niedziela, 22 kwiecień 2018 12:52

Aeroklub Leszczyński nie wypełnia obowiązków związanych z zarządzaniem lotniskiem, mówi Jerzy Makula.

Napisane przez Aeroklub Polski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Grafika: Aeroklub Polski Grafika: Aeroklub Polski

Aeroklub Polski opublikował komunikat Prezesa Aeroklubu Polskiego - Jerzego Makuli w którym czytamy: - Szanowne Koleżanki i Koledzy, nie minął jeszcze miesiąc, odkąd objąłem stanowisko Prezesa Aeroklubu Polskiego, a już przyszło mi się zmierzyć ze sprawami wymagającymi natychmiastowej reakcji i podjęcia trudnych decyzji. Jedną z takich spraw jest funkcjonowanie Centralnej Szkoły Szybowcowej AP w Lesznie, a w szczególności wykonywanie czynności związanych z zarządzaniem tamtejszym lotniskiem.

Na wszystkich lotniskach, gdzie Aeroklub Polski (lub w jego imieniu spółka Aero Partner) pełni rolę zarządzającego lotniskiem, nastąpił podział obowiązków na takie, które muszą być wykonywane bezpośrednio na lotnisku i takie, które są związane z aktualizacją dokumentacji lotniskowej i współpracą z urzędami lotniczymi. Przyjęty model podziału obowiązków pomiędzy Aeroklubami Regionalnymi a Aeroklubem Polskim funkcjonuje już od kilku lat i jak dotąd zdaje egzamin. Jednym z pozytywnych przykładów na skuteczność takiej formy działań może być realizowana modernizacja lotniska Białystok-Krywlany, gdzie przy współpracy AP z Aeroklubem Białostockim pozyskano olbrzymie środki publiczne na przebudowę lotniska.

Lotnisko w Lesznie nie wpisuje się w opisany wyżej model. Główny użytkownik, którym jest Aeroklub Leszczyński nie wypełnia żadnych obowiązków związanych z zarządzaniem lotniskiem. Zobowiązania wykonywała dotąd Centralna Szkoła Szybowcowa. Nowy Zarząd i Rada Szkoły wspólnie ocenili, że kondycja tej organizacji jest katastrofalna. Fakt ten dotychczas był skutecznie ukrywany, co mam nadzieję będzie przedmiotem kontroli Komisji Rewizyjnej. Stan organizacyjny CSS Leszno, a w szczególności brak przeszkolonych pracowników z uprawnieniami, nie pozwala na bezpieczną i zgodną z przepisami eksploatację lotniska. Główny użytkownik – Aeroklub Leszczyński – jak dotąd odmawia przyjęcia na siebie tych obowiązków. Taki stan rzeczy może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych. Na uporządkowanie tej sytuacji potrzeba czasu, a tymczasem właśnie zaczyna się sezon lotniczy. Kierując się wyłącznie bezpieczeństwem wszystkich użytkowników lotniska, jestem zmuszony podjąć decyzję o czasowym ograniczeniu wykonywania operacji lotniczych na lotnisku EPLS Strzyżewice. Ograniczenie zostanie zdjęte natychmiast po ustanowieniu struktur zarządczych. Wyrażam głęboką nadzieję, że nastąpi to szybko i przy współudziale oraz zaangażowaniu Aeroklubu Leszczyńskiego.

Jerzy Makula / Prezes Aeroklubu Polskiego

Źródło informacji: Aeroklub Polski

Czytany 985 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 22 kwiecień 2018 13:01

Artykuły powiązane

 • Gwiazdy lotnictwa w niedzielę opanowały Targi Kielce.

  Sebastian Kawa, Marcin Szamborski,Janusz Orłowski, Jerzy Makula oraz Mateusz Rękas i Jacek Bogdański - to nazwiska znane miłośnikom sportów lotniczych. W Targach Kielce trwają Targi Lotnictwa Lekkiego oraz Paragiełda i Międzynarodowe Targi Modelarstwa Redukcyjnego Model Kit Expo.

 • 85-Lecie Aeroklubu Kujawskiego i odznaczenia członków za zasługi dla Aeroklubu Polskiego.
  W sobotę o godzinie 16:00, w odpowiednio przygotowanym hangarze Aeroklubu Kujawskiego, spotkali się przedstawiciele władz regionu min Prezydent Miasta Inowrocławia i Wójt ,przedstawiciele  służb mundurowych i organizacji oraz przedstawiciele sąsiadujących aeroklubów ,zaproszeni goście i członkowie aby uczcić 85 Lecie Aeroklubu Kujawskiego.
 • Zbliża się 62. edycja Pucharu Gordona Bennetta 2018.

  Za kilka dni w Berno w Szwajcarii wystartuje 62. edycja Pucharu Gordona Bennetta. Najlepsi zawodnicy balonowi 28 września wzbiją się w powietrze, aby rywalizować o najbardziej prestiżowe trofeum lotnicze. Do rywalizacji stają także polskie zespoły.

 • Zakończenie negocjacji porozumienia Aeroklubu Polskiego z Miastem w sprawie lotniska w Lesznie.

  Prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula informuje, że w dniu 11 września 2018 r. na posiedzeniu Zarządu Aeroklubu Polskiego podjęto decyzję o możliwości zawarcia z Miastem Leszno porozumienia kończącego wieloletnie i kosztowne konflikty sądowe definiującego zarazem model rozwoju lotniska w przyszłości. Warunkiem jego podpisania jest jeszcze zgoda Rady Miasta Leszna, której sesja odbędzie się 26 września br.

 • Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski zakończone.

  Od poniedziałku ubiegłego tygodnia niebo nad Chełmem było areną zmagań najlepszych z najlepszych. Na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie piloci zmierzyli się w 61. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski Seniorów i 47. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski Juniorów. Organizatorem była PWSZ w Chełmie, przy współudziale Aeroklubu Polskiego i Komisji Samolotowej AP.

 • Umowa dla lotniska w Olsztynie dotycząca użytkowania wieczystego.

  W dniu 3 września b.r. w kancelarii notarialnej w Warszawie Aeroklub Polski przekazał Aeroklubowi Warmińsko-Mazurskiemu prawo użytkowania wieczystego gruntu i własności budynków stanowiących teren i infrastrukturę lotniska Dajtki w Olsztynie.

 • XX Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski za nami!

  XX Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski na lotnisku w Szymanowie zakończone. Mistrzami Polski na sezon 2018 zostali: Paweł “LOJAK” Kozarzewski, Tomasz Dembczyński, Michał Perkowski/Daniel Wakowiak.

 • Polska i Litwa zacieśniają współpracę w zarządzaniu ruchem lotniczym.

  W dniach 30-31 sierpnia 2018 roku w litewskim mieście Połąga miało miejsce spotkanie przedstawicieli instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej Polski, Litwy i Białorusi. Delegacjom przewodniczyli: p.o. Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski, Dyrektor Generalny Oro Navigacija Mindaugas Gustys oraz Dyrektor Generalny Belaeronavigatsia Leanid Churo.

 • Skarby Aeroklubu Polskiego wystawione w głównej siedzibie PLL LOT.

  Z okazji Święta Lotnictwa, Polskie Linie Lotnicze LOT wspólnie z Aeroklubem Polskim przygotowali ekspozycję trzech cennych dla polskiego lotnictwa obiektów historycznych. Od 28 sierpnia do końca września w holu głównym biurowca PLL LOT, można oglądać najcenniejsze pamiątki lotnicze, które przetrwały wojenną zawieruchę i są świadectwem wspaniałej historii polskiego lotnictwa.

 • Medalowy weekend polskich reprezentacji w sportach lotniczych.

  W ostatni weekend odbyły się finały mistrzostw świata w aż czterech dyscyplinach lotniczych – Mistrzostwach Świata w Samolotowym Lataniu Rajdowym, Balonowych Mistrzostwach Świata Kobiet, Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej oraz Szybowcowych Mistrzostwach Świata. Polscy piloci  zdobyli w sumie siedem medali, w tym cztery ZŁOTE krążki.

Top