wtorek, 17 kwiecień 2018 20:01

Pełna relacja z dnia otwartego Muzeum 303 im. Ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie.

Napisane przez FundacjaPPP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fot: FundacjaPPP.pl Fot: FundacjaPPP.pl

Muzeum 303 w Napoleonie - jedyne takie muzeum, a niemalże miasteczko 303. W jednym miejscu twórcy tego prywatnego muzeum udało się zgromadzić najcenniejsze pamiątki po polskich dywizjonach walczących w Bitwie o Anglię. To lekcja niesłusznie zapomnianej polskiej historii.

W niedzielę Muzeum zwiedziło prawie 2000 osób.

Celem Dnia Otwartego było przybliżenie społeczności do historii polskich bohaterów. Ekspozycję podzielono na część - otwartą, którą stanowią zabytkowe samoloty, oraz zamkniętą, gdzie zgromadzono liczne pamiątki. Już teraz można zobaczyć przedpremierowo większą część eksponatów, w których znalazły się między innymi: emblematy, dokumenty orazmundury (począwszy od okresu awiacji do czasów współczesnych).

Wydarzenie rozpoczęło się częścią oficjalną, w trakcie której nastąpiło otwarcie Muzeum. Głos zabrało paru znamienitych gości, między innymi Pani Bożena Wieloch, Wójt Gminy Lipie, w której znajduje się Muzeum, Pułkownik Kazimierz Dyński, dyrektor Biura Organizacyjnego Air Show, Płk pil. Piotr Iwaszko, Dowódzca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim oraz Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, P. Krzysztof Radwan.

Ceremoniał uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych, wraz z poświęceniem Muzeum przez miejscowego księdza Romana, był przepleciony Hymnem Lotników oraz Hymnem Dywizjonu 303. W trakcie ceremonii nastąpiła także minuta ciszy poświęcona pamięci polskich lotników.

Na wydarzeniu nie zabrakło znamienitych gości. Obecni byli przedstawiciele Dowództwa Generalnego RZS, Płk pil. Piotr Iwaszko, Dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, członkowie Aeroklubów z całej Polski, których reprezentował były prezes P. Włodzimierz Skalik, piloci, przedstawiciele świata biznesu związanego z lotnictwem, miłośnicy lotnictwa i historii, jak m.in. Książę Krzysztof Konstanty Radziwiłł, oraz przedstawiciele filmu i kultury, m.in. producent filmu Dywizjon 303 Jacek Samojłowicz oraz aktor Paweł Deląg.

Uroczyste otwarcie Muzeum poprowadziła Angelika Jarosławska, ambasador Muzeum 303, ambasador filmu Dywizjon 303 i prezes Fundacji Pamięci Polskich Pilotów (FundacjaPPP), która podkreśliła, że Muzeum 303 jest ważny pomnikiem pamięci o polskich dywizjonach walczących w Bitwie o Anglię i naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o naszych bohaterach. Podkreślono symboliczne znaczenie jubileuszu, w którym Muzeum zostało zainaugurowane: to 100-lecie polskiego lotnictwa, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 100-lecie brytyjskiego Royal Air Force.

Powstanie Muzeum 303 wspiera wdowa po Janie Zumbachu i jego syn, Hubert. Najbliżsi legendarnego asa myśliwskiego przekazali m.in. pełne umundurowanie Jana Zumbacha, ale także jego odznaki.

Oficjalne otwarcie odbędzie się we wrześniu, ale już w najbliższym czasie będzie udostępnione dla grup zorganizowanych.

Wystawa stała obejmuje mundury, kombinezony, kurtki lotnicze, elementy wyposażenia, dokumentacje bojową, zdjęcia, odznaczenia, rzeczy osobiste pilotów, oraz wiele innych ciekawych pamiątek.

Podczas niedzielnego otwarcia Muzeum 303, goście Muzeum mogli spotkać grupy rekonstrukcyjne, zobaczyć samoloty oraz zabytkowe samochody, a także rekwizyty z filmu "Dywizjon 303", który swą premierę będzie miał jesienią tego roku.

Podczas ceremonii Tomasz Kajkowski, właściciel Muzeum 303 otrzymał tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki.

Nastąpiło także przekazanie kurtki z filmu Dywizjon 303, w której rolę Jana Zumbacha odtworzył aktor Maciej Zakościelny. Producent filmu przekazał kurtkę na aukcję WOŚP, którą wylicytował Polak mieszkający na co dzień w Wielkie Brytanii i aktywnie promujący polską historię, właściciel Jaguara w barwach Dywizjonu 303.

W trakcie wydarzenia odbył się także koncert zespołu Menhor, który z inicjatywy właściciela Muzeum 303 stworzył utwór „Skrzydła Chwały”, poświęcony pilotom walczącym w Bitwie o Anglię, w szczególności Patronowi Muzeum – Janowi Zumbachowi, który w dniu otwarcia Muzeum obchodziłby 103 urodziny.

Na wszystkich zwiedzających Muzeum 303 czekał powitalny szampan oraz tort w kształcie biało-czerwonej szachownicy – symbolu lotnictwa polskiego. W holu Muzeum można było także wysłuchać polskich utworów klasycznych na fortepianie.

Materiał przesłała http://fundacjappp.pl/

Czytany 1394 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 kwiecień 2018 20:34

Artykuły powiązane

Top