środa, 25 kwiecień 2018 14:53

Polska reprezentacja w drodze do Tajlandii na X Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata.

Napisane przez Aeroklub Polski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Aeroklub Polski Źródło zdjęcia: Aeroklub Polski

W Tajlandii zaczynają się X Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata. Ceremonia otwarcia odbędzie się 30 kwietnia. Do 6 maja w rywalizacji o tytuł Mistrza Świata będzie walczyć silna polska ekipa.

Polska Motoparalotniowa Kadra Narodowa wyruszyła na kolejne Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata. Tym razem będą się one odbywać w egzotycznej Tajlandii, w miejscowości Pasak Jolasid Dam in Lopburi, około 170 km na północ od Bangkoku.

Zgodnie z informacjami na stronie organizatora, do sportowych zmagań zgłoszono już 115 zawodników, ponad sto statków powietrznych z trzynastu krajów. Oprócz czołowych drużyn z Francji, Polski, Czech i Hiszpanii, w zmaganiach o tytuł najlepszego pilota wezmą udział zawodnicy z: Brazylii, Australii, Kuwejtu, Iranu, Kanady, Indii, Rosji, Japonii oraz Tajlandii, gospodarza zawodów.

Polska Kadra Narodowa, jest najliczniej reprezentowaną podczas tegorocznych Motoparalotniowych Mistrzostw Świata. 23 zawodników z Polski będzie rywalizować w następujących kategoriach:

Klasa PF1 (start z nóg)

Marcin Bernat

Jarosław Budziszewski

Jacek Ciszkowski

Paweł Kozarzewski

Jarosław Pałdyna

Jacek Semkło

Klasa PL1 (start z wózka)

Wojciech Bógdał

Andrzej Bury

Wojciech Panas

Krzysztof Romicki

Szymon Winkler

Klasa PL2 (załoga dwuosobowa, start z wózka)

Jarosław Balcerzewski / Magdalena Kłoss

Marek Barczyński / Violetta Bara

Dariusz Brzostowicz / Przemysław Kalinowski

Tomasz Krotecki / Ewelina Krotecka

Adam Pupek / Piotr Kozikowski

Daniel Walkowiak / Michał Perkowski

Choć z Polski właśnie wyruszyła ostatnia część polskiej ekipy, to sprzęt zawodników już dawno był w drodze. Do Tajlandii został wysłany 14 lutego kontenerem morskim. Otrzymaliśmy już potwierdzenie, że dotarł na lotnisko, na którym będą rozgrywane mistrzostwa.

Mocny biało-czerwony team rozbudza nasze nadzieje na zwycięstwa i medale w Tajlandii. Sprawdźmy, na co możemy liczyć, patrząc przez pryzmat wyników z ostatnich Mistrzostw Świata, które odbyły się w 2016 roku w Popham w Anglii. Wówczas wynik polskich pilotów motoparalotniowych to zdobytych pięć medali – złoty drużynowy w klasie PL1, srebro drużynowe w klasie PL2, srebro indywidualnie Andrzeja i Adrianny Malkusz w klasie PL2, brąz Wojtka Bógdała w PL1 i kolejny brązowy krążek w klasyfikacji narodowej.

Wszyscy trzymamy kciuki za naszych zawodników!

Relacje i wyniki na bieżąco będzie można śledzić na:

Źródło informacji: Aeroklub Polski

Czytany 882 razy Ostatnio zmieniany środa, 25 kwiecień 2018 14:56

Artykuły powiązane

 • Awantura i próba otwarcia drzwi awaryjnych samolotu lecącego z Kanady.

  Mandatem 500 zł został ukarany 55-letni mężczyzna, który zakłócał porządek na pokładzie samolotu lecącego z Toronto. Wobec krewkiego pasażera musieli interweniować funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa – Okęcie.

 • Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii zamawiają śmigłowce H225M.

  Airbus Helicopters pozyskał zamówienie na cztery kolejne, wielozadaniowe śmigłowce H225M (poprzednia nazwa: EC725) od Królewskich Sił Powietrznych Tajlandii (RTAF) w ramach programu rozwoju floty wiropłatów. To dodatkowe zamówienie zwiększy do 2021 r. liczbę H225M w służbie RFAT do 12 sztuk.

 • Pamięć o polskiej załodze zestrzelonego samolotu RAF.
  Delegacja Polskich Sił Powietrznych z 8. BLTr wzięła udział w uczczeniu polskich lotników zestrzelonych podczas lotu z pomocą dla Walczącej Polski. W dniu 28 grudnia 1944 roku Halifax Mk V o numerze LL 187 z Dywizjonu Specjalnego 301 "Ziemi Pomorskiej" wystartował z Brindisi we Włoszech z zadaniem dotarcia z misją w okolice Lublina.
 • Polacy w spadochronowym rekordzie Europy 30-Way!

  W Holandii spadochroniarze ustanowili rekord Europy 30-Way w Canopy Formation. Wśród 30 skoczków spadochronowych aż ośmiu było z Polski. Ogromnym wsparciem dla ustanowienia tego rekordu byli: Michał Balonis, Marcin Bąk, Paweł Michalski, Szymon Chełmicki, Maciej Gago, Iza Pilarczyk, Grzegorz Sujkowski i Jarosław Zwierzyński.

 • W Dniach NATO w Czechach wzięli udział także Polacy.

  W powietrzu m.in. polskie i belgijskie F-16, fiński F/A-18 Hornet, chorwackie i brytyjskie Tajfuny, francuskie Rafale, szwedzkie Drakeny, Gripeny w czeskich barwach, słowackie MiG-29 oraz różnego typu śmigłowce. A na ziemi czołgi, transportery opancerzone, samoloty myśliwskie i transportowe oraz hit pokazów – bombowiec B-52. W weekend w Ostrawie odbyły się Dni NATO.

 • Podsumowanie 4. FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018.

  Tak wielkiej imprezy balonowej we Włocławku jeszcze nie było. W dniach 11-16 września, Aeroklub Włocławski i miasto Włocławek w ramach 4. FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018 gościł 49 załóg z 17 krajów, które przez tydzień rywalizowały ze sobą na kujawskim niebie. Piloci zmagali się również z pogodą, która spowodowała odwołanie kilku zaplanowanych lotów. W trakcie zawodów, piloci wykonali 4 loty i rozegrali 17 konkurencji. Sytuacja na podium zmieniała się z lotu na lot, z konkurencji na konkurencję. Wszystko stało się jasne dopiero po ostatnim locie, który odbył się w piątek, 14 września o świcie.

 • Pierwszy lot wschodniej Polski im. Pawła Zołotowa.

  100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego – uroczystości z takich okazji nie mogą zostać zapomniane. Już w najbliższy piątek 7 września, rozpocznie się I Lot Polski Wschodniej im. Pawła Zołotowa. Jest to trzydniowe, wyjątkowe, niekomercyjne spotkanie pilotów z całego kraju, połączone z licznymi atrakcjami współtowarzyszącymi.

 • XX Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski za nami!

  XX Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski na lotnisku w Szymanowie zakończone. Mistrzami Polski na sezon 2018 zostali: Paweł “LOJAK” Kozarzewski, Tomasz Dembczyński, Michał Perkowski/Daniel Wakowiak.

 • Polska Grupa Zbrojeniowa repolonizuje przemysł lotniczy w Polsce.

  28 sierpnia 2018 roku Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Kalisz” S.A. oraz amerykańska United Technologies Corp. i Pratt&Whitney Rzeszów S.A. podpisały list intencyjny (Memorandum of Understanding) w sprawie nabycia przez PGZ części rzeszowskiego przedsiębiorstwa lotniczego.

 • Centralny Port Komunikacyjny – skok cywilizacyjny Polski i regionu CEE.

  Potrzebujemy nowego lotniska, które będzie regionalnym hubem, gdyż inaczej Polska straci szansę na dynamiczny rozwój gospodarczy. - mówi pełnomocniki Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP i sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, p.Mikołaj Wild. -  Bez nowoczesnej komunikacji lotniczej żaden kraj nie ma szans w globalnej rywalizacji o inwestycje, nowe miejsca pracy, zdobywanie nowych rynków zbytu. Lotniska są potrzebne do obsługi milionów turystów, ludzi biznesu, nauki, kultury czy rzesz pasażerów odwiedzających rodziny i przyjaciół w najdalszych zakątkach świata. Ostatnie lata pokazały, że polska infrastruktura lotnicza nie jest przygotowana na boom w tym sektorze transportu i praktycznie wybił już ostatni dzwonek, aby zacząć budować ogromny Centralny Port Komunikacyjny, który będzie obsługiwał nie tylko Polskę, ale także potoki podróżnych udające się z lub do państw naszego regionu Europy.

Top