wtorek, 03 kwiecień 2018 12:18

Teleportuj mnie, AVATAIR ... zupełnie jak w filmie Star Trek.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dzięki rozwiązaniu AVATAIR, specjaliści mogą z bliska przyglądać się wymagającym rozwiązania problemom w odległych zakładach produkcyjnych bez opuszczania swojego miejsca pracy, na żywo oglądając otoczenie w oglądanym miejscu za pomocą gogli VR lub na ekranie komputera lub urządzenia przenośnego. Dzięki rozwiązaniu AVATAIR, specjaliści mogą z bliska przyglądać się wymagającym rozwiązania problemom w odległych zakładach produkcyjnych bez opuszczania swojego miejsca pracy, na żywo oglądając otoczenie w oglądanym miejscu za pomocą gogli VR lub na ekranie komputera lub urządzenia przenośnego.

Teleportacja nie jest wprawdzie jeszcze możliwa, ale pewien pracujący w Bremie zespół projektowy zaproponował łatwe w użyciu rozwiązanie multimedialne typu mixed-reality o zaletach bardzo zbliżonych do tych, jakie mogłaby oferować prawdziwa teleportacja: AVATAIR.

Grupa Airbus posiada zakłady i podwykonawców we wszystkich zakątkach świata. Przy tej skali działalności zdarza się, że problemu odkrytego na etapie montażu w którejś z lokalizacji nie da się obejść bez sięgnięcia po wiedzę i umiejętności specjalisty znajdującego się akurat po drugiej stronie globu. Pracownicy, którzy natrafią na daną trudność, próbują w takich przypadkach w pierwszej kolejności uzyskać rozwiązanie drogą telefoniczną lub przez e-mail, nierzadko wysyłając przy tym konsultowanemu ekspertowi szereg zdjęć. Gdy to nie zadziała, nie pozostaje jednak nic innego, jak fizycznie ściągnąć mogącą pomóc osobę – lub cały zespół – do zakładu, w którym wystąpił problem. Jest to, oczywiście, czasochłonne, drogie i wymaga dużego nakładu dodatkowej pracy. Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby zamiast tego specjalistów można było po prostu... teleportować – niczym w serialu Star Trek – do miejsca, w którym są potrzebni? Czteroosobowy zespół z Działu Zakupów w niemieckiej Bremie twierdzi, że właściwie dałoby się coś podobnego zrobić.

We współpracy z HoloOne, startupem ze znajdującego się pod opieką Grupy Airbus akceleratora biznesowego BizLab specjalizującym się w rozwiązaniach typu mixed reality, zespół ten opracował technologię AVATAIR, umożliwiającą ekspertom uzyskanie na ekranach przekazywanego w czasie rzeczywistym, obejmującego pełne 360° obrazu wideo miejsca, w którym występuje wymagający ich interwencji problem. Jak to działa? Osoba znajdująca się w docelowej lokalizacji za pomocą specjalnej kamery filmuje w ultrawysokiej rozdzielczości będący przedmiotem oględzin podzespół lub proces produkcyjny. Strumień wideo jest przesyłany na żywo bezpośrednio do konsultowanych ekspertów.

Użyta kamera jest wyposażona w dwa obiektywy, dzięki czemu oferuje pełny, 360-stopniowy widok, łącznie z sąsiednimi elementami i bezpośrednim otoczeniem hali produkcyjnej. Można ją zainstalować na statywie lub po prostu przenosić po filmowanym terenie (kamera jest odpowiednio stabilizowana). Strumień wideo jest na bieżąco wysyłany do chmury, gdzie można uzyskać do niego dostęp w czasie rzeczywistym za pomocą komputera, tabletu, a nawet smartfonu. „Badany problem można filmować tak długo, jak trzeba i z tak wielu różnych perspektyw, ilu specjalista będzie potrzebować do uzyskania pełnego obrazu sytuacji i wypracowania rozwiązania,” wyjaśnia kierownik projektu, Martin Brylowski. „Perspektywa 360 stopni pozwala konsultantowi rozglądać się we wszystkich kierunkach, stwarzając wrażenie, jakby naprawdę znajdował się na miejscu. Niemal tak, jakby się tam teleportował.” Efekt trójwymiarowości daje odczuć się jeszcze lepiej, jeżeli konsultant do oglądania transmisji użyje gogli VR.

Rozwiązanie AVATAIR zakłada przesył strumienia wideo za pomocą standardowej sieci telefonii komórkowej, korzystając w tym celu z routera bezprzewodowego i karty SIM. Daje to użytkownikom wygodną niezależność od sieci WiFi. Do sterowania przekazem służy aplikacja integrująca się z programem Outlook. Oznacza to, że łącze do strumienia wideo można przesyłać przez e-mail do wybranych adresatów w podobny sposób, co zaproszenia do wideokonferencji realizowanych np. przy użyciu programu WebEx.   „To narzędzie niesamowicie proste w użyciu,” zapewnia Martin. Jedyne wyposażenie potrzebne odbiorcom do obejrzenia transmitowanego wideo to ich własne urządzenia klienckie: tablety lub laptopy. Kamery dostarczy Airbus.

Zespołowi projektu AVATAIR udało się w 2017 roku zdobyć wnioskowaną kampanię BizLab IdeaSpace i w styczniu b.r. z powodzeniem rozpocząć etap Akceleracji w ramach akceleratora biznesowego BizLab. W ten sposób zespół uzyskał potrzebne zasoby, opiekę merytoryczną i przestrzeń co-workingową w Hamburgu. Opracowaną przezeń technologią poważnie zainteresowanych jest już siedmiu klientów. Jednym z jej potencjalnych zastosowań są zakupy elementów kabin pasażerskich do samolotów A350 XWB. Jeden z kontrahentów zamierza „teleportować” mający siedzibę w Hamburgu zespół inżynierów kabin A350 do hal montażu przedfinalnego (Pre-FAL) w Tuluzie, a potem także do wykonawcy toalet na Filipinach. „To powinno skutecznie rozwiązać trudności z prowadzonym na odległość wsparciem montażu kabin. Koniec z niepotrzebnymi podróżami specjalistów,” przewiduje Martin Brylowski. Do lata tego roku zespół AVATAIR dopracuje prototyp rozwiązania i przygotuje je do produkcji seryjnej. Następny krok to dodanie technologii rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, dzięki której obraz wideo będzie można wzbogacić o dodatkowe elementy cyfrowe.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

Czytany 297 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 03 kwiecień 2018 12:22

Artykuły powiązane

 • Airbus Helicopters i Schiebel z sukcesem testują Manned Unmanned Teaming.

  Firmy Airbus Helicopters oraz Schiebel przetestowały zdolności w zakresie Manned Unmanned Teaming (MUM-T - współdziałanie platform załogowych i bezzałogowych) z udziałem śmigłowca H145 i BSL CAMCOPTER® S-100. Podmioty te są pierwszymi europejskimi producentami wiropłatów, demonstrującymi tę technologię z interoperacyjnością na najwyższym poziomie (LOI°5).

 • Podsumowanie Konferencji Naukowej Inżynieria Ruchu Lotniczego 2018.

  Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Inżynieria Ruchu Lotniczego”, zorganizowana przez Zakład Inżynierii Transportu Lotniczego Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Transportu Lotniczego, odbyła się w dniach 17-18 kwietnia 2018 roku w hotelu Kawallo w Słubicach.

 • Najnowsze innowacje Grupy Airbus na 2018 ILA Berlin Air Show.

  W dniach od 25 do 29 kwietnia odbędzie się tegoroczna edycja ILA Berlin Air Show, podczas której Airbus zaprezentuje obszerną ofertę swoich produktów, obejmującą szereg ciekawych innowacji. Po raz kolejny Grupa Airbus będzie największym z obecnych na tej imprezie wystawców. Krajem partnerskim ILA w 2018 r. jest Francja.

 • Akceleracja sprzętowa przyspieszy prace badawcze na ISS.

  Niemiecki astronauta Alexander Gerst przygotuje do pracy system HSC-OS (High Speed Camera Operating System), stanowiący niewielkie, ale ważne rozszerzenie osprzętu elektronicznego superszybkiej kamery wideo lewitatora elektromagnetycznego (EML), która dzięki tej modernizacji zyska większe możliwości sterowania i przyspieszy przetwarzanie ogromnych ilości generowanych przez siebie danych.

 • Airbus wprowadza zaawansowanego drona do kontroli wizualnej samolotów w hangarach.

  Na wystawie MRO Americas Grupa Airbus po raz pierwszy demonstruje innowacyjne narzędzie do obsługi technicznej – Airbus Advanced Inspection Drone – urządzenie skonstruowane na platformie bezzałogowego statku powietrznego, przeznaczone do użytku wewnątrz hangarów. Ten specjalistyczny dron ma przyspieszać i ułatwiać kontrolę wizualną samolotów, znacząco redukować czasy ich przestoju i poprawiać jakość raportowania przeglądów.

 • Linie lotnicze SAS potwierdzają zamówienie na 35 samolotów z rodziny Airbus A320neo.

  Grupa SAS podpisała wiążące zamówienie na 35 sztuk samolotów A320neo. SAS wynajmie również 15 dodatkowych maszyn tego samego modelu od firm leasingowych. To nowe, znaczące, strategiczne zobowiązanie czyni SAS przewoźnikiem korzystającym wyłącznie z maszyn Airbus, wdrażającym samoloty paliwooszczędnej serii A320 zarówno na swoich głównych trasach europejskich, jak i w obszernej sieci połączeń lokalnych w krajach skandynawskich.

 • Lufthansa Group prezentuje nowe fotele w maszynach z rodziny Airbus A320.

  Wraz z rozpoczęciem planowanych dostaw samolotów z rodziny Airbus A320 od 2019 roku, klienci Lufthansa Group będą mogli korzystać z nowych foteli na trasach krótko- i średniodystansowych.

 • Airbus rozbuduje portfolio satelitów do obrazowania o konstelację satelitów TripleSat.

  Grupa Airbus zawarła z chińskim operatorem satelitów komercyjnych Twenty First Century Aerospace Technology Co. Ltd (21AT) umowę regulującą dystrybucję obrazów pozyskiwanych przez konstelację TripleSat, której spółka ta jest operatorem.

 • Prezentacja kabin Airspace dla samolotów A330neo i A320.

  Airbus prezentuje swoje najnowsze, nowatorskie rozwiązania dla kabin pasażerskich podczas odbywających się w Hamburgu targów Aircraft Interiors Expo – największej na świecie imprezy poświęconej wyposażeniu wnętrz samolotów pasażerskich, w tym systemom rozrywki pokładowej, łączności i innym usługom oferowanych pasażerom.

  Zajmowany przez Grupę Airbus pawilon 5A20 jest usytuowany w dobrze wyeksponowanym miejscu hali B5. Na jego przestronnej powierzchni 550m² – większej, niż podczas którejkolwiek z poprzednich edycji AIX – wspólną ofertę przedstawiają: Airbus Commercial Aircraft, Services by Airbus oraz Airbus Interiors Services (AIS).

  Jednym z najciekawszych punktów prezentacji Airbus Commercial jest makieta najnowszej kabiny opartej na koncepcji Airspace, przeznaczonej dla samolotów z rodziny A320. Obejmuje ona strefę powitalną z ciekawymi efektami świetlnymi, rozkładające się na płasko fotele, schowki bagażowe Airspace XL i toaletę, pozwalając odwiedzającym na własne oczy przekonać się o wygodach, jakie będą oferować nowe, zaprojektowane z myślą o rejsach transatlantyckich samoloty A321LR, gdy już wkrótce wejdą do eksploatacji. Druga duża makieta w pawilonie Grupy Airbus prezentuje koncepcję Airspace na przykładzie fragmentu kabiny A330neo.

  Pawilon mieści też liczne eksponaty, w tym drukowane na drukarkach 3D modele modyfikacji optymalizujących zagospodarowanie przestrzeni w kabinach i inne innowacje. Goście mogą ponadto zwiedzać kabiny Airspace wszystkich samolotów Airbus w całkowicie trójwymiarowej rzeczywistości wirtualnej. Mogą też wypróbować nową kabinę cyfrową „A320 Plane it yourself” i poeksperymentować konfiguratorem systemów oraz skorzystać z nowatorskiego kiosku multimedialnego „I flyA380.com”.

  Na terenie tego samego pawilonu swoje usługi prezentuje dział Services by Airbus, ilustrując je makietą modelu A320, dającą przegląd najnowszych rozwiązań dostępnych w znajdujących się obecnie w użytku samolotach jednonawowych, oraz najnowszych alternatywnych modyfikacji kabin liniowców A330. Na stanowisku Grupy Airbus na tegorocznych targach AIX po raz pierwszy można oglądać naturalnych rozmiarów makietę opracowanego przez AIS dwuosobowego modułu klasy premium „Day & Night”, przeznaczonego dla użytkowników szerokokadłubowców A350.

  W tym roku Airbus może pochwalić się aż czterema nominacjami do prestiżowych nagród Crystal Cabin Awards. Grupa otrzymała je za  wnętrze Airspace samolotów rodziny A320, nowe rozwiązania „Printed Electrics”/„Info-Panel” (we współpracy ze spółką Altran), łączność bezprzewodową LiFi („Light-Fidelity”) o gigabitowej prędkości transmisji w kabinie pasażerskiej – wraz z Uniwersytetem Edynburskim, oraz za „Day and Night”, nowy produkt dla kabin klasy premium (z oferty spółki zależnej AIS). Gala rozdania nagród Crystal Cabin, podczas której zostaną ogłoszeni ich laureaci, odbędzie się wieczorem we wtorek, 10 kwietnia.

  Oprócz zaplanowanego na otwarcie pawilonu we wtorkowy poranek briefingu dla mediów i zwiedzania ekspozycji Grupy Airbus, przez wszystkie trzy dni targów Airbus zaprasza dziennikarzy do kontaktowania się w celu umówienia się na indywidualne prezentacje makiet rozwiązań kabinowych oraz wywiady z ekspertami.

  Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

 • Airbus Helicopters podpisuje kontrakty na wdrożenie HCare Smart w Ameryce Łacińskiej.

  Siły zbrojne Brazylii i siły powietrzne Meksyku zdecydowały się na wdrożenie godzinowych programów obsługowych HCare Smart, podpisując z Airbus Helicopters kontrakty o łącznej wartości przekraczającej 125 mln EUR.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top