czwartek, 05 kwiecień 2018 09:36

Kolejne zgłoszenia na Air Show w Radomiu. Nie mogło zabraknąć Midnight Hawks.

Napisane przez Echodnia.eu
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zdjęcie: Red / Aviation24.pl Zdjęcie: Red / Aviation24.pl

Fiński zespół Midnight Hawks oraz piloci zabytkowych samoloty z zespołu The Flying Bulls - to kolejni potwierdzeni uczestnicy tegorocznych pokazów Air Show 2018 w Radomiu. - informuje radomski dział portalu Echodnia.eu.

Tymczasem wciąż nie ma umowy wojska z miastem w sprawie organizacji imprezy, nie ustalona jest też formuła i zasady finansowania tegorocznego Air Show w Radomiu.

Midnight Hawks to zespół akrobacyjny sił powietrznych Finlandii założony w 1997 roku w bazie wojskowej w Kauhavie. Zespół od początku wykorzystuje samoloty szkolne BAE Hawk które nie posiadają barw zespołu ponieważ samoloty na co dzień służą w Fińskich siłach powietrznych jako samoloty szkoleniowe. Wszyscy członkowie zespołu są instruktorami lotów w Akademii Fińskiego Lotnictwa. Zwykle mają rangę kapitana lub majora. BAE Systems Hawk to brytyjski, jednosilnikowy, zaawansowany technologicznie samolot z napędem odrzutowym. Produkowane są w Wielkiej Brytanii i w Indiach. Midnight Hawks gościli już na pokazach Air Show w Radomiu. Najbardziej zapamiętano ich występ pierwszego dnia pokazów w 2009 roku, kiedy to po 3 minutach lotów trzeba było sprowadzić zespół na ziemię, bo niska podstawa chmur nie pozwalała na kontynuowanie lotu. Chwilę potem rozszalał się deszcz i pokazy przerwano.

Z kolei The Flying Bulls to pasjonaci lotnictwa, którzy zajmują się odnawianiem starych, zabytkowych samolotów oraz helikopterów i prezentują je na pokazach lotniczych. Gościli też już na pokazach w Radomiu. Wiadomo, że wojsko wciąż negocjuje w sprawie przylotu do Radomia najbardziej znanych wojskowych zespołów akrobacyjnych. Wiele z tych zespołów opublikowało już tegoroczne kalendarze udziałów w międzynarodowych imprezach. Duży zawód może spotkać miłośników francuskiego zespołu Patrouille de France, który nie przyleci do Polski, bo 25 i 26 sierpnia, czyli wtedy kiedy odbędzie się Air Show w Radomiu, ekipa lata w lokalnych pokazach we Francji. Niewykluczony jest przylot włoskiego zespołu Frecce Tricolorii, który w oficjalnym opublikowanym kalendarzu nie umieścił Radomia, ale 25 i 26 sierpnia nie jest jeszcze terminem zajętym na udział tej ekipy w innych pokazach. Wojsko potwierdziło do tej pory udział 9 państw w sierpniowej imprezie w Radomiu. Wśród nich jest Pakistan. Usiłowaliśmy potwierdzić nieoficjalną informację, że na Air Show w Radomiu pojawi się ekipa pakistańskiego zespołu PAF Sherdills. Rzecznik zespołu odpisał nam, że na razie nie może potwierdzić udziału ekipy w radomskich pokazach.

Historyczne Air Show 2018 w Radomiu

Tymczasem wciąż nie ma podpisanej umowy wojska z miastem na temat organizacji imprezy. W poprzednich pokazach Air Show takie porozumienie podpisywane było zawsze na wiele miesięcy przed pokazami. Stronami umowy było Ministerstwo Obrony Narodowej, miasto, Aeroklub Polski przygotowujący część cywilną pokazów oraz firma - operator zajmujący się cywilnymi i finansowymi kwestiami organizacji imprezy. Inaczej było w ubiegłym roku, kiedy to zrezygnowano z operatora, a cywilną częścią organizacyjną zajęło się wojsko. - Mamy zaplanowany 16 kwietnia rekonesans na radomskim lotnisku z udziałem osób odpowiedzialnych za Air Show ze strony wojska. Mam nadzieję, że wtedy dojdzie do wiążących ustaleń co do finansowania, organizacji, przygotowania i zabezpieczenia imprezy - mówi Mateusz Tyczyński, szef kancelarii prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. W tym roku Air Show będzie miało szczególną oprawę, bo powiązano je z obchodami 100 - lecia polskiego lotnictwa wojskowego, obchodzonego m.in. w Dęblinie, Warszawie i Radomiu.

Jak już wcześniej informowaliśmy swój udział w radomskiej imprezie zapowiedział szwajcarski zespół akrobacyjny Patruille Suisse latający na amerykańskich samolotach F-5E Tiger II, a także 6 - osobowy chorwacki zespół Krila Oluje latający na samolotach Pilatus PC-9M. 25 i 27 sierpnia będzie też w Radomiu 7 - osobowy hiszpański zespół Patrulla Águila używający samolotów Casa C-101. Dużą atrakcją dla pasjonatów lotnictwa będzie udział zespołu akrobacyjnego Royal Jordanian Falcons. Czesi poinformowali o udziale w tegorocznych pokazach w Radomiu dwóch maszyn - myśliwca wielozadaniowego Jas-39C Gripen oraz szkolnego odrzutowca Aero L-159A Alca. Tureckie siły powietrzne przyślą demonstracyjny samolot F-16C Block 40 Fighting Falcon.

Źródło informacji: Echodnia.eu

Czytany 618 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 kwiecień 2018 09:46

Artykuły powiązane

 • Port Lotniczy Radom. Kiedy PPL przejmie port na Sadkowie?

  Jak pisze portal Echodnia.eu Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze wybrało bardziej skomplikowany sposób przejęcia Portu Lotniczego Radom, bo obawiało się konsekwencji nieodpowiedniego finansowania spółki przez miasto. Procedura trwa i zdaniem przedstawicieli PiS opóźnia się z winy miasta. - To nieprawda, zrobiliśmy wszystko, co należało - odpowiada prezydent Radomia Radosław Witkowski.

 • Zobacz Oficjalny Spot Air Show 2018 w Radomiu! Rozmawialiśmy z przedstawicielami Biura Organizacyjnego pokazów.

  Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako jedni z pierwszych, oficjalny spot Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. Rozmawaliśmy również przy okazji z przedstawicielami Biura Organizacyjnego Air Show 2018 w Radomiu.

 • SAAB JAS 39 Gripen – szwedzki myśliwiec wielozadaniowy na Air Show 2018.

  SAAB JAS 39 Gripen – szwedzki myśliwiec wielozadaniowy produkowany przez koncern lotniczy SAAB w koprodukcji z BAE Systems. Gripen charakteryzuje się stosunkowo wysokimi osiągami, a przy tym jest to dość uniwersalna maszyna przystosowana na wymogów współczesnego pola walki.

 • Royal International Air Tatoo 2018. 100-lecie Królewskich Sił Powietrznych.

  Od 13 lipca w bazie lotniczej Fairford trwa kolejny Royal International Air Tatoo. W tym roku jest to ważne wydarzenie w Wielkiej Brytanii, ponieważ przypada w 100-lecie Królewskich Sił Lotniczych. Brytyjskie Air Show zakończy się dzisiaj, a my tymczasem prezentujemy zdjęcia Petera Steehouwera z ostatnich dni.

 • Akredytacje i pakiety spotterskie na Air Show w Radomiu.

  Organizatorzy Pokazów Lotniczych w Radomiu informują, że wnioski o przyznanie pakietu spotterskiego Biuro Prasowe zacznie przyjmować 5 lipca 2018 r. akredytacje zostaną zakończone 20 lipca 2018 r. o godz. 15.00.Po tym terminie nie będzie już możliwe uzyskanie akredytacji.

 • Jak zorganizować pokazy lotnicze podpowiada Urząd Lotnictwa Cywilnego.

  Pokazy lotnicze to wydarzenia, które przyciągają wielu pasjonatów lotnictwa, ale także osoby niezwiązane z awiacją, które chętnie podziwiają umiejętności pilotów. Najwięcej pokazów organizowanych jest w szczycie sezonu lotniczego, czyli w wakacje. Z uwagi na bezpieczeństwo publiczności i pilotów pokazy lotnicze muszą odbywać się zgodnie z określonymi przepisami. W związku z tym oraz w trosce o bezpieczeństwo publiczności i uczestników tego rodzaju imprez Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował ulotkę na temat przepisów dotyczących organizacji oraz przeprowadzania pokazów lotniczych.

 • Latający ołówek powraca. Rumuński Mig-21 na Air Show w Radomiu.

  Na Międzynarodowych Pokazach AIR SHOW 2018 kolejny raz wystąpi ulubieniec fanów lotnictwa - solista rumuński na myśliwcu MiG-21 LanceR. "Latający ołówek" to rumuński samolot myśliwski MiG-21 LanceR - zmodyfikowana wersja radzieckiego myśliwca MiG-21. W 1995 r. wzniósł się w powietrze pierwszy prototyp tej maszyny.

 • Dwudniowy program X Nowotarskiego Pikniku Lotniczego.

  Blisko 16 godzin pokazów, ponad 30 maszyn w powietrzu! To wszystko czeka nas już za kilka dni. 7-8 lipca wszystkie drogi będą prowadzić na nowotarskie lotnisko! Prezentujemy Państwu szczegółowy program na poszczególne dni.

 • Działalność Aeroklubu Włocławskiego w sezonie 2018. Dużo ciekawych wydarzeń w najbliższym czasie.

  Nastał czas wakacji w związku z tym Aeroklub Włocławski realizuje intensywną działalność statutową. Z dniem 9 lipca rozpoczyna się szkolenie podstawowe dla grupy kandydatów na pilotów szybowcowych ze startu za wyciągarką. Kolejne takie szkolenie będzie realizowane w miesiącu wrześniu. Sukcesywnie realizowane jest szkolenie i trening szybowcowy, samolotowy oraz balonowy, także modelarskie. Treningi są mocno uzależnione od warunków pogodowych, a aura nie rozpieszcza nas w tym roku, jednak wykorzystując każde dni z odpowiednią pogodą realizujemy te działania.

 • Widzowie podczas Air Show w Radomiu zobaczą SAAB 105 OE.

  Saab 105 OE to samolot szkolno-bojowy i rozpoznawczy zbudowany przez wytwórnię SAAB dla Szwedzkich Sił Powietrznych.

Top