piątek, 27 kwiecień 2018 08:20

Tankowiec powietrzny Boeing KC-46 kończy proces certyfikacji lotniczej FAA.

Napisane przez Boeing Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
KC-46 podczas tankowania F/A-18. Foto: Boeing KC-46 podczas tankowania F/A-18. Foto: Boeing

Program powietrznych tankowców KC-46 ukończył wszystkie wymagane testy lotu uzupełniającego (STC) po udanym locie tankowania i komunikacji z C-17 Globemaster III.

STC obejmuje systemy wojskowe zainstalowane na samolocie B767-2C, aby uczynić go tankowcem i jest jednym z dwóch wymaganych certyfikatów zdatności do lotu FAA. Boeing przedstawi teraz uzyskane dane i raporty FAA do przeglądu przed zaliczeniem testów STC.

"To wielki kamień milowy dla programu i przybliża nas do pierwszej dostawy KC-46" - powiedział Mike Gibbons, wiceprezes i dyrektor programowy Boeinga KC-46A. "Wspólnie pracujemy nad tym, aby zapewnić Siłom Powietrznym tankowiec z niezrównanymi możliwościami."

W ramach testów STC połączony zespół Boeing i Air Force musiały zweryfikować zarówno dwa systemy podawania paliwa na potrzeby tankowania w powietrzu przy użyciu wielu samolotów odbierających. Wykazali również, że KC-46 może pobierać paliwo z KC-135, KC-10 i innych tankowców KC-46.

"Podczas gdy większość naszych testów została przeprowadzona poza Boeing Field w Seattle, połączyliśmy się z zasobami z baz lotniczych Nellis i Edwards, a także udaliśmy się do Marynarki Wojennej Patuxent River w celu testowania ich centralnych systemów" - powiedziała Jeanette Croppi, menedżer programu testów KC-46. "To był naprawdę świetny wysiłek zespołowy."

Boeing otrzymał wcześniej certyfikat typu Amended Type od FAA za główną konfigurację B767-2C w grudniu 2017 r. Model 767-2C jest zmodyfikowaną wersją komercyjnej wersji B767 ze zmienioną strukturą, okablowaniem i hydrauliką.

Program ma sześć samolotów, które obsługują różne segmenty testów ATC i STC. Ogółem zrealizowali one 2900 godzin lotu, a także ponad 2500 "kontaktów" podczas tankowania samolotów F-16, F/A-18, AV-8B, C-17, A-10, KC-10 i KC-46 .

KC-46, zbudowany na bazie komercyjnego samolotu Boeing 767, jest zbudowany w firmie Everett. Boeing ma obecnie kontrakt na pierwsze 34 sztuki na spodziewanych 179 tankowców dla amerykańskich sił powietrznych.

KC-46A to wielozadaniowy tankowiec, który może zatankować wszystkie sojusznicze i koalicyjne samoloty wojskowe kompatybilne z międzynarodowymi procedurami tankowania w powietrzu i może przewozić pasażerów, ładunek i pacjentów.

Źródło informacji i zdjęć: Boeing Press Release

Czytany 343 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 kwiecień 2018 08:26

Artykuły powiązane

 • Dreamliner poleci z Biało-Czerwonymi Iskrami na Air Show w Radomiu!

  Jak informują organizatorzy Air Show 2018, 14 czerwca 2018 r. na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu odbyła się konferencja prasowa sekretarza stanu w MON Ministra Wojciecha Skurkiewicza, dotycząca stanu przygotowań do tegorocznych Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2018.

 • NASA zrealizowała lot dużym bezzałogowcem w publicznej przestrzeni powietrznej.

  Zdalnie pilotowany samolot Ikhana, należący do NASA, sterowany z centrum badawczegp Armstrong Flight Research Center w Edwards w Kalifornii, z powodzeniem przeprowadził we wtorek pierwszą misję w systemie National Airspace już bez systemów ratunkowych. Ten historyczny lot przesuwa Stany Zjednoczone o krok bliżej do normalizacji operacji bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej wykorzystywanej przez komercyjnych i prywatnych operatorów statków bezzałogowych.

 • Airbus BelugaXL pomyślnie przeszedł naziemną próbę wibracyjną.

  Pierwszy egzemplarz samolotu BelugaXL pomyślnie przeszedł naziemne testy wibracyjne (GVT), spełniając wymóg niezbędny do otrzymania certyfikatu umożliwiającego mu odbycie pierwszego lotu, który producent zaplanował na lato tego roku.

 • Biało-czerwony Dreamliner LOT-u. SP-LSC przyleci już w czerwcu.

  W fabryce Boeinga w Everett zakończyło się właśnie malowanie najnowszego z Dreamlinerów w wersji 787-9. Wyjątkowa biało-czerwona maszyna zarejestrowana jako SP-LSC upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 • Pegasus KC-46A przeprowadza testy tankowania w locie.

  Samolot do tankowania w powietrzu, Pegasus KC-46A, przeprowadza testy w locie. Planuje się, że Pegasus w bazie Edwards wraz z Boeingiem z 418. Eskadry przeprowadzą jeszcze wiele testów.

 • Nowy wygląd Boeinga 747 z okazji wystawy Expo 2020 w Dubaju.

  Jeden z należących do UPS samolotów Boeing 747, zwany potocznie Jumbo Jetem, operujący na międzynarodowych trasach długodystansowych, został specjalnie oznaczony, by podkreślić rolę firmy jako oficjalnego logistycznego partnera wystawy Expo 2020 w Dubaju.

 • LOT zamówił sześć kolejnych Boeingów 737 MAX 8.

  LOT powiększa flotę średniego zasięgu o sześć kolejnych samolotów wąskokadłubowych: Boeing 737 MAX. Wszystkie mają zostać dostarczone z fabryki w Renton do końca przyszłego roku Na razie LOT posiada dwa samoloty Boeing 737 MAX 8 o numerach rejestracyjnych SP-LVA i SP-LVB, które zostały dostarczone w grudniu 2017 r. Samoloty latają z pasażerami m.in. do Londynu, Madrytu i Larnaki. Umowa z leasingodawcą Air Lease Corporation (ALC) zakłada, że trzeci i czwarty przylecą w tym miesiącu. Dostawa kolejnego zaplanowana jest w grudniu br., a ostatniego w maju 2019 r.

 • Boeing EA-18G Growler pierwszy raz pojawi się w Finlandii.

  Wariant F/A-18 Super Hornet Growler jako myśliwiec walki elektronicznej zostanie zaprezentowany podczas fińskiego Air Force Air Show na 100. rocznicę fińskiego lotnictwa. Boeing i amerykańska marynarka wojenna po raz pierwszy w Finlandii zaprezentują samolot do walki elektroniczej typu EA-18G Growler.

 • US Army pracuje nad Apachem przyszłości. Ma być użytkowany do 2060 roku.

  Armia USA gromadzi potencjalne wymagania dotyczące kolejnej generacji śmigłowca szturmowego Boeing AH-64 Apache, który powinien pozostać w służbie prawdopodobnie do lat 60-tych XXI wieku.

 • Światowa Organizacja Handlu (WTO) nie stwierdza niedozwolonych dotacji w Grupie Airbus.

  Organ Apelacyjny WTO ogłosił dzisiaj pierwsze dwa oczekiwane w tym roku orzeczenia w sprawie dotacji w sporze dotyczącym dużych samolotów pasażerskich pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Pierwsze z orzeczeń to jego ostateczne sprawozdanie na temat zastosowania się Unii Europejskiej do wcześniejszych wniosków WTO w sprawie przeciwko Grupie Airbus (DS316). Drugie orzeczenie, dotyczące zastrzeżeń wobec praktyk koncernu Boeing, spodziewane jest pod koniec tego roku.

Top