środa, 25 kwiecień 2018 14:53

Polska reprezentacja w drodze do Tajlandii na X Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata.

Napisane przez Aeroklub Polski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Aeroklub Polski Źródło zdjęcia: Aeroklub Polski

W Tajlandii zaczynają się X Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata. Ceremonia otwarcia odbędzie się 30 kwietnia. Do 6 maja w rywalizacji o tytuł Mistrza Świata będzie walczyć silna polska ekipa.

Polska Motoparalotniowa Kadra Narodowa wyruszyła na kolejne Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata. Tym razem będą się one odbywać w egzotycznej Tajlandii, w miejscowości Pasak Jolasid Dam in Lopburi, około 170 km na północ od Bangkoku.

Zgodnie z informacjami na stronie organizatora, do sportowych zmagań zgłoszono już 115 zawodników, ponad sto statków powietrznych z trzynastu krajów. Oprócz czołowych drużyn z Francji, Polski, Czech i Hiszpanii, w zmaganiach o tytuł najlepszego pilota wezmą udział zawodnicy z: Brazylii, Australii, Kuwejtu, Iranu, Kanady, Indii, Rosji, Japonii oraz Tajlandii, gospodarza zawodów.

Polska Kadra Narodowa, jest najliczniej reprezentowaną podczas tegorocznych Motoparalotniowych Mistrzostw Świata. 23 zawodników z Polski będzie rywalizować w następujących kategoriach:

Klasa PF1 (start z nóg)

Marcin Bernat

Jarosław Budziszewski

Jacek Ciszkowski

Paweł Kozarzewski

Jarosław Pałdyna

Jacek Semkło

Klasa PL1 (start z wózka)

Wojciech Bógdał

Andrzej Bury

Wojciech Panas

Krzysztof Romicki

Szymon Winkler

Klasa PL2 (załoga dwuosobowa, start z wózka)

Jarosław Balcerzewski / Magdalena Kłoss

Marek Barczyński / Violetta Bara

Dariusz Brzostowicz / Przemysław Kalinowski

Tomasz Krotecki / Ewelina Krotecka

Adam Pupek / Piotr Kozikowski

Daniel Walkowiak / Michał Perkowski

Choć z Polski właśnie wyruszyła ostatnia część polskiej ekipy, to sprzęt zawodników już dawno był w drodze. Do Tajlandii został wysłany 14 lutego kontenerem morskim. Otrzymaliśmy już potwierdzenie, że dotarł na lotnisko, na którym będą rozgrywane mistrzostwa.

Mocny biało-czerwony team rozbudza nasze nadzieje na zwycięstwa i medale w Tajlandii. Sprawdźmy, na co możemy liczyć, patrząc przez pryzmat wyników z ostatnich Mistrzostw Świata, które odbyły się w 2016 roku w Popham w Anglii. Wówczas wynik polskich pilotów motoparalotniowych to zdobytych pięć medali – złoty drużynowy w klasie PL1, srebro drużynowe w klasie PL2, srebro indywidualnie Andrzeja i Adrianny Malkusz w klasie PL2, brąz Wojtka Bógdała w PL1 i kolejny brązowy krążek w klasyfikacji narodowej.

Wszyscy trzymamy kciuki za naszych zawodników!

Relacje i wyniki na bieżąco będzie można śledzić na:

Źródło informacji: Aeroklub Polski

Czytany 400 razy Ostatnio zmieniany środa, 25 kwiecień 2018 14:56

Artykuły powiązane

 • Emilewicz: w branży kosmicznej mamy ponad 300 podmiotów - większość to MŚP.

  Pięć lat temu mieliśmy niespełna 30 podmiotów gospodarczych, które identyfikowały siebie jako branża kosmiczna, dziś jest ich ponad 300, z których większość to małe i średnie firmy - powiedziała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

 • Instytut Lotnictwa podpisał list intencyjny w sprawie budowy samolotu ILX-34.

  24 maja 2018 roku w siedzibie Instytutu Lotnictwa w Warszawie został podpisany list intencyjny wyrażający wolę współpracy przy realizacji przedsięwzięcia budowy innowacyjnego wielozadaniowego samolotu turbośmigłowego nowej generacji ILX-34. Sygnatariuszami listu pod honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii są: Instytut Lotnictwa, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

 • 37. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika.

  Komisja Samolotowa Aeroklubu Polskiego zaprasza na XXXVII Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika, które odbędą się na terenie Górskiej Szkoły Szybowcowej w Międzybrodziu Żywieckim.

 • "Zostań pilotem szybowcowym" - afisz z lat 60' w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych.

  "Podczas Nocy Muzeów miłą niespodziankę sprawił nam pan Jakub Gołębiowski, przekazując do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych ciekawy dokument życia społecznego." - można przeczytac na stronie dęblińskiego muzeum - "Afisz zapraszający na Pokazy Lotnicze 11 września 1960 roku w Białej Podlaskiej, organizowany przez Wojskowy Aeroklub Dębliński jest typowym akcydensem informacyjnym, wykonanym jako druk jednostronny w formacie A3. Na przykładzie tego akcydensu możemy prześledzić, jak bardzo zmienił się język wypowiedzi na przestrzeni blisko 60 lat. Afisz składa się prawie w całości z tekstu, towarzyszy mu prosta oprawa graficzna."

 • Testowy lot Światowida - pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego.

  26 maja, we Wrocławiu, z terenu należącego do Politechniki Wrocławskiej, wystartuje prototyp Światowida – pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego. Urządzenie zostanie wyniesione na wysokość około 30 km nad Ziemią za pomocą balonu stratosferycznego. Tam, w warunkach zbliżonych do panujących na niskiej orbicie, przeprowadzone zostaną testy wszystkich modułów elektroniki pokładowej oraz sprawdzona zostanie łączność satelity ze stacjami naziemnymi.

 • Czy Polska dołączy do programu budowy samolotu V generacji? To niewykluczone – twierdzi MON.

  Ministerstwo Obrony Narodowej nie wyklucza, że Polska dołączy do państw biorących udział w programie budowy samolotu wielozadaniowego nowej generacji. Na razie w projekt zaangażowały się Niemcy i Francja, które chcą, by nowa maszyna zastąpiła używane przez ich armie myśliwce, czyli Eurofightery Typhoon oraz myśliwce Dassault Rafale.

 • NATO Tiger Meet ma niemal 60-letnią tradycję.
  W ciągu dwóch tygodni samoloty z tygrysim logo z kilkunastu europejskich krajów wzbiją się w powietrze około tysiąca razy, a piloci spędzą za sterami 1600 godzin. Szkolenie NATO Tiger Meet ma niemal 60-letnią tradycję, ale w Polsce odbywa się po raz pierwszy. Dziś pilotów m.in. z Grecji, Włoch i Czech przywitał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
 • Polacy w ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej.

  Europejska Agencja Kosmiczna buduje satelitę, który pozwoli na dokładne badanie stanu zalesienia Ziemi i szacunki ilości dwutlenku węgla pochłanianego przez drzewa. Polscy inżynierowie pracują nad ważnymi komponentami urządzenia.

 • Takich obrazów z Marsa jeszcze nie było. To również dzięki polskim naukowcom.

  Orbiter TGO (Trace Gas Orbiter), który w 2016 roku w ramach misji ExoMars dotarł do Czerwonej Planety, przesłał pierwsze zdjęcia wykonane po zajęciu pozycji na nowej orbicie. W pracach nad stworzeniem urządzenia brali udział polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i firmy Creotech Instruments S.A.

 • Wojciech Bógdał zdobył złoty medal na Motoparalotniowych Mistrzostwach Świata w Tajlandii.

  Z Tajlandii pisze Wojciech Bógdał, zdobywca złotego medalu w Motoparalotniowych Mistrzostwach Świata: - Po długiej, wyczerpującej walce czas na podsumowanie zawodów. Jak dotąd była to najmocniej i najliczniej obsadzona impreza w jakiej uczestniczyłem.

Top