wtorek, 03 kwiecień 2018 12:18

Teleportuj mnie, AVATAIR ... zupełnie jak w filmie Star Trek.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dzięki rozwiązaniu AVATAIR, specjaliści mogą z bliska przyglądać się wymagającym rozwiązania problemom w odległych zakładach produkcyjnych bez opuszczania swojego miejsca pracy, na żywo oglądając otoczenie w oglądanym miejscu za pomocą gogli VR lub na ekranie komputera lub urządzenia przenośnego. Dzięki rozwiązaniu AVATAIR, specjaliści mogą z bliska przyglądać się wymagającym rozwiązania problemom w odległych zakładach produkcyjnych bez opuszczania swojego miejsca pracy, na żywo oglądając otoczenie w oglądanym miejscu za pomocą gogli VR lub na ekranie komputera lub urządzenia przenośnego.

Teleportacja nie jest wprawdzie jeszcze możliwa, ale pewien pracujący w Bremie zespół projektowy zaproponował łatwe w użyciu rozwiązanie multimedialne typu mixed-reality o zaletach bardzo zbliżonych do tych, jakie mogłaby oferować prawdziwa teleportacja: AVATAIR.

Grupa Airbus posiada zakłady i podwykonawców we wszystkich zakątkach świata. Przy tej skali działalności zdarza się, że problemu odkrytego na etapie montażu w którejś z lokalizacji nie da się obejść bez sięgnięcia po wiedzę i umiejętności specjalisty znajdującego się akurat po drugiej stronie globu. Pracownicy, którzy natrafią na daną trudność, próbują w takich przypadkach w pierwszej kolejności uzyskać rozwiązanie drogą telefoniczną lub przez e-mail, nierzadko wysyłając przy tym konsultowanemu ekspertowi szereg zdjęć. Gdy to nie zadziała, nie pozostaje jednak nic innego, jak fizycznie ściągnąć mogącą pomóc osobę – lub cały zespół – do zakładu, w którym wystąpił problem. Jest to, oczywiście, czasochłonne, drogie i wymaga dużego nakładu dodatkowej pracy. Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby zamiast tego specjalistów można było po prostu... teleportować – niczym w serialu Star Trek – do miejsca, w którym są potrzebni? Czteroosobowy zespół z Działu Zakupów w niemieckiej Bremie twierdzi, że właściwie dałoby się coś podobnego zrobić.

We współpracy z HoloOne, startupem ze znajdującego się pod opieką Grupy Airbus akceleratora biznesowego BizLab specjalizującym się w rozwiązaniach typu mixed reality, zespół ten opracował technologię AVATAIR, umożliwiającą ekspertom uzyskanie na ekranach przekazywanego w czasie rzeczywistym, obejmującego pełne 360° obrazu wideo miejsca, w którym występuje wymagający ich interwencji problem. Jak to działa? Osoba znajdująca się w docelowej lokalizacji za pomocą specjalnej kamery filmuje w ultrawysokiej rozdzielczości będący przedmiotem oględzin podzespół lub proces produkcyjny. Strumień wideo jest przesyłany na żywo bezpośrednio do konsultowanych ekspertów.

Użyta kamera jest wyposażona w dwa obiektywy, dzięki czemu oferuje pełny, 360-stopniowy widok, łącznie z sąsiednimi elementami i bezpośrednim otoczeniem hali produkcyjnej. Można ją zainstalować na statywie lub po prostu przenosić po filmowanym terenie (kamera jest odpowiednio stabilizowana). Strumień wideo jest na bieżąco wysyłany do chmury, gdzie można uzyskać do niego dostęp w czasie rzeczywistym za pomocą komputera, tabletu, a nawet smartfonu. „Badany problem można filmować tak długo, jak trzeba i z tak wielu różnych perspektyw, ilu specjalista będzie potrzebować do uzyskania pełnego obrazu sytuacji i wypracowania rozwiązania,” wyjaśnia kierownik projektu, Martin Brylowski. „Perspektywa 360 stopni pozwala konsultantowi rozglądać się we wszystkich kierunkach, stwarzając wrażenie, jakby naprawdę znajdował się na miejscu. Niemal tak, jakby się tam teleportował.” Efekt trójwymiarowości daje odczuć się jeszcze lepiej, jeżeli konsultant do oglądania transmisji użyje gogli VR.

Rozwiązanie AVATAIR zakłada przesył strumienia wideo za pomocą standardowej sieci telefonii komórkowej, korzystając w tym celu z routera bezprzewodowego i karty SIM. Daje to użytkownikom wygodną niezależność od sieci WiFi. Do sterowania przekazem służy aplikacja integrująca się z programem Outlook. Oznacza to, że łącze do strumienia wideo można przesyłać przez e-mail do wybranych adresatów w podobny sposób, co zaproszenia do wideokonferencji realizowanych np. przy użyciu programu WebEx.   „To narzędzie niesamowicie proste w użyciu,” zapewnia Martin. Jedyne wyposażenie potrzebne odbiorcom do obejrzenia transmitowanego wideo to ich własne urządzenia klienckie: tablety lub laptopy. Kamery dostarczy Airbus.

Zespołowi projektu AVATAIR udało się w 2017 roku zdobyć wnioskowaną kampanię BizLab IdeaSpace i w styczniu b.r. z powodzeniem rozpocząć etap Akceleracji w ramach akceleratora biznesowego BizLab. W ten sposób zespół uzyskał potrzebne zasoby, opiekę merytoryczną i przestrzeń co-workingową w Hamburgu. Opracowaną przezeń technologią poważnie zainteresowanych jest już siedmiu klientów. Jednym z jej potencjalnych zastosowań są zakupy elementów kabin pasażerskich do samolotów A350 XWB. Jeden z kontrahentów zamierza „teleportować” mający siedzibę w Hamburgu zespół inżynierów kabin A350 do hal montażu przedfinalnego (Pre-FAL) w Tuluzie, a potem także do wykonawcy toalet na Filipinach. „To powinno skutecznie rozwiązać trudności z prowadzonym na odległość wsparciem montażu kabin. Koniec z niepotrzebnymi podróżami specjalistów,” przewiduje Martin Brylowski. Do lata tego roku zespół AVATAIR dopracuje prototyp rozwiązania i przygotuje je do produkcji seryjnej. Następny krok to dodanie technologii rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, dzięki której obraz wideo będzie można wzbogacić o dodatkowe elementy cyfrowe.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

Czytany 547 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 03 kwiecień 2018 12:22

Artykuły powiązane

 • Pierwszy Airbus wyprodukowany w zakładach w Mobile leci do odbiorcy na biopaliwach.

  Jeszcze w tym tygodniu amerykańskie zakłady Airbus produkujące samoloty z rodziny A320 dostarczą pierwszą swoją maszynę napędzaną częściowo tzw. zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF). Najnowszy egzemplarz A321 jest przeznaczony dla linii JetBlue i zgodnie z planem, opuszcza w Mobile w dniu 20 września, mając w zbiornikach mieszankę zawierającą 15 procent specjalnych biopaliw.

 • Ku Księżycowi: ESA powierza spółce Airbus prace koncepcyjne nad przyszłą stacją załogową na orbicie Księżyca.

  Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zleciła spółce Airbus przeprowadzenie dwóch projektów badawczych dotyczących możliwego udziału partnerów europejskich w przyszłej kosmicznej stacji załogowej na orbicie Księżyca. W projekcie Gateway, wcześniej nazywanym Deep Space Gateway (DSG) lub Lunar Orbital Platform-Gateway (LOP-G), biorą udział agencje kosmiczne Stanów Zjednoczonych, Rosji, Kanady, Japonii i Europy (NASA, Roscosmos, CSA, JAXA i ESA).

 • Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii zamawiają śmigłowce H225M.

  Airbus Helicopters pozyskał zamówienie na cztery kolejne, wielozadaniowe śmigłowce H225M (poprzednia nazwa: EC725) od Królewskich Sił Powietrznych Tajlandii (RTAF) w ramach programu rozwoju floty wiropłatów. To dodatkowe zamówienie zwiększy do 2021 r. liczbę H225M w służbie RFAT do 12 sztuk.

 • Pierwszy A380 dla linii All Nippon Airways już w powietrzu.

  Pierwszy airbus A380 zbudowany dla All Nippon Airways (ANA) pomyślnie wykonał dzisiaj swój pierwszy lot, przelatując z francuskiej Tuluzy, gdzie znajduje się linia montażu końcowego (FAL) tych maszyn, do zakładów spółki Airbus w Hamburgu. Samolot jest obecnie przygotowywany do instalacji kabiny pasażerskiej i malowania w specjalnie zaprojektowany dla A380 wariant barw japońskiego przewoźnika.

 • Pierwszy airbus A220-100 w barwach Delta Air Lines opuszcza hangar malarski w Mirabel.

  W minionym tygodniu w zakładach w Mirabel w kanadyjskiej prowicji Quebec odbyła się prezentacja pierwszego egzemplarza Airbus A220-100 w barwach Delta Air Lines. Samolot opuścił hangar, w którym wykonano na nim zwieńczające montaż końcowy prace malarskie.

 • Zbudowany przez Airbus uzdatniacz powietrza ACLS leci na ISS.

  Airbus wysyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) nowy element systemu podtrzymywania życia (Life Support Rack). Ten zaprojektowany do działania w obiegu zamkniętym system – z tego względu nazwany ACLS (Advanced Closed Loop System) – powstał w laboratoriach spółki Airbus dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jako demonstrator technologii oczyszczania powietrza i odzyskiwania tlenu dla potrzeb ISS.

 • Singapur otrzymuje pierwszy egzemplarz A330 MRTT.

  Spółka Airbus przekazała Singapurskim Siłom Powietrznym (RSAF) pierwszy wielozadaniowy transportowiec-cysternę A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport). Samolot po raz pierwszy pokazano publicznie w sobotę 1 sierpnia 2018 r. podczas uroczystej parady upamiętniającej 50-lecie powstania RSAF.

 • Singapur otrzymuje pierwszy egzemplarz A330 MRTT.

  Spółka Airbus przekazała Singapurskim Siłom Powietrznym (RSAF) pierwszy wielozadaniowy transportowiec-cysternę A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport). Samolot po raz pierwszy pokazano publicznie w sobotę 1 sierpnia 2018 r. podczas uroczystej parady upamiętniającej 50-lecie powstania RSAF.

 • Airbus potwierdza uczestnictwo w MSPO 2018 i wyraża gotowość do spełnienia potrzeb Sił Powietrznych w zakresie modernizacji.

  Airbus zaprezentuje kompleksową gamę produktów i usług sektora obronnego, kosmonautyki i bezpieczeństwa na tegorocznych targach MSPO, największej wystawie branży lotnictwa i kosmonautyki oraz obronności w Europie Środkowej, która odbędzie się od 4 do 7 września. Wszechstronne uczestnictwo Airbusa na tegorocznych targach odzwierciedla olbrzymie perspektywy i możliwości rozwoju we wszystkich jego przedsiębiorstwach handlowych, obronnych i usługowych w Polsce i w całym regionie.

 • Trwają prace nad Sentinel-6A, satelitą do badań poziomu oceanów.

  Prowadzone w zakładach spółki Airbus prace nad budową satelity Sentinel-6A, pierwszego z dwóch urządzeń mających kontynuować pomiar poziomu mórz od 2020 r., pomyślnie przeszły krytycznie ważny etap: dokładne dopasowanie i złożenie głównej konstrukcji satelity z modułem napędowym.

Top