sobota, 03 marzec 2018 19:25

Lądownik marsjański dostarczony przez Lockheed Martin gotowy do lotu.

Napisane przez Lockheed Martin Press Release
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Źródło zdjęcia: Lockheed Martin Press Release Źródło zdjęcia: Lockheed Martin Press Release

28 lutego Lockheed Martin dostarczył lądownik InSight Mars NASA do Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Lądownik zostanie poddany ostatecznemu montażowi w ramach przygotowań do wystrzelenia 5 maja na pokładzie rakiety Atlas Launch V 401 United Launch Alliance na planetę Mars.

mars lądownik lockheed martinLądownik InSight będzie badał wnętrze Marsa i zajmie się jednym z najbardziej fundamentalnych pytań nauki o planetach i Układzie Słonecznym: jak tworzą się planety podobne do Ziemi? Dzięki zmapowaniu podstawowej struktury planety misja pomoże naukowcom zrozumieć procesy, które ukształtowały skaliste planety wewnętrznego układu słonecznego ponad cztery miliardy lat temu. Lockheed Martin zaprojektował i zbudował statek kosmiczny i jest odpowiedzialny za testowanie, uruchamianie przetwarzania i operacje lotnicze statku kosmicznego.

"InSight jest niesamowitym statkiem kosmicznym i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć go na powierzchni Marsa jeszcze w tym roku", powiedział Stu Spath, menedżer programu InSight i dyrektor Deep Space Exploration Systems w Lockheed Martin Space. "Ściśle współpracowaliśmy z Jet Propulsion Laboratory NASA w celu zaprojektowania i zbudowania tego statku kosmicznego, jego testy środowiskowe zostały zakończone, a teraz zespół wdrożeniowy przenosi się do Kalifornii, aby przeprowadzić ostatnie przygotowania do majowego wystrzelenia".

Statek, o ładowności 625 kg , został wysłany na pokładzie samolotu transportowego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, za pośrednictwem dowództwa mobilności powietrznej, w kontenerach kontrolowanych i zabezpieczonych przed wpływem środowiska. Samoloty i personel pomocniczy wystartowały z bazy lotniczej Buckley w Aurora w stanie Kolorado i wylądowały w Bazie Sił Powietrznych Vandenberg. Będąc w Vandenberg w zakładzie Astrotech Space Operations, statek kosmiczny zostanie poddany ostatecznemu przygotowaniu, w tym kontroli na poziomie systemu, załadowaniu paliwa i końcowemu testowi.

Źródło informacji i zdjęć: Lockheed Martin Press Release

Czytany 202 razy Ostatnio zmieniany sobota, 03 marzec 2018 19:31

Artykuły powiązane

 • Potrząśnij astronautą, dostaniesz odpowiedź. Ciekawa książka dla ciekawych kosmosu.

  Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A nad tym, jak w stanie nieważkości astronauci golą się czy... ważą? Na te i inne - częstokroć przedziwne - pytania znajdziecie odpowiedzi w książce brytyjskiego astronauty Tima Peake'a.

 • Lockheed Martin dostał kontrakt na szkolenie lotników Sił Specjalnych Stanów Zjednoczonych.

  Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych doceniło Lockheed Martin umową o świadczenie kompleksowych usług wsparcia szkoleniowego dla Dowództwa Operacji Specjalnych Sił Powietrznych (AFSOC), wspierającego operacje szkoleniowe dla różnych załóg samolotów wykorzystywanych do wielu misji, szkolenie załóg samolotów i wsparcie dla załóg i zasobów specjalnych sił specjalnych AFSOC (SOF).

 • Sikorsky CH-53K podniósł ciężar o masie 16,5 tony, trzykrotnie więcej niż poprzedni model.

  Sikorsky CH-53K King Stallion podniósł ładunek o masie 16,5 tony. Test odbył się w Sikorsky Development Flight Center. Była to maksymalna uniesiona masa na pojedynczym środkowym haku. Ten kamień milowy oznacza zakończenie działań związanych z rozbudową tej platformy dla CH-53K, ponieważ firma Sikorsky należąca do Lockheed Martin, przygotowuje się do dostarczenia w tym roku pierwszych śmigłowców do amerykańskiego korpusu piechoty morskiej.

 • LifePort dostarcza lekkie opancerzenie dla Columbia Helicopters.

  Firma LifePort należąca do firmy Sikorsky, ogłosiła dzisiaj rozpoczęcie dostaw opancerzenia podłogowego kabiny i kokpitu dla modelu śmigłowca "234" Columbia Helicopters handlowego odpowiednika Boeinga CH-47. Pancerz został zaprojektowany w celu ochrony członków załogi znajdujących się w niebezpiecznym środowisku. Sikorsky to firma  należąca do Lockheed Martin.

 • Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wylądują na Ziemi 28 lutego. NASA będzie transmitowała tą operację na żywo.

  Trzech mieszkańców Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma zakończyć swoją misję w orbitalnym kompleksie we wtorek 27 lutego. Moment ich odlotu i lądowania na Ziemi będzie emitowany w telewizji NASA i na stronie internetowej agencji.

 • Sterowanie kilkoma dronami naraz. Lockheed Martin wprowadza nowy system.

  Lockheed Martin wprowadza oprogramowanie do sterowania bezzałogowych statków powietrznych, którym można jednocześnie sterować wieloma typami UAV, działając w dowolnym miejscu na Ziemi. System VCSi opiera się na 25-letnim doświadczeniu i 1,5 miliona godzin lotów.

 • Pierwszy śmigłowiec ratowniczy Sikorsky rozpoczyna końcowy montaż.

  Sikorsky, firma należąca do Lockheed Martin, rozpoczyna właśnie montaż końcowy pierwszego śmigłowca ratowniczego HH-60W, który przyniesie niespotykane możliwości w misjach ratowniczych Sił Powietrznych USA. Termin końcowego montażu wspiera przyspieszony harmonogram programu i zapowiada pierwszy lot samolotu pod koniec tego roku, dwa miesiące przed planowanym terminem.

 • Polscy naukowcy pomogą wylądować na księżycu Marsa.

  Naukowcy z krakowskiej AGH i Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęli realizację projektu, którego celem jest pierwsze lądowanie na jednym z księżyców Marsa – poinformowała w środę rzeczniczka prasowa AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

 • Lockheed Martin dostarcza 400-ego Super Herculesa C-130J.

  9 lutego Lockheed Martin osiągnął kamień milowy, dostarczając swój 400-ny samolot C-130J Super Hercules. Dokładnie ta maszyna będzie służyć w Commando II Special Operations przypisananego do dowództwa operacji specjalnych US Air Force (AFSOC).

 • Starachowice gospodarzem 4. edycji zawodów łazików marsjańskich.

  Dwie równoległe kategorie zawodów łazików marsjańskich, warsztaty oraz strefa pokazów naukowo-technologicznych – to główne atrakcje czwartej edycji zawodów European Rover Challenge. W połowie września br. odbędą się one w Starachowicach.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top