środa, 07 marzec 2018 11:11

Czas w planie lotu. Regulacje zawarte w co najmniej sześciu dokumentach?

Napisane przez Klaudiusz Dybowski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Autor zdjęcia: Mariusz Barszcz / Aviation24.pl Autor zdjęcia: Mariusz Barszcz / Aviation24.pl

Napisałem swego czasu, że obecny stan polskich przepisów ruchu lotniczego zburzył moją wizję uporządkowanego lotnictwa. Wprowadzenie przepisów SERA (Standardized European Rules of the Air) zawartych w rozporządzeniach UE 923/2012 oraz 2016/1185 miało ujednolicić przepisy lotniczego w całej Unii, ale oprócz tego – niejako dodatkowo – oba rozporządzenia wprowadziły jednocześnie spory bałagan. Dlaczego?

Bo zastąpiły większość ALE NIE WSZYSTKIE przepisy dotychczas zawarte w Aneksach ICAO, głównie 2 i 11. A ściślej: bałagan powstał i istnieje z powodu braku JEDNEGO dokumentu zawierającego wszystkie stosowne przepisy, przez co użytkownik grzęźnie w gąszczu różnych aktów prawnych i w większości wypadków ma problem z określeniem który zapis i dokument należy traktować w danym temacie jako obowiązujący.
Moim skromnym zdaniem należałoby – z pewnością ku uciesze WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH – stworzyć dokument zawierający wszystkie obowiązujące zapisy SERA wraz z tymi, pochodzącymi z Załączników 2 i 11 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. W chwili obecnej niestety tak nie jest. By znaleźć np. obowiązujące minima dla lotów VFR muszę zajrzeć najpierw do Załącznika 2 (Annex 2 ICAO), a następnie kolejno do rozporządzeń: UE 923/2012, MIiB 2015 pozycja 141 oraz UE 2016/1185. Ścieżka dość skomplikowana, długotrwała i – prawdę mówiąc – koszmarnie niewygodna.
By pokazać stopień skomplikowania i pojawiających się coraz częściej niespójności w publikowanych przepisach postanowiłem zająć się tematem CZASU w planie lotu. Regulacje w tej materii są zawarte w co najmniej sześciu (!) dokumentach:
a)    dwóch rozporządzeniach unijnych SERA (923/2012 oraz 2016/1185),
b)    Załączniku 2 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym „Przepisy ruchu lotniczego”
c)    ICAO Doc PANS-ATM 4444 „Zarządzanie ruchem lotniczym”,
d)    Zbiorze Informacji Lotniczych (AIP) Polska, rozdział ENR 1.10,
e)    IFPS Users Manual (omawiającym zasady planowania lotów IFR podlegających ograniczeniom ATFCM w krajach ECAC).
Ponieważ zapisy z tej ostatniej publikacji są zawarte w większości w AIP Polska w rozdziale ENR, w tabeli poniżej nie umieszczałem jej nazwy.
Zwróć uwagę na występujące już na poziomie elementarnym powiedziałbym niespójności. Niektóre przepisy mówią, że plan lotu należy złożyć na określony czas przed EOBT. Inne – że przed startem. Jeszcze inne – że przed odlotem. Mniej zorientowanym pragnę wyjaśnić, że pozostawia to duże pole uznaniowe – EOBT w myśl definicji, to pierwszy ruch związany z odlotem, a więc na dużym lotnisku kontrolowanym np. zwolnienie hamulca postojowego w samolocie przed rozpoczęciem wypychania. W przypadku małego samolotu – może to być moment uruchomienia silnika. W tym akurat wypadku może dość do sytuacji, że czas EOBT będzie się różnił do czasu startu (przyjmuję, że chodzi o fizyczne oderwanie się samolotu od ziemi) nawet o godzinę – jeśli np. kołujemy z odległej płyty i dodatkowo musimy odlodzić samolot czekając w niewielkiej nawet kolejce. Tabelę załączam do zilustrowania niniejszego artykułu: OTWÓRZ PDF

Autor publikacji: Klaudiusz Dybowski

Czytany 550 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 marzec 2018 12:27

Artykuły powiązane

 • Sierpień na poznańskim lotnisku Ławica. Wysoki wzrost ruchu pasażerskiego.

  Port Lotniczy w Poznaniu utrzymuje wysoką dynamikę tempa wzrostu w roku 2018. Według zakończonej wczoraj analizy, statystyki pokazują, że nastąpił 45% wzrost w sierpniu 2018 do sierpnia 2017.

 • Polska i Litwa zacieśniają współpracę w zarządzaniu ruchem lotniczym.

  W dniach 30-31 sierpnia 2018 roku w litewskim mieście Połąga miało miejsce spotkanie przedstawicieli instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej Polski, Litwy i Białorusi. Delegacjom przewodniczyli: p.o. Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski, Dyrektor Generalny Oro Navigacija Mindaugas Gustys oraz Dyrektor Generalny Belaeronavigatsia Leanid Churo.

 • Instytut Lotnictwa testuje system ADS-B do integracji ruchu systemów załogowych i bezzałogowych.

  W dniu 9 sierpnia 2018 roku w okolicach Warszawy odbyła się pierwsza seria bezzałogowych lotów testowych z udziałem przedstawicieli Instytutu Lotnictwa (Zakład Systemów Bezzałogowych) oraz DroneRadar. Celem lotów było testowanie systemu ADS-B do użytku w statkach bezzałogowych oraz jego integracja z systemami pokładowymi bezzałogowców.

 • Informacje na temat nowych unijnych przepisów dotyczących bezzałogowych statków powietrznych.

  Komisja Europejska ogłosiła, iż w dniu 11 września 2018 r. planowane jest wejście w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2018/… w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 (zwane dalej nowym rozporządzeniem bazowym lub NBR - New Basic Regulation). Jest to przełomowy akt dla rynku bezzałogowych statków powietrznych, ponieważ po raz pierwszy obszar ten zostanie uregulowany na poziomie ponadnarodowym.

 • Dobry początek 2018 roku na rynku transportu lotniczego.

  W pierwszym kwartale przewozy pasażerskie zwiększyły się o 15 proc., a o 11 proc. wzrosła liczba operacji w porównaniu z pierwszym kwartałem 2017 roku. Polski rynek, po raz kolejny, odnotował także lepsze wyniki od rynków europejskich i światowych. Silny wzrost przewozów w Polsce odnotowano w ruchu regularnym, a w drugiej kolejności czarterowym. Po raz kolejny bardzo dobre wyniki odnotowali przewoźnicy niskokosztowi, zwłaszcza Ryanair i Wizz Air, a także sieciowe Polskie Linie Lotnicze LOT. Warto również wskazać, że w pierwszym kwartale 2018 roku większość portów odnotowała dodatnią dynamikę ruchu. Spadek wystąpił tylko w przypadku lotnisk Łódź-Lublinek, Radom-Sadków i Olsztyn-Mazury.

 • Półtora miliona pasażerów w maju na Lotnisku Chopina.
  1,5 mln pasażerów obsłużyło Lotnisko Chopina w maju 2018 roku. Rok wcześniej, w analogicznym czasie, z usług stołecznego portu skorzystało 1,3 mln osób. To wzrost o 15,1 proc. Nigdy wcześniej w maju z Lotniska Chopina nie korzystała tak duża liczba podróżnych.
 • Czy będzie katastrofa w Ruchu Lotniczym? Ryanair apeluje o podjęcie natychmiastowych działań.

  Jak możemy przeczytać w komunikacie prasowym, Ryanair zaapelowała do Komisji Europejskiej oraz rządów państw europejskich o natychmiastowe działania mające na celu powstrzymanie niepokojącego pogarszania się standardów pracy ATC w maju i czerwcu oraz zapobieżenia ich kompletnego krachu tego lata.

 • ULC wprowadził wytyczne w sprawie wdrażania procedur ograniczonej widzialności na lotniskach.

  W dniu 18 maja 2018 r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego podpisał decyzję nr 12, która wprowadza do stosowania „Materiał doradczy w sprawie wdrażania procedur ograniczonej widzialności na lotniskach" zwany potocznie „wytycznymi LVP”.

 • W maju z usług krakowskiego lotniska skorzystało 611 493 pasażerów.

  W maju 2018 r. z usług krakowskiego lotniska skorzystało 611 493 pasażerów, o 83 tys. więcej niż w piątym miesiącu 2017 roku (+16%). W minionym miesiącu odnotowano łącznie 4 712 startów i lądowań, czyli o 12% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

 • Volatility in Air Traffic and its impact on ATM Performance – warsztaty w Szkole Głównej Handlowej.

  Zmienności w ruchu lotniczym i jej wpływ na zarządzanie ruchem lotniczym był tematem międzynarodowych warsztatów, które zorganizowane zostały w warszawskiej SGH w ramach współpracy następujących instytucji..

Top