środa, 11 kwiecień 2018 13:43

100-lecie Lotnictwa Polskiego: Apel Rady Seniorów Lotnictwa.

Napisane przez Aeroklub Polski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Aeroklub Polski Źródło zdjęcia: Aeroklub Polski

W sierpniu 2018 roku przypada setna rocznica powstania Lotnictwa Polskiego. Jednym z najważniejszych elementów obchodów będzie odsłonięcie pomnika „Chwała Lotnikom Polskim”, który stanie na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 

Inicjatywa budowy pomnika, poświęconego wszystkim polskim lotnikom, zrodziła się w 2016 roku. Jeszcze tego samego roku, dokładnie 5 listopada odbył się wstęp do obchodów 100-lecia polskiego lotnictwa, czyli podpisanie oraz wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego pod budowę pomnika.

Ta idea musi zostać zrealizowana za cztery miesiące, w 100. Rocznicę powstania Lotnictwa Polskiego. W tej sprawie zamieszczamy apel Leszka Mańkowskiego, Członka Komitetu Budowy Pomnika oraz Prezes Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego:  Budujemy Pomnik Chwała Lotnikom Polskim

Budujemy Pomnik Chwała Lotnikom Polskim – APEL

Szanowni Państwo,

Wielkimi krokami zbliża się 100. Rocznica powstania Lotnictwa Polskiego. Będziemy ją obchodzili
w sierpniu 2018 roku.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach obchodów będzie odsłonięcie pomnika „Chwała Lotnikom Polskim”, którego lokalizacja przewidziana jest na cmentarzu wojskowym Powązki w Warszawie – miejscu nadzwyczaj godnym, gdzie spoczywają prochy naszych znakomitych przodków. W listopadzie 2016 roku w obecności delegacji i pocztów sztandarowych lotniczych stowarzyszeń wojskowych i cywilnych został tam wmurowany akt erekcyjny. Lotnictwo sportowe reprezentował poczet Aeroklubu Polskiego.

Inicjatywa budowy pomnika zrodziła się wśród lotników wojskowych w 2016 roku. Powstały wówczas Komitet Budowy Pomnika szybko doszedł do wniosku, że lotnictwo jest jedno. Czy to wojskowe, czy cywilne, sportowe i usługowe jednakowo naznaczone jest daniną krwi. I to właśnie tym, którzy polegli w walce, czy zginęli w czasie zmagań sportowych, bądź pełniąc służbę cywilną ma być poświęcony ten monument.

My – lotnicy zrzeszeni w aeroklubach również mamy swoich bohaterów, których pamięć uczcimy budową pomnika.

Tworzymy jedną, wielotysięczna grupę ludzi lotnictwa zrzeszonych pod aeroklubowymi sztandarami. Pokażmy, że pielęgnowanie historii jest dla nas równie ważne jak bieżąca działalność lotnicza. Nie wyobrażam sobie bowiem sytuacji, byśmy nie wsparli tego jakże wzniosłego przedsięwzięcia. Polscy generałowie – lotnicy, jako pierwsi wspomogli budowę datkami w wysokości od 1000 do 5000 złotych. Chwała Im za to.

My prosimy Was o wsparcie idei według Waszych możliwości. Ambicją Komitetu jest zbudowanie naszego, lotniczego pomnika własnymi siłami i głęboko wierzymy, że nam się to uda…

Koleżanki i koledzy,

Wszystkie wpłaty dokonane na konto budowy są zapisane w Księdze Budowy i po jej zakończeniu będą opublikowane. Darczyńcy, którzy wesprą budowę wpłatą powyżej 500 zł zostaną wyróżnieni nadaniem okolicznościowego medalu, którego formę i treść zatwierdziliśmy na ostatnim posiedzeniu Komitetu.

Tych, którzy pragną się zapoznać ze szczegółami pomnika, projektem, oraz ludźmi którzy będą go tworzyli zapraszam na stronę Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, gdzie zamieściłem wpisy wzbogacone materiałem zdjęciowym (http://kksl.p40.pl/?p=2770). Chętnie też osobiście odpowiemy na pytania (https://www.rslap.org/prezydium).

Wpłaty prosimy dokonywać na:
OW-MSSLWRP, Komitet Budowy Pomnika, ul. Żwirki i Wigury 1 C, 00-909 Warszawa. Numer konta:
40 2030 0045 1110 0000 0429 0180 – dla wpłat PLN
45 2030 0045 3110 0000 0037 3140 – dla wpłat EUR
w tytule wpłaty wpis: budowa pomnika

W imieniu Komitetu Budowy zapraszam serdecznie do wsparcia budowy.

Z poważaniem

Leszek Mańkowski

Prezes Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego  

Źródło informacji: Aeroklub Polski

Czytany 936 razy Ostatnio zmieniany środa, 11 kwiecień 2018 13:47

Artykuły powiązane

Top