wtorek, 03 kwiecień 2018 12:18

Teleportuj mnie, AVATAIR ... zupełnie jak w filmie Star Trek.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dzięki rozwiązaniu AVATAIR, specjaliści mogą z bliska przyglądać się wymagającym rozwiązania problemom w odległych zakładach produkcyjnych bez opuszczania swojego miejsca pracy, na żywo oglądając otoczenie w oglądanym miejscu za pomocą gogli VR lub na ekranie komputera lub urządzenia przenośnego. Dzięki rozwiązaniu AVATAIR, specjaliści mogą z bliska przyglądać się wymagającym rozwiązania problemom w odległych zakładach produkcyjnych bez opuszczania swojego miejsca pracy, na żywo oglądając otoczenie w oglądanym miejscu za pomocą gogli VR lub na ekranie komputera lub urządzenia przenośnego.

Teleportacja nie jest wprawdzie jeszcze możliwa, ale pewien pracujący w Bremie zespół projektowy zaproponował łatwe w użyciu rozwiązanie multimedialne typu mixed-reality o zaletach bardzo zbliżonych do tych, jakie mogłaby oferować prawdziwa teleportacja: AVATAIR.

Grupa Airbus posiada zakłady i podwykonawców we wszystkich zakątkach świata. Przy tej skali działalności zdarza się, że problemu odkrytego na etapie montażu w którejś z lokalizacji nie da się obejść bez sięgnięcia po wiedzę i umiejętności specjalisty znajdującego się akurat po drugiej stronie globu. Pracownicy, którzy natrafią na daną trudność, próbują w takich przypadkach w pierwszej kolejności uzyskać rozwiązanie drogą telefoniczną lub przez e-mail, nierzadko wysyłając przy tym konsultowanemu ekspertowi szereg zdjęć. Gdy to nie zadziała, nie pozostaje jednak nic innego, jak fizycznie ściągnąć mogącą pomóc osobę – lub cały zespół – do zakładu, w którym wystąpił problem. Jest to, oczywiście, czasochłonne, drogie i wymaga dużego nakładu dodatkowej pracy. Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby zamiast tego specjalistów można było po prostu... teleportować – niczym w serialu Star Trek – do miejsca, w którym są potrzebni? Czteroosobowy zespół z Działu Zakupów w niemieckiej Bremie twierdzi, że właściwie dałoby się coś podobnego zrobić.

We współpracy z HoloOne, startupem ze znajdującego się pod opieką Grupy Airbus akceleratora biznesowego BizLab specjalizującym się w rozwiązaniach typu mixed reality, zespół ten opracował technologię AVATAIR, umożliwiającą ekspertom uzyskanie na ekranach przekazywanego w czasie rzeczywistym, obejmującego pełne 360° obrazu wideo miejsca, w którym występuje wymagający ich interwencji problem. Jak to działa? Osoba znajdująca się w docelowej lokalizacji za pomocą specjalnej kamery filmuje w ultrawysokiej rozdzielczości będący przedmiotem oględzin podzespół lub proces produkcyjny. Strumień wideo jest przesyłany na żywo bezpośrednio do konsultowanych ekspertów.

Użyta kamera jest wyposażona w dwa obiektywy, dzięki czemu oferuje pełny, 360-stopniowy widok, łącznie z sąsiednimi elementami i bezpośrednim otoczeniem hali produkcyjnej. Można ją zainstalować na statywie lub po prostu przenosić po filmowanym terenie (kamera jest odpowiednio stabilizowana). Strumień wideo jest na bieżąco wysyłany do chmury, gdzie można uzyskać do niego dostęp w czasie rzeczywistym za pomocą komputera, tabletu, a nawet smartfonu. „Badany problem można filmować tak długo, jak trzeba i z tak wielu różnych perspektyw, ilu specjalista będzie potrzebować do uzyskania pełnego obrazu sytuacji i wypracowania rozwiązania,” wyjaśnia kierownik projektu, Martin Brylowski. „Perspektywa 360 stopni pozwala konsultantowi rozglądać się we wszystkich kierunkach, stwarzając wrażenie, jakby naprawdę znajdował się na miejscu. Niemal tak, jakby się tam teleportował.” Efekt trójwymiarowości daje odczuć się jeszcze lepiej, jeżeli konsultant do oglądania transmisji użyje gogli VR.

Rozwiązanie AVATAIR zakłada przesył strumienia wideo za pomocą standardowej sieci telefonii komórkowej, korzystając w tym celu z routera bezprzewodowego i karty SIM. Daje to użytkownikom wygodną niezależność od sieci WiFi. Do sterowania przekazem służy aplikacja integrująca się z programem Outlook. Oznacza to, że łącze do strumienia wideo można przesyłać przez e-mail do wybranych adresatów w podobny sposób, co zaproszenia do wideokonferencji realizowanych np. przy użyciu programu WebEx.   „To narzędzie niesamowicie proste w użyciu,” zapewnia Martin. Jedyne wyposażenie potrzebne odbiorcom do obejrzenia transmitowanego wideo to ich własne urządzenia klienckie: tablety lub laptopy. Kamery dostarczy Airbus.

Zespołowi projektu AVATAIR udało się w 2017 roku zdobyć wnioskowaną kampanię BizLab IdeaSpace i w styczniu b.r. z powodzeniem rozpocząć etap Akceleracji w ramach akceleratora biznesowego BizLab. W ten sposób zespół uzyskał potrzebne zasoby, opiekę merytoryczną i przestrzeń co-workingową w Hamburgu. Opracowaną przezeń technologią poważnie zainteresowanych jest już siedmiu klientów. Jednym z jej potencjalnych zastosowań są zakupy elementów kabin pasażerskich do samolotów A350 XWB. Jeden z kontrahentów zamierza „teleportować” mający siedzibę w Hamburgu zespół inżynierów kabin A350 do hal montażu przedfinalnego (Pre-FAL) w Tuluzie, a potem także do wykonawcy toalet na Filipinach. „To powinno skutecznie rozwiązać trudności z prowadzonym na odległość wsparciem montażu kabin. Koniec z niepotrzebnymi podróżami specjalistów,” przewiduje Martin Brylowski. Do lata tego roku zespół AVATAIR dopracuje prototyp rozwiązania i przygotuje je do produkcji seryjnej. Następny krok to dodanie technologii rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, dzięki której obraz wideo będzie można wzbogacić o dodatkowe elementy cyfrowe.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

Czytany 438 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 03 kwiecień 2018 12:22

Artykuły powiązane

 • Pierwszy egzemplarz A321neo przekazany linii lotniczej easyJet.

  Linie easyJet odebrały pierwszy z 30 zamówionych przez nie samolotów A321neo. Przekazania maszyny dokonano podczas specjalnej imprezy, zorganizowanej w trakcie międzynarodowego salonu lotniczego Farnborough Air Show, w której wziął udział prezes easyJet Johan Lundgren, prezes CFM International Gaël Méheust oraz prezes spółki Airbus Tom Enders.

 • Airbus szacuje wartość światowego rynku komercyjnych usług lotniczych w ciągu kolejnych 20 lat na 4,6 biliona dolarów.

  Według najnowszej przedstawionej przez Grupę Airbus „Globalnej prognozy dla rynku usług” („Global Services Forecast”) wartość światowego rynku komercyjnych usług lotniczych w latach od 2018 do 2037 wyniesie 4,6 biliona dolarów amerykańskich. Analiza dzieli rynek usług na trzy segmenty i omawia kwestie związane z każdym z nich osobno, skupiając się najpierw na usługach dotyczących samolotów, następnie – na obsłudze linii lotniczych i na udogodnieniach dla pasażerów.

 • Zamówienie na 60 samolotów A220-300 od powstających amerykańskich linii lotniczych.

  Nowe amerykańskie linie lotnicze poinformowały dzisiaj o złożonym przez siebie zamówieniu na 60 samolotów Airbus A220-300, przewidującym pierwsze dostawy na początek roku 2021. Szczegóły podpisanego protokołu ustaleń ogłoszono dzisiaj podczas targów Farnborough Air Show. Nowy przewoźnik ma za sobą grupę doświadczonych inwestorów, na czele której stoi David Neeleman, założyciel linii JetBlue, udziałowiec portugalskich linii TAP i udziałowiec większościowy brazylijskich linii Azul.

 • Airbus otwiera pierwszy zakład produkcji seryjnej pseudosatelitów Zephyr HAPS.

  Na Farnborough Air Show spółka Airbus Defence and Space oficjalnie przedstawiła światu nowy model bezzałogowca Zephyr S. Jest to tzw. pseudosatelita, typ statku powietrznego określanego skrótowcem HAPS (od ang. High Altitude Pseudo-Satellite). Zephyr S jest pierwszą wersją konstrukcji opracowanej w ramach programu Zephyr przeznaczoną do produkcji seryjnej; poprzednie egzemplarze były prototypami służącymi do celów badawczo-rozwojowych.

 • Airbus dostarcza liniom Turkish Airlines pierwszy egzemplarz A321neo w konfiguracji Cabin Flex.

  Linie Turkish Airlines (THY) odebrały pierwszy samolot A321neo w konfiguracji Cabin Flex. Maszynę przekazno przewoźnikowi w zakładach Grupy Airbus w Hamburgu. A321neo to najnowszy model cieszącej się popularnością rodziny A320. Dzięki odpowiedniej modyfikacji kadłuba umożliwia ona elastyczne skonfigurowanie samolotu do przewozu nawet 240 pasażerów, choć Turkish Airlines będą użytkować go z nieco mniejszą liczbą miejsc: z 20 fotelami w klasie Business i 162 w klasie Economy.

 • Airbus Helicopters i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podpisują umowę na 55 śmigłowców.

  Po zawarciu przez Francję i Ukrainę międzyrządowej umowy 8 czerwca, Airbus Helicopters podpisał umowę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Ukrainy na zakup 55 cywilnych śmigłowców przeznaczonych do poszukiwania i ratownictwa (SAR), dla służb publicznych i misji ratowniczych (EMS) w kraju. 55 śmigłowców obejmuje 21 rekonfigurowanych H225, 10 nowych H145 oraz 24 H125.

 • Unia Europejska zleca konsorcjum firm pod przewodnictwem Airbusa zapewnienie Europie pełnego pokrycia obrazowaniem satelitarnym.

  Komisja Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyznały konsorcjum firm pod przewodnictwem Grupy Airbus kontrakt na pokrycie całej powierzchni Europy zasięgiem wydajnych usług obrazowania satelitarnego wysokiej rozdzielczości. W skład konsorcjum wschodzą spółki Airbus Defence and Space, Planet, Deimos Imaging, IGN-France i space4environment. Kontrakt stanowi część realizowanego na potrzeby Unii Europejskiej programu obserwacji Ziemi „Copernicus” i przewiduje pokrycie jeszcze w 2018 roku sześciu milionów kilometrów kwadratowych 39 krajów świeżo pozyskanymi satelitarnymi obrazami optycznymi bardzo wysokiej rozdzielczości.

 • Pierwsza zmontowana tylna część kadłuba H160 jest gotowa do połączenia z innymi zespołami i eksploatacji.

  Pierwszy przedseryjny H160 ma już gotową tylną część kadłuba. Pierwszy główny zespół został zmontowany w Albacete w Hiszpanii, zgodnie z wdrożoną w Airbus Helicopters strategią specjalizacji poszczególnych wytwórni. Środkowa część kadłuba pierwszego przedseryjnego śmigłowca przybyła z zakładów firmy w Donauwörth w Niemczech na początku roku.

 • Airbus wykonuje pierwsze w historii lotnictwa automatyczne tankowanie dużego samolotu w powietrzu.

  Spółka Airbus Defence and Space odniosła kolejny sukces w próbach automatycznego tankowania w powietrzu (A3R, Automatic Air-to-Air Refuelling). Poprzednio udało się zatankować w ten sposób myśliwiec, tym razem odbiorcą paliwa był o wiele większy samolot.

 • JetBlue zamawia 60 samolotów A220-300 i zmienia zamówienie 25 sztuk A320neo na większe A321neo.

  Podpisując protokół ustaleń obejmujący 60 wiążących zamówień na samoloty A220-300, Linie JetBlue stały się dzisiaj pierwszym nabywcą tych maszyn po dokonanej w ostatnich dniach zmianie ich marki i oznaczenia.  Linie te zmieniły jednocześnie wcześniejsze zamówienie 25 egzemplarzy A320neo na większy model z tej samej rodziny – A321neo. Zarówno samoloty A321neo, jak i A220 w barwach JetBlue będą wyposażone w silniki Pratt & Whitney GTF.

Top