35. W wyniku konkursu prowadzonego przez Lockheeda Martina wybór zwiększy możliwości i obniży koszty.

Top