czwartek, 26 kwiecień 2018 18:48

6 Eurofighterów wyruszyło dziś z bazy lotniczej Morón de la Frontera na Baltic Air Policing.

Napisane przez Ambasada Hiszpanii
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Eurofighter Jagdflugzeug GmbH Źródło zdjęcia: Eurofighter Jagdflugzeug GmbH

Od maja 135 wojskowych z hiszpańskich Sił Powietrznych i sześć hiszpańskich  Eurofigherów będzie patrolować niebo nad Bałtykiem. Misja rozpoczyna się już 1 maja, chociaż oficjalna inauguracja nastąpi dopiero 2 maja w bazie powietrznej w Szawłach na Litwie. Udział w tej operacji świadczy o zaangażowaniu Hiszpanii na rzecz bezpieczeństwa i obrony tej części Europy.

Sześć Eurofighterów wyruszyło 26 kwietnia z hiszpańskiej bazy lotniczej w Morón de la Frontera niedaleko Sewilli w kierunku miejscowości Szawle na Litwie, aby objąć 47 rotację w ramach misji NATO na Bałtyku - Baltic Air Policing. W ramach tej operacji, rozpoczętej w 2004 roku, wraz przystąpieniem do sojuszu Estonii, Litwy i Łotwy, NATO wspiera kraje bałtyckie, które nie mają wystarczających sił powietrznych, aby samodzielnie sprawować kontrolę nad własną przestrzenią powietrzną. Celem misji jest zapewnienie nienaruszalności przestrzeni powietrznej krajów sojuszu przez siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. 

Według informacji z Sił Powietrznych Hiszpanii, samoloty należą do Skrzydła 11 stacjonującego w Morón de la Frontera. W skład hiszpańskiego kontyngentu wejdzie 135 wojskowych, którzy pozostaną na Litwie przez cztery miesiące pod dowództwem podpułkownika Manuela Garcíi de Veas. Hiszpańskie Eurofightery będą uczestniczyć w misji wraz z myśliwcami F-19 z Sił Powietrznych Portugalii oraz francuskimi samolotami myśliwskimi Rafale stacjonującymi w porcie lotniczym Amari w Estonii.

Po raz ostatni Hiszpania wzięła udział w tej misji NATO w 2017, kiedy pięć samolotów F-18 ze Skrzydła 15 w Saragossie stacjonowało w porcie lotniczym Amari w Estonii. W ciągu czterech miesięcy pięć hiszpańskich myśliwców wykonało w sumie 254 loty realizując 586 godzin w powietrzu. W sumie wykonano 186 misji, z których 150 miało charakter szkoleniowy, w 36 przypadkach dokonano prawdziwego "przechwycenia" samolotów rosyjskich sił powietrznych. Cztery Eurofightery z hiszpańskich sił powietrznych wzięły również udział w rotacji w pierwszym kwartale 2015 w Amari oraz w pierwszym kwartale 2016 w Szawlach. 

Myśliwce hiszpańskie interweniują wyłącznie, gdy zostaną naruszone trzy podstawowe zasady: obecność samolotu bez zgłoszonego planu lotu, brak komunikacji między samolotem a cywilnym kontrolerem lotu na ziemi oraz brak lub wyłączenie transpondera, urządzenia, które umożliwia kontrolerowi uzyskanie informacji o typie samolotu oraz wysokości, na jakiej się znajduje, co pozwala utrzymać odpowiednią odległość między samolotami i uniknąć ryzyka zderzenia.  

W tej misji NATO biorą także udział samoloty z innych krajów członkowskich, w tym Polski, stacjonujące w bazach w Amari, Szawlach oraz w Malborku.

Źródło informacji: Ambasada Hiszpanii w Warszawie

Czytany 581 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 26 kwiecień 2018 18:54

Artykuły powiązane

 • Eurofighter naturalnym pomostem ku europejskiemu samolotowi bojowemu przyszłości.

  Prezes Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, Volker Paltzo, potwierdził, że usprawniony i zmodernizowany samolot Eurofighter Typhoon stanowiłby rdzeń dowolnego europejskiego systemu walki powietrznej przyszłości (FCAS - Future Combat Air System), uzupełniając i prowadząc współpracę w ramach dowolnego europejskiego programu myśliwca nowej generacji, niezależnie od tego, czy chodziłoby o maszyny załogowe, czy też platformy bezzałogowe.

 • Konferencja Dowódców Sił Powietrznych NATO w Ramstein.
  2-3 lipca na zaproszenie Dowódcy Sojuszniczych Sił Powietrznych gen. Todda Woltersa, inspektor sił powietrznych gen. bryg. pil. dr inż. Mirosław Jemielniak wziął udział w dorocznej konferencji Dowódców Sił Powietrznych NATO.
 • Stealth - nie taki samolot niewidzialny jak go malują?

  Stealth – zdolność do zapewnienia samolotom peleryny niewidki - w ostatniej dekadzie spotkała się z falą entuzjazmu. Jednakże doświadczony pilot Typhoona, Raffael Klaschka, dyrektor marketingu Eurofighter GmbH, uważa, że istnieją pewne dyskusyjne kwestie i fakty, które łatwo przeoczyć, gdy rozmawia się na temat tej osławionej zdolności.

 • Podczas Air Show w Radomiu wystąpi Typhoon Display Team.

  Typhoon Display Team to zespół pokazowy Królewskich Sił Powietrznych z 29 Squadron Royal Air Force w Coningsby. W tym roku pilotem myśliwca jest Flight Lieutenant Jim Paterson z  29 Squadron Royal Air Force w Coningsby. Jim dołączył do Królewskich Sił Powietrznych w roku 1999, początkowo latając na Tornado GR4, a 12 lat temu tj. w roku 2006 „przesiadł się” na Typhoon’a.

 • Na pokładzie AWACS zapadały najważniejsze decyzje podczas NATO Tiger Meet.

  Prowadzi działania przeciwko Państwu Islamskiemu, operuje nad Morzem Śródziemnym i strzeże wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Taki jest AWACS – natowski samolot dozoru radiolokacyjnego. Wziął udział w NATO Tiger Meet. O tym, jakie zadania wykonywał, rozmawiamy z ppłk. Zygmuntem Aniołem, szefem sekcji planowania bazy w Geilenkirchen.

 • Gdy w powietrzu walkę toczą myśliwce, nawigatorzy naprowadzania na ziemi czuwają, by wszystko poszło zgodnie z planem.

  Dbają, by wojskowe samoloty latały w przydzielonych strefach ćwiczeń. Specjaliści od rozpoznania i identyfikacji, kierowania środkami walki i nawigatorzy naprowadzania Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymiczuwają na zieminad bezpieczeństwem podniebnych operacji. – Jesteśmy jak dodatkowa para oczu dla pilotów – mówi płk pil. Mirosław Nawrocki, dowódca jednostki.

 • Duże wsparcie powietrzne podczas Saber Strike-18.

  Intensywne działania taktyczne w ramach międzynarodowego ćwiczenia Saber Strike-18 realizowano nie tylko na lądzie, wodzie i pod wodą, ale również w powietrzu. Dzięki sprawnemu współdziałaniu żołnierze wojsk lądowych o każdej porze dnia i nocy mogli liczyć na skuteczne wsparcie z powietrza.

 • Eurofighter triumfalnie wraca z Tiger Meet z nagrodą dla Typhoona Ghost Tiger.

  Należący do sił powietrznych Niemiec samolot EF2000 noszący numer taktyczny 31 00, numer seryjny GS077, znany jako „Ghost Tiger”, zdobył nagrodę dla najlepszego „tygrysiego” malowania samolotu podczas corocznego spotkania Tiger Meet, które w maju odbyło się po raz pierwszy w Polsce, w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

 • Polscy lotnicy wykonali swoje zadanie w ramach koalicji walczącej z ISIS. W czerwcu zakończą misję w Kuwejcie.

  3600 godzin nalotu – to bilans działania polskiego kontyngentu wojskowego, który stacjonuje w Kuwejcie. To pierwsza operacja bojowa, w której uczestniczą samoloty F-16. Niebawem polska misja w operacji „Inherent Resolve” dobiegnie końca. O jej przebiegu i zdobytych doświadczeniach rozmawiamy z gen. bryg. Tadeuszem Mikutelem, zastępcą dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych.

 • Dostawcy Eurofightera szykują się na przyszły sukces.

  Współpraca z dostawcami i innowacje będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłego sukcesu programu Eurofighter – takie wnioski wyciągnięto podczas specjalnej konferencji zorganizowanej przez konsorcjum Eurofighter Jagdflugzeug GmbH.

Top