czwartek, 19 kwiecień 2018 09:39

Nowy brytyjski Dywizjon 617 będzie używał F-35. Przyjął również historyczną nazwę.

Napisane przez MOD Wielka Brytania
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fot: MOD GB / RAF Fot: MOD GB / RAF

Nazwa nowego Dywizjonu 617 zostaje otrzymana w 75. roczniczę powstania eskadry, zwanej popularnie "Dambusters" - założonej pierwotnie w celu realizacji wysoce wyspecjalizowanych misji niszczenia zapór i zakłócania produkcji przemysłowej w Zagłębiu Ruhry w Niemczech. Nowy Dywizjon 617 będzie pierwszym, który poleci nowiutkim, najnowocześniejszym myśliwcem F-35, najbardziej zaawansowanym i dynamicznym samolotem myśliwskim w 100-letniej historii RAF.

Sekretarz obrony Gavin Williamson powiedział: - "Nazwa Eskadry 617 zasłynęła dzięki "The Dambusters", która odegrała tak ważną rolę w II Wojnie Światowej. Tak więc dobrze, że latając najbardziej zaawansowanymi myśliwcami na świecie, nasza nowa eskadra sprawi, że legenda o światowej czołówce będzie żyła dalej. F-35B będzie bronić naszego narodu i będzie gwarantować, że Wielka Brytania pozostanie pionierem innowacji, z unikalną zdolnością dostosowania się do tego coraz bardziej niebezpiecznego świata."

Wielka Brytania jest obecnie w posiadaniu F-35B Lightning, wielozadaniowego myśliwca zdolnego do wielu różnych operacji. Jest to pierwszy na świecie odrzutowiec, który łączy radar nowej generacji, technologii stealth z naddźwiękowymi prędkościami i możliwościami krótkiego startu i lądowania.

Dowódca Sił Zbrojnych Komandor Powietrza David Bradshaw powiedział: - "Jest to najbardziej doniosły dzień dla brytyjskich sił powietrznych, kiedy świętujemy reformację 617 Dywizjonu. Obsługiwany przez wysoko wykwalifikowanych członków Royal Air Force i Royal Navy oraz wyposażony w naprawdę niezwykłą F-35B Lightning, Dywizjon 617 ponownie zapewni potężną, elastyczną siłę powietrzną dla naszego narodu. W skromnej, ale bardzo znaczącej ceremonii, która odbyła się w sercu Waszyngtonu wśród przyjaciół i znajomych w ramach obchodów RAF100, słynna "Dambusters" zapoczątkowała kolejny ekscytujący rozdział w dumnej historii ich eskadry. Z niecierpliwością czekam na powitanie Dywizjonu 617 w RAF Marham, gdzie przygotują się do służby operacyjnej z lądu i morza."

Historia "Dambusters"

Dowódca Skrzydła Guy Gibson wybrał swoje załogi bombowców dla specjalnej Eskadry 617, która następnie rozpoczęła przygotowania do bombardowań z wykorzystaniem "bomby skaczącej", która musiała zostać wyrzucona ponad wodę na wysokości około 20 metrów i prędkości 220 km/h. Załodze udało się w ten sposób skutecznie zniszczyć tamy Mohne i Eder.

Dzisiejszy 617 Dywizjon

Dzisiejszy 617 dywizjon, obecnie trenujący na 15 brytyjskich F-35B Lightning w Ameryce, przeprowadzi się do Wielkiej Brytanii z kilkoma statkami powietrznymi do nowego "domu" w RAF Marham tego lata. Podobnie jak ich poprzednicy będą działać na czele brytyjskiego lotnictwa z nową technologią u boku. Samolot będzie obsługiwany wspólnie przez Royal Air Force i Royal Navy i będzie mógł operować z lądu i morza, stanowiąc integralną część Carrier Strike, operując z lotniskowców klasy Queen Elizabeth.

Źródło informacji: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii / Wydział Prasowy

Czytany 705 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 kwiecień 2018 09:42

Artykuły powiązane

 • "Liberatorem do Polski". Prawdziwa historia małego Janka z RAF.

  Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza 6-ego listopada na promocję książki „Liberatorem do Polski”. Spotkanie z autorem książki rozpocznie się o godz. 15.30. Książka przedstawia fascynującą biografię wybitnego harcmistrza i pilota, ukazana na tle wojennych losów dywizjonu bombowego nr 300 i 1586 Polskiej Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, przekształconej następnie w dywizjon bombowy 301 Ziemi Pomorskiej „Obrońców Warszawy”.

 • Dwa bombowce Tu-160 przechwycone przez myśliwce RAF.

  Wczoraj samolot myśliwski Typhoon wystartował z bazy RAF w Lossiemouth, aby eskortować dwa rosyjskie bombowce zbliżające się do brytyjskiej przestrzeni powietrznej. Rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu nie kontaktowały się z kontrolą ruchu lotniczego, co stanowiło zagrożenie dla wszystkich innych samolotów.

 • Pamięć o polskiej załodze zestrzelonego samolotu RAF.
  Delegacja Polskich Sił Powietrznych z 8. BLTr wzięła udział w uczczeniu polskich lotników zestrzelonych podczas lotu z pomocą dla Walczącej Polski. W dniu 28 grudnia 1944 roku Halifax Mk V o numerze LL 187 z Dywizjonu Specjalnego 301 "Ziemi Pomorskiej" wystartował z Brindisi we Włoszech z zadaniem dotarcia z misją w okolice Lublina.
 • Nowy system obserwacji przestrzennej dla F-35 od Raytheon.

  Lockheed Martin wybrał Raytheon, aby opracować i dostarczyć system śledzenia i obserwacji przestrzennej nowej generacji (DAS) dla myśliwca F-35. W wyniku konkursu prowadzonego przez Lockheeda Martina wybór zwiększy możliwości i obniży koszty.

 • 300 samolotów F-35 już dostarczonych przez Lockheed Martin i Pentagon.

  Biuro Programu F-35 i Lockheed Martin świętuje dostarczenie 300-ego seryjnego samolotu F-35, demonstrując tym samym stały postęp i dynamikę programu. 300-ny samolot ma zostać dostarczony do Bazy Hill Air Force w stanie Utah.

 • Pierwsze F-35B są już w Wielkiej Brytanii. Przyleciały 2 miesiące przed planowanym terminem.

  Wielka Brytania przyjęła swoje pierwsze cztery zaawansowane myśliwce F-35B, które będą użytkowane w Royal Air Force i Royal Navy. Z pomocą tankowania w powietrzu samoloty przeleciały przez Atlantyk z bazy amerykańskiego korpusu piechoty morskiej w Beaufort w Południowej Karolinie, gdzie brytyjscy piloci przechodzili intensywne szkolenia na pokładzie samolotów we współpracy ze swoimi odpowiednikami z USMC.

 • Czy amerykańskie supermyśliwce F-35 pojawią się na Air Show w Radomiu?

  Najnowsze amerykańskie samoloty o wartości blisko 100 milionów dolarów każdy mogą zostać zaprezentowane podczas Air Show 2018 w Radomiu. Mówił o tym wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w programie "Mocna Rozmowa" Echa Dnia.

 • Program F-35 wykonał końcowy lot testowy fazy programu "System Rozwoju i Demonstracji".

  "Ukończenie testowego lotu FD-35 SDD jest kulminacją lat ciężkiej pracy i poświęcenia ze strony rządu i zespołu branżowego" - powiedział Mat Winter, dyrektor wykonawczy ds. Programu F-35. "Od czasu pierwszego lotu AA-1 w 2006 r. program lotów testowych trwa od ponad 11 lat bez żadnych problemów, przeprowadzając ponad 9 200 lotów, gromadząc ponad 17 000 godzin nalotu i wykonując ponad 65 000 punktów testowych, aby zweryfikować projekt, wytrzymałość, oprogramowanie, czujniki, możliwości i wydajność broni dla wszystkich trzech wariantów F-35. Gratulujemy naszemu zespołowi testowemu F-35 i szerszemu F-35 Enterprise za dostarczenie tej nowej, potężnych i decydujących możliwości dla wojska."

 • MQ-25 to duży skok w przyszłość systemów tankowania w powietrzu.

  Opracowana przez Skunk Works misja bezzałogowa MQ-25 została zaprojektowana tak, aby zapewnić solidne możliwości tankowania, aby wesprzeć sojusznicze wojska i zwiększyć zasięg lotniskowców Stanów Zjednoczonych. Ta nowa oferta opiera się na dziedzictwie systemów bezobsługowych, w tym RQ-170.

 • Przedstawiciele USA i Republiki Korei świętują debiut pierwszego F-35A dla Republiki Korei.

  Republika Korei i liderzy rządu USA świętowali publiczny debiut koreańskiego F-35A Lightning II w zakładzie produkcyjnym Lockheed Martin w Fort Worth. Wydarzenie to stanowi ważny kamień milowy programu F-35, wzmacniając obronę narodową i globalne partnerstwo.

Top