czwartek, 05 kwiecień 2018 09:36

Kolejne zgłoszenia na Air Show w Radomiu. Nie mogło zabraknąć Midnight Hawks.

Napisane przez Echodnia.eu
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zdjęcie: Red / Aviation24.pl Zdjęcie: Red / Aviation24.pl

Fiński zespół Midnight Hawks oraz piloci zabytkowych samoloty z zespołu The Flying Bulls - to kolejni potwierdzeni uczestnicy tegorocznych pokazów Air Show 2018 w Radomiu. - informuje radomski dział portalu Echodnia.eu.

Tymczasem wciąż nie ma umowy wojska z miastem w sprawie organizacji imprezy, nie ustalona jest też formuła i zasady finansowania tegorocznego Air Show w Radomiu.

Midnight Hawks to zespół akrobacyjny sił powietrznych Finlandii założony w 1997 roku w bazie wojskowej w Kauhavie. Zespół od początku wykorzystuje samoloty szkolne BAE Hawk które nie posiadają barw zespołu ponieważ samoloty na co dzień służą w Fińskich siłach powietrznych jako samoloty szkoleniowe. Wszyscy członkowie zespołu są instruktorami lotów w Akademii Fińskiego Lotnictwa. Zwykle mają rangę kapitana lub majora. BAE Systems Hawk to brytyjski, jednosilnikowy, zaawansowany technologicznie samolot z napędem odrzutowym. Produkowane są w Wielkiej Brytanii i w Indiach. Midnight Hawks gościli już na pokazach Air Show w Radomiu. Najbardziej zapamiętano ich występ pierwszego dnia pokazów w 2009 roku, kiedy to po 3 minutach lotów trzeba było sprowadzić zespół na ziemię, bo niska podstawa chmur nie pozwalała na kontynuowanie lotu. Chwilę potem rozszalał się deszcz i pokazy przerwano.

Z kolei The Flying Bulls to pasjonaci lotnictwa, którzy zajmują się odnawianiem starych, zabytkowych samolotów oraz helikopterów i prezentują je na pokazach lotniczych. Gościli też już na pokazach w Radomiu. Wiadomo, że wojsko wciąż negocjuje w sprawie przylotu do Radomia najbardziej znanych wojskowych zespołów akrobacyjnych. Wiele z tych zespołów opublikowało już tegoroczne kalendarze udziałów w międzynarodowych imprezach. Duży zawód może spotkać miłośników francuskiego zespołu Patrouille de France, który nie przyleci do Polski, bo 25 i 26 sierpnia, czyli wtedy kiedy odbędzie się Air Show w Radomiu, ekipa lata w lokalnych pokazach we Francji. Niewykluczony jest przylot włoskiego zespołu Frecce Tricolorii, który w oficjalnym opublikowanym kalendarzu nie umieścił Radomia, ale 25 i 26 sierpnia nie jest jeszcze terminem zajętym na udział tej ekipy w innych pokazach. Wojsko potwierdziło do tej pory udział 9 państw w sierpniowej imprezie w Radomiu. Wśród nich jest Pakistan. Usiłowaliśmy potwierdzić nieoficjalną informację, że na Air Show w Radomiu pojawi się ekipa pakistańskiego zespołu PAF Sherdills. Rzecznik zespołu odpisał nam, że na razie nie może potwierdzić udziału ekipy w radomskich pokazach.

Historyczne Air Show 2018 w Radomiu

Tymczasem wciąż nie ma podpisanej umowy wojska z miastem na temat organizacji imprezy. W poprzednich pokazach Air Show takie porozumienie podpisywane było zawsze na wiele miesięcy przed pokazami. Stronami umowy było Ministerstwo Obrony Narodowej, miasto, Aeroklub Polski przygotowujący część cywilną pokazów oraz firma - operator zajmujący się cywilnymi i finansowymi kwestiami organizacji imprezy. Inaczej było w ubiegłym roku, kiedy to zrezygnowano z operatora, a cywilną częścią organizacyjną zajęło się wojsko. - Mamy zaplanowany 16 kwietnia rekonesans na radomskim lotnisku z udziałem osób odpowiedzialnych za Air Show ze strony wojska. Mam nadzieję, że wtedy dojdzie do wiążących ustaleń co do finansowania, organizacji, przygotowania i zabezpieczenia imprezy - mówi Mateusz Tyczyński, szef kancelarii prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. W tym roku Air Show będzie miało szczególną oprawę, bo powiązano je z obchodami 100 - lecia polskiego lotnictwa wojskowego, obchodzonego m.in. w Dęblinie, Warszawie i Radomiu.

Jak już wcześniej informowaliśmy swój udział w radomskiej imprezie zapowiedział szwajcarski zespół akrobacyjny Patruille Suisse latający na amerykańskich samolotach F-5E Tiger II, a także 6 - osobowy chorwacki zespół Krila Oluje latający na samolotach Pilatus PC-9M. 25 i 27 sierpnia będzie też w Radomiu 7 - osobowy hiszpański zespół Patrulla Águila używający samolotów Casa C-101. Dużą atrakcją dla pasjonatów lotnictwa będzie udział zespołu akrobacyjnego Royal Jordanian Falcons. Czesi poinformowali o udziale w tegorocznych pokazach w Radomiu dwóch maszyn - myśliwca wielozadaniowego Jas-39C Gripen oraz szkolnego odrzutowca Aero L-159A Alca. Tureckie siły powietrzne przyślą demonstracyjny samolot F-16C Block 40 Fighting Falcon.

Źródło informacji: Echodnia.eu

Czytany 440 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 kwiecień 2018 09:46

Artykuły powiązane

 • F-16 Demo Tiger Team. Niepowtarzalny ryk dopalacza na pokazach w Radomiu

  F-16 Fighting Falcon Block 52+,nazywany przez pilotów VIPER, to wielozadaniowy myśliwiec czwartej generacji, który broni polskiego nieba od 2006 roku.W Polsce jest ich 48 sztuk, ale tylko jeden specjalnie przygotowany do prezentacji pokazowych.

 • Jest 1 milion złotych na organizację Air Show w Radomiu.

  Podczas poniedziałkowej sesji Rada Miejska przesunęła niewiele ponad 1 milion złotych na organizację pokazów lotniczych w sierpniu tego roku. Miasto jest współorganizatorem Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2018. Tak, jak przy poprzednich edycjach wydarzenia odpowiada między innymi za organizację i obsługę parkingów, komunikację miejską, sprzątanie w czasie i po pokazach. Zapewnia też obsługę medyczną.

 • Najnowsze innowacje Grupy Airbus na 2018 ILA Berlin Air Show.

  W dniach od 25 do 29 kwietnia odbędzie się tegoroczna edycja ILA Berlin Air Show, podczas której Airbus zaprezentuje obszerną ofertę swoich produktów, obejmującą szereg ciekawych innowacji. Po raz kolejny Grupa Airbus będzie największym z obecnych na tej imprezie wystawców. Krajem partnerskim ILA w 2018 r. jest Francja.

 • Rosyjski pilot skazany przez Sąd w Radomiu za naruszenie strefy zakazu lotów.

  Pół roku więzienia z warunkowym zawieszeniem kary na okres roku, 10 tysięcy złotych grzywny oraz obciążenie kosztami procesu w wysokości ponad 2,8 tysiąca złotych - to kara dla pilota Wasilija P. z Rosji. W 2016 roku Wasilij P., lecąc samolotem akrobacyjnym na Mistrzostwa Świata w Akrobacji Lotniczej WAAC 2016 w Radomiu, naruszył w strefę zakazu lotów. Do lądowania na lotnisku w podradomskim Piastowie sprowadzały go myśliwce F-16.

 • SOLOTURK ponownie pojawi się na radomskim niebie podczas Air Show 2018.

  Dzisiaj prezentujemy pierwszego zagranicznego uczestnika MPL AIR SHOW 2018. SOLOTURK to zespół demonstracyjny, prezentujący nie tylko możliwości nowoczesnych i wydajnych samolotów F-16 należących do tureckich sił powietrznych, ale również poziom umiejętności i wiedzę pilotów niezbędną do wykonania pokazów.

 • Podniebne szkolenie podchorążych z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego na samolotach M-28.

  W 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu na samolotach transportowych M-28 "Bryza" szkoli się czworo podchorążych piątego roku studiów WSOSP.

 • Będą bilety na Air Show w Radomiu. Pentagon dał pozwolenie na pokaz swoich maszyn.

  Rekordowa liczba samolotów i śmigłowców, imponujące wystawy różnych rodzajów wojsk, bilety, ale w przystępnej cenie oraz wiele różnych ulg - tak mają wyglądać tegoroczne pokazy Air Show.

 • DGRSZ informuje o NATO Tiger Meet 2018. Akredytacje również dla Spotterów.

  W dniach 14-25 maja w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego odbędzie się szkolenie NATO Tiger Meet 2018. W 2018 roku będziemy gościć w Polsce eskadry lotnicze z sojuszniczych i partnerskich państw zrzeszone w Tiger Association.

 • Zgłoszenia kolejnych ekip na pokazy lotnicze w Radomiu.
  Kolejne ekipy zgłaszają swój udział w tegorocznych pokazach Air Show. W Radomiu zobaczymy między innymi czeskie śmigłowce Mil Mi-35 Hind i Mil Mi-171, pakistańskie maszyny PAC Super Mushshaki PAC JF-17 Thunder oraz rumuńskiego niemal zabytkowego Miga-21 Lancer.
 • 49 Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim zaprasza na lotniczy piknik rodzinny.

  16 czerwca 2018 roku 49 Baza Lotnictwa zaprasza na uroczyste obchody swojego święta i tradycyjny, rodzinny piknik lotniczy organizowany na pruszczańskim lotnisku. Po ubiegłorocznym jubileuszu 50-lecia funkcjonowania lotnictwa śmigłowcowego na pruszczańskiej ziemi, należy przypomnieć o przypadającej w tym roku 65 rocznicy funkcjonowania lotnictwa wojskowego w Pruszczu Gdańskim.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top