czwartek, 15 marzec 2018 10:23

Stany Zjednoczone wskazują na problem z dostępnością pilotów instruktorów w Siłach Powietrznych.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Załogi samolotów w Talonach T-38C z 80th Flying Training Wing ćwiczą manewry w Bazie Sił Powietrznych Sheppard w Teksasie, 14 maja 2014. (Zdjęcie Air Force autorstwa Danny Webba) Załogi samolotów w Talonach T-38C z 80th Flying Training Wing ćwiczą manewry w Bazie Sił Powietrznych Sheppard w Teksasie, 14 maja 2014. (Zdjęcie Air Force autorstwa Danny Webba)

Jak możemy przeczytać na portalu informacyjnym Amerykańskich Sił Powietrznych brak pilotów w Siłach Powietrznych jest dobrze znany, ale Stany Zjednoczone nie są jedynym członkiem NATO, który szuka więcej ludzi do obsadzenia tych miejsc. Problem ten był jednym z wielu tematów omawianych na 75. Posiedzeniu Wspólnego Komitetu Sterującego Euro-NATO, który zakończył się 9 marca 2018 roku.

Płk Andrea Themely, pilot, dowódca 80. Latającego Dowództwa Szkolenia, powiedział, że program ma za zadanie przeprowadzić badanie zdolności po 74. posiedzeniu Komitetu Sterującego we wrześniu, a także zadanie ograniczenia w rozwoju T-6A Texan II, T-38C Talon i wprowadzenie od podstaw nowego programu szkolenia na myśliwce.

"Wiedzieliśmy, że bierzemy pod uwagę, że rywalizacja o uszczuplone zasoby ludzkie będzie próbą przekonania wszystkich szkolących się do tego programu" - powiedziała. "Wiedzieliśmy również, że przerwa operacyjna T-6, którą podjęliśmy w lutym, miałaby również wpływ na przepustowość szkoleniową programu nie tylko dla szkolonych pilotów ze Stanów Zjednoczonych, ale dla wszystkich naszych krajów partnerskich".

Mówi się, że dostępność instruktorów lotu jest jedną z głównych przyczyn, które uniemożliwiają programowi zwiększenie liczby pilotów-uczniów, z którymi można sobie poradzić w tym samym czasie.

W poprzednich latach lotnictwo miało tendencję do bycia "amortyzatorem", gdy chodziło o przydzielenie liczby miejsc, o które poproszono każdy z krajów partnerskich w danym roku. Mówi się, że USA nie chcą już służyć jako taki "amortyzator", ponieważ pracujemy nad rozwiązaniem problemu niedoborów pilotów, a program ma dac odpowiedź, jak zaspokoić potrzeby wszystkich partnerów NATO we wspólnym szkoleniu pilotów Euro-NATO.

Nie jest tajemnicą, że T-38 to stary samolot. W Sheppard AFB wszedł do czynnej służby w 1960 roku. Pułkownik powiedziała, że koszty utrzymania floty przekraczającej 120 sztuk ciągle rosną, co skłoniło komisję do zapytania o nowy treningowy samolot T-X, który Siły Powietrzne wybrały, aby zastąpić T-38, Zrodziło się też pytanie: - kiedy dotrze do Sheppard AFB.

"Prawie 50 procent kadetów amerykańskich Sił Powietrznych latających na myśliwcach pochodzi z Sheppard Air Force Base" - powiedziała. "To jedyny system szkoleniowy dla naszych partnerów z Niemiec, Norwegii, Holandii i Danii.

"Aby móc uzyskać przeskok z naszego T-38 dla myśliwców piątej generacji - mamy teraz ogromną lukę w zdolnościach. Myślimy, że T-X pokona tę lukę i będzie w stanie zapewnić nam wszystkie możliwości, których potrzebujemy do szkolenia naszych pilotów piątej generacji."

Powiedziała również, że ​​osiem z 14 krajów partnerskich uczestniczących w ENJJPT zakupiło samolot F-35 dla swoich sił powietrznych. Umowa na budowę samolotu T-X nie została jeszcze podpisana, ale oczekuje się, że stanie się to wiosną tego roku.

Źródło informacji: US Air Force press release

Czytany 401 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 marzec 2018 10:31

Artykuły powiązane

 • Konferencja Dowódców Sił Powietrznych NATO w Ramstein.
  2-3 lipca na zaproszenie Dowódcy Sojuszniczych Sił Powietrznych gen. Todda Woltersa, inspektor sił powietrznych gen. bryg. pil. dr inż. Mirosław Jemielniak wziął udział w dorocznej konferencji Dowódców Sił Powietrznych NATO.
 • Uwaga! Zmiany w przewozie substancji sproszkowanych na rejsach do USA.

  Od 30 czerwca br. amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Department of Homeland Security - DHS) wprowadza ograniczenia dotyczące przewozu substancji sproszkowanych w ilościach powyżej 350 ml w bagażu kabinowym na rejsach do USA.

 • Przez pomyłkę pilotów pasażerowie samolotu uznali, że zostali porwani.

  Do niecodziennej sytuacji doszło we wtorek wieczorem na lotnisku Kennedy’go w Nowym Jorku. Maszyna linii Jet Blue A321 planowo rozpoczęła kołowanie po lotnisku. Lot miał się odbyć do Los Angeles. W pewnym momencie kontakt z pilotami został przerwany, przy czym maszyna cały czas poruszała się po drodze kołowania.

 • To już 50 lat kiedy C-5 Galaxy wspiera wojskowy transport lotniczy!

  Firma Lockheed Martin Aeronautics świętowała wczoraj 50-lecie transportu strategicznego C-5 Galaxy w zakładzie Marietta w stanie Georgia. Głos zabrał Georgia Gov Nathan Deal, który był głównym mówcą wydarzenia, w którym wzięli udział pracownicy Lockheed Martin, wybrani urzędnicy i przedstawiciele Sił Powietrznych USA.

 • LOT poszukuje pilotów. Dalszy rozwój polskich linii lotniczych.

  Dynamicznie rozwijający się LOT planuje pozyskać do końca 2019 r. 300 dodatkowych pilotów do swoich baz operacyjnych w Warszawie i Budapeszcie. LOT poszukuje kapitanów i pierwszych oficerów na samoloty Bombardier Q400 i Embraer 170/190. Dla pilota z licencją i wymaganym nalotem przewoźnik sfinansuje koszty szkolenia na typ samolotu, czyli Type Rating. W związku z rozwojem LOT-u w ciągu trzech lat możliwe jest uzyskanie szkolenia na samolotach pasażerskich Boeinga: B737 i B787 Dreamliner.

 • Pegasus KC-46A przeprowadza testy tankowania w locie.

  Samolot do tankowania w powietrzu, Pegasus KC-46A, przeprowadza testy w locie. Planuje się, że Pegasus w bazie Edwards wraz z Boeingiem z 418. Eskadry przeprowadzą jeszcze wiele testów.

 • Informacje dotyczące szkolenia i wydawania pilotom uprawnień PBN.

  Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego uprzejmie przypomina, iż w dniu 25 sierpnia 2018 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie UE nr 2016/539, stanowiące zmianę do rozporządzenia UE nr 1178/2011, obejmujące m.in. kwestie dotyczące szkolenia i wydawania uprawnień PBN pilotom wykonującym loty z wykorzystaniem nawigacji obszarowej opartej na charakterystykach (PBN).

  Wprowadzenie nowych wymagań dla pilotów oraz organizacji szkoleniowych wiąże się z decyzją Komisji Europejskiej o przeniesieniu odpowiedzialności za przygotowanie pilotów do wykonywania operacji w oparciu o PBN z przewoźników na samych pilotów oraz organizacje szkolenia lotniczego (ATO).  W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, zachęcamy pilotów oraz ATO do odwiedzenia zakładki PBN pod linkiem:

  http://www.ulc.gov.pl/pl/personel-lotniczy/pbn

  Pod linkiem znaleźć można m.in. informacje dla pilotów zamierzających potwierdzić lub uzyskać kwalifikacje w zakresie wykonywania lotów z wykorzystaniem PBN (tzw. wkładkę PBN) oraz dla ATO, dot. dostosowania zakresu swoich szkoleń do nowych wymagań, jak również ciekawe materiały źródłowe i szkoleniowe dotyczące PBN.

  Źródło informacji: ULC

 • Richard Kornicki, syn majora Franciszka Kornickiego na dwusetnym przedstawieniu "Pilotów".

  Świętowanie dwusetnego przestawienia w tak doborowym towarzystwie to dla nas prawdziwy zaszczyt i wyróżnienie. Podczas wczorajszego spektaklu gościliśmy Richarda Kornickiego – syna wielce zasłużonego pilota RAF-u, majora Franciszka Kornickiego. - informuje Teatr Muzyczny Roma.

 • Łazik z Politechniki Częstochowskiej wygrał prestiżowe zawody w USA.

  Cz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej zwyciężył tegoroczne prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich, rozgrywane w USA. Trzecie miejsce zajął IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, a czwarte - zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej.

 • Wizyta amerykańskich kadetów w dęblińskiej Szkole Orląt.

  W dniach 21 maja – 01 czerwca br. w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych trwa wizyta delegacji kadetów uczelni amerykańskich, której celem jest wymiana międzynarodowych doświadczeń, zapoznanie z Uczelnią, programem kształcenia oraz szeroko pojętą kulturą i tradycją Polski.

Top