poniedziałek, 23 kwiecień 2018 10:49

Najnowsze innowacje Grupy Airbus na 2018 ILA Berlin Air Show.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Airbus Press Room / Media Źródło zdjęcia: Airbus Press Room / Media

W dniach od 25 do 29 kwietnia odbędzie się tegoroczna edycja ILA Berlin Air Show, podczas której Airbus zaprezentuje obszerną ofertę swoich produktów, obejmującą szereg ciekawych innowacji. Po raz kolejny Grupa Airbus będzie największym z obecnych na tej imprezie wystawców. Krajem partnerskim ILA w 2018 r. jest Francja.

Spośród samolotów segmentu komercyjnego Airbus wystawi należący do linii Emirates Airbus A380 oraz egzemplarz A350 w wersji 900 MSN 2, który odegrał istotną rolę w próbach w locie tego współcześnie najnowocześniejszego samolotu dalekodystansowego. Na całym świecie lata obecnie ponad 150 sztuk A350 XWB. Użytkownikiem tego modelu są między innymi linie Lufthansa, w których samoloty te mają swoją bazę w Monachium. Zarówno A380, jak i A350 XWB to owoce bliskiej współpracy Niemiec i Francji w ramach Grupy Airbus. Miejscem prowadzenia prac projektanckich, produkcji dużych podzespołów – w tym elementów kadłuba, kokpitu czy stateczników poziomych – a także montażu końcowego i przygotowań do przekazania tych samolotów odbiorcom są zakłady w Hamburgu, Tuluzie, Stade, Bremie, St. Nazaire i Nantes.

Szczególną atrakcją tegorocznej ekspozycji Grupy Airbus będzie A340 BLADE (Breakthrough Laminar Aircraft Demonstrator in Europe), samolot eksperymentalny, którego skrzydła specjalnie zmodyfikowano w celu prowadzenia na nich badań aerodynamicznych nad nowymi koncepcjami opływu laminarnego w ramach europejskiego projektu badawczego Clean Sky.

Poza myśliwcem Eurofighter, eksponaty Airbus Defence and Space na tegorocznych ILA będą obejmować wojskowy samolot transportowy C295 i kolekcję bezzałogowców (UAV). Po raz pierwszy w historii ILA odwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. naturalnej wielkości makietę przyszłego europejskiego systemu UAV klasy MALE RPAS (Medium Altitude, Long Endurance; Remotely Piloted Aircraft System).

Jednym z wystawców będzie Airbus Aerial, start-up zajmujący się bezzałogowymi statkami powietrznymi o zastosowaniach komercyjnych. Firma ta łączy w swojej ofercie przetwarzanie obrazów pochodzących z bsp i danych satelitarnych oraz rozwiązania programistyczne umożliwiające dokładniejszą ich analizę. Na ILA 2018 Airbus Aerial przedstawi swoje rozwiązania w dziedzinie pozyskiwania i przetwarzania danych oraz platformę UAV Zephyr – ultralekki bezzałogowy statek powietrzny zasilany elektrycznością generowaną przez jego własne ogniwa fotowoltaiczne. Do atutów Zephyra, którego pułap roboczy wynosi aż 20 km, należą m.in. mocno zredukowane opóźnienia w transmisji danych i wysoka rozdzielczość rejestrowanego obrazu. Zephyr może pozostawać w powietrzu nad obserwowanym obszarem non-stop przez ponad 30 dni.

Odrębną częścią ekspozycji Grupy Airbus będzie Pawilon Kosmiczny, którego zawartość będzie poświęcona bogatemu wachlarzowi przedsięwzięć astronautycznych koncernu. Pod szyldem „Space for Earth” (Kosmos dla Ziemi), wraz z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), niemieckim federalnym Ministerstwem ds. Gospodarki i Energetyki (BMWi), niemiecką agencją badań kosmicznych DLR i niemieckim Zrzeszeniem Branży Aeronautycznej (BDLI) Airbus wprowadzi gości imprezy w szczegóły najnowszych misji kosmicznych i nowych technologii. Tematyka prezentacji obejmie wkład satelitów do obserwacji Ziemi, takich jak TerraSAR-X i Merlin, w podnoszenie jakości życia na naszej planecie, ochronę środowiska i klimatu.

Podczas wyznaczonego na 25 kwietnia Dnia Kosmosu w ramach ILA odbędą się wykłady i dyskusje panelowe, których prelegenci skupią się na najważniejszych wyzwaniach stojących przed organizatorami lotów kosmicznych w nadchodzących latach. Reprezentujący Grupę Airbus eksperci astronautyki będą mówić o zagadnieniach bezpieczeństwa w kosmosie, przyszłości eksploracji kosmosu i o niezależnym dostępie podmiotów europejskich do przestrzeni kosmicznej dzięki nowej rakiecie nośnej Ariane 6.

Swoją obecność na ILA wyraźnie zaznaczy spółka Airbus Helicopters, która pochwali się nie tylko cieszącymi się uznaniem klientów konstrukcjami wojskowymi, ale też wiropłatami nowej generacji. Jedną z najciekawszych maszyn nadchodzącej wystawy będzie wielozadaniowy śmigłowiec dwusilnikowy H145M, wojskowa wersja dobrze już sprawdzonej w eksploatacji, lekkiej konstrukcji cywilnej H145. Zostanie on zaprezentowany także w powietrzu.

W ramach ekspozycji Future Lab, Airbus Helicopters przedstawi makietę swojej nowatorskiej latającej taksówki CityAirbus, wieloosobowego, latającego pojazdu autonomicznego pionowego startu i lądowania o napędzie elektrycznym, zaprojektowanego z myślą o zastosowaniach w przestrzeni miejskiej. CityAirbus ma pomieścić do czterech pasażerów, umożliwiając im szybki, niedrogi i przyjazny dla środowiska transport w wielkich aglomeracjach o natężonym ruchu ulicznym. Pierwszy lot prototypu jest zaplanowany na grudzień tego roku. Należy też wspomnieć o szybkim śmigłowcu RACER, którego model będzie można obejrzeć w pawilonie  europejskiego programu Clean Sky.

Producent pocisków MBDA, w którym Grupa Airbus ma 37,5 procenta udziałów, wspólnie z Lockheed Martin zaprezentuje postępy dokonane w rozwoju systemu TADS (Tactical Air Defence System), składającego się z trzech pojazdów ze stanowiskiem dowodzenia, wyrzutni pocisków kierowanych PAC 3 MSE oraz wyrzutni pocisków ziemia-powietrze IRIS-T. Odwiedzający stanowisko MBDA będą mogli także oglądać prezentację koncepcji modularnego systemu do krótkodystansowej i ultrakrótkodystansowej obrony przeciw zagrożeniom z powietrza, po raz pierwszy wzbogaconego o nowy system laserowy do zastosowań zarówno na lądzie, jak i na morzu.

Premium AEROTEC, spółka zależna Grupy Airbus, zaprezentuje pełnowymiarowy demonstrator tylnej przegrody ciśnieniowej przeznaczonej dla samolotów z rodziny A320, wykonanej z ośmiu podobnych części połączonych ze sobą przy użyciu najnowszych rozwiązań spawalniczych. Firma dowodzi w ten sposób swoich unikalnych w skali rynku możliwości technologicznych, dzięki którym oferuje ona projektowanie i produkcję dużych podzespołów konstrukcji lotniczych wykonanych materiałów termoplastycznych. Premium AEROTEC jest pionierem we wdrażaniu nowych zastosowań chlorofluorowęglowodorów (CFC) termoplastycznych w elementach kadłubów statków powietrznych. To pierwszy dostawca branży lotniczej, któremu udało się wprowadzić podzespoły tytanowe wytwarzane metodą druku 3D do konstrukcji samolotów.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

Czytany 878 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 kwiecień 2018 10:54

Artykuły powiązane

 • Inteligentne rozwiązania Airbus w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego.

  Na mającej odbyć się w Paryżu w dniach od 23 do 26 października tegorocznej edycji targów Euronaval spółka Airbus zaprezentuje szeroki wachlarz inteligentnych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego – od centrów nadzoru nad obszarami morskimi, doskonale zintegrowanych usług łączności morskiej, przez systemy satelitarne i im pokrewne, po bezzałogowe statki powietrzne, samoloty i śmigłowce. Wyjątkowo obszerna i kompleksowa oferta rozwiązań marynistycznych, którą przedstawi Airbus, czerpie z 50 lat doświadczeń spółki w tej dziedzinie i daje branży morskiej wszystko, co na morzu potrzebne do podejmowania właściwych decyzji i działań we właściwym momencie. 

 • Francuski SAF zwiększa flotę o kolejnych sześć śmigłowców Airbus Helicopters.

  SAF Group, francuski użytkownik cywilny, mający siedzibę w Alpach, zamówił sześć nowych śmigłowców Airbusa dla służb ratownictwa medycznego (EMS), ratownictwa górskiego, prac wysokościowych i transportu pasażerskiego. Zamówienie obejmuje trzy lekkie śmigłowce jednosilnikowe i trzy lekkie śmigłowce dwusilnikowe, które będą używane we Francji i na wyspie Reunion, gdzie SAF nabył ostatnio towarzystwo Hélilagon. Dostawa sześciu śmigłowców planowana jest na 2019 r.

 • Demonstrator szybkiego wirolotu Racer celująco zaliczył przegląd projektu wstępnego.

  Airbus Helicopters kontynuuje prace rozwojowe demonstratora technologii Racer (Rapid And Cost-Efficient Rotorcraft – szybki i ekonomiczny wiropłat) finansowanego ze środków H2020 Unii Europejskiej w ramach programu Clean Sky 2, którego celem jest zapewnienie najlepszego kompromisu między prędkością, efektywnością kosztową, zrównoważonym rozwojem i osiągami misji.

 • Airbus Helicopters dostarczy śmigłowce H135 pogotowiu Holandii oraz H145 pogotowiu Niemiec.

  Królewski Holenderski Klub Turystyczny ANWB zawiera z Airbusem umowę ramową na sześć śmigłowców H135 Amsterdam, 16 października 2018 r. – Airbus Helicopters i Królewski Holenderski Klub Turystyczny ANWB (Algemene Nederlandse Wielrijdersbond) – operator lotniczego pogotowia ratunkowego, podpisały umowę ramową na maksymalnie sześć śmigłowców H135 z awioniką Helionix. Dodatkowo postanowiły, że pierwsza partia trzech śmigłowców zostanie dostarczona w 2019 i 2020 r.

 • Kuwait Airways – najnowszy nabywca A330neo.

  Linie Kuwait Airways, krajowy przewoźnik Kuwejtu, podpisały właśnie umowę o zakupie ośmiu samolotów A330-800. W imieniu Kuwait Airways podpis na dokumencie złożył prezes zarządu linii, Yousef Al-Jassim. Spółkę Airbus reprezentował Christian Scherer, jej dyrektor handlowy. 

 • Imprezy lotnicze 2018 w Polsce - krótkie podsumowanie.

  Nastała przepiękna polska jesień, koniec roku zbliża się wielkimi krokami, wszystko to skłania do przemyśleń i podsumowań tego co wydarzyło się przez ostatni czas. 

 • Hainan Airlines powiększa flotę o nowe samoloty Airbus A350.

  Lot HU7607 linii Hainan Airlines z Pekinu do lotniska Shanghai Hongqiao International Airport wylądował o 11:00 13 października czasu pekińskiego, tym samym podsumowując dziewiczy lot pasażerski pierwszego samolotu Airbus A350 w posiadaniu linii Hainan Airlines Holding Co., Ltd., zwanych dalej Hainan Airlines. Przewoźnik rozpoczyna nową epokę usług na pokładach samolotu A350, czego świadkami było ponad 300 pasażerów.

 • Pierwszy polski komercyjny satelita Światowid zostanie wystrzelony w kosmos w kwietniu.

  W kwietniu przyszłego roku satelita Światowid już będzie po wszystkich testach. Poleci na międzynarodową stację kosmiczną i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę - powiedział PAP prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

 • Przestronna kabina pasażerska kluczowym atutem prywatnego odrzutowca ACJ319.

  Spółka Airbus Corporate Jets (ACJ) wystawia na targach lotnictwa biznesowego NBAA (National Business Aviation Association) samolot ACJ319, zwracając uwagę odbiorców na jego pełnowymiarową, wygodną kabinę pasażerską. Udostępniony gościom egzemplarz należy do firmy K5 Aviation, która wynajmuje go swoim największym klientom, i jest udostępniany na tego rodzaju imprezie po raz pierwszy.

  „Dyspozycyjne samoloty odrzutowe Airbus oferują swoim użytkownikom większą produktywność i więcej czasu na pielęgnowanie bezpośrednich relacji biznesowych i towarzyskich, niż tradycyjne, mniejsze maszyny. Zmniejszają odległości między kontynentami, pozwalając podróżować z klasą, a przy tym ograniczają koszty przelotów do przystępnego poziomu”, mówi prezes ACJ, Benoit Defforge.

  Flagowym atutem samolotów z rodziny ACJ320 jest najszersza i najwyższa kabina wśród wszystkich tradycyjnych, dużych odrzutowców dyspozycyjnych, mimo podobnych rozmiarów zewnętrznych i kosztów eksploatacji.

  Stale rozwijana oferta odrzutowców biznesowych ACJ obejmuje obecnie przewożący maksymalnie ośmiu pasażerów na trasach do 12 500 km model ACJ319neo, zdolny do przelotów non-stop trwających nawet 15 godzin, oraz 25-miejscowy model ACJ320neo o zasięgu 11 100 km, utrzymujący się w powietrzu bez międzylądowania do 13 godzin.

  Do odbiorców, do których należą takie firmy jak Acropolis Aviation, Comlux czy K5 Aviation, pierwsze ACJ320neo trafią już w nadchodzących miesiącach. Na pierwsze egzemplarze ACJ319neo poczekają oni do przyszłego roku.

  Oba samoloty są napędzane silnikami nowej generacji i wyposażone w optymalizujące aerodynamikę skrzydeł sharklety, co skutkuje zmniejszonym spalaniem paliwa, zasięgiem umożliwiającym przeloty na trasach międzykontynentalnych i daje nabywcom gwarancję, że ich inwestycja długo będzie utrzymywać wysoką wartość.

  Spółka Airbus oferuje także pełny wachlarz mieszczących jeszcze więcej pasażerów dyspozycyjnych samolotów szerokokadłubowych klasy VIP o dużym zasięgu: ACJ330 neo i ACJ350 XWB.

  Na całym świecie lata ponad 190 samolotów ACJ. Ich operatorzy korzystają z niezawodności technicznej tych maszyn i globalnej dostępności zaplecza serwisowego, którą zawdzięczają one pokrewieństwu ze swoimi pasażerskimi odpowiednikami. Użytkownicy korporacyjni maszyn biznesowych mogą oczywiście dodatkowo korzystać z usług specjalnych, skrojonych na miarę ich samolotów.

  Dzięki współpracy ze spółką Airbus Corporate Helicopters (ACH), Airbus Corporate Jets (ACJ) jest w stanie oferować swoim klientom jedyne w swoim rodzaju nowoczesne i wydajne usługi i kompleksowe rozwiązania, wychodzące naprzeciw ich szczególnym potrzebom w zakresie podróży biznesowych, służbowych i roboczych

  Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

 • Pierwszy lot A220 w barwach Delta Air Lines.

  W dniu 6 października o godzinie 14:02 miejscowego czasu z lotniska w Mirabel w kanadyjskiej prowincji Québec do swojego dziewiczego lotu wzbił się pierwszy airbus A220-100 w malowaniu Delta Air Lines. W trakcie trwającego 2 godziny i 53 minut lotu próbnego, składająca się z pilotów-oblatywaczy programu A220 załoga pomyślnie sprawdziła działanie najważniejszych systemów samolotu, po czym powróciła na lotnisko w Mirabel, gdzie maszyna wylądowała o 16:55. 

Top