piątek, 27 kwiecień 2018 08:20

Tankowiec powietrzny Boeing KC-46 kończy proces certyfikacji lotniczej FAA.

Napisane przez Boeing Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
KC-46 podczas tankowania F/A-18. Foto: Boeing KC-46 podczas tankowania F/A-18. Foto: Boeing

Program powietrznych tankowców KC-46 ukończył wszystkie wymagane testy lotu uzupełniającego (STC) po udanym locie tankowania i komunikacji z C-17 Globemaster III.

STC obejmuje systemy wojskowe zainstalowane na samolocie B767-2C, aby uczynić go tankowcem i jest jednym z dwóch wymaganych certyfikatów zdatności do lotu FAA. Boeing przedstawi teraz uzyskane dane i raporty FAA do przeglądu przed zaliczeniem testów STC.

"To wielki kamień milowy dla programu i przybliża nas do pierwszej dostawy KC-46" - powiedział Mike Gibbons, wiceprezes i dyrektor programowy Boeinga KC-46A. "Wspólnie pracujemy nad tym, aby zapewnić Siłom Powietrznym tankowiec z niezrównanymi możliwościami."

W ramach testów STC połączony zespół Boeing i Air Force musiały zweryfikować zarówno dwa systemy podawania paliwa na potrzeby tankowania w powietrzu przy użyciu wielu samolotów odbierających. Wykazali również, że KC-46 może pobierać paliwo z KC-135, KC-10 i innych tankowców KC-46.

"Podczas gdy większość naszych testów została przeprowadzona poza Boeing Field w Seattle, połączyliśmy się z zasobami z baz lotniczych Nellis i Edwards, a także udaliśmy się do Marynarki Wojennej Patuxent River w celu testowania ich centralnych systemów" - powiedziała Jeanette Croppi, menedżer programu testów KC-46. "To był naprawdę świetny wysiłek zespołowy."

Boeing otrzymał wcześniej certyfikat typu Amended Type od FAA za główną konfigurację B767-2C w grudniu 2017 r. Model 767-2C jest zmodyfikowaną wersją komercyjnej wersji B767 ze zmienioną strukturą, okablowaniem i hydrauliką.

Program ma sześć samolotów, które obsługują różne segmenty testów ATC i STC. Ogółem zrealizowali one 2900 godzin lotu, a także ponad 2500 "kontaktów" podczas tankowania samolotów F-16, F/A-18, AV-8B, C-17, A-10, KC-10 i KC-46 .

KC-46, zbudowany na bazie komercyjnego samolotu Boeing 767, jest zbudowany w firmie Everett. Boeing ma obecnie kontrakt na pierwsze 34 sztuki na spodziewanych 179 tankowców dla amerykańskich sił powietrznych.

KC-46A to wielozadaniowy tankowiec, który może zatankować wszystkie sojusznicze i koalicyjne samoloty wojskowe kompatybilne z międzynarodowymi procedurami tankowania w powietrzu i może przewozić pasażerów, ładunek i pacjentów.

Źródło informacji i zdjęć: Boeing Press Release

Czytany 657 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 kwiecień 2018 08:26

Artykuły powiązane

 • Symulator Boeinga 787 Dreamliner w Warszawie.

  10 października 2018 roku, po raz pierwszy w Polsce symulator Boeinga 787 Dreamliner pojawił się w hotelu Renaissance przy Lotnisku Chopina w Warszawie.

 • Nowy samolot UPS na Okęciu. Boeing 747-400 o większej ładowności.

  Firma UPS (NYSE: UPS) zwiększa ładowność między Warszawą a Hongkongiem wprowadzając większy samolot - Boeing 747-400. Ekspansja jest częścią ciągłej, inteligentnej transformacji globalnej sieci logistycznej UPS, która każdego dnia transportuje trzy procent światowego PKB.

 • Tankowanie w powietrzu i podniebne walki – w Krzesinach szkolili się polscy i amerykańscy piloci F-16.

  Precyzja, opanowanie i... luz – polscy piloci po raz pierwszy w historii szkoleń w ramach Aviation Detachment trenowali tankowanie w powietrzu. – Nie jest to łatwy manewr – przyznają. Piloci z Krzesin i Łasku przez dwa tygodnie ćwiczyli z amerykańską eskadrą, między innymi misje bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych oraz walki w powietrzu.

 • Zwiększony zasięg samolotów A321neo z certyfikatami EASA i FAA.

  Dzięki uzyskanej właśnie wspólnej aprobacie EASA i FAA dla zastosowania w samolotach Airbus A321LR maksymalnie trzech podpodłogowych centralnych zbiorników paliwa (ACT) i udzielonemu temu modelowi certyfikatowi ETOPS, pierwsi jego nabywcy znaleźli się o krok bliżej możliwości wdrożenia tego samolotu na najdłuższych trasach.

 • Boeing wygrywa pilotażowy program szkolenia pilotów US Air Force na samolocie T-X.

  Piloci Sił Powietrznych USA wkrótce będą się szkolić się do walki na samolotach i symulatorach T-X od Boeinga. "Dzisiejsza informacja jest kulminacją lat niezmiennego skupienia się przez zespół Boeinga i Saaba", powiedział Leanne Caret, prezes i dyrektor generalny Boeing Defence, Space & Security. "Jest to bezpośredni rezultat naszych wspólnych inwestycji w rozwój systemu opartego na unikalnych wymaganiach Amerykańskich Sił Powietrznych. Oczekujemy, że T-X będzie programem franchisingowym [orgin.] przez większość tego stulecia "

 • Śmigłowiec MH-139 zastąpi UH-1N, przeznaczonego do ochrony baz rakiet balistycznych.

  Boeing dostarczy śmigłowiec MH-139 i wsparcie posprzedażowe dla Sił Powietrznych USA, aby zastąpić ponad czterdziestoletnie śmigłowce UH-1N "Huey" używane do ochrony miejsc stacjonowania amerykańskich wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

 • Singapur otrzymuje pierwszy egzemplarz A330 MRTT.

  Spółka Airbus przekazała Singapurskim Siłom Powietrznym (RSAF) pierwszy wielozadaniowy transportowiec-cysternę A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport). Samolot po raz pierwszy pokazano publicznie w sobotę 1 sierpnia 2018 r. podczas uroczystej parady upamiętniającej 50-lecie powstania RSAF.

 • Salon Obronności w Kielcach: PGZ i WZL1 podpisały listy intencyjne z firmą Boeing.

  W trakcie pierwszego dnia Salonu PGZ i WZL1 podpisały listy intencyjne z firmą Boeing dotyczące współpracy w programach śmigłowcowych. Porozumienie otworzy możliwość realizacji projektów biznesowych związanych z platformą AH-64 Apache w ramach wsparcia programu pozyskania śmigłowca uderzeniowego KRUK. AH-64 Apache jest obecnie rozważany przez rząd Polski jako rozwiązanie, które spełnia wymagania dotyczące śmigłowców bojowych.

 • Singapur otrzymuje pierwszy egzemplarz A330 MRTT.

  Spółka Airbus przekazała Singapurskim Siłom Powietrznym (RSAF) pierwszy wielozadaniowy transportowiec-cysternę A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport). Samolot po raz pierwszy pokazano publicznie w sobotę 1 sierpnia 2018 r. podczas uroczystej parady upamiętniającej 50-lecie powstania RSAF.

 • Boeing przekazał 5 mln dolarów na realizację projektu "Pracownia Newtona", inicjatywy promującej edukację STEM.

  Boeing ogłosił inwestycję o wartości 5 milionów dolarów w firmę Newton Europe, która w 9 krajach europejskich uruchomi tzw. "Newton Rooms", czyli pracownie promujące rozwój edukacji w obszarze nauki, nowoczesnej technologii, inżynierii i matematyki (edukacja STEM).

Top