wtorek, 27 marzec 2018 12:55

Urządzenie do katapultowania z ziemi trafiło do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Napisane przez MSP Dęblin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych przekazała do muzealnej kolekcji Urządzenie Treningowe do Katapultowania z Ziemi (UTKZ). Symulator katapultowania wykorzystywany był do treningu przyszłych pilotów w procedurach i technice awaryjnego opuszczania samolotu w trakcie lotu. UTKZ nr 13 jest polską konstrukcją i był używany w dęblińskiej „Szkole Orląt” w latach 1973- 2015. Trening awaryjnego opuszczania samolotu musi przejść każdy podchorąży, który ćwiczy na symulatorze Ts-11, by zostać dopuszczonym do prawdziwych lotów na Iskrach.

Urządzenie obecnie poddawane renowacji, będzie prezentowane na ekspozycji stałej, prezentującej technikę szkoleniową sił powietrznych.

Awaryjne opuszczanie samolotu zdarza się niezwykle rzadko, jednak piloci muszą być przygotowani do podejmowania takiej decyzji bez narażania własnego życia. Podczas działań wojennych w czasie I i II wojny światowej, jedynym sposobem ewakuacji z samolotów było wyskoczenie z otwartej kabiny. Jednak gdy pilot był ranny lub  w przypadku gdy owiewka została zablokowana, a samolot wpadł w niekontrolowany korkociąg, takie opuszczenie uszkodzonej maszyny było niemożliwe. W ewakuacji najważniejszą rolę odgrywa czas. Zbyt późne opuszczenie samolotu oznaczało śmierć pilota i załogi. Również prędkość samolotu przekraczająca 600k/h uniemożliwia wydostanie się z kabiny – zbyt silny jest wówczas napór powietrza (przykładowo: przy prędkości 700k/h na pilota działa siła 6k/N – waga pilota wzrasta 6-krotnie).

katapulta dęblin

katapulta dęblin

katapulta dęblin

Z początkiem lat 50-tych XX w polskich siłach powietrznych pojawiły się samoloty odrzutowe MiG-17. Pojawiła się zatem konieczność prowadzenia treningów przyszłych pilotów z zasad katapultowania oraz oswojenia szkolonego ze stresem związanym z katapultowaniem. Katapultowanie na urządzeniu odbywa się za pomocą ładunku pirotechnicznego, który powoduje odstrzał fotela, zatrzymywanego  w górnym położeniu. Pilot, po uwolnieniu się od fotela, opada na materac na lince symulującej opadanie ze spadochronem. Trening pozwala wyrobić właściwe nawyki, np. utrzymanie odpowiedniej pozycji. Inaczej w wypadku rzeczywistego katapultowania się grozi pilotowi, w najlepszym razie, uraz kręgosłupa. Decyzja o katapultowaniu musi być podjęta nagle, a na jej podjęcie ma wpływ czas i stres, towarzyszący brakowi możliwości dokonania pełnej analizy zaistniałej sytuacji. Z udostępnionych danych statystycznych, na urządzeniu UTKZ nr 13 wykonano w latach jego eksploatacji 6.829 strzałów. W zależności od programu szkolenia każdy pilot musiał wykonać od 1 do 6 treningowych katapultowań. Obecnie WSOSP  wykorzystuje urządzenia z ładunkiem pneumatyczym i elektronicznym systemem bezpieczeństwa.

Od pamiętnego katapultowania skoczka spadochronowego Tadeusza Dulli w 1956r , z samolotu Tu-2s na wysokości 1600 m, fotele katapultowe znacznie udoskonalono, a personel latający ma do dyspozycji nowoczesne urządzenia do treningu procedur katapultowania.  Od 10 lat w Polskich Siłach Powietrznych rozpoczęto wdrażanie urządzeń treningowych dla pilotów samolotów wielozadniowych F-16, projektu firmy ETC-PZL Aerospace Industries oraz L-3 Communications Link Simulation and Training. Są one wykorzystywane w 31.Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach oraz 32. Bazie Lotniczej w Łasku. Urządzenie posiada montowany w tych samolotach fotel katapultowy ACES II, a przed dopuszczeniem do użytkowania zostało poddane przez specjalistów z USAF ostatecznym próbom odbiorczym

Źródło informacji: Muzeum Sił Powietrznych

Czytany 390 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 marzec 2018 13:05

Artykuły powiązane

 • "Zostań pilotem szybowcowym" - afisz z lat 60' w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych.

  "Podczas Nocy Muzeów miłą niespodziankę sprawił nam pan Jakub Gołębiowski, przekazując do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych ciekawy dokument życia społecznego." - można przeczytac na stronie dęblińskiego muzeum - "Afisz zapraszający na Pokazy Lotnicze 11 września 1960 roku w Białej Podlaskiej, organizowany przez Wojskowy Aeroklub Dębliński jest typowym akcydensem informacyjnym, wykonanym jako druk jednostronny w formacie A3. Na przykładzie tego akcydensu możemy prześledzić, jak bardzo zmienił się język wypowiedzi na przestrzeni blisko 60 lat. Afisz składa się prawie w całości z tekstu, towarzyszy mu prosta oprawa graficzna."

 • Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała oficjalną współpracę z PLL LOT.

  21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała oficjalną współpracę z Polskimi Liniami Lotniczymi ”LOT” S.A. (PLL LOT  S.A.), które są wiodącymi liniami lotniczymi w Europie Środkowo-Wschodniej.

 • Ponad 1100 osób odwiedziło Muzeum Sił Powietrznych podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

  Specjalny program artystyczny miał ułatwić naszym widzom poszukiwanie połączeń pomiędzy przeszłością a przyszłością lotnictwa wojskowego. Zaakcentowaliśmy szczególnie rolę muzeum w budowaniu lokalnej społeczności i krajobrazu kulturowego, związki historii Dęblina z jej obecnymi mieszkańcami, połączenie miasta z Garnizonem Dęblin, oraz komunikację międzypokoleniową, także w formie artystycznej.

 • Orlęta w nowym gnieździe. Nowe Miasto nad Pilicą znowu lotnicze.

  W dniu 14.05 odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia szkolenia lotniczego podchorążych na lotnisku w Nowym Mieście nad Pilicą. W uroczystościach wzięli udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot,  kadra Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych na czele z Rektorem-Komendantem gen. bryg. pil. dr. Piotrem Krawczykiem, przedstawiciele władz rządowych, administracyjnych i samorządowych oraz zaproszeni goście.

 • Europejska Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

  W sobotę 19 maja 2018 roku Muzeum Sił Powietrznych zaprasza swoich widzów na spotkanie z muzealną kolekcją podczas Europejskiej Nocy Muzeów. - "W tym roku proponujemy wspólne poszukiwanie połączeń, jakie wiążą Muzeum ze społecznością lokalną i krajobrazem kulturowym Dęblina, przeszłością i przyszłością lotnictwa. Wernisażom i pokazom zabytków w nowym świetle, będą towarzyszyć prezentacje artystyczne oraz pokazy grup rekonstrukcji historycznej."

 • Mistrzostwa Polski Modeli Samolotów Redukcyjno-Latających w Dęblinie.

  Aeroklub „Orląt” w Dęblinie, Urząd Miasta Dęblin, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, 41 Baza Lotnictwa Szkolnego, Naukowe Koło Młodych Konstruktorów WSOSP, Starostwo Powiatowe w Rykach zapraszają na Mistrzostwa Polski Modeli Samolotów Redukcyjno-Latających które odbędą się w Dęblinie w dniach 15-17 czerwca 2018 r.

 • Piloci z ugrupowania „1000” wzięli udział w nagraniu dla jednego z ogólnopolskich portali.

  52 lata temu, podczas Defilady Tysiąclecia w Warszawie, nad głowami zgromadzonych widzów przeleciały 42 samoloty Lim-2 uformowane w cyfrę 1000. Za ich sterami znajdowali się piloci i instruktorzy z Garnizonu Dęblin. W tegorocznym jubileuszu 100-lecia lotnictwa wojskowego, z ówczesnych 43 pilotów, będzie brało udział już tylko 18.

 • O legendzie polskiego lotnictwa z Katarzyną Ochabską w Muzeum Sił Powietrznych.

  Zapraszamy na spotkanie autorskie z Katarzyną Ochabską, autorką biografii asa przestworzy  gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego. Podczas spotkania będziemy mogli zapoznać się z wieloma nieznanymi wątkami z życia legendy polskiego lotnictwa, i szczególnie interesującego okresu powojennego.  W czasie spotkania prezentowana będzie wystawa „Gen. bryg pil. Stanisław Skalski 1915-2004”.

 • Projekt "PERUN". Studenci z WSOSP będą chcieli pobić rekord wysokości lotu rakiety.

  Studenci z dęblińskiej Szkoły Orląt budują rakietę, którą chcą pobić rekord Polski w wysokości lotu oraz rozpocząć badania niskich warstw atmosfery. Nad tym innowacyjny projektem od kilku miesięcy pracują członkowie Sekcji Rakietowej Naukowego Koła Astronomicznego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych (NKA WSOSP). Start rakiety planowany jest na druga połowę 2019 r.

 • Podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych rozpoczynają szkolenie lotnicze.

  Podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych zaczęli praktyki lotnicze na lotnisku 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Szkolenie lotnicze podchorążych zainaugurowano w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Top