czwartek, 19 kwiecień 2018 10:05

Akceleracja sprzętowa przyspieszy prace badawcze na ISS.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niemiecki astronauta Alexander Gerst przygotuje do pracy system HSC-OS (High Speed Camera Operating System), stanowiący niewielkie, ale ważne rozszerzenie osprzętu elektronicznego superszybkiej kamery wideo lewitatora elektromagnetycznego (EML), która dzięki tej modernizacji zyska większe możliwości sterowania i przyspieszy przetwarzanie ogromnych ilości generowanych przez siebie danych.

Podzespół HSC-OS został opracowany przez inżynierów Grupy Airbus dla niemieckiej agencji kosmicznej DLR i zostanie zabrany na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach misji orbitalnej Antares 9.  Na pokładzie ISS urządzenie zostanie zintegrowane z lewitatorem podczas zaplanowanej do końca tego roku przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) misji Horizons.

Nowa koncepcja EML zakłada wdrożenie komercyjnych układów mikrokomputerowych, specjalnie dostosowanych i zakwalifikowanych do użycia w przestrzeni kosmicznej. Efektem ma być nawet 10-krotne zwiększenie prędkości transmisji danych z kamery do systemu komputerowego. Zastosowany zostanie także dedykowany sprzętowy kompresor danych. Zintegrowany z konwencjonalnym mikrokomputerem, zastąpi on poprzednie rozwiązanie, w którym za kompresję odpowiadało wyłącznie oprogramowanie. To usprawnienie przyspieszy szybkość konwertowania obrazu wideo co najmniej 60-krotnie. Obie modyfikacje znacząco podwyższą przepustowość istniejącego narzędzia badawczego.

Lewitator elektromagnetyczny to zbierające liczne pochwały narzędzie do prowadzenia doświadczeń, będące na wyposażeniu stanowiącego część ISS laboratorium Columbus. Sfinansowany przez ESA i DLR, przyrząd ten został opracowany i zbudowany przez ekspertów Grupy Airbus. Na ISS trafił na pokładzie statku ATV-5 jeszcze w sierpniu 2014 r., gdzie na jesieni tego samego roku został następnie zainstalowany przez Alexandra Gersta podczas pierwszego pobytu tego astronauty na Stacji. Gerstowi powierzono także i tegoroczną rozbudowę EML o usprawniający przetwarzanie danych moduł elektroniczny HSC-OS. To ważne ulepszenie, które lewitator zyska tego lata, pozwoli badaczom jeszcze bardziej zwiększyć precyzję prowadzonych badań.

EML

Lewitator elektromagnetyczny (ELM, ang. Electro-Magnetic Levitator) służy do prowadzenia doświadczeń z użyciem niewielkich próbek metali, mających na celu zgłębianie z ogromną precyzją istotnych właściwości różnego rodzaju materiałów. Badania te mają duże znaczenie dla optymalizacji procesów produkcyjnych na Ziemi. Pozyskiwana dzięki nim wiedza ma umożliwić produkcję przemysłową materiałów metalicznych o dokładnie określonych, pożądanych parametrach.

Próbki metalu są topione i podgrzewane do temperatury sięgającej 2100 stopni Celsjusza i w takim stanie są poddawane pomiarom, po czym w kontrolowany sposób zostają schłodzone z powrotem do stanu stałego. Dzięki wysokiej reaktywności chemicznej gorących metali w ciekłym stanie skupienia, lewitator pozwala poddać każdą próbkę obróbce bez używania tygla, po umieszczeniu jej w polu elektromagnetycznym i rozgrzaniu metodą indukcji. Wszystkie pomiary są w związku z tym wykonywane bezdotykowo, metodami optycznymi.

Elementem zaawansowanej technologii obróbki i pomiarów zastosowanej w lewitatorze EML jest superszybka kamera wideo, filmująca ulotne procesy zachodzące w lewitującej próbce stopionego metalu z prędkością ponad 30 tys. klatek na sekundę.

Od rozpoczęcia projektu przeprowadzono znaczną liczbę doświadczeń, obejmujących ponad 1200 cykli topienia i krzepnięcia. Uzyskane w toku eksperymentów dane, z których większość zajmują zarejestrowane materiały wideo, przekroczyły już 13 TB.

„Wkrótce po oddaniu wyposażenia doświadczalnego do użytku stało się jasne, że wyniki misji są nieuchronnie powiązane z czasochłonnością przetwarzania uzyskiwanych danych wideo” tłumaczy Wolfgang Soellner, odpowiedzialny z ramienia Grupy Airbus za projektowanie doświadczeń przy użyciu EML. „Przyczyną takiego stanu rzeczy była rozszerzona koncepcja wykorzystania EML, skutkująca wytwarzaniem znacznie większych ilości danych, niż zakładano przy planowaniu tej misji. Modernizacja podsystemu przetwarzania danych wideo wyeliminuje to wąskie gardło.”

Badania materiałów wymagają wielokrotnego powtarzania doświadczeń przy jednoczesnym nieznacznym modyfikowaniu określonych parametrów i nastaw. Przyspieszenie procedury doświadczalnej ma więc kluczowe znaczenie, gdyż pozwoli skrócić czas oczekiwania badaczy na jej wyniki.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

Czytany 462 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 kwiecień 2018 10:08

Artykuły powiązane

 • Inteligentne rozwiązania Airbus w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego.

  Na mającej odbyć się w Paryżu w dniach od 23 do 26 października tegorocznej edycji targów Euronaval spółka Airbus zaprezentuje szeroki wachlarz inteligentnych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego – od centrów nadzoru nad obszarami morskimi, doskonale zintegrowanych usług łączności morskiej, przez systemy satelitarne i im pokrewne, po bezzałogowe statki powietrzne, samoloty i śmigłowce. Wyjątkowo obszerna i kompleksowa oferta rozwiązań marynistycznych, którą przedstawi Airbus, czerpie z 50 lat doświadczeń spółki w tej dziedzinie i daje branży morskiej wszystko, co na morzu potrzebne do podejmowania właściwych decyzji i działań we właściwym momencie. 

 • Francuski SAF zwiększa flotę o kolejnych sześć śmigłowców Airbus Helicopters.

  SAF Group, francuski użytkownik cywilny, mający siedzibę w Alpach, zamówił sześć nowych śmigłowców Airbusa dla służb ratownictwa medycznego (EMS), ratownictwa górskiego, prac wysokościowych i transportu pasażerskiego. Zamówienie obejmuje trzy lekkie śmigłowce jednosilnikowe i trzy lekkie śmigłowce dwusilnikowe, które będą używane we Francji i na wyspie Reunion, gdzie SAF nabył ostatnio towarzystwo Hélilagon. Dostawa sześciu śmigłowców planowana jest na 2019 r.

 • Demonstrator szybkiego wirolotu Racer celująco zaliczył przegląd projektu wstępnego.

  Airbus Helicopters kontynuuje prace rozwojowe demonstratora technologii Racer (Rapid And Cost-Efficient Rotorcraft – szybki i ekonomiczny wiropłat) finansowanego ze środków H2020 Unii Europejskiej w ramach programu Clean Sky 2, którego celem jest zapewnienie najlepszego kompromisu między prędkością, efektywnością kosztową, zrównoważonym rozwojem i osiągami misji.

 • Airbus Helicopters dostarczy śmigłowce H135 pogotowiu Holandii oraz H145 pogotowiu Niemiec.

  Królewski Holenderski Klub Turystyczny ANWB zawiera z Airbusem umowę ramową na sześć śmigłowców H135 Amsterdam, 16 października 2018 r. – Airbus Helicopters i Królewski Holenderski Klub Turystyczny ANWB (Algemene Nederlandse Wielrijdersbond) – operator lotniczego pogotowia ratunkowego, podpisały umowę ramową na maksymalnie sześć śmigłowców H135 z awioniką Helionix. Dodatkowo postanowiły, że pierwsza partia trzech śmigłowców zostanie dostarczona w 2019 i 2020 r.

 • Kuwait Airways – najnowszy nabywca A330neo.

  Linie Kuwait Airways, krajowy przewoźnik Kuwejtu, podpisały właśnie umowę o zakupie ośmiu samolotów A330-800. W imieniu Kuwait Airways podpis na dokumencie złożył prezes zarządu linii, Yousef Al-Jassim. Spółkę Airbus reprezentował Christian Scherer, jej dyrektor handlowy. 

 • Hainan Airlines powiększa flotę o nowe samoloty Airbus A350.

  Lot HU7607 linii Hainan Airlines z Pekinu do lotniska Shanghai Hongqiao International Airport wylądował o 11:00 13 października czasu pekińskiego, tym samym podsumowując dziewiczy lot pasażerski pierwszego samolotu Airbus A350 w posiadaniu linii Hainan Airlines Holding Co., Ltd., zwanych dalej Hainan Airlines. Przewoźnik rozpoczyna nową epokę usług na pokładach samolotu A350, czego świadkami było ponad 300 pasażerów.

 • Pierwszy polski komercyjny satelita Światowid zostanie wystrzelony w kosmos w kwietniu.

  W kwietniu przyszłego roku satelita Światowid już będzie po wszystkich testach. Poleci na międzynarodową stację kosmiczną i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę - powiedział PAP prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

 • Przestronna kabina pasażerska kluczowym atutem prywatnego odrzutowca ACJ319.

  Spółka Airbus Corporate Jets (ACJ) wystawia na targach lotnictwa biznesowego NBAA (National Business Aviation Association) samolot ACJ319, zwracając uwagę odbiorców na jego pełnowymiarową, wygodną kabinę pasażerską. Udostępniony gościom egzemplarz należy do firmy K5 Aviation, która wynajmuje go swoim największym klientom, i jest udostępniany na tego rodzaju imprezie po raz pierwszy.

  „Dyspozycyjne samoloty odrzutowe Airbus oferują swoim użytkownikom większą produktywność i więcej czasu na pielęgnowanie bezpośrednich relacji biznesowych i towarzyskich, niż tradycyjne, mniejsze maszyny. Zmniejszają odległości między kontynentami, pozwalając podróżować z klasą, a przy tym ograniczają koszty przelotów do przystępnego poziomu”, mówi prezes ACJ, Benoit Defforge.

  Flagowym atutem samolotów z rodziny ACJ320 jest najszersza i najwyższa kabina wśród wszystkich tradycyjnych, dużych odrzutowców dyspozycyjnych, mimo podobnych rozmiarów zewnętrznych i kosztów eksploatacji.

  Stale rozwijana oferta odrzutowców biznesowych ACJ obejmuje obecnie przewożący maksymalnie ośmiu pasażerów na trasach do 12 500 km model ACJ319neo, zdolny do przelotów non-stop trwających nawet 15 godzin, oraz 25-miejscowy model ACJ320neo o zasięgu 11 100 km, utrzymujący się w powietrzu bez międzylądowania do 13 godzin.

  Do odbiorców, do których należą takie firmy jak Acropolis Aviation, Comlux czy K5 Aviation, pierwsze ACJ320neo trafią już w nadchodzących miesiącach. Na pierwsze egzemplarze ACJ319neo poczekają oni do przyszłego roku.

  Oba samoloty są napędzane silnikami nowej generacji i wyposażone w optymalizujące aerodynamikę skrzydeł sharklety, co skutkuje zmniejszonym spalaniem paliwa, zasięgiem umożliwiającym przeloty na trasach międzykontynentalnych i daje nabywcom gwarancję, że ich inwestycja długo będzie utrzymywać wysoką wartość.

  Spółka Airbus oferuje także pełny wachlarz mieszczących jeszcze więcej pasażerów dyspozycyjnych samolotów szerokokadłubowych klasy VIP o dużym zasięgu: ACJ330 neo i ACJ350 XWB.

  Na całym świecie lata ponad 190 samolotów ACJ. Ich operatorzy korzystają z niezawodności technicznej tych maszyn i globalnej dostępności zaplecza serwisowego, którą zawdzięczają one pokrewieństwu ze swoimi pasażerskimi odpowiednikami. Użytkownicy korporacyjni maszyn biznesowych mogą oczywiście dodatkowo korzystać z usług specjalnych, skrojonych na miarę ich samolotów.

  Dzięki współpracy ze spółką Airbus Corporate Helicopters (ACH), Airbus Corporate Jets (ACJ) jest w stanie oferować swoim klientom jedyne w swoim rodzaju nowoczesne i wydajne usługi i kompleksowe rozwiązania, wychodzące naprzeciw ich szczególnym potrzebom w zakresie podróży biznesowych, służbowych i roboczych

  Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

 • Pierwszy lot A220 w barwach Delta Air Lines.

  W dniu 6 października o godzinie 14:02 miejscowego czasu z lotniska w Mirabel w kanadyjskiej prowincji Québec do swojego dziewiczego lotu wzbił się pierwszy airbus A220-100 w malowaniu Delta Air Lines. W trakcie trwającego 2 godziny i 53 minut lotu próbnego, składająca się z pilotów-oblatywaczy programu A220 załoga pomyślnie sprawdziła działanie najważniejszych systemów samolotu, po czym powróciła na lotnisko w Mirabel, gdzie maszyna wylądowała o 16:55. 

 • Zwiększony zasięg samolotów A321neo z certyfikatami EASA i FAA.

  Dzięki uzyskanej właśnie wspólnej aprobacie EASA i FAA dla zastosowania w samolotach Airbus A321LR maksymalnie trzech podpodłogowych centralnych zbiorników paliwa (ACT) i udzielonemu temu modelowi certyfikatowi ETOPS, pierwsi jego nabywcy znaleźli się o krok bliżej możliwości wdrożenia tego samolotu na najdłuższych trasach.

Top