wtorek, 17 kwiecień 2018 20:01

Pełna relacja z dnia otwartego Muzeum 303 im. Ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie.

Napisane przez FundacjaPPP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fot: FundacjaPPP.pl Fot: FundacjaPPP.pl

Muzeum 303 w Napoleonie - jedyne takie muzeum, a niemalże miasteczko 303. W jednym miejscu twórcy tego prywatnego muzeum udało się zgromadzić najcenniejsze pamiątki po polskich dywizjonach walczących w Bitwie o Anglię. To lekcja niesłusznie zapomnianej polskiej historii.

W niedzielę Muzeum zwiedziło prawie 2000 osób.

Celem Dnia Otwartego było przybliżenie społeczności do historii polskich bohaterów. Ekspozycję podzielono na część - otwartą, którą stanowią zabytkowe samoloty, oraz zamkniętą, gdzie zgromadzono liczne pamiątki. Już teraz można zobaczyć przedpremierowo większą część eksponatów, w których znalazły się między innymi: emblematy, dokumenty orazmundury (począwszy od okresu awiacji do czasów współczesnych).

Wydarzenie rozpoczęło się częścią oficjalną, w trakcie której nastąpiło otwarcie Muzeum. Głos zabrało paru znamienitych gości, między innymi Pani Bożena Wieloch, Wójt Gminy Lipie, w której znajduje się Muzeum, Pułkownik Kazimierz Dyński, dyrektor Biura Organizacyjnego Air Show, Płk pil. Piotr Iwaszko, Dowódzca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim oraz Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, P. Krzysztof Radwan.

Ceremoniał uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych, wraz z poświęceniem Muzeum przez miejscowego księdza Romana, był przepleciony Hymnem Lotników oraz Hymnem Dywizjonu 303. W trakcie ceremonii nastąpiła także minuta ciszy poświęcona pamięci polskich lotników.

Na wydarzeniu nie zabrakło znamienitych gości. Obecni byli przedstawiciele Dowództwa Generalnego RZS, Płk pil. Piotr Iwaszko, Dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, członkowie Aeroklubów z całej Polski, których reprezentował były prezes P. Włodzimierz Skalik, piloci, przedstawiciele świata biznesu związanego z lotnictwem, miłośnicy lotnictwa i historii, jak m.in. Książę Krzysztof Konstanty Radziwiłł, oraz przedstawiciele filmu i kultury, m.in. producent filmu Dywizjon 303 Jacek Samojłowicz oraz aktor Paweł Deląg.

Uroczyste otwarcie Muzeum poprowadziła Angelika Jarosławska, ambasador Muzeum 303, ambasador filmu Dywizjon 303 i prezes Fundacji Pamięci Polskich Pilotów (FundacjaPPP), która podkreśliła, że Muzeum 303 jest ważny pomnikiem pamięci o polskich dywizjonach walczących w Bitwie o Anglię i naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o naszych bohaterach. Podkreślono symboliczne znaczenie jubileuszu, w którym Muzeum zostało zainaugurowane: to 100-lecie polskiego lotnictwa, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 100-lecie brytyjskiego Royal Air Force.

Powstanie Muzeum 303 wspiera wdowa po Janie Zumbachu i jego syn, Hubert. Najbliżsi legendarnego asa myśliwskiego przekazali m.in. pełne umundurowanie Jana Zumbacha, ale także jego odznaki.

Oficjalne otwarcie odbędzie się we wrześniu, ale już w najbliższym czasie będzie udostępnione dla grup zorganizowanych.

Wystawa stała obejmuje mundury, kombinezony, kurtki lotnicze, elementy wyposażenia, dokumentacje bojową, zdjęcia, odznaczenia, rzeczy osobiste pilotów, oraz wiele innych ciekawych pamiątek.

Podczas niedzielnego otwarcia Muzeum 303, goście Muzeum mogli spotkać grupy rekonstrukcyjne, zobaczyć samoloty oraz zabytkowe samochody, a także rekwizyty z filmu "Dywizjon 303", który swą premierę będzie miał jesienią tego roku.

Podczas ceremonii Tomasz Kajkowski, właściciel Muzeum 303 otrzymał tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki.

Nastąpiło także przekazanie kurtki z filmu Dywizjon 303, w której rolę Jana Zumbacha odtworzył aktor Maciej Zakościelny. Producent filmu przekazał kurtkę na aukcję WOŚP, którą wylicytował Polak mieszkający na co dzień w Wielkie Brytanii i aktywnie promujący polską historię, właściciel Jaguara w barwach Dywizjonu 303.

W trakcie wydarzenia odbył się także koncert zespołu Menhor, który z inicjatywy właściciela Muzeum 303 stworzył utwór „Skrzydła Chwały”, poświęcony pilotom walczącym w Bitwie o Anglię, w szczególności Patronowi Muzeum – Janowi Zumbachowi, który w dniu otwarcia Muzeum obchodziłby 103 urodziny.

Na wszystkich zwiedzających Muzeum 303 czekał powitalny szampan oraz tort w kształcie biało-czerwonej szachownicy – symbolu lotnictwa polskiego. W holu Muzeum można było także wysłuchać polskich utworów klasycznych na fortepianie.

Materiał przesłała http://fundacjappp.pl/

Czytany 1627 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 kwiecień 2018 20:34

Artykuły powiązane

 • O samolocie Hawker Hurricane w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

  W niedzielę 11 listopada o godzinie 12:00 Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejne spotkanie prowadzone przez Jana Hoffmanna. Tym razem muzeum na cel bierze samolot myśliwski, na którym latali również piloci słynnego Dywizjonu 303, Hawker Hurricane.

 • W 1946 roku była Parada Zwycięstwa bez Polaków. Czas to naprawić.

  W 1946 roku podczas Parady Zwycięstwa w Londynie zabrakło Polaków. Dlatego w stolicy Wielkiej Brytanii 9 listopada Polaka Dorota Kotlewska zorganizowała miniparadę by uczcić naszych pilotów i żołnierzy.

 • Model myśliwca P.11C w Muzeum Arkadego Fiedlera jako dar od producenta filmu "Dywizjon 303. Historia Prawdziwa".

  Mamy nowy eksponat na naszej wystawie - model polskiego myśliwca P.11c - dar od Jacka Samojłowicza - pisze Muzeum Arkadego Fiedlera na swoim profilu społecznościowym. Walcząc we wrześniu 1939r. na tych przestarzałych maszynach (wolniejszych nawet od niemieckich bombowców), polscy piloci musieli wykazać się nadzwyczajnymi umiejętnościami i koncentracją uwagi, by stawić czoło niemieckim Messerschmittom.

 • Wystartował specjalny serwis Polskiego Radia o polskich lotnikach walczących w Anglii.

  W trakcie podniebnej bitwy o Anglię podczas II wojny światowej nasi piloci zestrzelili około 170 samolotów niemieckich, a 36 uszkodzili. To właśnie bohaterskim polskim żołnierzom walczącym w RAF (Royal Air Force – Królewskie Siły Powietrzne) poświęcony jest nowy, specjalny – uruchomiony 31 października – serwis Bitwaoanglie.Polskieradio24.pl.

 • Z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach. Lotnicza wystawa na Politechnice Lwowskiej.

  W auli gmachu głównego Politechniki Lwowskiej otwarto wystawę „Z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach”. Wystawa składa się z trzech ekspozycji prezentujących: wkład uczonych tej uczelni w rozwój polskiego lotnictwa, legendarny Dywizjon 303 – jeden z symboli zwycięskiej bitwy o Anglię oraz Dywizjon 307 noszący nazwę „Lwowskich Puchaczy”.

 • Mustang Midget w malowaniu Spitfire MK VB o oznakowaniu Dywizjonu 303 podczas Nocy w ILOT.

  MUZEUM 303 przygotowało niespodziankę - specjalnie dla fanów Nocy Mustang Midget - aktualnie w malowaniu Spitfire MK VB o znakach RFD Dywizjonu 303 należącego do ppłk. pilota Jana Zumbacha - patrona Muzeum 303. Znaki samolotu: A44-RFD. Samolot tej jest dopuszczony do akrobacji.

 • 150 tys. widzów! „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” najlepszym filmem minionego weekendu w kinach.

  „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” podbił w miniony weekend polskie kina, ściągając do nich niemal 150 tysięcy widzów. Tym samym zajął pierwsze miejsce w filmowym box office. Wśród widzów, którzy obejrzeli film byli również piloci znający realia tego zawodu z codziennego życia. „To taki film, którego się nie zapomina” – mówi generał Dariusz Malinowski, Dowódca Centrum Operacji Powietrznych 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim – „Są pokolenia, które były wychowane na Asach przestworzy, czy też, jak nasi młodsi koledzy, na filmie Top Gun. Ja myślę, że przyszłe pokolenia będą bardzo mile wspominać Dywizjon 303.

 • Zobacz plakat festiwalowy filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

  W 78. rocznicę pierwszego lotu bojowego legendarnego Dywizjonu 303, na ekrany polskich kin wszedł film na podstawie książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Zobacz plakat festiwalowy filmu autorstwa Ryszarda Wojtyńskiego. Artysty, który niedawno stworzył przepiękną grafikę do książki „Śpiące królewny” Stephena Kinga.

 • Gra Dywizjon 303: Bitwa o Anglię Firmy Cenega już w sprzedaży!

  Dołącz do bohaterskiej polskiej eskadry w pełnej adrenaliny grze akcji z elementami edukacyjnymi. W pudełku kartonowy model Hawker Hurricane do sklejenia!

 • Arkadiusz Pilch, autor książki „Legenda Dywizjonu 303”, porównuje dwa filmy o "Dywizjonie 303".

  "Zapraszam czytelników do moich przemyśleń, jakie powstały po obejrzeniu angielskiej super produkcji pt. „303 Bitwa o Anglię” i polskiej pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. - Pisze Arkadiusz Pilch - "Chciałbym się nimi podzielić i z góry uprzedzam, że nie jestem krytykiem filmowym, a pozwoliłem sobie na poniższy opis, gdyż w młodości latałem na myśliwcach typu Lim i Mig i napisałem powieść pt. „Legenda Dywizjonu 303”, co spowodowało, że przeczytałem kilkanaście książek w tym temacie."

Top