środa, 31 sierpień 2016 11:19

Tomasz Białoszewski i Witold Sokół - Znane osoby ze świata lotnictwa o powstającym filmie "Dywizjon 303".

Napisane przez Mariusz Barszcz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 Znane osoby ze świata lotnictwa o powstającym filmie Dywizjon 303 część 1: Tomasz Białoszewski i Witold Sokół. Rozpoczynamy 3 częściowy cykl wywiadów z osobami znanymi w lotniczych kręgach. Poprosiliśmy ich o opinię na temat powstającego właśnie filmu "Dywizjon 303". Na "pierwszy ogień" poszli Tomasz Białoszewski i Witold Sokół, których zapytaliśmy o oczekiwania w stosunku do filmu, jego obsady i wzorców jakimi powinni się kierować twórcy tej kinowej produkcji do której zdjęcia rozpoczęły się już w pierwszej połowie sierpnia w Drwalewie koło Grójca.

tomasz białoszewski dywizjon 303 Tomasz Białoszewski (Dziennikarz telewizyjny i radiowy, komentator wydarzeń lotniczych) - Bardzo się cieszę z inicjatywy nakręcenia tego filmu. Losy naszych pilotów, a szczególnie tego dywizjonu, to wspaniała karta dokonań Polaków walczących na Zachodzie. Oczywiście od razu nasuwają się i inne godne filmowego uwiecznienia postaci i to nie tylko lotników i nie tylko z tego frontu walk, ale w myśl porzekadła: "nie od razu Kraków zbudowano"... Chciałbym jednak zobaczyć w tym filmie nie tylko bohaterów, ale także ludzi "z krwi i kości", z ich rozterkami i słabościami, bo jestem przekonany, że obok wielkiego heroizmu i determinacji w walce, która ich cechowała - na pewno takowe mieli.  Chciałbym zobaczyć zatem prawdę o nich i tamtych dniach na tyle, na ile pozwala na to zdystansowane przez czas spojrzenie oraz choćby pewien obiektywizm historyczny. Niech to będzie film pod każdym względem prawdziwy!  
 Najchętniej widziałbym tu aktorów takich, których nie znam z dziesiątków bardziej i mniej mądrych rodzimych produkcji. Chciałbym aby to nie były twarze "zgrane", a absolutnie świeże, dodające autentyczności sprawie, która jest tego ze wszech miar godna. Ze względu jednak na trudną, lotniczą materię, z jaką się mają zmierzyć, chciałbym aby konsultowali ich prawdziwi zawodowcy, a nie ludzie, którzy znają lotnictwo tylko z filmów, książek lub opowiadań.
 Zastanawiałem się jaki film powinien być wzorcem dla trwającej właśnie produkcji… To bardzo trudna kwestia, bo w gruncie rzeczy jest w pełni uzależniona od budżetu przeznaczonego na tę produkcję, a filmy techniczne - a szczególnie lotnicze (o aspektach historycznych już nie wspominając) mają to do siebie, że jeśli mają oczarować widza "autentyzmem", to muszą znamiona tego posiadać. A to z kolei kosztuje. Na pewno chciałoby się, aby technicznie, obrazowo i realizacyjnie, dorównywał choć w części np. filmom "Pearl Harbour", czy też "Czarna Eskadra" lub "Ślicznotka z Memphis". Jakby jednak nie było, czekam na ten film i mocno kibicuję jego twórcom.

witold sokół dywizjon 303Witold Sokół (kpt. rez. pil. Witold „Toyo” Sokół – były pilot pokazowy MiG-29, komentator kilku ostatnich edycji Air Show w Radomiu, wykładowca w Szkole Orląt.) - Film o Dywizjonie 303 jest bardzo potrzebny. Z dwóch podstawowych względów:  Po pierwsze, czytelnictwo w Polsce jest na bardzo słabym poziomie i szansa, że statystyczny Polak sięgnie po książkę o dywizjonie jest raczej znikoma. To zaś spowoduje, że wiedza w społeczeństwie o bohaterskich lotnikach i ich sukcesach będzie na poziomie...czytelnictwa. Film na pewno pomoże w krzewieniu wiedzy o tym co się działo na Wyspach Brytyjskich latem 1940 roku i jaki udział mieli w tym Polacy. Po drugie, w obecnych czasach, gdy żyje coraz mniej ludzi mogących dać tzw. świadectwo, o wiele łatwiej tworzyć nowe prawdy skierowane do szerokiego odbiorcy, który nie będzie siedział w archiwach, czy choćby czytał wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń. W świadomości przeciętnego Amerykanina Enigmę zdobyli amerykańscy marynarze na niemieckim U-boocie, przecież przeciętny Amerykanin widział to w kinie, tak mu to pokazano i w to wierzy. W jednej z produkcji hollywoodzkich zawłaszczono znaki Dywizjonu 303, słynne RF („Rafałki”) pojawiły się na Spitfire którego pilotował Ben Affleck, jako amerykański ochotnik. Młody Amerykanin, o ile zrozumie o czym opowiada film, po ujrzeniu samolotu z takimi znakami zakrzyknie, że to Amerykanie lecą na pomoc Europie. Nie zakładam, że film o dywizjonie 303 dotrze do szerokiego odbiorcy w USA, ale zważywszy na „hollywoolizację” kina, nasz widz może wyciągnąć równie błędne wnioski bazując jedynie na tym co zobaczył „w amerykańskim filmie”.  Niby takie drobne rzeczy, ale złożone w całość budują w świadomości zakłamany obraz ówczesnych wydarzeń. Dlatego film powinien powstać.
 Sprawa obsady: No cóż, mamy aktorów jakich mamy, nowych tak od razu nie będziemy mieli, wprawdzie niektórzy się opatrzyli w innych dość wyrazistych rolach, ale taka ich praca. Nie ważne są nazwiska aktorów, ważne aby dobrze zagrali nazwiska pilotów w których będą się wcielać.
 Nieco obawiam się o sceny batalistyczne, o sceny walk powietrznych. Jest to bardzo trudny element do ciekawego pokazania w kinie, sam w sobie jest on niesamowicie interesujący, jednak pokazać go w realny sposób jest dość trudno. Wystarczy obejrzeć kilka produkcji z ostatnich lat, aby stwierdzić, że w żadnej z nich walka powietrzna nie została pokazana tak jak wygląda, czy wyglądała. Z drugiej strony film ma być widowiskiem, więc można wybaczyć, że lot samolotu z drugiej czy nawet z pierwszej wojny światowej wygląda tak jakby poruszał się on z prędkością naddźwiękową, a manewry wykonywał z przeciążeniem równym temu jakie jest osiągane podczas startu rakiety kosmicznej. Paradoksalnie technika komputerowa szkodzi takim scenom. Możliwości samolotu kształtowane są możliwościami komputera i nieograniczoną wyobraźnia scenarzysty. Paradoksalnie najlepsze sceny lotnicze, oczywiście w mojej opinii, są w filmie z 1969 roku „Bitwa o Anglię”. Latają tam prawdziwe samoloty, wprawdzie rolę niemieckich Bf-109E grały hiszpańskie HA-1112 M1L „Buchon”, ale fizyka lotu jest oddana perfekcyjnie, dzięki temu nie ma scen kilkuminutowego pionowego nurkowania, a samoloty latają tak jak wtedy w 1940.  Mam nadzieję, że twórcy znajdą złoty środek i pokażą to w sposób, który zadowoli zwykłego widza oraz całą rzeszę różnej maści specjalistów.
 Najprościej rzecz ujmując, nie mam specjalnych oczekiwań odnośnie filmu, nie czekam na jakieś specjalne sceny, chcę zobaczyć dobry film o pilotach dywizjonu, którego tradycje odziedziczyła eskadra w której służyłem.

Artykuł przygotował: Mariusz Barszcz

Czytany 6635 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 08 grudzień 2016 13:04

Redakcja poleca

Sie 10, 2018
Central European Engine Services Sp. z o.o. – w skrócie CEES jest ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 13, 2018
To już trzecia edycja lotniczej imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem". ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 14, 2018
Od 13 lipca w bazie lotniczej Fairford trwa kolejny Royal ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Maj 16, 2018
Sikorsky/PZL Mielec, firma Lockheed Martin (NYSE: LMT), podpisała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 11, 2019
Rekrutacja na studia wojskowe w Lotniczej Akademii Wojskowej będą się ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...
Sty 02, 2019
Każdy kto miał do czynienia z modelarstwem zna zapewne firmę ...
Sty 02, 2019
Od 1 stycznia 2019 roku port na Sadkowie nie będzie obsługiwał lotów ...
Sty 03, 2019
Do końca marca przedłużony został mandat Polskiego Kontyngentu ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Gru 18, 2018
Top Gun 2 jest teraz w fazie produkcji, a plan filmowy przeniósł się ...
Gru 15, 2018
Węgierskie Ministerstwo Obrony zamówiło 16 śmigłowców ...
Gru 15, 2018
14 grudnia 2018 r. na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 18 Stycznia 2019    |    Wydarzyło się: 1911 – Amerykanin Eugene Ely jako pierwszy pilot udanie wylądował samolotem na pokładzie statku. 1960 – 50 osób zginęło w katastrofie samolotu Vickers Viscount w amerykańskim stanie Wirginia. 1969 - W katastrofie Boeinga 727 pod Los Angeles zginęło 38 osób.1977 - Premier Jugosławii Džemal Bijedić zginął w katastrofie lotniczej w górach na terenie Bośni. 1986 – W katastrofie samolotu Sud Aviation Caravelle w Gwatemali zginęło 87 osób. 1988 – W katastrofie samolotu Ił-18D w chińskim mieście Chongqing zginęło 108 osób. 2005 - W Tuluzie został zaprezentowany Airbus A380. 1969 - Radziecki kosmonauta Borys Wołynow stracił kilka zębów w wyniku twardego lądowania kapsuły Sojuz 5. 1888 – Urodził się Thomas Sopwith, brytyjski pionier lotnictwa, żeglarz (zm. 1989). 1932 - Urodził się Henryk Landsberg, polski pilot cywilny.

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top