czwartek, 26 kwiecień 2018 18:48

6 Eurofighterów wyruszyło dziś z bazy lotniczej Morón de la Frontera na Baltic Air Policing.

Napisane przez Ambasada Hiszpanii
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Eurofighter Jagdflugzeug GmbH Źródło zdjęcia: Eurofighter Jagdflugzeug GmbH

Od maja 135 wojskowych z hiszpańskich Sił Powietrznych i sześć hiszpańskich  Eurofigherów będzie patrolować niebo nad Bałtykiem. Misja rozpoczyna się już 1 maja, chociaż oficjalna inauguracja nastąpi dopiero 2 maja w bazie powietrznej w Szawłach na Litwie. Udział w tej operacji świadczy o zaangażowaniu Hiszpanii na rzecz bezpieczeństwa i obrony tej części Europy.

Sześć Eurofighterów wyruszyło 26 kwietnia z hiszpańskiej bazy lotniczej w Morón de la Frontera niedaleko Sewilli w kierunku miejscowości Szawle na Litwie, aby objąć 47 rotację w ramach misji NATO na Bałtyku - Baltic Air Policing. W ramach tej operacji, rozpoczętej w 2004 roku, wraz przystąpieniem do sojuszu Estonii, Litwy i Łotwy, NATO wspiera kraje bałtyckie, które nie mają wystarczających sił powietrznych, aby samodzielnie sprawować kontrolę nad własną przestrzenią powietrzną. Celem misji jest zapewnienie nienaruszalności przestrzeni powietrznej krajów sojuszu przez siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. 

Według informacji z Sił Powietrznych Hiszpanii, samoloty należą do Skrzydła 11 stacjonującego w Morón de la Frontera. W skład hiszpańskiego kontyngentu wejdzie 135 wojskowych, którzy pozostaną na Litwie przez cztery miesiące pod dowództwem podpułkownika Manuela Garcíi de Veas. Hiszpańskie Eurofightery będą uczestniczyć w misji wraz z myśliwcami F-19 z Sił Powietrznych Portugalii oraz francuskimi samolotami myśliwskimi Rafale stacjonującymi w porcie lotniczym Amari w Estonii.

Po raz ostatni Hiszpania wzięła udział w tej misji NATO w 2017, kiedy pięć samolotów F-18 ze Skrzydła 15 w Saragossie stacjonowało w porcie lotniczym Amari w Estonii. W ciągu czterech miesięcy pięć hiszpańskich myśliwców wykonało w sumie 254 loty realizując 586 godzin w powietrzu. W sumie wykonano 186 misji, z których 150 miało charakter szkoleniowy, w 36 przypadkach dokonano prawdziwego "przechwycenia" samolotów rosyjskich sił powietrznych. Cztery Eurofightery z hiszpańskich sił powietrznych wzięły również udział w rotacji w pierwszym kwartale 2015 w Amari oraz w pierwszym kwartale 2016 w Szawlach. 

Myśliwce hiszpańskie interweniują wyłącznie, gdy zostaną naruszone trzy podstawowe zasady: obecność samolotu bez zgłoszonego planu lotu, brak komunikacji między samolotem a cywilnym kontrolerem lotu na ziemi oraz brak lub wyłączenie transpondera, urządzenia, które umożliwia kontrolerowi uzyskanie informacji o typie samolotu oraz wysokości, na jakiej się znajduje, co pozwala utrzymać odpowiednią odległość między samolotami i uniknąć ryzyka zderzenia.  

W tej misji NATO biorą także udział samoloty z innych krajów członkowskich, w tym Polski, stacjonujące w bazach w Amari, Szawlach oraz w Malborku.

Źródło informacji: Ambasada Hiszpanii w Warszawie

Czytany 323 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 26 kwiecień 2018 18:54

Artykuły powiązane

 • NATO Tiger Meet zakończone. Trwało dwa tygodnie.
  Po niespełna dwóch tygodniach podniebnych zmagań, zakończyło się największe tegoroczne ćwiczenie Sił Powietrznych i równocześnie jedno z najbardziej prestiżowych tego typu przedsięwzięć w Europie, NATO Tiger Meet. Wszystkie cele szkolenia osiągnięto.
 • NATO Tiger Meet od kuchni - dosłownie i w przenośni.

  NATO Tiger Meet to nie tylko ćwiczenia eskadr, ale także pretekst do integracji środowiska lotników. Nie inaczej jest tym razem. Do tej pory, poza wieloma godzinami lotów, piloci uczestniczyli w zawodach sportowych, prezentowali przysmaki kuchni z własnych regionów, a wczoraj wieczorem wymienili się upominkami.

 • Czy Polska dołączy do programu budowy samolotu V generacji? To niewykluczone – twierdzi MON.

  Ministerstwo Obrony Narodowej nie wyklucza, że Polska dołączy do państw biorących udział w programie budowy samolotu wielozadaniowego nowej generacji. Na razie w projekt zaangażowały się Niemcy i Francja, które chcą, by nowa maszyna zastąpiła używane przez ich armie myśliwce, czyli Eurofightery Typhoon oraz myśliwce Dassault Rafale.

 • Hiszpanie spod znaku tygrysa na NATO Tiger Meet.

  Hiszpańska 142 Eskadra bierze udział w NATO Tiger Meet od ponad 30 lat. Ale w Polsce jest po raz pierwszy. O tym, jakie wrażenie na pilotach zrobiła Polska, jakie są ich zadania podczas misji COMAO oraz ile hiszpańskiego temperamentu włożyli w ceremonię otwarcia szkolenia opowiada dowódca jednostki, mjr Carlos Sola Hidalogo.

 • NATO Tiger Meet ma niemal 60-letnią tradycję.
  W ciągu dwóch tygodni samoloty z tygrysim logo z kilkunastu europejskich krajów wzbiją się w powietrze około tysiąca razy, a piloci spędzą za sterami 1600 godzin. Szkolenie NATO Tiger Meet ma niemal 60-letnią tradycję, ale w Polsce odbywa się po raz pierwszy. Dziś pilotów m.in. z Grecji, Włoch i Czech przywitał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
 • F-16 z Holandii, Eurofightery z Włoch, Rafale z Francji, Gripeny z Czech na NATO Tiger Meet.

  F-16 z Holandii, Eurofightery z Włoch, Rafale z Francji, Gripeny z Czech – w sumie prawie 80 maszyn z różnych części Europy. Wszystkie łączy tygrys widniejący w logo eskadr, do których należą i fakt, że za kilka dni wezmą w Poznaniu udział w  NATO Tiger Meet – jednym z najbardziej prestiżowych ćwiczeń lotniczych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 • Królestwo Arabii Saudyjskiej chce zakupić ponad 40 samolotów Typhoon.

  Rząd Wielkiej Brytanii podpisał memorandum intencyjne z Królestwem Arabii Saudyjskiej, mające na celu sfinalizowanie rozmów dotyczących zakupu 48 samolotów Eurofighter Typhoon.

 • Polska w natowskim programie opracowującym samolot rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych.

  List intencyjny w tej sprawie podpisał w czwartek w Brukseli wiceminister Tomasz Szatkowski. Podczas spotkania szefów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiano także o rozpoczęciu nowej misji szkoleniowej w Iraku.

 • Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii z ofertą Typhoon'a dla Belgii.

  Propozycja została wydana z pełnym poparciem rządów czterech krajów-udziałowców Eurofighter'a - Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii - jako partnerów w największym europejskim programie współpracy w produkcji wojskowych samolotów.

 • W lutym Królewskie Siły Lotnicze prowadzą kolejne naloty na pozycje terrorystów.

  Sekretarz obrony Gavin Williamson powiedział: - "Wielka Brytania nie będzie zadowolona ze swoich działań, jeśli chodzi o terroryzm i jeśli nie zrealizuje punktu, który dziś potwierdziłem z naszymi koalicjantami. Zobowiązaliśmy się kontynuować walkę z terrorystami, dopóki ich trująca globalna sieć nie zostanie całkowicie zniszczona.

Top