czwartek, 26 kwiecień 2018 18:48

6 Eurofighterów wyruszyło dziś z bazy lotniczej Morón de la Frontera na Baltic Air Policing.

Napisane przez Ambasada Hiszpanii
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Eurofighter Jagdflugzeug GmbH Źródło zdjęcia: Eurofighter Jagdflugzeug GmbH

Od maja 135 wojskowych z hiszpańskich Sił Powietrznych i sześć hiszpańskich  Eurofigherów będzie patrolować niebo nad Bałtykiem. Misja rozpoczyna się już 1 maja, chociaż oficjalna inauguracja nastąpi dopiero 2 maja w bazie powietrznej w Szawłach na Litwie. Udział w tej operacji świadczy o zaangażowaniu Hiszpanii na rzecz bezpieczeństwa i obrony tej części Europy.

Sześć Eurofighterów wyruszyło 26 kwietnia z hiszpańskiej bazy lotniczej w Morón de la Frontera niedaleko Sewilli w kierunku miejscowości Szawle na Litwie, aby objąć 47 rotację w ramach misji NATO na Bałtyku - Baltic Air Policing. W ramach tej operacji, rozpoczętej w 2004 roku, wraz przystąpieniem do sojuszu Estonii, Litwy i Łotwy, NATO wspiera kraje bałtyckie, które nie mają wystarczających sił powietrznych, aby samodzielnie sprawować kontrolę nad własną przestrzenią powietrzną. Celem misji jest zapewnienie nienaruszalności przestrzeni powietrznej krajów sojuszu przez siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. 

Według informacji z Sił Powietrznych Hiszpanii, samoloty należą do Skrzydła 11 stacjonującego w Morón de la Frontera. W skład hiszpańskiego kontyngentu wejdzie 135 wojskowych, którzy pozostaną na Litwie przez cztery miesiące pod dowództwem podpułkownika Manuela Garcíi de Veas. Hiszpańskie Eurofightery będą uczestniczyć w misji wraz z myśliwcami F-19 z Sił Powietrznych Portugalii oraz francuskimi samolotami myśliwskimi Rafale stacjonującymi w porcie lotniczym Amari w Estonii.

Po raz ostatni Hiszpania wzięła udział w tej misji NATO w 2017, kiedy pięć samolotów F-18 ze Skrzydła 15 w Saragossie stacjonowało w porcie lotniczym Amari w Estonii. W ciągu czterech miesięcy pięć hiszpańskich myśliwców wykonało w sumie 254 loty realizując 586 godzin w powietrzu. W sumie wykonano 186 misji, z których 150 miało charakter szkoleniowy, w 36 przypadkach dokonano prawdziwego "przechwycenia" samolotów rosyjskich sił powietrznych. Cztery Eurofightery z hiszpańskich sił powietrznych wzięły również udział w rotacji w pierwszym kwartale 2015 w Amari oraz w pierwszym kwartale 2016 w Szawlach. 

Myśliwce hiszpańskie interweniują wyłącznie, gdy zostaną naruszone trzy podstawowe zasady: obecność samolotu bez zgłoszonego planu lotu, brak komunikacji między samolotem a cywilnym kontrolerem lotu na ziemi oraz brak lub wyłączenie transpondera, urządzenia, które umożliwia kontrolerowi uzyskanie informacji o typie samolotu oraz wysokości, na jakiej się znajduje, co pozwala utrzymać odpowiednią odległość między samolotami i uniknąć ryzyka zderzenia.  

W tej misji NATO biorą także udział samoloty z innych krajów członkowskich, w tym Polski, stacjonujące w bazach w Amari, Szawlach oraz w Malborku.

Źródło informacji: Ambasada Hiszpanii w Warszawie

Czytany 712 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 26 kwiecień 2018 18:54

Artykuły powiązane

 • Piloci F-16 szkolili się w hiszpańskim Albacete. Misje zwalczania okrętów i poszukiwania rozbitków.

  Piętnaście misji lotniczych, a każda kolejna coraz bardziej skomplikowana. Polscy piloci F-16 przez cztery tygodnie szkolili się w Hiszpanii na kursie Tactical Leadership Programme. Zwalczali okręty przeciwnika oraz osłaniali misje ratowania pilota zestrzelonego samolotu. W powietrzu latali nawet z 60 innymi statkami powietrznymi.

 • Włoska oferta na samoloty Eurofighter dla Bułgarii.

  Na początku miesiąca rząd Włoch i spółka Leonardo złożyły Ministerstwu Obrony Bułgarii odpowiedź na zapytanie o ofertę na zakup ośmiu samolotów myśliwskich mających zastąpić flotę wyeksploatowaną flotę MiG-ów.

 • Jak wygląda praca JTAC-ów - nawigatorów naprowadzania statków powietrznych.

  Wiedzą wszystko o celu, który trzeba zniszczyć, znają dokładną lokalizację wojsk nieprzyjaciela oraz armii sojuszniczych. Ich informacje służą pilotom do ataku podczas misji close air suport – bliskiego wsparcia. Jak wygląda praca JTAC-ów, nawigatorów naprowadzania statków powietrznych, opowiada sierż. Burton Fitzpatrick, JTAC US Air Force. Sierżant brał udział w ćwiczeniach  „Aviation Detachment” w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

 • Śmigłowce nad Warszawą w ramach Komitetu Wojskowego NATO.
  W dniach 28-30 września obradował w Warszawie Komitet Wojskowy NATO - najwyższy organ wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wizyta gen. dyw. pil. Jana Śliwki Szefowie obrony państw członkowskich i strategiczni dowódcy NATO uczestniczyliw obradach Komitetu Wojskowego NATO.
 • W Dniach NATO w Czechach wzięli udział także Polacy.

  W powietrzu m.in. polskie i belgijskie F-16, fiński F/A-18 Hornet, chorwackie i brytyjskie Tajfuny, francuskie Rafale, szwedzkie Drakeny, Gripeny w czeskich barwach, słowackie MiG-29 oraz różnego typu śmigłowce. A na ziemi czołgi, transportery opancerzone, samoloty myśliwskie i transportowe oraz hit pokazów – bombowiec B-52. W weekend w Ostrawie odbyły się Dni NATO.

 • Eurofighter naturalnym pomostem ku europejskiemu samolotowi bojowemu przyszłości.

  Prezes Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, Volker Paltzo, potwierdził, że usprawniony i zmodernizowany samolot Eurofighter Typhoon stanowiłby rdzeń dowolnego europejskiego systemu walki powietrznej przyszłości (FCAS - Future Combat Air System), uzupełniając i prowadząc współpracę w ramach dowolnego europejskiego programu myśliwca nowej generacji, niezależnie od tego, czy chodziłoby o maszyny załogowe, czy też platformy bezzałogowe.

 • Konferencja Dowódców Sił Powietrznych NATO w Ramstein.
  2-3 lipca na zaproszenie Dowódcy Sojuszniczych Sił Powietrznych gen. Todda Woltersa, inspektor sił powietrznych gen. bryg. pil. dr inż. Mirosław Jemielniak wziął udział w dorocznej konferencji Dowódców Sił Powietrznych NATO.
 • Stealth - nie taki samolot niewidzialny jak go malują?

  Stealth – zdolność do zapewnienia samolotom peleryny niewidki - w ostatniej dekadzie spotkała się z falą entuzjazmu. Jednakże doświadczony pilot Typhoona, Raffael Klaschka, dyrektor marketingu Eurofighter GmbH, uważa, że istnieją pewne dyskusyjne kwestie i fakty, które łatwo przeoczyć, gdy rozmawia się na temat tej osławionej zdolności.

 • Podczas Air Show w Radomiu wystąpi Typhoon Display Team.

  Typhoon Display Team to zespół pokazowy Królewskich Sił Powietrznych z 29 Squadron Royal Air Force w Coningsby. W tym roku pilotem myśliwca jest Flight Lieutenant Jim Paterson z  29 Squadron Royal Air Force w Coningsby. Jim dołączył do Królewskich Sił Powietrznych w roku 1999, początkowo latając na Tornado GR4, a 12 lat temu tj. w roku 2006 „przesiadł się” na Typhoon’a.

 • Na pokładzie AWACS zapadały najważniejsze decyzje podczas NATO Tiger Meet.

  Prowadzi działania przeciwko Państwu Islamskiemu, operuje nad Morzem Śródziemnym i strzeże wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Taki jest AWACS – natowski samolot dozoru radiolokacyjnego. Wziął udział w NATO Tiger Meet. O tym, jakie zadania wykonywał, rozmawiamy z ppłk. Zygmuntem Aniołem, szefem sekcji planowania bazy w Geilenkirchen.

Top