wtorek, 27 marzec 2018 12:55

Urządzenie do katapultowania z ziemi trafiło do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Napisane przez MSP Dęblin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych przekazała do muzealnej kolekcji Urządzenie Treningowe do Katapultowania z Ziemi (UTKZ). Symulator katapultowania wykorzystywany był do treningu przyszłych pilotów w procedurach i technice awaryjnego opuszczania samolotu w trakcie lotu. UTKZ nr 13 jest polską konstrukcją i był używany w dęblińskiej „Szkole Orląt” w latach 1973- 2015. Trening awaryjnego opuszczania samolotu musi przejść każdy podchorąży, który ćwiczy na symulatorze Ts-11, by zostać dopuszczonym do prawdziwych lotów na Iskrach.

Urządzenie obecnie poddawane renowacji, będzie prezentowane na ekspozycji stałej, prezentującej technikę szkoleniową sił powietrznych.

Awaryjne opuszczanie samolotu zdarza się niezwykle rzadko, jednak piloci muszą być przygotowani do podejmowania takiej decyzji bez narażania własnego życia. Podczas działań wojennych w czasie I i II wojny światowej, jedynym sposobem ewakuacji z samolotów było wyskoczenie z otwartej kabiny. Jednak gdy pilot był ranny lub  w przypadku gdy owiewka została zablokowana, a samolot wpadł w niekontrolowany korkociąg, takie opuszczenie uszkodzonej maszyny było niemożliwe. W ewakuacji najważniejszą rolę odgrywa czas. Zbyt późne opuszczenie samolotu oznaczało śmierć pilota i załogi. Również prędkość samolotu przekraczająca 600k/h uniemożliwia wydostanie się z kabiny – zbyt silny jest wówczas napór powietrza (przykładowo: przy prędkości 700k/h na pilota działa siła 6k/N – waga pilota wzrasta 6-krotnie).

katapulta dęblin

katapulta dęblin

katapulta dęblin

Z początkiem lat 50-tych XX w polskich siłach powietrznych pojawiły się samoloty odrzutowe MiG-17. Pojawiła się zatem konieczność prowadzenia treningów przyszłych pilotów z zasad katapultowania oraz oswojenia szkolonego ze stresem związanym z katapultowaniem. Katapultowanie na urządzeniu odbywa się za pomocą ładunku pirotechnicznego, który powoduje odstrzał fotela, zatrzymywanego  w górnym położeniu. Pilot, po uwolnieniu się od fotela, opada na materac na lince symulującej opadanie ze spadochronem. Trening pozwala wyrobić właściwe nawyki, np. utrzymanie odpowiedniej pozycji. Inaczej w wypadku rzeczywistego katapultowania się grozi pilotowi, w najlepszym razie, uraz kręgosłupa. Decyzja o katapultowaniu musi być podjęta nagle, a na jej podjęcie ma wpływ czas i stres, towarzyszący brakowi możliwości dokonania pełnej analizy zaistniałej sytuacji. Z udostępnionych danych statystycznych, na urządzeniu UTKZ nr 13 wykonano w latach jego eksploatacji 6.829 strzałów. W zależności od programu szkolenia każdy pilot musiał wykonać od 1 do 6 treningowych katapultowań. Obecnie WSOSP  wykorzystuje urządzenia z ładunkiem pneumatyczym i elektronicznym systemem bezpieczeństwa.

Od pamiętnego katapultowania skoczka spadochronowego Tadeusza Dulli w 1956r , z samolotu Tu-2s na wysokości 1600 m, fotele katapultowe znacznie udoskonalono, a personel latający ma do dyspozycji nowoczesne urządzenia do treningu procedur katapultowania.  Od 10 lat w Polskich Siłach Powietrznych rozpoczęto wdrażanie urządzeń treningowych dla pilotów samolotów wielozadniowych F-16, projektu firmy ETC-PZL Aerospace Industries oraz L-3 Communications Link Simulation and Training. Są one wykorzystywane w 31.Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach oraz 32. Bazie Lotniczej w Łasku. Urządzenie posiada montowany w tych samolotach fotel katapultowy ACES II, a przed dopuszczeniem do użytkowania zostało poddane przez specjalistów z USAF ostatecznym próbom odbiorczym

Źródło informacji: Muzeum Sił Powietrznych

Czytany 597 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 marzec 2018 13:05

Artykuły powiązane

 • Defilada powietrzna z 22 lipca 1966 roku. Z historii dęblińskiego lotniska.

  W jubileuszowym albumie „Siła Nośna” oraz na wystawie, która będzie otwarta już w najbliższy czwartek, Muzeum Sił Powietrznych pragnie zwrócić Państwa uwagę na wyjątkową fotografię, którą udostępnił ze swoich zbiorów płk dypl. (R) pil. Zdzisław Mularski, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

 • Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zmienia wystawę.

  Ponad miesiąc trwały prace związane z przygotowaniem nowej ekspozycji plenerowej w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie  do wernisażu z okazji 100- lecia polskiego lotnictwa wojskowego. Dokonane zmiany nie byłyby możliwe bez ogromnego zaangażowania sprzętowego i ludzkiego – żołnierzy 1. dęblińskiego batalionu drogowo-mostowego oraz 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Ich efektem jest przygotowana płaszczyzna stojanki dla samolotu szkolno-treningowego TS-11 Iskra, droga kołowania oraz podesty pod samochody i sprzęt obsługi lotniskowej.

 • Wcielenie na studia wojskowe Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

  16 sierpnia br. odbyło się wcielenie kandydatów na żołnierzy zawodowych zakwalifikowanych na I rok studiów wojskowych. Przyszli podchorążowie szkolenie podstawowe odbędą w Dęblinie. Przed nimi pięcioletnie studia wojskowe w legendarnej Szkole Orląt. Z grona prawie 600 chętnych do WSOSP przyjęto 110 osób.

 • Wernisaż: Historia Polskiego Lotnictwa Wojskowego w Muzeum Sił Powietrznych.

  Muzeum Sił Powietrznych z Okazji 100 Lecia Lotnictwa Wojskowego Polski zaprasza uroczyste otwarcie wystawy „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”. Wystawa stała przedstawia historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł, aż po czasy współczesne. Nowa aranżacja została wykonana z okazji jubileuszu Stulecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Powstała dzięki pracy koncepcyjnej wszystkich pracowników Muzeum Sił Powietrznych, przy nieocenionym wsparciu placówek muzealnych, kolekcjonerów i historyków lotnictwa, a przede wszystkim żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego.

 • W listopadzie w Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie kursy podoficerskie rozpocznie 56 cywilnych kandydatów.

  Trwa nabór kandydatów na kurs podoficerski w Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Tym razem oferta jest adresowana wyłącznie do cywili. Aplikować na szkolenie można do 20 sierpnia. Kursy dziewięciomiesięczny i roczny mają się rozpocząć już jesienią. Absolwenci zostaną zatrudnieni na stanowiskach związanych z obsługą ruchu lotniczego i sprzętu lotniczego.

 • Święto Wojska Polskiego w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

  W środę 15 sierpnia z okazji święta Wojska Polskiego zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz oddziału w Koszalinie - Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. Po raz kolejny odbędzie się "Piknik w Mundurze". w godzinach 15:00 – 18:00 w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, ul. Wojska Polskiego 70.

 • Program Air Show Radom 2018. Obchody 100-lecia lotnictwa wojskowego także w Dęblinie.

  W Dęblinie będzie można zwiedzić natowski samolot wczesnego ostrzegania Awacs, a podczas pokazów Air Show w Radomiu zobaczyć tą maszynę na niebie. Swój udział w pokazach potwierdzili oficjalnie amerykanie. Znane są też szczegóły i atrakcje centralnych obchodów rocznicy 100 - lecia polskiego lotnictwa wojskowego, które odbędą się 23 i 24 sierpnia w Dęblinie.

 • 24 sierpnia w Dęblinie M-346 otrzyma imię „Bielik”. To część obchodów 100-lecia Lotnictwa Wojskowego.

  Iskry, Orliki, śmigłowce Mi-2 i Puszczyk SW-4, Mastery oraz Bryzy – między innymi takie maszyny będzie można obejrzeć z bliska podczas obchodów 100-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego. 23 i 24 sierpnia w Dęblinie będą świętować żołnierze w stalowych mundurach. Okolicznościowy album z unikatowymi zdjęciami przygotowuje także redakcja „Polski Zbrojnej”.

 • Zajęcia w Nowym Mieście nad Pilicą miały wyłonić najlepszych kandydatów na pilotów wojskowych.

  Kilka tysięcy startów i lądowań, kilkunastu instruktorów i ponad sto osób marzących o służbie w siłach powietrznych. W Nowym Mieście nad Pilicą zakończyło się miesięczne szkolenie sprawdzające, czy kandydaci na studentów dęblińskiej Szkoły Orląt nadają się na wojskowych pilotów. To obowiązkowy etap rekrutacji do Wyższej Szkoły Oficerskiej na specjalność – pilot.

 • Jeżeli przepisy wejdą w życie, do czterech akademii wojskowych dołączy kolejna. Szkoła Orląt będzie Lotniczą Akademią Wojskową.

  Od 1 października Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie ma stać się Lotniczą Akademią Wojskową. Odpowiedni projekt przepisów w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej. – To zasługa wszystkich ludzi, którzy przez niemal 100 lat funkcjonowania uczelni budowali jej historię i potencjał. Dla nas oznacza to większa odpowiedzialność, ale też większy prestiż i możliwości – mówi gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, rektor-komendant Szkoły Orląt.

Top