piątek, 27 kwiecień 2018 08:20

Tankowiec powietrzny Boeing KC-46 kończy proces certyfikacji lotniczej FAA.

Napisane przez Boeing Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
KC-46 podczas tankowania F/A-18. Foto: Boeing KC-46 podczas tankowania F/A-18. Foto: Boeing

Program powietrznych tankowców KC-46 ukończył wszystkie wymagane testy lotu uzupełniającego (STC) po udanym locie tankowania i komunikacji z C-17 Globemaster III.

STC obejmuje systemy wojskowe zainstalowane na samolocie B767-2C, aby uczynić go tankowcem i jest jednym z dwóch wymaganych certyfikatów zdatności do lotu FAA. Boeing przedstawi teraz uzyskane dane i raporty FAA do przeglądu przed zaliczeniem testów STC.

"To wielki kamień milowy dla programu i przybliża nas do pierwszej dostawy KC-46" - powiedział Mike Gibbons, wiceprezes i dyrektor programowy Boeinga KC-46A. "Wspólnie pracujemy nad tym, aby zapewnić Siłom Powietrznym tankowiec z niezrównanymi możliwościami."

W ramach testów STC połączony zespół Boeing i Air Force musiały zweryfikować zarówno dwa systemy podawania paliwa na potrzeby tankowania w powietrzu przy użyciu wielu samolotów odbierających. Wykazali również, że KC-46 może pobierać paliwo z KC-135, KC-10 i innych tankowców KC-46.

"Podczas gdy większość naszych testów została przeprowadzona poza Boeing Field w Seattle, połączyliśmy się z zasobami z baz lotniczych Nellis i Edwards, a także udaliśmy się do Marynarki Wojennej Patuxent River w celu testowania ich centralnych systemów" - powiedziała Jeanette Croppi, menedżer programu testów KC-46. "To był naprawdę świetny wysiłek zespołowy."

Boeing otrzymał wcześniej certyfikat typu Amended Type od FAA za główną konfigurację B767-2C w grudniu 2017 r. Model 767-2C jest zmodyfikowaną wersją komercyjnej wersji B767 ze zmienioną strukturą, okablowaniem i hydrauliką.

Program ma sześć samolotów, które obsługują różne segmenty testów ATC i STC. Ogółem zrealizowali one 2900 godzin lotu, a także ponad 2500 "kontaktów" podczas tankowania samolotów F-16, F/A-18, AV-8B, C-17, A-10, KC-10 i KC-46 .

KC-46, zbudowany na bazie komercyjnego samolotu Boeing 767, jest zbudowany w firmie Everett. Boeing ma obecnie kontrakt na pierwsze 34 sztuki na spodziewanych 179 tankowców dla amerykańskich sił powietrznych.

KC-46A to wielozadaniowy tankowiec, który może zatankować wszystkie sojusznicze i koalicyjne samoloty wojskowe kompatybilne z międzynarodowymi procedurami tankowania w powietrzu i może przewozić pasażerów, ładunek i pacjentów.

Źródło informacji i zdjęć: Boeing Press Release

Czytany 568 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 kwiecień 2018 08:26

Artykuły powiązane

 • Boeing przekazał 5 mln dolarów na realizację projektu "Pracownia Newtona", inicjatywy promującej edukację STEM.

  Boeing ogłosił inwestycję o wartości 5 milionów dolarów w firmę Newton Europe, która w 9 krajach europejskich uruchomi tzw. "Newton Rooms", czyli pracownie promujące rozwój edukacji w obszarze nauki, nowoczesnej technologii, inżynierii i matematyki (edukacja STEM).

 • Program Boeing KC-46 kończy testy lotnicze wymagane do pierwszej dostawy do Amerykańskich Sił Powietrznych.

  Boeing i Amerykańskie Siły Powietrzne osiągnęły ostatnio znaczący kamień milowy dla tankowca KC-46, kończąc wszystkie testy w locie wymagane do pierwszej dostawy. W ubiegłym tygodniu zespół KC-46 zakończył testy certyfikacji typu wojskowego oraz certyfikacji odbioru samolotami KC-135, F-16 i C-17.

 • Airbus wykonuje pierwsze w historii lotnictwa automatyczne tankowanie dużego samolotu w powietrzu.

  Spółka Airbus Defence and Space odniosła kolejny sukces w próbach automatycznego tankowania w powietrzu (A3R, Automatic Air-to-Air Refuelling). Poprzednio udało się zatankować w ten sposób myśliwiec, tym razem odbiorcą paliwa był o wiele większy samolot.

 • Zespół Emirates Engineering zmienia konfigurację drugiego Boeinga 777-200LR.

  Zespół Emirates Engineering przeprowadził zmianę konfiguracji drugiego samolotu Boeing 777-200LR we flocie przewoźnika. Przebudowa maszyny z wersji trzyklasowej na dwuklasową odbywała się w całości w hangarach Emirates Engineering w Dubaju. W samolocie w nowej konfiguracji znalazły się także nowe, szersze fotele w układzie 2-2-2 i przestrzeń wspólna w klasie biznes oraz całkowicie odnowiona klasa ekonomiczna, która zapewni pasażerom najwyższy komfort podróży.

 • Drugi biało-czerwony samolot LOT-u już w Polsce. B737 MAX 8 przyleciał również w asyście F-16.

  Po rejsie z Seattle i międzylądowaniu na Islandii na Lotnisku Chopina wylądował najnowszy Boeing 737 MAX 8 LOT-u w malowaniu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Samolot dołączył do biało-czerwonego Dreamlinera, który do Warszawy przyleciał wczoraj. Oba latają już z pasażerami na regularnych trasach.

 • Produkcja pierwszego z trzech śmigłowców rozwojowych CH-47F Block II zbliża się do końca.

  Boeing i US Army wczoraj świętowały ważny kamień milowy programu CH-47F Block II wraz z przygotowaniem pierwszego śmigłowca do końcowego montażu. "CH-47F Block II przedstawia przyszłą gotowość ciężkich śmigłowców dźwigowych Armii Stanów Zjednoczonych i jej sojuszniczych partnerów" - powiedział pułkownik Greg Fortier, kierownik projektu armii amerykańskiej Cargo Helicopters. "Bez względu na to, czy zwiększa on całkowitą ładowność, poprawia przenoszenie, ma zmodyfikowane łopaty wirnika, czy też ustanawia nowe warunki dla nadzorowanego lotu autonomicznego, ten śmigłowiec zapewnia naziemnym dowódcom tak ogromną zdolność do wygrywania bitew na wielu polach."

 • Ostatnie testy silnika odrzutowca Flaris zakończone! Kiedy pierwszy lot?

  Najmniejszy na świecie odrzutowiec dyspozycyjny Flaris Lar 1 przeszedł właśnie końcowe próby silnika. To już ostatnie próby naziemne samolotu. W kolejnym miesiącu ma zostać przewieziony na lotnisko, z którego pierwszy raz wzbije się w powietrze.

 • Airbus A330neo rozpoczyna testy w locie do 15 miast na całym świecie.

  A330neo, najnowszy szerokokadłubowiec Grupy Airbus, wyruszył w podróż po lotniskach  całego świata, mającą dowieść jego gotowości do eksploatacji przez linie lotnicze. Jest to ostatni już etap procedury certyfikacyjnej, na którym w toku zadań ETOPS, lądowań na lotniskach zapasowych i korzystania z obsługi lotniskowej sprawdzone zostanie działanie wszystkich systemów samolotu oraz jego niezawodność. Przeleciawszy nad europejskimi zakładami Grupy Airbus, A330neo odwiedzi piętnaście największych portów lotniczych na wszystkich pięciu kontynentach, wykonując łącznie trzy przeloty, które pozwolą mu zaliczyć w sumie 150 godzin prób w locie.

 • Dreamliner poleci z Biało-Czerwonymi Iskrami na Air Show w Radomiu!

  Jak informują organizatorzy Air Show 2018, 14 czerwca 2018 r. na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu odbyła się konferencja prasowa sekretarza stanu w MON Ministra Wojciecha Skurkiewicza, dotycząca stanu przygotowań do tegorocznych Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2018.

 • NASA zrealizowała lot dużym bezzałogowcem w publicznej przestrzeni powietrznej.

  Zdalnie pilotowany samolot Ikhana, należący do NASA, sterowany z centrum badawczegp Armstrong Flight Research Center w Edwards w Kalifornii, z powodzeniem przeprowadził we wtorek pierwszą misję w systemie National Airspace już bez systemów ratunkowych. Ten historyczny lot przesuwa Stany Zjednoczone o krok bliżej do normalizacji operacji bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej wykorzystywanej przez komercyjnych i prywatnych operatorów statków bezzałogowych.

Top