środa, 24 sierpień 2016 12:27

Film "Dzikie historie" – Fikcja, która się urzeczywistniła?

Napisane przez Sławomir Ciok
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dzikie historie – Fikcja, która się urzeczywistniła Rozpowszechniony w latynoskim świecie epizodyczny sposób opowiadania historii w Polsce na wszelki wypadek mało znany, pozwala na pokazywanie złożoności świata w taki sposób, że niewielkimi scenami da się opowiedzieć więcej niż zwykle. Na przykład tłumione podskórnie dzikie zachowania ludzi doprowadzonych do ostateczności i reagujących na rzeczywistość bez myślenia o jakichkolwiek konsekwencjach.

  Nominowane do Oscara „Dzikie Historie” Damiena Szifrona – argentyńskiego reżysera, obecnie podopiecznego firmy Pedra Almodovara, zaczynają się od noweli lotniczej, w której nie brak branżowych niuansów.
 I tak spóźniona modelka przy odprawie pyta, czy służbowe mile dostanie na prywatne konto. Jednak w tej taryfie nie ma mil. Nie ma też czasu na dyskusję o tym, bo zaczyna się boarding. Już na pokładzie nasza modelka spotyka krytyka muzyki klasycznej. Ten, w nadziei na bliższą relację z nią, by pokazać swoją siłę, proponuje jej spopularyzowanie dowolnego zjawiska muzycznego w swoich następnych publikacjach.
 Modelka chce zatem, by opisał Gabriela Pasternaka, jej byłego narzeczonego. Ale krytyk poddaje się, bo przypomina sobie, że to wyjątkowo ciężki przypadek twórcy, przed którym należy uchronić uszy ludzkości.  Jednak temat nie umiera, bo w poprzednim rzędzie ujawnia się nauczycielka Gabriela ze szkoły podstawowej, która potwierdza, że uczeń „na bank miał coś z głową”, bo musiała zostawić go na drugi rok. Na pokładzie znajduje się także kolega z klasy Pasternaka, który potwierdza, że i on sam go gnębił.

 Do tego z tyłu samolotu nadchodzi szef firmy, w której kiedyś pracował Gabriel i mówi, że musiał go wyrzucić ze względu na ciągłe problemy z klientami.  
W końcu pada podstawowe w tej chwili pytanie: kto tutaj jeszcze zna Gabriela Pasternaka? Czy państwo sami kupili bilety na ten rejs? Ktoś leci służbowo, ktoś inny na naradę z ministrem, a nauczycielka wygrała bilet i nie mogła zmienić daty.
 Z przodu samolotu pojawia się stewardessa, z informacją, że Pasternak jest tu stewardem i właśnie zamknął się w kabinie pilotów. A ona sama nie chciała się z nim umówić, gdy byli na szkoleniu. Wtedy modelka przypomina sobie, że kiedyś zdradziła Gabriela z jego jedynym przyjacielem, którego właśnie też zauważa na pokładzie.
 Samolot wyraźnie kieruje się ku ziemi. Do drzwi kabiny podchodzi psychiatra, który też okazuje się winny, bo przedłużył ostatnią sesję z tym właśnie pacjentem. Tłumaczenie Pasternakowi, że jest tylko ofiarą sytuacji i że to rodzice zniszczyli mu życie, przenosząc na niego swoje wszystkie ambicje i frustracje, nie skutkuje. Samolot jeszcze wyraźniej zbliża się do ziemi.
 Film został ukończony w roku poprzedzającym zamach pilota Germanwings we francuskich Alpach.

DZIKIE HISTORIE - 2014 - 122 MIN

TWÓRCY FILMU:
Reżyseria: Damián Szifron
Autor muzyki: Gustavo Santaolalla
Producenci: Pedro Almodóvar, Agustín Almodóvar, Hugo Sigman, Esther García Rodríguez, Matías Mosteirín

GłÓWNA OBSADA:
Ricardo Darín    Simón "Bombita"
Oscar Martínez    Mauricio "La propuesta"
Leonardo Sbaraglia    Diego Iturralde "El más fuerte"    
Erica Rivas    Romina "Hasta que la muerte nos separe"    
Rita Cortese    Kucharka "Las ratas"
Julieta Zylberberg    Kelnerka "Las ratas"
Zarío Grandinetti    Salgado "Pasternak"
María Onetto    Helena "La propuesta"
Nancy Dupláa        Victoria "Bombita" (segment)

Zdjęcie tytułowe: Kadr z filmu źródło: recenzenci.pl
Dane (obsada, twórcy) Źródło: Wikipedia.com, Filmweb.pl
O filmie opowiedział: Sławomir Ciok

Czytany 5383 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 08 grudzień 2016 13:04
Top