środa, 07 marzec 2018 14:30

Bell AH-1Z Viper zastępuje śmigłowce Super Cobra w Trzecim Morskim Dywizjonie Lotniczym.

Napisane przez Bell Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

6 lutego śmigłowce AH-1W Super Cobra służące w Trzecim Morskim Dywizjonie Lotniczym wyruszały na swój ostatni lot do bazy Davis-Monthan Air Force Base (AMARG) w Arizonie. Wysłużone maszyny zostały już w pełni zastąpione przez AH-1Z Viper.

“Większość kadry instruktorów śmigłowców Cobra w jednostce HMLAT-303 przez większość swojej służby latała właśnie na tych maszynach“, powiedział kapitan J. J. Pierce, adiutant w HMLT-303 oraz pilot AH-1Z Viper. “Żołnierze już od jakiegoś czasu wiedzieli, że AH-1W będą stopniowo wycofywane, ale przede wszystkim byli podekscytowani nowymi możliwościami AH-1Z.”

Według kapitana John T. Fischer’a, Instruktora Broni i Taktyki Wojennej w HMLAT-303, śmigłowiec AH-1Z Viper, w porównaniu do AH-1W, potrafi unieść o wiele większą maksymalną wagę brutto, co jest spowodowane poprawą funkcjonowania silników oraz czteropłatowym śmigłem zapewniającym większą moc maszyny. AH-1Z posiada również sześć węzłów uzbrojenia, podczas gdy AH-1W posiadał ich jedynie cztery. Węzły jeden i sześć mogą być uzbrojone w kierowane na podczerwień rakiety powietrze-powietrze AIM-9. Węzły od dwa do pięć mogą być skonfigurowane w następujące uzbrojenie: rakiety (19) x 2.75", (4) x AGM-114 HELLFIRE, (7) x 2.75" nakierowywane rakiety (APKWS - Advanced Precision Kill Weapon System), (1) x AIM-9 czy dodatkowy zbiornik paliwa. Połączenie zwiększonej prędkości i zbiornika paliwa z ładownością oraz jednym z najlepszych systemów sensorów bojowych, powoduje podniesienie skuteczności maszyny w zapewnianiu ofensywnego wsparcia lotniczego, konwoju oraz powietrznej koordynacji sił w porównaniu do AH-1W.

“Dodatkowo, w nowym śmigłowcu kokpit jest zdygitalizowany. Ta maszyna jest szybsza, mieści więcej broni i posiada 84 procent części wspólnych z UH-1Y (Huey), co znacznie usprawnia jego konserwację. Ponadto zdolność operacyjna wydłużona średnio o 30 minut oraz szybsze tankowanie pozwala na udzielanie dłuższego wsparcia jednostkom lądowym” dodał Pierce.

Od swojej aktywacji 30 kwietnia 1982 roku, HMLAT-303 trenował pilotów Cobry oraz Huey dla jednostek Piechoty Morskiej i marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych za pomocą złożonego programu treningowego obejmującego: zaznajomienie się z maszyną i jego uzbrojeniem, nawigację oraz orientację w terenie, lot w formacjach, a także lot nocny przy użyciu noktowizorów.

HMLAT-303, jako jednostka treningowa, nie działa w terenie, ale śmigłowiec AH-1W przez wiele lat wspierał inne szwadrony HMLA m.in. w operacjach: “Desert Storm”, “Iraqi Freedom” czy “Enduring Freedom” i nadal jest w gotowości dla jednostki MAG-29 na wschodnim wybrzeżu USA. Aż do niedawnego ukończenia przejścia od AH-1W do AH-1Z, HMLAT-303 nadal korzystało z maszyn AH-1W trenując pilotów MAG-29.

Źródło informacji i zdjęć: Bell Press Release

Czytany 697 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 marzec 2018 14:35

Artykuły powiązane

 • Amerykańska armia znów modernizuje śmigłowce Apache i Chinook.

  Ewolucja zamiast rewolucji – tą zasadą bardzo często kierują się amerykańscy wojskowi podczas modernizacji uzbrojenia. Tak też się stało w przypadku dwóch podstawowych śmigłowców wojsk lądowych – uderzeniowych AH-64 Apache oraz transportowych CH-47 Chinook. Zamiast kupować nowe typy maszyn, Amerykanie po raz kolejny zdecydowali o unowocześnieniu służących w linii konstrukcji.

 • Leonardo i PGZ podpisały list intencyjny w sprawie śmigłowca bojowego AW249.

  Leonardo i Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ) podpisały w środę List Intencyjny określający zasady współpracy w ramach programu AW249 – najnowszego śmigłowca bojowego obecnie będącego na etapie prac projektowych - mającego zaspokoić zapotrzebowanie Wojska Polskiego na nowy śmigłowiec bojowy.

 • Już dzisiaj spotkanie z pilotem Marcinem Szamborskim, który odbył lot dookoła świata śmigłowcem Bell 407.

  Instytut Lotnictwa oraz Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa zapraszają na spotkanie z Marcinem Szamborskim – polskim delegatem i wiceprzewodniczącym Komisji Wiropłatowej (CIG) Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI.

 • Rumunia zainteresowana śmigłowcami AH-1Z i UH-1Y.

  5 marca delegacja z Rumunii wizytowała w zakładach produkcyjnych Bell w Amarillo, w Teksasie. Rumunia jest pierwszym klientem Bella spoza USA, który w ramach programu Foreign Military Sales (FMS) oficjalnie złożył zapytanie o cenę oraz dostępność śmigłowców z rodziny H-1 – AH-1Z Viper oraz UH-1Y Venom. Ponadto w ramach wizyty przedstawiciele rządu Rumunii uzyskali informacje o osiągach i możliwościach AH-1Z i UH-1Y.

 • Bell z nagrodą Aviation Week Technology Laureate Award za osiągnięcia V-280 Valor.

  1 marca 2018 r. w Waszyngtonie odbyła się gala Technology Laureate Award 2018 organizowana przez Aviation Week. Zespół pracujący nad Bell V-280 Valor otrzymała nagrodę za sukcesy w pracy nad zmiennowirnikowcem V-280 Valor.

 • Bell Boeing V-22 Osprey na manewrach Emerald Warrior.

  Zmiennowirnikowce Bell Boeing V-22 Osprey były wykorzystywane przez żołnierzy sił specjalnych USA i NATO podczas manewrów Emerald Warrior w Camp Shelby, Missisipi. Maszyny 5 marca brały udział w szkoleniowym szturmie na budynki. Emerald Warrior są największymi na świecie manewrami jednostek specjalnych.

 • Bell na Heli Expo 2018 prezentuje nowy śmigłowiec Bell 407GXi.

  Bell zaprezentował na targach Heli-Expo 2018 nowy helikopter – Bell 407GXi. Maszyna ta łączy innowacyjną awionikę ze ulepszonym silnikiem i nowymi wystrojem wnętrza śmigłowca.

 • Marines przeprowadzili ćwiczenia desantowe z Bell Boeing V-22 Osprey.

  Żołnierze piechoty morskiej USA testowali desant techniką „fast-roping” (FRIES) z pokładu Bell Boeing V-22 Osprey. Ćwiczenia miały miejsce 19 lutego w bazie wojskowej Camp Sendai, w Japonii. Operacja została przeprowadzona w ramach Exercise Forest Light, aby poprawić sprawność operacyjną i utrzymać efektywność bojową jednostki. Żołnierzom marynarki towarzyszy Kompania Golf, 2 Batalion, 1 Pułk Marynarki Wojennej, 3 Oddział Marynarki Wojennej.

 • Producent śmigłowców Bell Helicopter skraca nazwę i przechodzi rebranding.

  Bell Helicopter skrócił nazwę do “Bell”, a także odświeżył swoją identyfikację wizualną, wraz z logotypem. Przekształcenia są związane z uaktualnioną oraz poszerzoną wizją rozwoju firmy w nadchodzących latach. Cały proces będzie trwać do końca przyszłego roku.

 • Pierwszy lot Bell V-280 Valor z pilotem US Army za sterami.

  7 lutego zmiennowirnikowiec V-280 Valor firmy Bell wykonał pierwszy lot pod kierownictwem pilota wojska Stanów Zjednoczonych. Zakończone powodzeniem ćwiczenie miało na celu zaprezentować maszynę wojskowemu pilotowi i pozwolić mu się dobrze z nią zapoznać.

Top