wtorek, 17 kwiecień 2018 20:01

Pełna relacja z dnia otwartego Muzeum 303 im. Ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie.

Napisane przez FundacjaPPP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fot: FundacjaPPP.pl Fot: FundacjaPPP.pl

Muzeum 303 w Napoleonie - jedyne takie muzeum, a niemalże miasteczko 303. W jednym miejscu twórcy tego prywatnego muzeum udało się zgromadzić najcenniejsze pamiątki po polskich dywizjonach walczących w Bitwie o Anglię. To lekcja niesłusznie zapomnianej polskiej historii.

W niedzielę Muzeum zwiedziło prawie 2000 osób.

Celem Dnia Otwartego było przybliżenie społeczności do historii polskich bohaterów. Ekspozycję podzielono na część - otwartą, którą stanowią zabytkowe samoloty, oraz zamkniętą, gdzie zgromadzono liczne pamiątki. Już teraz można zobaczyć przedpremierowo większą część eksponatów, w których znalazły się między innymi: emblematy, dokumenty orazmundury (począwszy od okresu awiacji do czasów współczesnych).

Wydarzenie rozpoczęło się częścią oficjalną, w trakcie której nastąpiło otwarcie Muzeum. Głos zabrało paru znamienitych gości, między innymi Pani Bożena Wieloch, Wójt Gminy Lipie, w której znajduje się Muzeum, Pułkownik Kazimierz Dyński, dyrektor Biura Organizacyjnego Air Show, Płk pil. Piotr Iwaszko, Dowódzca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim oraz Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, P. Krzysztof Radwan.

Ceremoniał uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych, wraz z poświęceniem Muzeum przez miejscowego księdza Romana, był przepleciony Hymnem Lotników oraz Hymnem Dywizjonu 303. W trakcie ceremonii nastąpiła także minuta ciszy poświęcona pamięci polskich lotników.

Na wydarzeniu nie zabrakło znamienitych gości. Obecni byli przedstawiciele Dowództwa Generalnego RZS, Płk pil. Piotr Iwaszko, Dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, członkowie Aeroklubów z całej Polski, których reprezentował były prezes P. Włodzimierz Skalik, piloci, przedstawiciele świata biznesu związanego z lotnictwem, miłośnicy lotnictwa i historii, jak m.in. Książę Krzysztof Konstanty Radziwiłł, oraz przedstawiciele filmu i kultury, m.in. producent filmu Dywizjon 303 Jacek Samojłowicz oraz aktor Paweł Deląg.

Uroczyste otwarcie Muzeum poprowadziła Angelika Jarosławska, ambasador Muzeum 303, ambasador filmu Dywizjon 303 i prezes Fundacji Pamięci Polskich Pilotów (FundacjaPPP), która podkreśliła, że Muzeum 303 jest ważny pomnikiem pamięci o polskich dywizjonach walczących w Bitwie o Anglię i naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o naszych bohaterach. Podkreślono symboliczne znaczenie jubileuszu, w którym Muzeum zostało zainaugurowane: to 100-lecie polskiego lotnictwa, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 100-lecie brytyjskiego Royal Air Force.

Powstanie Muzeum 303 wspiera wdowa po Janie Zumbachu i jego syn, Hubert. Najbliżsi legendarnego asa myśliwskiego przekazali m.in. pełne umundurowanie Jana Zumbacha, ale także jego odznaki.

Oficjalne otwarcie odbędzie się we wrześniu, ale już w najbliższym czasie będzie udostępnione dla grup zorganizowanych.

Wystawa stała obejmuje mundury, kombinezony, kurtki lotnicze, elementy wyposażenia, dokumentacje bojową, zdjęcia, odznaczenia, rzeczy osobiste pilotów, oraz wiele innych ciekawych pamiątek.

Podczas niedzielnego otwarcia Muzeum 303, goście Muzeum mogli spotkać grupy rekonstrukcyjne, zobaczyć samoloty oraz zabytkowe samochody, a także rekwizyty z filmu "Dywizjon 303", który swą premierę będzie miał jesienią tego roku.

Podczas ceremonii Tomasz Kajkowski, właściciel Muzeum 303 otrzymał tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki.

Nastąpiło także przekazanie kurtki z filmu Dywizjon 303, w której rolę Jana Zumbacha odtworzył aktor Maciej Zakościelny. Producent filmu przekazał kurtkę na aukcję WOŚP, którą wylicytował Polak mieszkający na co dzień w Wielkie Brytanii i aktywnie promujący polską historię, właściciel Jaguara w barwach Dywizjonu 303.

W trakcie wydarzenia odbył się także koncert zespołu Menhor, który z inicjatywy właściciela Muzeum 303 stworzył utwór „Skrzydła Chwały”, poświęcony pilotom walczącym w Bitwie o Anglię, w szczególności Patronowi Muzeum – Janowi Zumbachowi, który w dniu otwarcia Muzeum obchodziłby 103 urodziny.

Na wszystkich zwiedzających Muzeum 303 czekał powitalny szampan oraz tort w kształcie biało-czerwonej szachownicy – symbolu lotnictwa polskiego. W holu Muzeum można było także wysłuchać polskich utworów klasycznych na fortepianie.

Materiał przesłała http://fundacjappp.pl/

Czytany 801 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 kwiecień 2018 20:34

Artykuły powiązane

 • Sprawa polskiego pilota Dywizjonu 303 w angielskim parlamencie.
  W Izbie Gmin w Londynie odbyła się projekcja filmu Sławomira Cioka "Na zawsze pilot Spitfire'a i Dywizjonu 303" pokazującego losy Witolda Aleksandra Herbsta. Gospodarzem wydarzenia był poseł konserwatystów Andrew Rosindell a współorganizatorami Maria Golasowska ze Stowarzyszenia Polaków w Londynie Poland Street oraz Simche Steinberger - lider społeczności żydowskiej z dzielnicy Hackney. W projekcji uczestniczyli posłowie oraz przedstawiciele obu społeczności.
 • III Bieg Pamięci Dywizjonu 303 w miejscu narodzin Zdzisława Krasnodębskiego.

  Muzeum Sił Powietrznych na zaproszenie Wójta Gminy Borki Radosława Sałaty wzięło udział w III Biegu Pamięci Dywizjonu 303, w Starej Wsi. To w Gminie Borki urodził się 10 lipca 1904 r. pierwszy dowódca 303 Dywizjonu Myśliwskiego im Tadeusza Kościuszki – Zdzisław Krasnodębski, którego imię nosi Szkoła Podstawowa w rodzinnej Woli Osowińskiej.

 • Oficjalny zwiastun filmu "Dywizjon 303"! Premiera 31 sierpnia.

  Od wczoraj fani lotniczego kina mają możliwość zapoznać się z nowym oficjalnym zwiastunem filmu "Dywizjon 303" produkcji Film Media SA. Dystybutorem filmu jest Mówi Serwis.

 • Finał Turnieju Gwiaździstej Eskadry w Muzeum Sił Powietrznych.

  W dniach 19-21 czerwca 2018 r Muzeum Sił Powietrznych będzie gospodarzem finału I Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry. Konkurs skierowany jest do młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. Eliminacje regionalne trwały od marca do kwietnia.

 • Premiera filmu "Dywizjon 303" 31 sierpnia! Zobaczcie teaserowe plakaty.

  Przed Wami wyjątkowe plakaty do filmu „Dywizjon 303” z Maciejem Zakościelnym, Piotrem Adamczykiem, Antonim Królikowskim, Krzysztofem Kwiatkowskim i Jakubem Wieczorkowskim. Są oni odtwórcami ról pilotów słynnego dywizjonu w polskiej produkcji "Dywizjon 303". Film w kinach już 31 sierpnia.

 • Rok temu zmarł kpt. Alex Herbst. W Polsce będzie można zobaczyć film o tym pilocie.

  Rok temu, dokładnie 25 maja, a 26 maja czasu polskiego, zmarł pilot kpt. Alex Herbst. Jeden z ostatnich jeszcze żyjących pilotów polskich dywizjonów uczestniczących w powietrznych walkach II Wojny Światowej. Witold Aleksander Herbst urodził się w 1919 r. w Warszawie. Już jako nastolatek zapragnął latać.

 • Dzień Otwartych Koszar w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego.

  W imieniu 23BLT i Organizatorów "Dnia otwartego Koszar" zapraszamy jak w co roku na lotniczą imprezę, która odbędzie się na lotnisku wojskowym w miejscowości Janów koło Mińska Mazowieckiego już w najbliższą sobotę.

 • Jak powstawały efekty specjalne do filmu "Dywizjon 303".

  Przedstawiamy kolejny film udostępniony przez producenta słynnego "Dywizjonu 303". Tym razem to "Making of" pokazujące jak powstawały sceny z użyciem kokpitów myśliwców, z aktorami za ich sterami oraz efekty komputerowe, które scalają wszystkie te elementy w jedną całość.

 • Aleksander Wróbel, aktor filmu "Dywizjon 303", z piosenką na 100-lecie Lotnictwa Polskiego.

  Singiel z okazji obchodów "100 lecia Lotnictwa Polskiego" i "100 lecia Niepodległości" to min. dzieło Aleksandra Wróbla, który wcielił się w postać Jana Daszewskiego, jednego z pilotów słynnego Dywizjonu 303.

 • Anglojęzyczny Teaser filmu "Dywizjon 303" i pierwszy teledysk. Zobaczcie koniecznie!

  Jako pierwsi publikujemy anglojęzyczny teaser filmu "Dywizjon 303" produkcji Film Media S.A. Producent filmu udostępnił również pierwszy teledysk, w którym możemy zobaczyć fragmenty scen walk powietrznych, które będą wykorzystane w filmie. Zapraszamy do oglądania!

Top