czwartek, 19 kwiecień 2018 09:39

Nowy brytyjski Dywizjon 617 będzie używał F-35. Przyjął również historyczną nazwę.

Napisane przez MOD Wielka Brytania
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fot: MOD GB / RAF Fot: MOD GB / RAF

Nazwa nowego Dywizjonu 617 zostaje otrzymana w 75. roczniczę powstania eskadry, zwanej popularnie "Dambusters" - założonej pierwotnie w celu realizacji wysoce wyspecjalizowanych misji niszczenia zapór i zakłócania produkcji przemysłowej w Zagłębiu Ruhry w Niemczech. Nowy Dywizjon 617 będzie pierwszym, który poleci nowiutkim, najnowocześniejszym myśliwcem F-35, najbardziej zaawansowanym i dynamicznym samolotem myśliwskim w 100-letniej historii RAF.

Sekretarz obrony Gavin Williamson powiedział: - "Nazwa Eskadry 617 zasłynęła dzięki "The Dambusters", która odegrała tak ważną rolę w II Wojnie Światowej. Tak więc dobrze, że latając najbardziej zaawansowanymi myśliwcami na świecie, nasza nowa eskadra sprawi, że legenda o światowej czołówce będzie żyła dalej. F-35B będzie bronić naszego narodu i będzie gwarantować, że Wielka Brytania pozostanie pionierem innowacji, z unikalną zdolnością dostosowania się do tego coraz bardziej niebezpiecznego świata."

Wielka Brytania jest obecnie w posiadaniu F-35B Lightning, wielozadaniowego myśliwca zdolnego do wielu różnych operacji. Jest to pierwszy na świecie odrzutowiec, który łączy radar nowej generacji, technologii stealth z naddźwiękowymi prędkościami i możliwościami krótkiego startu i lądowania.

Dowódca Sił Zbrojnych Komandor Powietrza David Bradshaw powiedział: - "Jest to najbardziej doniosły dzień dla brytyjskich sił powietrznych, kiedy świętujemy reformację 617 Dywizjonu. Obsługiwany przez wysoko wykwalifikowanych członków Royal Air Force i Royal Navy oraz wyposażony w naprawdę niezwykłą F-35B Lightning, Dywizjon 617 ponownie zapewni potężną, elastyczną siłę powietrzną dla naszego narodu. W skromnej, ale bardzo znaczącej ceremonii, która odbyła się w sercu Waszyngtonu wśród przyjaciół i znajomych w ramach obchodów RAF100, słynna "Dambusters" zapoczątkowała kolejny ekscytujący rozdział w dumnej historii ich eskadry. Z niecierpliwością czekam na powitanie Dywizjonu 617 w RAF Marham, gdzie przygotują się do służby operacyjnej z lądu i morza."

Historia "Dambusters"

Dowódca Skrzydła Guy Gibson wybrał swoje załogi bombowców dla specjalnej Eskadry 617, która następnie rozpoczęła przygotowania do bombardowań z wykorzystaniem "bomby skaczącej", która musiała zostać wyrzucona ponad wodę na wysokości około 20 metrów i prędkości 220 km/h. Załodze udało się w ten sposób skutecznie zniszczyć tamy Mohne i Eder.

Dzisiejszy 617 Dywizjon

Dzisiejszy 617 dywizjon, obecnie trenujący na 15 brytyjskich F-35B Lightning w Ameryce, przeprowadzi się do Wielkiej Brytanii z kilkoma statkami powietrznymi do nowego "domu" w RAF Marham tego lata. Podobnie jak ich poprzednicy będą działać na czele brytyjskiego lotnictwa z nową technologią u boku. Samolot będzie obsługiwany wspólnie przez Royal Air Force i Royal Navy i będzie mógł operować z lądu i morza, stanowiąc integralną część Carrier Strike, operując z lotniskowców klasy Queen Elizabeth.

Źródło informacji: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii / Wydział Prasowy

Czytany 549 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 kwiecień 2018 09:42

Artykuły powiązane

Top